Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

τον AggelosV πάντως, να τον φοβάστε. βάζει φωτός με ηχεία που έχουν σπίκον βύσματα.
ανάρχα τον κόβω...
Speacon...:404:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Αν χρειαζεσαι βοηθεια στις καμπινες..................
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Αν χρειαζεσαι βοηθεια στις καμπινες..................
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Απάντηση: Re: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

πετρο ενα δωδεκαρι θα εκανε το ηχειο σαφως πιο ευκολοδηγητο και η συνολικη μετακινηση αερα

ειναι μεγαλυτερη οπως και η ευαισθησια ειναι συγκρισιμη η τιμη το ιδιο.

νομιζω οτι στο μονο που υπερτερουν τα οχταρια ειναι στο πλατος της μπαφλας αλλα εσενα δεν

σε ενοχλη αυτο.


υ.γ. τα καλα ribbon ειναι ακριβα.

Συμφωνω για το 12αρι, μεγαλυτερη εκταση προς τα κατω και φτηνοτερο απο 2 8ιντσα.
Τολμω επισης να προτεινω, το Peerless που νομιζω εχει πολυ καλο λογο τιμης/αποδοση.

"οικονομια" μπορει να γινει και αλλαζοντας τα 2 5ιντσα με ενα καλο 6,5αρι. (εδω θα μπορουσα
να πω και το scan-speak (7ιντσο) που φορουσε το παλιοτερο watt-puppy)

για τουητερ ενα που συζητουσαμε με τον back, για πες γιατι δεν το θυμαι........
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Re: Απάντηση: Re: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

πετρο ενα δωδεκαρι θα εκανε το ηχειο σαφως πιο ευκολοδηγητο και η συνολικη μετακινηση αερα

ειναι μεγαλυτερη οπως και η ευαισθησια ειναι συγκρισιμη η τιμη το ιδιο.

νομιζω οτι στο μονο που υπερτερουν τα οχταρια ειναι στο πλατος της μπαφλας αλλα εσενα δεν

σε ενοχλη αυτο.


υ.γ. τα καλα ribbon ειναι ακριβα.
Ωραία ευκαιρία δίνεις για να πούμε δυο πραγματάκια...

Αρχικά να πω πως το ηχείο που έχω στο <<μεγάλο>> μου σύστημα είναι έτσι όπως το λες.
Ένα δωδεκάρι της Peerless, όχι της σειράς XLS αλλά με ελαφρύ κώνο και υψηλή ευαισθησία, αναλαμβάνει το χαμηλό, ενώ από πάνω υπάρχει ένας δορυφόρος με δύο 5,25 ιντσών της Dynaudio και tweeter της ίδιας εταιρίας σε διάταξη D'appolito.
Εδώ υπάρχει ενεργό κροσόβερ με τη συχνότητα στους 120 κύκλους και βέβαια διενίσχυση.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον αέρα που λες ότι είναι ικανό να μετακινήσει ένα μεγάφωνο 12 ιντσών.
Ακόμα και αν το θεωρητικό <<συχνοτικό του τελείωμα>> είναι ποιο πάνω από ότι των δύο οχτάιντσων η αίσθηση όγκου που δίνει είναι πολύ διαφορετική.

Όσον αφορά την ευκολία οδήγησης αυτό που λες δεν ισχύει και εξηγούμαι.
Για να πάρεις υψηλή ευαισθησία θα πρέπει να καταφύγεις στη λύση του τετράωμου δωδεκάιντσου οπότε το να <<μαζέψεις>> έναν μεγάλο, οπότε και βαρύ, κώνο είναι δυσκολότερο.

Για την τιμή τώρα...
Για ένα καλό μεγάφωνο 12 ιντσών θα χρειαζόμουν σαφώς πολύ περισσότερα από τα 180 ευρώ λιανικής που θα μου κοστίσουν τα δύο 8ιντσα.

Να σου πω πως σκέφτηκα το Eton 12-680, που έχει εξαιρετικό παλμό και σχετικά καλή ευαισθησία, αλλά ανεβαίναμε στα 450 περίπου ευρώ το κομμάτι και δεν έπιανα τα 93 db που θα έχω τώρα.

Να δούμε και σχεδιαστικά τι σημαίνει η κάθε επιλογή.
Η χρήση δωδεκάιντσου σου περιορίζει τη συχνότητα κροσαρίσματος μεταξύ αυτού και του mid στους 100, το πολύ 120, κύκλους.
Αυτό σημαίνει μεγάφωνα μεσαίων με ικανό χαμηλό και ισχύ (όπως τα Dynaudio).
Επίσης πρέπει να χρησιμοποιηθούν μεγάλα σε τιμές, οπότε και ακριβά, υλικά στο κύκλωμα διαχωρισμού.

Με τα δύο οχτάιντσα τώρα η συχνότητα διαχωρισμού μπορεί με άνεση να είναι κάπου μεταξύ 250 και 400 κύκλων που θέλω να δω την καλύτερη λύση από παραμορφώσεις.
Ηχητικά έχεις μεγαλύτερο όγκο στο μεσοχαμηλό και ευκρινέστερη μεσαία αφού τα mid δεν φορτώνονται με μεγάλες διαδρομές.
Όσο για τα υλικά του κροσόβερ μπαίνουν μικρότερα οπότε και φτηνότερα.

