Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Νικο δεν με παρακολουθεις!
Ειχα ανεβασει και φωτο. Κατι αναλογο εκανα κι εγω. Κανε αυτο που σου λεει ο Κωστας.
Μπορεις να το κανεις και πολυ ομορφο αισθητικα. Ξυλο η mdf. Απο το δαπεδο εως το ταβανι. Θα ειναι ενα τριγωνο και δεν θα υπαρχει γωνια. Εντος του τριγωνου ο πετροβαμβακας. Προσοχη θελει με τι θα πιασεις το ξυλο στον τοιχο. Υπαρχουν πλαστικες βιδες. Ακομη και στο δαπεδο πως θ ακουμπαει η κατασκευη. Αν δεν προσεξεις την επαφη της κατασκευης στον τοιχο θα κανεις μια τρυπα στο νερο.

Το ξυλο το βαφεις σε οτι χρωμα θελεις. Αν αφησεις 3 εως 5 εκατοστα στις ακρες του ξυλου περιμετρικα αδεια επιφανεια, μπορεις απο πισω να βαλεις κρυφο led φωτισμο (εχουν αυτοκολητη ταινια). Οποτε αισθητικα πετυχαινεις και κατι πολυ ωραιο και κανεις δεν καταλαβαινει οτι αυτο ειναι μπασοπαγιδα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Νικο δεν με παρακολουθεις!
Ειχα ανεβασει και φωτο. Κατι αναλογο εκανα κι εγω. Κανε αυτο που σου λεει ο Κωστας.
Μπορεις να το κανεις και πολυ ομορφο αισθητικα. Ξυλο η mdf. Απο το δαπεδο εως το ταβανι. Θα ειναι ενα τριγωνο και δεν θα υπαρχει γωνια. Εντος του τριγωνου ο πετροβαμβακας. Προσοχη θελει με τι θα πιασεις το ξυλο στον τοιχο. Υπαρχουν πλαστικες βιδες. Ακομη και στο δαπεδο πως θ ακουμπαει η κατασκευη. Αν δεν προσεξεις την επαφη της κατασκευης στον τοιχο θα κανεις μια τρυπα στο νερο.

Το ξυλο το βαφεις σε οτι χρωμα θελεις. Αν αφησεις 3 εως 5 εκατοστα στις ακρες του ξυλου περιμετρικα αδεια επιφανεια, μπορεις απο πισω να βαλεις κρυφο led φωτισμο (εχουν αυτοκολητη ταινια). Οποτε αισθητικα πετυχαινεις και κατι πολυ ωραιο και κανεις δεν καταλαβαινει οτι αυτο ειναι μπασοπαγιδα.
βασιλη που είναι η φωτό να τη δούμε;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
βασιλη που είναι η φωτό να τη δούμε;
IMG_20191124_230053.jpg

Post automatically merged:

Εγω ειχα προβλημα με τον τοιχο. Παλιος τοιχος και δεν μπορουσα να βαλω κανενος ειδους καρφι. Ειναι σα τρυπας χαλβα.

Οποτε εκανα ενα τριγωνο με φιλιζολ. Το φιλιζολ κοληθηκε με ισχυρη κολα στον τοιχο. Γεμισε μεχρι επανω με πετροβαμβακα. Και πανω στο φιλιζολ κολησα το mdf. Στην συνεχεια το εβαψα. Αυριο παραλαμβανω τα led. Ομως το αισθητικο κοματι στην περιπτωση μου θα ξεκινησει απο τη στιγμη που τελειωσω με το ταβανι. Εχω αρκετο δρομο ακομη. Προς το παρων εχω μπασο!
Post automatically merged:

Στο λινκ φαινεται και το φιλιζολ.


 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το φιλιζολ κοληθηκε με ισχυρη κολα στον τοιχο. Γεμισε μεχρι επανω με πετροβαμβακα. Και πανω στο φιλιζολ κολησα το mdf.
με τι κόλλα;;;;;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ειδικη θερμομονωτικη κολα. Πρεπει να προσεξεις για να μην μεταφερει κραδασμους η κολα στον τοιχο.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οσο χαλια και να ειναι ο τοιχος,υπαρχει λυση.Εδω βλεπεις ενα βυσμα ειδικο για κενα(τουβλο).

