Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Κατι εγινε.
Καποιες παρατηρησεις:

To Audio Spectrum Hermes δεν το εβαλα στην λιστα γιατι πουθενα δεν βρηκα την αποκριση συχνοτητων του ηχειου. Αν καποιος γνωριζει πολυ ευχαριστως να μας ενημερωσει και στην συνεχεια να προστεθει.
Το Κ+Η το 500 δεν μπηκε επισης στην λιστα γιατι ειναι πολυ ακριβο και το γεγονος οτι περιλαμβανει εντος του ηχειου ενισχυτες καλωδια κλπ δεν λεει τιποτα (μπορει οι ενισχυτες να κοστιζουν 200-300 ευρω:116: και τα καλωδια των 5 εκατοστων 1000 ευρω).

Δεν εχουμε κανενα ηχειο κορνας. Γιατι? Στα πανελ ψιλοαναμενομενο.

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οσα ηχεια Η/Δ αναφερονται προσωπικα εχω διαβασει στο παρελθον επανελλειμενως πολυ κολακευτικα σχολια. Για τα ενεργα, πριν δυο - 3 χρονια ειχα απολυτο σκοταδι. Τωρα ισα -ισα μπηκαν στο τουνελ κατι χλωμες λυχνιες :139:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Έχω ένα υπ' όψη μου που κατεβαίνει στα 22Hz με χρήση επιπλέον ενισχυτή.

Frequency Response: 34Hz - 50kHz +/- 3dB
Frequency Response (active bass): 22Hz - 50kHz +/- 3dB


Anthony Gallo Reference 3



Στον κατάλογο γράφει 3.999 και 1.299 λέει για τον ενισχυτή.



Δεν ξέρω αν μετράει όμως που χρησιμοποιεί εξωτερική βοήθεια. :121:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Η εξωτερικη βοηθεια ειναι απο ενισχυτη και οχι απο καποιο επιπροσθετο σαμπ. Οποτε στην λιστα θα μπει κι ο γκαλο.

Σημειωτεον το ηχειο το ακουσα με ολοκληρωμενο ολιγοβατο λυχνιας κι επαιζε μια χαρα. Με τρανζιστορ ανεβηκε το μπασο κι επαισαν τα υπολοιπα.Τελικα ο ιδιοκτητης του κατεληξε σε λυση προ με λυχνια και τρανζιστορ τελικο.
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
http://www.audiospectrum-hifi.com/d...14&open1=19&open2=20&open3=14&thepid=6&page=1

Εδώ λέει 20-20khz για τον Ερμή. Βέβαια χωρίς τις αποκλίσεις όπως στα περισσότερα ηχεία. Πάντως με τα μεγάφωνα που έχει δεν μου φαίνεται περίεργο να κατεβαίνει στα 20-25hz στα +-3db.

Σε αυτό που βρήκα παρακάτω λέει 25-20khz χωρίς +-

http://www.audiospectrum-hifi.com/images/products/1266513672-hermes new 5,6)09 hi fidelity.pdf
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Εδώ λέει 20-20khz για τον Ερμή. Βέβαια χωρίς τις αποκλίσεις όπως στα περισσότερα ηχεία. Πάντως με τα μεγάφωνα που έχει δεν μου φαίνεται περίεργο να κατεβαίνει στα 20-25hz στα +-3db.

Σε αυτό που βρήκα παρακάτω λέει 25-20khz χωρίς +-



Φίλε μου σου μιλάω από... πόνο γιατί ήθελα να πάρω τον Ερμή τον V2, (προηγούμενο μοντέλο), που τον άκουσα και μου άρεσε πολύ, και δεν τον αγόρασα γιατί δεν υπήρχε επίσημα το στοιχείο του συν-πλην της απόκρισης.


Πρόσεξε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που αποδεικνύει πως τίποτα δεν είναι έτσι όπως το θέτεις, δηλαδή αυτονόητο.


Το ηχείο είναι το KEF R207/2, πολύ αναγνωρίσιμο και βραβευμένο από το "STEREOPHILE":




Hχειάρα έτσι;

Έχει δύο δεκάϊντσα γούφερ, (έναντι των δύο οκτάϊντσων του Ερμή), ζυγίζει 66 kgr, τιμή 20.000 €.

Mε βάση την λογική σου θα έπρεπε άνετα να βγαίνει από τα 20HZ, άντε τα 25HZ.

Επίσημη απόκριση συχνοτήτων:

40HZ-60KHZ +- 3 db !!! (-6db/25 HZ).


:117:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Επίσημη απόκριση συχνοτήτων:

40HZ-60KHZ +- 3 db !!! (-6db/25 HZ).
δεν σου αρεσει ε? +-3στα 40ηζ, -6 στα 25, ε οοοχιιι αποκριση ειναι αυτη?
(ας μην πω για τα +-3 μεχρι τα 60000!!)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
ανηχοικη...


σε πραγματικο δωματιο...



