Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ειπα να ξεκινησουμε ένα τετοιο θεμα. Απλα να βαλουμε ένα περιορισμο στην τιμη για να μην χαθουμε. Για παραδειγμα 10 χιλιαρικα. Αν το θεμα το εξαντλησουμε και υπαρχει ενδιαφερον, μπορουμαι να ανεβουμαι και ποιο πανω (20.000 ευρω).

Νομιζω ότι αυτό θα βοηθουσε τα μελη που ψαχνονται για ηχεια με βαθυ χαμηλο ( χωρις αυτό να αποτελει βεβαια το μοναδικο κριτηριο). Οι παραμορφωσεις εκει κατω είναι εντονες και ενδεχομενως μια καλη σχεδιαση να είναι πιο σημαντικη από μια διαφορα +- 4HZ. Ωστοσο θα αποτελεσει μια αρχη για καποιον που ψαχνεται και πλεον τους αλλους παραγοντες που καθοριζουν την ποιοτητα του, θα πρεπει να τις ψαξει ο ιδιος.

Θα μπορουσε να εμπαινε καποια φωτο, με λιγες πληροφοριες χωρις να πλατιαζουμε. Όταν το θεμα θα παει για να κλεισει, δεν θα ηταν ασχημο να γινοταν ένα καλιμπραρισμα, βαζοντας τα ηχεια με αυξουσα τιμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

στα 720Watt βρήκα για σένα φίλε μου αυτά τα ηχεία, είναι και οικονομικά, τόσο οικονομικά που δε θα σε πειράζει που είναι από τα 40 Ηz...:138::136:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

άμα θες να ανέβεις κατηγορία, να πας σε κάτι "δυνατό και μοντέρνο, με μοναδικό διπλό subwoofer", θα κερδίσεις πολλά, καθώς "με 2 οδηγούς μπάσου ... Το διπλό μπάσο προσφέρει δυναμικές αποκρίσεις στις χαμηλές συχνότητες και πολύ δυνατό ποιοτικό ήχο." με άλλα λόγια: πχιότητα λέμε!

ορίστε, δες: εδώ, με χαρακτηριστικά: " Απόκριση συχνότητας: 20 Hz - 20 KHz ". :136::136::136:

Αντίθετα, αν δε σε νοιάζει και τόσο η ποιότητα, και απλά θες αυτό: "ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΕΤ ΗΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ", τότε εδώ έχω τη λύση για σένα. :137:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Αυτα :


Atlantic Technology AT-1

Model AT-1
Type
H-PAS, 2-way
Drivers

Woofer (2) 5.25" (135mm) GLH
Tweeter (1) 1 1/8" (28mm) silk dome

Frequency Response
29Hz – 20kHz ±2dB

Nominal Impedance

Crossover Frequency
2kHz
Crossover Type
Parallel, 2dn-order LP, 3rd-order HP
Sensitivity
89dB
Recommended Amplifier Power
20 – 200 Watts RMS
Dimensions w/grille (W x H x D)
227 x 1041 x 348mm
(Feet add another 1" to height)
Weight (ea) 25kg

Τα περιμενω πως και πως για ακροασεις.
Η τιμη τους στο 1/3 περιπου απο αυτη που αρχιζεις....:126:.
Θα γινει μαχη το χειμωνα......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

μια φτηνή λύση είναι κι αυτό πάντως, το MG 20.1 (Freq. Resp. 25-40kHz ±3dB)


 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

το εξαιρετικό Klein+Hummel O 500C 27Hz-20kHz (+-3dB) χωρίς φωτό...μη το ματιάσετε το γλυκό μου...






...






και φυσικά το επίσης εξαιρετικό (η πρόταση της ημέρας, το άφησα στο τέλος, έτσι σα το κερασάκι για την τούρτα που λένε):


ADAM S5 A MK 2 (Freq.response: (± 3 dB) 26 Hz - 35 kHz)



το οποίο είναι στα 5 χιλιάρικα το τεμάχιο, άρα με 15 παίρνεις 3 να έχεις και κεντρικό, κι είσαι αρχηγός.

δυό 11'' γούφερ έκαστο, + 5'' μιντ + ΑΡΤ ρίμπον τουίτερ και υπερτουίτερ.

