Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
b&w lcr 60 s3 κεντρικό, μιας κι έχω και 5.1 στημένο για καμιά ταινία.
και μεις οι ταπεινοί δικάναλοι σε έχουμε μαχητή στην πρώτη γραμμή;;;;;;;;;;;;;;;;; :p
Αλλά εντάξει οκ, αφού είναι άλλο σύστημα για ταινιες Μόνο, συγχωρεμένος!
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κεντρικό ηχείο. Ο Λέανδρος το γύρισε στο πολυκάναλο, αφού είδε ότι χαΐρι αλλιώς δεν κάνει! :roflmao:
Αχχ Πέτρο μ...
Πάλι αδιαβαστος είσαι!!:p:p
Εδώ και 20 χρόνια, είχα ήδη στήσει το πρώτο μου 5.1.
Έκτοτε έχει αλλάξει 5 φορές και πότε δεν ακούω μουσική μ αυτό!:wink::wink:
Το έχω γράψει εδώ και 5 χρόνια ότι έχω 2 παράλληλα συστήματα, το δικαναλο για ν ακούω, και τη π@π@ρι@ για καμιά ταινία!
Αδιαβαστος λέμε!
Το πρωί με το κηδεμόνα σου!:rofl::rofl:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ωραίο καθιστικό....και το ταβάνι ολ δε μανι και σίγουρα προσφέρει ηχητικά :thumbsup:

αλλά πες μου σε παρακαλώ.....ρε συ Λέανδρε...
το σαγρέ τι το θελες και το ανέφερες...
διάχυση να προσφέρει που?
στα πόσα Ghz?


Όλο το ταβάνι τέλος είναι βαμμένο σαγρέ για βελτιστοποίηση της διάχυσης.
Δες λίγο προσεκτικά τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ωραίο καθιστικό....και το ταβάνι ολ δε μανι και σίγουρα προσφέρει ηχητικά :thumbsup:

αλλά πες μου σε παρακαλώ.....ρε συ Λέανδρε...
το σαγρέ τι το θελες και το ανέφερες...
διάχυση να προσφέρει που?
στα πόσα Ghz?
Από τη στιγμή που δεν είναι λείο είναι δεδομένο ότι η διάθλαση του ήχου δε θα ακολουθεί συγκεκριμένο μοτίβο διασποράς στο χώρο.
Τα Ghz, τα αφήνω στους pdfers...και σε όσους ασχολούνται με..κρυσταλλιερες!
Πέρα από τη πλάκα τώρα, σε σχέση με το απλό βάψιμο με πλαστικό που είχα αρχικά, το echo flattering στο χώρο είναι σημαντικά λιγότερο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Από τη στιγμή που δεν είναι λείο είναι δεδομένο ότι η διάθλαση του ήχου δε θα ακολουθεί συγκεκριμένο μοτίβο διασποράς στο χώρο.
τι να σου πω....δεν το κόβω....
στο δικό μας ακουστό φάσμα....εξαιρετικά αδύνατον
των ποντικιών και των νυχτερίδων σίγουρα...:tongue::biggrin:
Post automatically merged:

Πέρα από τη πλάκα τώρα, σε σχέση με το απλό βάψιμο με πλαστικό που είχα αρχικά, το echo flattering στο χώρο είναι σημαντικά λιγότερο.
τέτοια λέγε τους...
.να αρχίσουμε να διαβάζουμε και συγκριτικά benjamin vs vivechrom :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
εμ...κάτσε κι εσύ...πού βιάζεσαι!!
είπαμε...
σιγά-σιγά.. :wink: :wink:
άσε να κατακάτσει ο κουρνιαχτός και σε 5-6 μήνες, όταν θα έχουν όλα ξεχαστεί, μέχρι..acoustic revive τονε κόβω να χώνει μέσα στο dediceted λέμε! :biggrin: :biggrin:
Δεν παίζουν καλά αυτά φίλε!

Είναι θέμα ασφάλειας Μιχάλη μου, και δεν φταίνε τα μηχανήματα, οι άνθρωποι φταίνε.



Ο ηλεκτρολόγος (κι ο εργολάβος στην κατασκευή του σπιτιού) φταίει που σε μεγάλου μεγέθους σπίτι, έχει μόνο ένα τριπλό (τριφασικό) αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ, αντί να έχει ξεχωριστά σε κάθε όροφο και ξεχωριστό για την αυλή, τους εξωτερικούς χώρους, που είναι πολλοί και μπορεί ανά πάσα στιγμή να υπάρξει πρόβλημα, να μπει υγρασία σε κάποιο εξωτερικό στοιχείο στην πέρα άκρη του κήπου, και να πέφτει το ρεύμα παντού, γιατί ο άλλος ήταν ηλίθιος κι έβαλε μόνο 1...