οποιος ξαναμιλησει με ασεβεια για τα κεφ θα τιμωρηθει...
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Εδώ λέει 20-20khz για τον Ερμή. Βέβαια χωρίς τις αποκλίσεις όπως στα περισσότερα ηχεία. Πάντως με τα μεγάφωνα που έχει δεν μου φαίνεται περίεργο να κατεβαίνει στα 20-25hz στα +-3db.

Σε αυτό που βρήκα παρακάτω λέει 25-20khz χωρίς +-



Φίλε μου σου μιλάω από... πόνο γιατί ήθελα να πάρω τον Ερμή τον V2, (προηγούμενο μοντέλο), που τον άκουσα και μου άρεσε πολύ, και δεν τον αγόρασα γιατί δεν υπήρχε επίσημα το στοιχείο του συν-πλην της απόκρισης.


Πρόσεξε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που αποδεικνύει πως τίποτα δεν είναι έτσι όπως το θέτεις, δηλαδή αυτονόητο.


Το ηχείο είναι το KEF R207/2, πολύ αναγνωρίσιμο και βραβευμένο από το "STEREOPHILE":




Hχειάρα έτσι;

Έχει δύο δεκάϊντσα γούφερ, (έναντι των δύο οκτάϊντσων του Ερμή), ζυγίζει 66 kgr, τιμή 20.000 €.

Mε βάση την λογική σου θα έπρεπε άνετα να βγαίνει από τα 20HZ, άντε τα 25HZ.

Επίσημη απόκριση συχνοτήτων:

40HZ-60KHZ +- 3 db !!! (-6db/25 HZ).


:117:
Κοίτα καλό θα ήταν όλα τα ηχεία να αναφέρουν απόκριση μαζί με τις αποκλίσεις τους(να μην σου πω και ένα διάγραμμα με κάθε ηχείο..). Όμως αρκετοί κατασκευαστές βάζουν μια απόκριση σκέτη και άλλες φορές με την απόκλιση. Πάντως τα ηχεία της audio spectrum ακόμα και από διαγράμματα μετρήσεων που έχω δει κατά καιρούς σε περιοδικά(αν τα μετρούν σωστά) και έχοντας ηχεία audio spectrum artemis γνωρίζω ότι τα ηχεία κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά.

Τα kef από την άλλη είναι πολύ γνωστό ότι τα ηχεία τους δεν κατεβαίνουν πολύ χαμηλά.Και τα b&w επίσης. Άλλα αυτή η έλληψη μπάσου φαίνεται.Τα audio spetrum στο μπάσσο δεν έχουν έλληψη.

Πάντως με ένα τηλέφωνο στην audio spectrum ίσως να σας δώσουν τα πλήρη στοιχεία. Εγώ τους πήρα τηλέφωνο για μία μετατροπή που ήθελα να κάνω στα artemis και μου δώσαν το σχηματικό του crossover...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Τα kef από την άλλη είναι πολύ γνωστό ότι τα ηχεία τους δεν κατεβαίνουν πολύ χαμηλά.Και τα b&w επίσης. Άλλα αυτή η έλληψη μπάσου φαίνεται.Τα audio spetrum στο μπάσσο δεν έχουν έλληψη.
quote]

για λεγε για λεγε...
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Τα kef από την άλλη είναι πολύ γνωστό ότι τα ηχεία τους δεν κατεβαίνουν πολύ χαμηλά.Και τα b&w επίσης. Άλλα αυτή η έλληψη μπάσου φαίνεται.Τα audio spetrum στο μπάσσο δεν έχουν έλληψη.
quote]

για λεγε για λεγε...
Είπα.Τώρα σειρά σου:136:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
εβαλα αποκριση σε δωματιο λιγο παραπανω. ΜΠΑΣΣΑ ΕΧΕΙ?
(copyright kostasear)
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

δεν σου αρεσει ε? +-3στα 40ηζ, -6 στα 25, ε οοοχιιι αποκριση ειναι αυτη?
(ας μην πω για τα +-3 μεχρι τα 60000!!)
Συγνώμη αλλά μιλάω με βάση τον τίτλο του νήματος!

Λέει: "ηχεία που κατεβαίνουν κάτω των 30ΗΖ +- 3db"


Άλλο το αν μου αρέσουν τα KEF, που μου αρέσουν τα μικρότερα που άκουσα, και άλλο αν ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές του τίτλου!

(Φίλε vet σε συλλαμβάνω απρόσεκτο, εσένα τον τόσο προσεκτικό!)


:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

ανηχοικη...


σε πραγματικο δωματιο...

Πολύ ενδιαφέροντα διαγράμματα!

Ποιό ηχείο αφορούν;

Έχω δει επανειλημμένως να μιλάνε οι κατασκευαστές για το "room gain" και για το "frequency curve smoothing", και εδώ φαίνονται πολύ ωραία αυτά τα φαινόμενα.