με τα ενισχυτικά εντός τιμούλας, να μη ξεχνιόμαστε (4 ενισχυτικά στάδια στο κάθε ηχείο - power 1 x 500W rms and 3 x 150W rms).... :137::137::137:

σε ψήνω? :136:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Κωστα αυτο ειναι πολυ πανω απο το οριο. Οκτω χηνες το τεμαχιο κοστιζει. Δηλαδη τα δυα 16.000
(ναι, αλλά εντός του κόστους υπολόγισε πως έχει κι ενισχυτές, άρα δε ξεφεύγει καθόλου από αυτά που λες...)

τες πα

ωραία, πάρε τότε το ADAM S5 A MK 2 που τα έχει όλα και συμφέρει...:126:

με ένα ζεύγος από δαύτα, δηλαδή με συνολικά 4 μεγάφωνα χαμηλών διαμέτρου 11'' έκαστο, θα σε πάρει και θα σε σηκώσει στο μπάσο μέσα στο χώρο σου, θα πονέσουν τα αυτιά του γείτονα....

μπάσο, όχι χαζομάρες της B&W...
 



Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Και με τιμη στα 4.200 εν Ελλαδι προκαλει τον ανταγωνισμο. Καμπινα 70 κιλων, μπορει να παιξει και ενεργα με εξωτερικο κροσοβερ.
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

ΧΤΖ 100.49 Αν δεν κανω λαθος κατεβαινει στα 22HZ
http://xtz.se.com
Με πρόλαβες. Αυτό είχα στο μυαλό μου μετά τον Ερμή. Όμως το site που έβαλες νομίζω ότι είναι λάθος. Εγώ τα βρήκα εδώ.

http://www.xtz.se/uk/products/speakers/divine

Θαυμάστε ηχείο....

 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Με πρόλαβες. Αυτό είχα στο μυαλό μου μετά τον Ερμή. Όμως το site που έβαλες νομίζω ότι είναι λάθος. Εγώ τα βρήκα εδώ.

http://www.xtz.se/uk/products/speakers/divine

Θαυμάστε ηχείο....

Θαυμάσιο δείχνει, έχει την κοψιά υπέροχου Κινέζικου, αλλά απόκριση συχνοτήτων δεν αναφέρει, πολύ δε περισσότερο καμπύλη απόκρισης!

Από που εξάγεται ότι κατεβαίνει κάτω από 30 HZ και μάλιστα - 3 db;

Την τελευταία φορά που τόλμησα να ρωτήσω, πήρα την απάντηση, από συμφορουμίτη όχι από τον αντιπρόσωπο προς θεού, ότι αυτή δίνεται μόνο "στα καλά παιδιά!"


:142:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)



Ο ερμής κατεβαίνει πολυυυυυυύ κάτω......

Κατάφερες ποτέ να δεις καμπύλη απόκρισης για αυτά τα δύο ηχεία, το πρώην και το νυν;
Επίσημα, όσο και αν προσπάθησα, δεν ανακοινώνεται!


:111:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Θαυμάσιο δείχνει, έχει την κοψιά υπέροχου Κινέζικου, αλλά απόκριση συχνοτήτων δεν αναφέρει, πολύ δε περισσότερο καμπύλη απόκρισης!

Από που εξάγεται ότι κατεβαίνει κάτω από 30 HZ και μάλιστα - 3 db;

Την τελευταία φορά που τόλμησα να ρωτήσω, πήρα την απάντηση, από συμφορουμίτη όχι από τον αντιπρόσωπο προς θεού, ότι αυτή δίνεται μόνο "στα καλά παιδιά!"


:142:
Οταν οι ειχαμε πληροφοριες με το σταγονομετρο, ειχα καποια αλληλογραφια με e-mail με την εταιρια. Στην ερωτηση μου για αποκριση συχνοτητων (τωρα εψαξα στα e-mail μου) μου απαντησαν 25Hz-25khz +-3db. Εχω την εντυπωση οτι αν συνδεθει με ενεργο τροπο θα κατεβει λιγο ακομη!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)
Μηπως θα έπρεπε να προσθέσουμε στο τιτλο του θέματος και τη φρασούλα: "... και δωμάτια που καταβαίνουν κάτω των 30 Hz"? :137:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.795
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top