Ηχεια bass reflex - προβληματισμοι και συμπεριφορα ηχειου με φραξιμο της οπης

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Φυσικά και στάθηκα αφού το setup εξετάζεται ενιαία και όχι μονάχα σε ό,τι θα επικεντρωνόταν καθενός η ευαισθησία.
Ακόμη δεν κατάλαβες τι λέω (χρήση); Ο άνθρωπος είναι gamer. Gamer for God's sake. :D
που προσπαθούν με μονές λυχνίες να οδηγούσαν ικανοποιητικά κάποια ηχεία σε 3 και άνω μέτρα απόσταση ακροατή.
Άντε πάλι με τις αρτηριοσκληρωτικές απόψεις περί λυχνιών και πως χρησιμοποιούνται. Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα στο βαθμό που τα περιγράφεις. Αυτό είναι ένα εφεύρημα (μάλλον εδώ δικό σας) για να δικαιολογείτε να λέτε αυτά που λέτε (τα γνωστά) και να προωθείτε ορισμένους (έναν μόνο δηλαδή) τρόπο ακρόασης μουσικής στο βωμό κάποια τεχνικής δήθεν αρτιότητας. Στα πιο πάνω πόστ μάθαμε και ότι υπάρχουν και μόνο δύο εταιρίες ηχείων απο τις δεκάδες χιλιάδες στην ιστορία του audio που ξέρουν να φτιάχνουν ports. :D Κάτι σαν τον Μάσκ που ανακάλυψε ξανά την μπαταρία ή το hyperloop απο το 1870. :D και που ούτε αυτό έκανε τελικά , ρόδες έβαλε.:D

Κάτσε να σου σπάσω και άλλο μύθο για τo ποιός τελικά επηρρέασε τα παιδιά της εργατικής τάξης και όχι οι Sex Pistols και οι Clash.

 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κατι πρεπει να πηγαινει πολυ στραβα
Ή είναι techno nerd ή είναι κομπιουτεράδες ξεροόλες ¨μηχανικοί" ή είναι άσχετοι με το θέμα μουσική και το βλέπουν το θέμα σαν παιδί που διαβάζει ακόμη κριτικές για αυτοκίνητα, βαθμολογίες ή κάτι φιλοσοφικά περί ζωής που δεν μπορώ να τα πω γιατί οι πειρσσότεροι θα με κρεμάσουν. :D Όπως και να είναι ένα είναι σίγουρο μιλάμε για .... κόλαση. Υποφέρουν, έχουν my sympathy τελικά, έχουν παραμείνει παιδιά (εξαιρούνται φυσικά αυτοί που όντως είναι νέοι.).
:D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σε αυτό το setup που άλλοι μπορεί να θαυμάζουν και άλλοι μπορεί να χασκογελούν ο λυχνιακός προ/ενισχυτής με τα ακουστικά είναι σε ισοδύναμη τάξης τιμής με τα υπόλοιπα.Αυτό που βλέπουμε είναι ο καλύτερος τρόπος να βγαίνει υψηλή ανάλυση χωρίς παρεμβολές εκ της ακουστικής συμπεριφοράς σε τυπικά μικρά δωμάτια.Χρειάζεται βεβαίως ηχεία με καλό spinorama, αφού ακόμα και μικρές εκτροπές της κεφαλής οδηγούν σε μεγαλύτερες γωνίες off-axis.

