Ηχεια bass reflex - προβληματισμοι και συμπεριφορα ηχειου με φραξιμο της οπης

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όπως ανέφερα δεν μπορώ να δω εικόνες ποσταρισμένες σε αυτό το σάιτ, λόγω ενός προβλήματος με το Safari.
...βάλε ένα firefox να σε δει ο Θεός....
safari κ κυνήγι πέρδικας..... :p
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
...βάλε ένα firefox να σε δει ο Θεός....
safari κ κυνήγι πέρδικας..... :p
Και να ταν μονο αυτό. ¨Ασε έχω μπλέξει. Η μόνη αποτυχημένη αγορά της ζωής μου. :D

;Eχε χάρη που τότε η Dell ήταν μη διαθέσιμη σε αυτά που ήθελα.

Αποτέλεσμα φανμπόις. :D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι είναι ; Κανά Τέσλα, καμιά φωτό με 50 ενεργά ηχεία, κανά γκουρμέ φαγητό σε εστιατόριο ή κανένα ρολόι ; :D
Ένα απόφθεγμα του Γιάννη Ρίτσου περί...μουσικής, γέλιου και χρόνου.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ένα απόφθεγμα του Γιάννη Ρίτσου περί...μουσικής, γέλιου και χρόνου.
Ω, impressed κουλτούρα. :D

Το δικό σου εννοείς ή του Ολύμπιου ;

Θα το διαβάσω μέσα στο Τέσλα μου, καθοδόν πρός το γκουρμέ εστιατόριο φορώντας το ακριβό ρολόι μου και γυρνώντας θα βάλω να ακούσω μελοποίησή του στα 50 ενεργά μου.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ω, impressed κουλτούρα. :D

Το δικό σου εννοείς ή του Ολύμπιου ;

Θα το διαβάσω μέσα στο Τέσλα μου, καθοδόν πρός το γκουρμέ εστιατόριο φορώντας το ακριβό ρολόι μου και γυρνώντας θα βάλω να ακούσω μελοποίησή του στα 50 ενεργά μου.
Εσύ να ετοιμάζεσαι για τον..... Αρη. :p 😀
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τόση προσπάθεια για να το πάρει @thva κανας καγκουρας στο σπιτι να το ευνουχησει :biggrin:
Η δημιουργία εντυπώσεων είναι κάτι που... πάει καλά σε αντίθεση με άλλα πράγματα. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι ν'αποκτήσω Genelec , οπότε δεν πρόκειται να με προβληματίσει προοπτική κατάχρησης των ενδελεχώς μελετημένων ports. Στα μεγάλα sub της εταιρείας πάντως δεν νοείται καν φραγή.Δεν είναι ΄΄ίσα και όμοια΄΄ όλα τα ports, άλλο παράδειγμα bass reflex που δεν στοχεύουν σε ΄΄καγκουριές΄΄ στη μεταβατική συμπεριφορά εκείνα των μεγάλων ATC - από πενηντάρι και άνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η δημιουργία εντυπώσεων είναι κάτι που... πάει καλά. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι ν'αποκτήσω Genelec , οπότε δεν πρόκειται να με προβληματίσει η προοπτική κατάχρησης των ενδελεχώς μελετημένων ports. Στα μεγάλα sub της εταιρείας πάντως δεν νοείται καν φραγή.
Γενικά μιλούσα βρε Μπούτχια.... όπως ο @kanakiani :lolsign:
Αποφάσισε πάντως...ή θα πειραζομαστε όλοι αναμεταξύ μας ή πες το μας ότι δεν θέλεις :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γενικά μιλούσα βρε Μπούτχια.... όπως ο @kanakiani :lolsign:
Αποφάσισε πάντως...ή θα πειραζομαστε όλοι αναμεταξύ μας ή πες το μας ότι δεν θέλεις :)
Άλλο παράδειγμα ευεργετικών ports είναι εκείνα των Geithain όπου η αναπόφευκτα καθυστερημένη ενέργεια που εκπέμπεται από τα bass reflex είναι συγχρονισμένη με την εμπρόσθια εκπομπή των woofer από τους όρους της κατασκευής στην καμπίνα κατά τρόπον ώστε να προκύπτει καρδιοειδές μοτίβο στις χαμηλές. Επίσης ευεργετικές είναι οι ειδικές διατάξεις σε υλοποιήσεις διπολικού μπάσου με αντικρυστά μεγάφωνα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ότι δεν ταπωνουν εάν ταπωνουν τρύπες έχει να κάνει με την πρακτικότητα από το απολυτοτατο σωστό .
Οι ακροάσεις μπορεί να γίνονται με πολλαπλές επιλογές π.χ. μόνο οι δορυφόροι φουλρειντσ ,μαζί με σαμπ...
Δεν θα κάθονται να βουλώνουν ξεβουλωμουν τρύπες και μάλιστα με σημείο συντονισμου π.χ. 35-40hz όταν αυτό κοπεί όταν θα συνοδευτεί από Σάμπ αυτό θα γίνει στα 80hz οπότε και οι εκπομπές από το μπας ρεφλέξ και τα οποία αρνητικά θα είναι πολύ χαμηλής στάθμης......αυτά ...
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Άλλο παράδειγμα ευεργετικών ports είναι εκείνα των Geithain όπου η αναπόφευκτα καθυστερημένη ενέργεια που εκπέμπεται από τα bass reflex είναι συγχρονισμένη με την εμπρόσθια εκπομπή των woofer από τους όρους της κατασκευής στην καμπίνα κατά τρόπον ώστε να προκύπτει καρδιοειδές μοτίβο στις χαμηλές. Επίσης ευεργετικές είναι οι ειδικές διατάξεις σε υλοποιήσεις διπολικού μπάσου με αντικρυστά μεγάφωνα.
Να μην ξεχναμε και το καινουργιο ηχειο της Neumann KH 150 για το οποιο εγινε πολυ λογος και ειναι bass reflex.
Ξαφνικα διαβαζω το παρακατω....δεν το περιμενα απο σενα
1675200188250.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Εδώ έχουμε ένα κακό Πορτ, όπου ο Αμίρ σημείωσε το υψηλότερο πρόβλημα