Η πρώτη λύση έχει ποιο βαρύ και αργό χαμηλό ενώ η δεύτερη ποιο γρήγορο και στακάτο.
Επέλεξα την δεύτερη λύση μιας και είναι ποιο κοντά στις πραγματικές ταχύτητες.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Ωραια, αφου εχεις ηδη μεγαλο ηχειο, τι διαφορες πιστευεις θα εχει αυτο με τα 2 8ιντσα, και κυριως θα ειναι καλυτερο και που?
και γενικα, που θα υπερτερει και που θα χανει το ενα, σε σχεση με το αλλο.
παντα απο ηχητικης πλευρας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Αυτό που έχω με τα Peerless και τα Dynaudio είναι εξαρχής φτιαγμένο έτσι ώστε να δουλεύει σαν ενεργό.
Αυτό που φτιάχνω τώρα θα είναι αυτοτελές ηχείο που θα το δουλεύει ένας ενισχυτής.

Επίσης τα Dynaudio είναι 88 db μόλις και χρειάζονται πολύ ισχυρό ενισχυτή ενώ εδώ θα ανεβούμε 3,5 db τουλάχιστον.

Από θέμα κόστους τώρα ολόκληρη η καινούρια κατασκευή θα κοστίζει όσο οι δορυφόροι.

Ηχητικά τώρα το υπάρχον ηχείο είναι μετρονόμος και ότι ποιο κατάλληλο για να <<ξεβρακώνει>> συνοδά και ηχογραφήσεις.
Το καινούριο θα επιδιώξω να γίνει ποιο γήινο και ανθρώπινο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πολυ δελεαστικη (και η καλυτερη για μενα) δυνατοτητα για ενεργο χαμηλο βεβαια, αλλα σαφως με μεγαλυτερο κοστος.

Να υποθεσω οτι εχεις ηδη καταληξει σε μεγαφωνα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Εδώ και δύο ημέρες κάνω εξομοιώσεις για τα woofer που σκέφτομαι και για μερικά άλλα μεγάφωνα επίσης.
Με τα υποψήφια 8ιντσα έχω, από δύο μονάδες, 93,05 db ευαισθησίας και 28 Hz τα -3 db από 76,5 λίτρα καμπίνα.
Μια χαρά ως εδώ και εντός τον προδιαγραφών που έθεσα αρχικά.

Ουσιαστικά έχω καταλήξει και στα midwoofer και μένει μόνο το μεγάφωνο υψηλών.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Εδώ και δύο ημέρες κάνω εξομοιώσεις για τα woofer που σκέφτομαι και για μερικά άλλα μεγάφωνα επίσης.
Με τα υποψήφια 8ιντσα έχω, από δύο μονάδες, 93,05 db ευαισθησίας και 28 Hz τα -3 db από 76,5 λίτρα καμπίνα.
Μια χαρά ως εδώ και εντός τον προδιαγραφών που έθεσα αρχικά.

Ουσιαστικά έχω καταλήξει και στα midwoofer και μένει μόνο το μεγάφωνο υψηλών.
μεχρι ποσο να κανη;

πουλαη και κατι raal ενας στο diyaudio δες μηπως σε παιρνη.
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πέτρο να πω και γω κάτι?
Για σκέψου την λύση 2 10ιντσων , που και πιο χαμηλά κατεβαίνουν και πιο ευαίσθητα είναι , και αν έχουν και 3,5 ιντσες πηνίο τρώνε και πολλά γκάζια.Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι dynaudio, με 4ιντσα πηνία πολύ καλό qts. Με καμιά 80ριά λίτρα και reflex, μια χαρά θα πηγαίνουν. Οσο για το κορς στα 400 hz που λες , το συζητάμε, οχι μόνο για τα 8ιντσα .Σίγουρα οχι για τα 10ιντσα.
Νομίζω οτι τα 5,5άρια του δορυφόρου δεν θα έχουν πρόβλημα να κοπούν στα 200-250hz.Οσο για το 12ιντσο θεωρώ οτι είναι αρκετά πιο αργό απο τα 2 10ιντσα.
Λεω τώρα εγω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Μόνο που τα τέσσερα 8ιντσα κοστίζουν λιγότερο από το ένα 10ιντσο Dynaudio.
Βλέπεις κυνηγάω, όπως είπα και πριν, εξαιρετική σχέση τιμής προς απόδοση.:126:
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Καλά δεν είναι απαραίτητο να πας σε dynaudio, υπάρχουν και άλλες εταιρείες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392


Η πρώτη αγορά έγινε. Αυτά τελικά θα είναι τα midwoofer του ηχείου.
Peerless 830873 από τη σειρά HDS.
Το μεγάφωνο αυτό από την αρχή μου είχε κάνει <<κλικ>> και λόγο της ποιότητας κατασκευής του αλλά και λόγο των εξαιρετικών του χαρακτηριστικών.
http://www.madisound.com/pdf/peerless/830873.pdf
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Κάποια μοντέλα της ήταν εξαιρετικά.
Είναι λυπηρό που μας άφησε χρόνους και πλέον θα υπάρχουν κάποια λίγα, και επί το πλείστον φτηνά, μοντέλα της που θα φτιάχνονται σε Ινδία και Κίνα.
Για αυτό και επίσπευσα την αγορά των συγκεκριμένων αφού πλέον δεν είναι σε παραγωγή.
 

Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
Απάντηση: Re: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

ωωπ!! δεν το πήρα χαμπάρι το λουκέτο.

Κρίμα, έφτιαχνε μεγάφωνα που αποτελούσαν εξαιρετικές λύσεις, για πολλούς.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πες μας και τα γουφερ, μη μας κρατας σε αγωνια............
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Έχεις δίκιο αλλά περιμένω να δώσω και καμιά φωτογραφία από τις δοκιμές που έχω ξεκινήσει καθώς και από τις καμπίνες που σχεδιάζονται.
Πάντως πέφτει μελέτη κάθε παραμέτρου και θέλω να πιστεύω πως θα βγει πολύ ιδιαίτερη κατασκευή, που αν τα οικονομικά μου επιτρέψουν την αγορά των tweeter που θέλω, θα έχει πολλά να πει.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.330
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top