Εύχομαι τέτοια και στον Dalipis.
Μα με ακουστικά ξεκίνησα. Τα Sennheiser HD600, τα χρησιμοποιούσα καθημερινά πριν βάλω ηχεία στον υπολογιστή. Ακόμα, όποτε θέλω τα χρησιμοποιώ στο σπίτι. Για έξω έχω τα ie400 και τα νεοαποκτηθέντα TRUTHEAR x Crinacle Zero IEM.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακόμη δεν κατάλαβες τι λέω (χρήση); Ο άνθρωπος είναι gamer. Gamer for God's sake. :D

Άντε πάλι με τις αρτηριοσκληρωτικές απόψεις περί λυχνιών και πως χρησιμοποιούνται. Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα στο βαθμό που τα περιγράφεις. Αυτό είναι ένα εφεύρημα (μάλλον εδώ δικό σας) για να δικαιολογείτε να λέτε αυτά που λέτε (τα γνωστά) και να προωθείτε ορισμένους (έναν μόνο δηλαδή) τρόπο ακρόασης μουσικής στο βωμό κάποια τεχνικής δήθεν αρτιότητας. Στα πιο πάνω πόστ μάθαμε και ότι υπάρχουν και μόνο δύο εταιρίες ηχείων απο τις δεκάδες χιλιάδες στην ιστορία του audio που ξέρουν να φτιάχνουν ports. :D Κάτι σαν τον Μάσκ που ανακάλυψε ξανά την μπαταρία ή το hyperloop απο το 1870. :D και που ούτε αυτό έκανε τελικά , ρόδες έβαλε.:D

Κάτσε να σου σπάσω και άλλο μύθο για τo ποιός τελικά επηρρέασε τα παιδιά της εργατικής τάξης και όχι οι Sex Pistols και οι Clash.

Για τα ports παρέθεσα μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα προσεγμένης εφαρμογής. Είμαι τόσο βέβαιος ότι υπάρχουν και άλλες εταιρείες που το κάνουν προσεγμένα όσο και ότι ακόμα και όσες υλοποιήσεις είναι πολύ γενναιόδωρες στην ενέργεια που εκπέμπει θα το έχουν κάνει εσκεμμένα οι περισσότερες. Έχει επιδειχθεί και αποδειχθεί ότι στην πλειοψηφία των σχεδιάσεων η ενσωμάτωση ports βελτιώνει την απόκριση σε πεδίο συχνότητας υποβαθμίζοντάς την παράλληλα στο πεδίο του χρόνου.

Ο παππούς μου έλεγε να μην εκνευρίζομαι είτε για όσα δεν είναι στο χέρι μου ν'αλλάξω είτε για όσα δεν θ'άλλαζαν ούτως ή άλλως όσο εκνευρισμένος και να γινόμουν για εκείνα. Οι Jam ούτως ή άλλως μου αρέσουν και γνωρίζω την επίδρασή τους οπότε ό,τι και να υποστήριζες γι αυτούς ουδέποτε θ'άλλαζε την υπόληψη στην οποία τους έχω. :biggrin:
Μα με ακουστικά ξεκίνησα. Τα Sennheiser HD600, τα χρησιμοποιούσα καθημερινά πριν βάλω ηχεία στον υπολογιστή. Ακόμα, όποτε θέλω τα χρησιμοποιώ στο σπίτι. Για έξω έχω τα ie400 και τα νεοαποκτηθέντα TRUTHEAR x Crinacle Zero IEM.
Το ξέρω... Η ευχή μου στόχευε στο ν΄'αποκτούσες κι εσύ Genelec τουλάχιστον στη θέση των JBL για τη nearfield συνθήκη που έχεις.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για τα ports παρέθεσα μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα προσεγμένης εφαρμογής. Είμαι τόσο βέβαιος ότι υπάρχουν και άλλες εταιρείες που το κάνουν προσεγμένα όσο και ότι ακόμα και όσες υλοποιήσεις είναι πολύ γενναιόδωρες στην ενέργεια που εκπέμπει θα το έχουν κάνει εσκεμμένα οι περισσότερες. Έχει επιδειχθεί και αποδειχθεί ότι στην πλειοψηφία των σχεδιάσεων η ενσωμάτωση ports βελτιώνει την απόκριση σε πεδίο συχνότητας υποβαθμίζοντάς την παράλληλα στο πεδίο του χρόνου.