Νομίζω;


:107:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Πολύ ενδιαφέροντα διαγράμματα!

Ποιό ηχείο αφορούν;

Έχω δει επανειλημμένως να μιλάνε οι κατασκευαστές για το "room gain" και για το "frequency curve smoothing", και εδώ φαίνονται πολύ ωραία αυτά τα φαινόμενα.


Νομίζω;


:107:
μα φυσικα τα κεφ 207/2. κοιτα τα διαγραμματα και πες μου εαν εχουν θεση στη λιστα, εμενα του απροσεκτου...
αλλα εδω που τα λεμε εσυ τα εβαλες στην λιστα ξεχνωντας ποσο κανουν (20000Ε), αλλα κριτικαροντας το μπασσο τους.
για λεγε λοιπον... μπασσα εχουν?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

μα φυσικα τα κεφ 207/2. κοιτα τα διαγραμματα και πες μου εαν εχουν θεση στη λιστα, εμενα του απροσεκτου...
Μα όταν δίνουμε/ζητάμε προδιαγραφές ηχείων, πάντα στην ανηχοϊκή είναι!

Αν το δούμε με βάση το τι κάνουν εντός δωματίου,

1)είναι κατά περίπτωση και έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε,

2)περνάνε τον πήχη πάρα πολλά ηχεία που δεν έχουν την απόκριση αυτή.

Άρα λυπάμαι αλλά τα συγκεκριμένα δεν μπαίνουν στην λίστα εκτός... εκτός και αν αλλάξει ο τίτλος!


:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

αλλα εδω που τα λεμε εσυ τα εβαλες στην λιστα ξεχνωντας ποσο κανουν (20000Ε)
Μα ο vastsar είπε στο #1:

"μπορούμε να ανέβουμε και ποιο πανω (20.000 ευρω). "



:107:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
για κοιτα τα db στα 30ηζ στην ανηχοικη? και ειναι μετρηση περιοδικου, της εταιριας θα ειναι καλυτερη...
αλλα εν πασει περιπτωση, θα μου πεις? μπασσα εχουν? η να τα πουλησω και να παρω cav?
εκανες ολοκληρο οφφ τοπικ για να στηλιτευσεις το ηχειο. με φωτο μαλιστα.
περιμενω απαντηση...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

για κοιτα τα db στα 30ηζ στην ανηχοικη? και ειναι μετρηση περιοδικου, της εταιριας θα ειναι καλυτερη...
αλλα εν πασει περιπτωση, θα μου πεις? μπασσα εχουν? η να τα πουλησω και να παρω cav?
εκανες ολοκληρο οφφ τοπικ για να στηλιτευσεις το ηχειο. με φωτο μαλιστα.
περιμενω απαντηση...
1)Επαναλαμβάνω πως τοποθετούμαι με βάση τον τίτλο του νήματος.

2)Μπάσα ικανοποιητικά σαφώς και έχουν. Στην προδιαγραφή του τίτλου δεν ανταποκρίνονται.

3)Τα cav τι σχέση έχουν στην συζήτηση;

4)Φυσικά και όπως εξήγησα δεν είμαι offtopic αφού τέθηκε όριο στα 20.000 €! (+)

5)Δεν έχω λόγο στηλίτευσης! Αυτό που για σένα είχε ... πονηρό σκοπό για μένα ήταν απλώς τυχαίο χαραχτηριστικό παράδειγμα αυτού που ήθελα να πω.


:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Πάντως τα ηχεία της audio spectrum ακόμα και από διαγράμματα μετρήσεων που έχω δει κατά καιρούς σε περιοδικά(αν τα μετρούν σωστά) και έχοντας ηχεία audio spectrum artemis γνωρίζω ότι τα ηχεία κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά.
Αν προσέξεις θα δεις ότι οι μετρήσεις στα Ελληνικά περιοδικά είναι για πάνω από τα 200 HZ.


:107:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Ηχεια που κατεβαινουν κατω των 30HZ(+-3db)

Να προσθεσω αλλο ενα ηχειο που εχει κανει πολυ κοσμο να παραμιλαει. Κι αυτο γιατι ενα μικρο πραγματακι που με τιποτα δεν σου γεμιζει στο ματι, βαζει γυαλια σε κολοσους.

Ομως ειπαμε η σχεδιαση ενος ηχειου και μαλιστα απο βαθεις γνωστες του αθληματος μερικες φορες δημιουργει εκπληκτικα αποτελεσματα. Ιδου λοιπον το ηχειακι:
Lipinsky L-707A 28-40 και τιμη 4.900ευρω.
http://lipinskisound.com/products-specifications/l-707a-one-segment-monitor/


Και κατι ακομη, θα προσπαθησω να επικοινωνησω με καποιους κατασκευαστες (εκει που ειναι ευκολο) για να δοθουν διευκρινησεις οσον αφορα την αποκριση συχνοτητων στο +-3. Οποτε λιγο υπομονη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top