Δυστυχώς δε κάνουν όλοι σωστά τη δουλειά τους, αν την έκαναν, δε θα είχαμε θέματα.
Το μεγαλύτερο φταίξιμο το έχει αυτός που τον άφησε να το κάνει έτσι!
Έπρεπε να δεις το ύφος του ηλεκτρολόγου που έκανε την εγκατάσταση εδώ το 2009 την ώρα που του ζήτησα τα παραπάνω που έγραψες. Σε διάβασα πριν και μου ήρθε φωτογραφία το χαμόγελο του πριν 10 χρόνια :p :p
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Κοντά είσαι.
Φλατερ Έκο.
εγώ ξέρω το φλοτέρ έκο...σπασίκλα :fuckyou:
είναι το εκο που κάνει η καμπίνα από το καζανάκι τα πρώτα δευτερόλεπτα που είναι άδεια....μέχρι να γεμίσει:roflmao::lol::lol:
Post automatically merged:
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έκτοτε έχει αλλάξει 5 φορές και πότε δεν ακούω μουσική μ αυτό!:wink::wink:
Μα γιατί?
Ένα τόσο σωστά στημένο 5.1 με το κεντρικό να βρίσκεται δύο μέτρα πίσω από τα front και με εξασφαλισμενη την ομοιομορφία των ηχείων που το αποτελούν , θα ήταν τέλειο για να ακούσεις μουσική και να διαμορφώσεις και αποπση για το πολυκάναλο audio.....
Τρέμω βέβαια να ρωτήσω πού βρίσκονται τα Surround ηχεία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Υ,Σ 1, και μη ξεχνάς ότι κι ο ντόκτορ, στο "τέλος του δικού του δρόμου" είναι!
Αυτός είναι όντως στο τέλος του δρόμου. Φοβάμαι όμως ότι εσύ είσαι στην αρχή. Βέβαια μπορείς να το λες και τέλος, ότι σε βολεύει εκεί θα τα χαλάσουμε.
'Υ.Σ.2Αλήθεια alexis, ο δικός σου χώρος, πόσο πιο λουκουμάκι είναι???
Μαύρα χάλια σου λέω άσε. Ντουβάρια από δω, παράθυρο 2.5m από εκεί, στραβά ταβάνια από την άλλη, 2.40m ύψος από τη μια και 3.50m από την άλλη. Άσε, κατρακύλα σκέτη ο ήχος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα γιατί?
Ένα τόσο σωστά στημένο 5.1 με το κεντρικό να βρίσκεται δύο μέτρα πίσω από τα front, θα ήταν τέλειο για να ακούσεις μουσική και να διαμορφώσεις και αποπση για το πολυκάναλο audio.....
δε ξέρω αν στις χώρες του πρώην σοβιέτ Χαρούλη έχουν ανακαλύψει και τη ρύθμιση του time delay, αλλά στην Ελλάδα τη ξέρουν εδώ και μια 25ετία!
Τα κύρια μου ηχεία είναι έχουν....... 5,32% time delay:roflmao::roflmao:σε σχέση με το center, κι όλα αυτά, με ρύθμιση με το..μικρόφωνο!:rofl::rofl::rofl:
Post automatically merged:

Αυτός είναι όντως στο τέλος του δρόμου. Φοβάμαι όμως ότι εσύ είσαι στην αρχή. Βέβαια μπορείς να το λες και τέλος, ότι σε βολεύει εκεί θα τα χαλάσουμε.

Μαύρα χάλια σου λέω άσε. Ντουβάρια από δω, παράθυρο 2.5m από εκεί, στραβά ταβάνια από την άλλη, 2.40m ύψος από τη μια και 3.50m από την άλλη. Άσε, κατρακύλα σκέτη ο ήχος.
....και η review εξ αποστάσεως συνεχίζεται!!....
απλά καταπληκτικός!!
ένας νέος Toole γεννιέται στην Ελλάδα! :thumbsup:
μπράβο @alexis !!!:roflmao::roflmao::roflmao:
Υ.Σ. Ακόμα περιμένω απάντηση για το δικό σου ηχητικό λουκουμάκι που ακούς:sneaky::sneaky:...με φωτό ε???..όχι μούφες!
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Υ.Σ. Ακόμα περιμένω απάντηση για το δικό σου ηχητικό λουκουμάκι που ακούς:sneaky::sneaky:
Η απάντηση που δεν κατάλαβες...
Μαύρα χάλια σου λέω άσε. Ντουβάρια από δω, παράθυρο 2.5m από εκεί, στραβά ταβάνια από την άλλη, 2.40m ύψος από τη μια και 3.50m από την άλλη. Άσε, κατρακύλα σκέτη ο ήχος.
απλά καταπληκτικός!
:rolleyes:Επιτέλους το κατάλαβες! :dance2:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η απάντηση που δεν κατάλαβες...