Ο παππούς μου έλεγε να μην εκνευρίζομαι είτε για όσα δεν είναι στο χέρι μου ν'αλλάξω είτε για όσα δεν θ'άλλαζαν ούτως ή άλλως όσο εκνευρισμένος και να γινόμουν για εκείνα. Οι Jam ούτως ή άλλως μου αρέσουν και γνωρίζω την επίδρασή τους οπότε ό,τι και να υποστήριζες γι αυτούς ουδέποτε θ'άλλαζε την υπόληψη στην οποία τους έχω. :biggrin:

Το ξέρω... Η ευχή μου στόχευε στο ν΄'αποκτούσες κι εσύ Genelec τουλάχιστον στη θέση των JBL για τη nearfield συνθήκη που έχεις.
Δεν ανέφερα τίποτε που να έχει σχέση με το τι είπες εσύ για τα ports.
Δεν είναι θέμα εκνευρισμού.
Δεν είπα εάν σου αρέσουν ή όχι οι Jam. Είπα ότι είναι μύθος ότι την εργατική τάξη της Αγγλίας την άγγιξαν αυτοί που νομίζει ο κόσμος και επίσιης η αναφορά (και το θέμα) ήταν για μύθους σχετιζόμενη με αυτά που αναφέρονται για τις λυχνίες (και όχι οι Jam).
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα ports, το βρίσκω γελοίο, με ενδιαφέρει να καταδείξω άλλα πράγματα, με πρόφαση τα ports.
Δεν συνεννοούμαστε.

Σύνολο πέντε δεν. Σε μια απλή ανταλλαγή δυο πόστ. :D
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η ευχή μου στόχευε στο ν΄'αποκτούσες κι εσύ Genelec τουλάχιστον στη θέση των JBL για τη nearfield συνθήκη που έχεις.
Η δική μου ευχή είναι..... να αποκτούσε πολυκαναλικο σύστημα στην θέση του δικαναλου σετ απ που έχει. :p :D
Το ίδιο εύχομαι και σε σένα :biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν ανέφερα τίποτε που να έχει σχέση με το τι είπες εσύ για τα ports.

Σύνολο πέντε δεν. Σε μια απλή ανταλλαγή δυο πόστ. :D
Βγάλε... τουλάχιστον ένα. :sneaky:
... Στα πιο πάνω πόστ μάθαμε και ότι υπάρχουν και μόνο δύο εταιρίες ηχείων απο τις δεκάδες χιλιάδες στην ιστορία του audio που ξέρουν να φτιάχνουν ports. ...

Κάτσε να σου σπάσω και άλλο μύθο για τo ποιός τελικά επηρρέασε τα παιδιά της εργατικής τάξης και όχι οι Sex Pistols και οι Clash.

Η δική μου ευχή είναι..... να αποκτούσε πολυκαναλικο σύστημα στην θέση του δικαναλου σετ απ που έχει. :p :D
Το ίδιο εύχομαι και σε σένα :biggrin:
Διαθέτω ήδη και πολυκαναλικό ... Άμα θελήσω ποτέ να φτιάξω μεγαλύτερων αξιώσεων δεν θα εξαρτάται αυτή η δράση από ευχές άλλων.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Βγάλε... τουλάχιστον ένα.



Διαθέτω ήδη και πολυκαναλικό ... Άμα θελήσω ποτέ να φτιάξω μεγαλύτερων αξιώσεων δεν θα εξαρτάται αυτή η δράση από ευχές άλλων.
Σου ξαναλέω δεν αναφέρθηκα σε αυτά που είπες ΕΣΥ για ports. (άσε που εσύ είπες για ένα ηχείο, εγώ λέω για δύο).
να αποκτούσε πολυκαναλικο σύστημα
Α, θες να πάρεις και άλλο κόσμο στο λαιμό σου ε ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αναφέρεσαι στον θόρυβο ηλεκτρονικών?
Ποιό θόρυβο; Έλα να ακούσεις.
(Υπάρχει λίγο φύσημα στα 40 εκατοστά, αλλά πιο μακριά δεν ακούγεται. Επίσης όταν παίζουν, δεν γίνεται αντιληπτό)


Υ. Γ. Τα genelec είναι λίγο ακριβά για εμένα. Πολυκάναλο υπάρχει σε άλλο χώρο με τον προβολέα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πολυκάναλο υπάρχει σε άλλο χώρο με τον προβολέα.
ώπα! τι έγινε εδώ.... φρουραάααα, φρουραααα !!! έχουμε διαρροές!!!