1675201471422.png



Εδώ έχουμε ένα αρκετά καλοφτιαγμένο Πορτ, αλλά λόγω μικρού μεγέθους μεγαφώνου (δεν εγκρίνω καθόλου) υποχρεωτικά με μικρό Q

1675201570306.png


Και με θετικά σχόλια επ'αυτου, αν και έχει ένα θεματάκι μεταξύ 500-600 Hz..


Κι εδώ έχουμε δοκιμές στο Χεντ με κλειστό και ανοιχτό Πορτ


Και με εντυπώσεις ακροάσεων.
Νομίζω πως θα λυθούν όλες σας οι απορίες.

Τες πα. Ας χαλαρώσουμε.

Εδώ ένας άνθρωπος ευτυχής που κατέληξε σε Τζένελεκ:


Και για γλυκό στο τέλος, αφήνω ένα ηχείο που στεναχωρέθηκε ο Αμίρ όταν το επέστρεψε.



Δατς λάιφ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να μην ξεχναμε και το καινουργιο ηχειο της Neumann KH 150 για το οποιο εγινε πολυ λογος και ειναι bass reflex.
Ξαφνικα διαβαζω το παρακατω....δεν το περιμενα απο σενα
View attachment 279494
Αμα μελετήσεις την υπογραφή που καταθέτεις δεν θα έπρεπε ν'απορείς για το νόημα της φράσης. :wink:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι είναι αυτός ο Φινλανδός ; Το πελατολόγιο της Genelec ; :D

Σε αυτό το setup που άλλοι μπορεί να θαυμάζουν και άλλοι μπορεί να χασκογελούν ο λυχνιακός προ/ενισχυτής με τα ακουστικά είναι σε ισοδύναμη τάξης τιμής με τα υπόλοιπα.Αυτό που βλέπουμε είναι ο καλύτερος τρόπος να βγαίνει υψηλή ανάλυση χωρίς παρεμβολές εκ της ακουστικής συμπεριφοράς σε τυπικά μικρά δωμάτια.Χρειάζεται βεβαίως ηχεία με καλό spinorama, αφού ακόμα και μικρές εκτροπές της κεφαλής οδηγούν σε μεγαλύτερες γωνίες off-axis.

Εύχομαι τέτοια και στον Dalipis.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Σε αυτό το setup που άλλοι μπορεί να θαυμάζουν και άλλοι μπορεί να χασκογελούν ο λυχνιακός προ/ενισχυτής με τα ακουστικά είναι σε ισοδύναμη τάξης τιμής με τα υπόλοιπα.Αυτό που βλέπουμε είναι ο καλύτερος τρόπος να βγαίνει υψηλή ανάλυση χωρίς παρεμβολές εκ της ακουστικής συμπεριφοράς σε τυπικά μικρά δωμάτια.Χρειάζεται βεβαίως ηχεία με καλό spinorama, αφού ακόμα και μικρές εκτροπές της κεφαλής οδηγούν σε μεγαλύτερες γωνίες off-axis.

Εύχομαι τέτοια και στον Dalipis.
Εσύ στις"λυχνίες¨στάθηκες ; :D

So much for αυτήν σου την δήλωση : :D

Γενικώς η χομπίστικη ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο προϋποθέτει να εξετάζει ο ενδιαφερόμενος όποιον εξοπλισμό διαθέτει ή σκοπεύει να προμηθευτεί και να λαμβάνει ισορροπημένες αποφάσεις πάνω στη χρήση του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εσύ στις"λυχνίες¨στάθηκες ; :D

So much for αυτήν σου την δήλωση : :D

Γενικώς η χομπίστικη ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο προϋποθέτει να εξετάζει ο ενδιαφερόμενος όποιον εξοπλισμό διαθέτει ή σκοπεύει να προμηθευτεί και να λαμβάνει ισορροπημένες αποφάσεις πάνω στη χρήση του.
Φυσικά και στάθηκα αφού το setup εξετάζεται ενιαία και όχι μονάχα σε ό,τι θα επικεντρωνόταν καθενός η ευαισθησία. :wink:

Για καλό επισημάνθηκε το συγκεκριμένο στοιχείο...Το combo των HiFiMan με το λυχνιακό ενισχυτή λογαριάζεται πιο Hi-End από τα ταλαίπωρα setup που προσπαθούν με μονές λυχνίες να οδηγούσαν ικανοποιητικά κάποια ηχεία σε 3 και άνω μέτρα απόσταση ακροατή.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Κατι πρεπει να πηγαινει πολυ στραβα με την αποδοση του συστηματος-χωρου
ωστε να φτασει καποιος να ασχοληθει τοσο πολυ
με το bass reflex του ηχειου του.
Οχι οτι δεν το εχω κανει..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top