Επιτέλους το κατάλαβες! :dance2:
χωρίς φωτογραφίες, πως θα μπορέσουν οι συνάδελφοι reviewers εξ αποστάσεως να εκφέρουν άποψη για την ηχητική αρτιότητα του χώρου σου??
Πως θα μπορέσουν να δουν και να θαυμάσουν τα room treatment σου?
Πως θα μπορέσουν να αξιολογήσουν το...target curve που παίζει ο χώρος σου?
πολλά αναπάντητα ερωτήματα αφήνεις @alexis ...
πολλά μάναμ...
πολλά!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
χωρίς φωτογραφίες, πως θα μπορέσουν οι συνάδελφοι reviewers εξ αποστάσεως να εκφέρουν άποψη για την ηχητική αρτιότητα του χώρου σου??
Πως θα μπορέσουν να δουν και να θαυμάσουν τα room treatment σου?
Πως θα μπορέσουν να αξιολογήσουν το...target curve που παίζει ο χώρος σου?
πολλά αναπάντητα ερωτήματα αφήνεις @alexis ...
πολλά μάναμ...
πολλά!
Δεν υπάρχει μάναμ room treatment.
Θα μπει όμως όσο αυτό είναι εφικτό σε επόμενη ανακαίνιση. Τα έχουμε πει με τη γυναίκα αυτά από τώρα.
Επειδή και εγώ έχω μεγάλο θέμα με το αισθητικό αποτέλεσμα όπως και εκείνη, φαντάσου πήγαινε για designer, σκέφτομαι ακόμα και εντοιχισμό μπροστά λόγο απόδοσης επίσης και μικρού χώρου. Με δυσκολεύει το κεντρικό στη συνύπαρξη TV & Projector αλλά θα τη βρω τη λύση που θα πάει.
Εδώ βρήκα να εξαφανίζω τα ATMOS όταν δεν θα παίζουν εκεί θα κολλήσω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν υπάρχει μάναμ room treatment.
Θα μπει όμως όσο αυτό είναι εφικτό σε επόμενη ανακαίνιση. Τα έχουμε πει με τη γυναίκα αυτά από τώρα.
Επειδή και εγώ έχω μεγάλο θέμα με το αισθητικό αποτέλεσμα, σκέφτομαι ακόμα και εντοιχισμό μπροστά λόγο απόδοσης επίσης και μικρού χώρου. Με δυσκολεύει το κεντρικό στη συνύπαρξη TV & Projector αλλά θα τη βρω τη λύση που θα πάει.
Εδώ βρήκα να εξαφανίζω τα ATMOS όταν δεν θα παίζουν εκεί θα κολλήσω.
.....φωτογραφίες.....
είπαμε, χωρίς αυτές ο οποιοσδήποτε μπορεί να πλασάρει τον εαυτό του και το σύστημα/χώρο του ως το καλύτερο listening room.
Φωτογραφίες λοιπόν του σαλονιού σου για να μπορέσουν και οι ....ειδικοί να σου πουν τι έχεις πράξει σωστά και του τι πρέπει να πράξεις με την επερχόμενη ανακαίνιση του σαλονιού σου.
Να δω κι εγώ ο αδαής που είμαι "στην αρχή του δρόμου" πως μπορώ να..το τερματίσω! :sneaky:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
.....φωτογραφίες.....
Δεν παλεύεται η κατάσταση σου λέμε.....

Όπως έχω γράψει και αλλού έχω διαλύσει τα πάντα γιατί κάνω αλλαγές. Δεν υπάρχει σύστημα γιατί δεν υπάρχει καν δωμάτιο. Μέχρι και παράθυρα κλείνω λέμε.

Ορίστε.

Μέσα
IMG_20191121_083844.jpg


Έξω
IMG_20191121_083720.jpg
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν παλεύεται η κατάσταση σου λέμε.....

Όπως έχω γράψει και αλλού έχω διαλύσει τα πάντα γιατί κάνω αλλαγές. Δεν υπάρχει σύστημα γιατί δεν υπάρχει καν δωμάτιο. Μέχρι και παράθυρα κλείνω λέμε.

Ορίστε.

Μέσα
View attachment 144430

Έξω
View attachment 144431
μάλιστα...
ωραίο το πρώην παράθυρο:), αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως είναι συνολικά ο χώρος σου που θα στηθεί για το διπλό ρόλο του σαλονιού και listening room με το καλό όταν τελειώσεις την ανακαίνιση σου.
Κάποιες άλλες φωτογραφίες ίσως βοηθούσαν όλους μας να καταλάβουμε για το πως είναι ο χώρος.
Επίσης για να καταλάβω, αυτή τη στιγμή δεν έχεις κανένα σύστημα ή απλά έχεις και το έχεις "μαζέψει" λόγω της ανακαίνισης??
Αν έχεις θα ήθελα να ξέρω από ποια επιμέρους μηχανήματα αποτελείται! :hi: :hi:
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top