(άντε αν είναι μόνο για ταινίες, ίσως πάρεις ...άφεση!!)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Διαθέτω ήδη και πολυκαναλικό ...
Τείνουν να το αγνοούν το εν λόγω γεγονός, διάφοροι θαμώνες, ιδίως όσοι εξ'αυτών δεν διαθέτουν τίποτα που έστω να πλησιάζει την αρτιότητα της υλοποίησης του εν λόγω πολυκάναλου σεταπ. 🤪😂😜

Ένα πολυκάναλο σεταπ, το οποίο μάλιστα επιβεβαιώνει εμπράκτως την ανάγκη για υψηλότερο κόστος στα σαμπ, παρά στους δορυφόρους, πράγμα που τονίσθηκε επαναλαμβανόμενες φορές, και αιτιολογήθηκε επαρκώς. 😎

Να θυμίσω επίσης, πως πρόκειται για ένα πολυκάναλο σεταπ με χρήση ενεργών μόνιτορ, τα οποία έχουν τοποθετηθεί όχι μόνον στις προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης για αυτά, αλλά και σε όμοιες αποστάσεις ακρόασης, σχηματίζοντας τον σωστό "κύκλο" ακρόασης, κατά τας γραφάς, κι όχι άλλα σχήματα δίκην πεζμένων βυζγιών. 😁
 
Last edited:


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Διαθέτω ήδη και πολυκαναλικό ... Άμα θελήσω ποτέ να φτιάξω μεγαλύτερων αξιώσεων δεν θα εξαρτάται αυτή η δράση από ευχές άλλων.
Δεν πιστεύω να το χεις και συ αποκλειστικά για ταινίες όπως οι κλασσικοί δικαναλοι :p 😀
Πως μου ξέφυγε αυτό?
Θα ρθουμε με τον @Kostas Kefalas να το τσεκάρουμε 😀
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
αποκλειστικά για ταινίες
Δυστυχώς, δεν έχει πηγή εικόνας. 🤭

Αποκλειστικά και μόνον για μουσική χρησιμοποιείται το πολυκάναλο σεταπ του μπουτχια, οπότε, χάνει τη μισή διασκέδαση.

Το ανωτέρω γεγονός, επίσης τείνουν να το αγνοούν διάφοροι εδώ θαμώνες, ιδίως όσοι εξ'αυτών δεν διαθέτουν τίποτα που έστω να πλησιάζει την αρτιότητα της υλοποίησης του εν λόγω πολυκάναλου σεταπ. 🤪😂😜

Μια ωραία τηλεόραση θέλει εκεί μπροστά, γύρω στις 80 ιντσες, και ξεκινάει να χαίρεται έναν απίστευτο πλούτο από πολυκανανες συναυλίες για αρχή. 😎

Νομίζω πως διαθέτω πάνω από 2,5 χιλιάδες τέτοιες, με ευρύτατο ρεπερτόριο, από κλασσική μουσική μέχρι BB King, και βεβαίως πολύ ηλεκτρονική μουσική, αλλά και τζαζ και ότι τραβάει η ψυχή σου. ❤❤❤

Κάποια θεατρικά δε, του αγαπημένου μου Philip glass, απέκτησαν εντελώς άλλη διάσταση από τότε που τα είδα κιόλας, εκτός του ότι η ηχογράφηση είναι εξαιρετική, εννοείται πολυκάναλη. Αξία, ανεκτίμητη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Θα επαναλαβω κατι
Απαξ και η αναπαραγωγη απαλαχθει απο τα artifacts,
τις επιπροσθετες αλλοιωσεις στο πεδιο των συχνοτητων αφ'ενος και του χρονου αφ'ετερου
αυτο το πολυπαραγοντικο φαινομενο
που προκαλειται απο κακες σχεδιασεις, ανεπαρκεις τροφοδοσιες και καλωδια,
παρεμβολες, "σεισμικες" δονησεις, πασης φυσεως ασυμβατοτητες μεταξυ μηχανηματων,
τον χωρο και ποιος ξερει τι αλλο

τελικα απο την αδυναμια κατανοησης ενος πολυπλοκου φαινομενου
και της αναγκης να δρασεις περα απο ετοιμες λυσεις

(δεν ειναι ευκολο αλλα ειναι εφικτο- αν και παντα με καποιους συμβιβασμους)

Τοτε πραγματικα δεν σε νοιαζει αν τα ηχεια σου εχουν τρυπες
αν ακους καρφωμενος στη θεση σου χωρις να κουνας το κεφαλι σου η περιφερομενος
streaming, cd, βινυλιο, απο δυο ηχεια η δωδεκα
απο συγχρονα μηχανηματα η σχεδιασεις του προηγουμενου αιωνα
με εικονα η χωρις, ψυθιριστα η εκωφαντικα.
Μετρημενα η αμετρητα.
Θα εισαι προθυμος δε να παραβλεψεις αν δεν υπαρχει πληροτητα.

Γιατι ολα θα σου προσφερουν απλως διαφορετικες εκδοχες του πραγματικου
καλυτερες η χειροτερες
Δεν θα προσθετουν μηχανικοτητα και στοιχεια που δεν υπαρχουν στην ζωντανη εκτελεση της μουσικης.
θα πειθουν για την αληθινη εμπειρια και θα προσθετουν στην ψευδαισθηση,
Γιατι τι αλλο ειναι η αναπαραγωγη του ηχου
εκτος απο μια ψευδαισθηση που δεν πρεπει να την διαταρασσει τιποτα το μηχανικο, το ξενο.
Αυτα δεν ειναι θεωρια. Υπαρχει κοσμος που τα ζει στην πραξη.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Θα επαναλαβω κατι
Απαξ και η αναπαραγωγη απαλαχθει απο τα artifacts,
τις επιπροσθετες αλλοιωσεις στο πεδιο των συχνοτητων αφ'ενος και του χρονου αφ'ετερου
αυτο το πολυπαραγοντικο φαινομενο
που προκαλειται απο κακες σχεδιασεις, ανεπαρκεις τροφοδοσιες και καλωδια,
παρεμβολες, "σεισμικες" δονησεις, πασης φυσεως ασυμβατοτητες μεταξυ μηχανηματων,
τον χωρο και ποιος ξερει τι αλλο

τελικα απο την αδυναμια κατανοησης ενος πολυπλοκου φαινομενου
και της αναγκης να δρασεις περα απο ετοιμες λυσεις

(δεν ειναι ευκολο αλλα ειναι εφικτο- αν και παντα με καποιους συμβιβασμους)

Τοτε πραγματικα δεν σε νοιαζει αν τα ηχεια σου εχουν τρυπες
αν ακους καρφωμενος στη θεση σου χωρις να κουνας το κεφαλι σου η περιφερομενος
streaming, cd, βινυλιο, απο δυο ηχεια η δωδεκα
απο συγχρονα μηχανηματα η σχεδιασεις του προηγουμενου αιωνα
με εικονα η χωρις, ψυθιριστα η εκωφαντικα.
Μετρημενα η αμετρητα.
Θα εισαι προθυμος δε να παραβλεψεις αν δεν υπαρχει πληροτητα.

Γιατι ολα θα σου προσφερουν απλως διαφορετικες εκδοχες του πραγματικου
καλυτερες η χειροτερες
Δεν θα προσθετουν μηχανικοτητα και στοιχεια που δεν υπαρχουν στην ζωντανη εκτελεση της μουσικης.
θα πειθουν για την αληθινη εμπειρια και θα προσθετουν στην ψευδαισθηση,
Γιατι τι αλλο ειναι η αναπαραγωγη του ηχου
εκτος απο μια ψευδαισθηση που δεν πρεπει να την διαταρασσει τιποτα το μηχανικο, το ξενο.
Αυτα δεν ειναι θεωρια. Υπαρχει κοσμος που τα ζει στην πραξη.
Να κάτι με το οποίο μπορώ να ταυτιστώ, αναγνωρίσω και να συμφωνήσω κατά 97 %. (ποσσοτό ρεκόρ).
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα επαναλαβω κατι
Απαξ και η αναπαραγωγη απαλαχθει απο τα artifacts,
τις επιπροσθετες αλλοιωσεις στο πεδιο των συχνοτητων αφ'ενος και του χρονου αφ'ετερου
αυτο το πολυπαραγοντικο φαινομενο
που προκαλειται απο κακες σχεδιασεις, ανεπαρκεις τροφοδοσιες και καλωδια,
παρεμβολες, "σεισμικες" δονησεις, πασης φυσεως ασυμβατοτητες μεταξυ μηχανηματων,
τον χωρο και ποιος ξερει τι αλλο

τελικα απο την αδυναμια κατανοησης ενος πολυπλοκου φαινομενου
και της αναγκης να δρασεις περα απο ετοιμες λυσεις

(δεν ειναι ευκολο αλλα ειναι εφικτο- αν και παντα με καποιους συμβιβασμους)

Τοτε πραγματικα δεν σε νοιαζει αν τα ηχεια σου εχουν τρυπες
αν ακους καρφωμενος στη θεση σου χωρις να κουνας το κεφαλι σου η περιφερομενος
streaming, cd, βινυλιο, απο δυο ηχεια η δωδεκα
απο συγχρονα μηχανηματα η σχεδιασεις του προηγουμενου αιωνα
με εικονα η χωρις, ψυθιριστα η εκωφαντικα.
Μετρημενα η αμετρητα.
Θα εισαι προθυμος δε να παραβλεψεις αν δεν υπαρχει πληροτητα.

Γιατι ολα θα σου προσφερουν απλως διαφορετικες εκδοχες του πραγματικου
καλυτερες η χειροτερες
Δεν θα προσθετουν μηχανικοτητα και στοιχεια που δεν υπαρχουν στην ζωντανη εκτελεση της μουσικης.
θα πειθουν για την αληθινη εμπειρια και θα προσθετουν στην ψευδαισθηση,
Γιατι τι αλλο ειναι η αναπαραγωγη του ηχου
εκτος απο μια ψευδαισθηση που δεν πρεπει να την διαταρασσει τιποτα το μηχανικο, το ξενο.
Αυτα δεν ειναι θεωρια. Υπαρχει κοσμος που τα ζει στην πραξη.
Το θέμα είναι ότι τα τονισμένα με κόκκινο εδάφια μου αφήνουν υπόνοια ότι όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες θα δηλώνονταν ως στυλιστικό ΄΄ξεκάρφωμα΄΄ γι αυτούς ειδικά. Άμα προκύπτει μπουμπούνισμα από δυσλειτουργία ηχείων-δωματίου, ουρές από διατάξεις ενίσχυσης μπάσου σε μακροδυναμικές αντιθέσεις ή παρασιτική ενέργεια σε μεσαίες , κούφια τρίτη οκτάβα και το setup ρυθμικά ανάγωγο, αυτά είναι τα πλέον ενοχλητικά στοιχεία μηχανικότητας που συλλαμβάνονται και από τον πιο απαίδευτο ακροατή. Δε πάει να είναι το setup παγκόσμιας κλάσης σε όλα τα υπόλοιπα, θα βγαίνει de facto ακατάλληλο σε οποιαδήποτε περίσταση ακρόασης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top