15746644382762543981375877697804.jpg


Και προσεξτε μην ειναι πολυ παχυ το mdf γιατι θα αντανακλαει τις χαμηλες αντι να τις αφηνει να περνανε..Προτεινω max 6mm.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
όσο ποιο παχύ τόσο πιο χαμηλά συντονίζει.
νομίζω μετά τα 4mm παη στα 8mm
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Με σοβαρά σαμπ, θα το φάτε στο κεφάλι το ξύλο.

1 cm MDF το έχω δει να κουνιέται σα γουφερ, διαδρομή κανονική.

Στο κλειστό κουτί που έκανα, ομοίως, το βάρος της πολυθρόνας δεν έφτανε να το σταματήσει, έπρεπε να ανέβω πάνω και γω. Ταλάντωση, όχι χαζά...

Βασίλη, αν γεμίσει καλά μπάσο κει μέσα, μπορεί να το φας στο κεφάλι, να ξέρεις. Βάλε τίποτα στο ταβάνι να κρατάει την άνω ακμή τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Με σοβαρά σαμπ, θα το φάτε στο κεφάλι το ξύλο.

1 cm MDF το έχω δει να κουνιέται σα γουφερ, διαδρομή κανονική.

Στο κλειστό κουτί που έκανα, ομοίως, το βάρος της πολυθρόνας δεν έφτανε να το σταματήσει, έπρεπε να ανέβω πάνω και γω. Ταλάντωση, όχι χαζά...

Βασίλη, αν γεμίσει καλά μπάσο κει μέσα, μπορεί να το φας στο κεφάλι, να ξέρεις. Βάλε τίποτα στο ταβάνι να κρατάει την άνω ακμή τουλάχιστον.
καλα υποθέτω ότι θα έχει πολλά στηρίγματα στα πλαγια ανά τακτά διαστήματα οποτε 60-65 εκ. πλατος που απομένουν δεν είναι δύσκολο να έχει τόση πολύ ταλάντωση;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η δική μου συμβουλή πάντως θα ήταν ν'αφήσει τις...μαστροχαλασιές - ιδίως εφόσον δεν είναι ιδιόκτητος ο χώρος - και να προμηθευτεί με σειρά προτεραιότητας πλήθος sub,να τα ενσωματώσει ορθώς και κατόπιν άμα εξακολουθούσε να έχει ζητήματα ένα ζεύγος ενεργών μπασοπαγίδων της PSI.Όλα φορητά ώστε να μετακομίζονταν κιόλας.

Η ΄΄παντόφλα΄΄ μέσα μου δυστροπεί γενικώς με μόνιμες επεμβάσεις σε μη αφιερωμένους οικιακούς χώρους, ακόμα και άμα ήταν εκείνοι ιδιόκτητοι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ο,τι βάζεις στα άδεια ντουβάργια, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, κάνουν καλό στον ήχο.

Αλλά όπως είπε ο μπουτχιας, πάρε πρώτα σαμπ, πολλαπλά για να παλέψεις το χώρο, γιατί με 1 θα δεις όλα τα προβλήματα μαζεμένα.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Με σοβαρά σαμπ, θα το φάτε στο κεφάλι το ξύλο.

1 cm MDF το έχω δει να κουνιέται σα γουφερ, διαδρομή κανονική.

Στο κλειστό κουτί που έκανα, ομοίως, το βάρος της πολυθρόνας δεν έφτανε να το σταματήσει, έπρεπε να ανέβω πάνω και γω. Ταλάντωση, όχι χαζά...

Βασίλη, αν γεμίσει καλά μπάσο κει μέσα, μπορεί να το φας στο κεφάλι, να ξέρεις. Βάλε τίποτα στο ταβάνι να κρατάει την άνω ακμή τουλάχιστον.
Κωστα θα βαλω, αλλα πρωτα θα τελειωσω με το ταβανι.
Επειδη εχω στο μυαλο μου δυο σεναρια.
Βαψιμο στο μπετον και διαχυση. Δεν μ ενθουσιαζει.
Το δευτερο μαλλον και το πιο πιθανο γυψοσανιδα και διαχυση. Η γυψοσανιδα θα κρυψει ατελειες της οροφης. Θα περασουν καλωδια θα μπει κρυφος φωτισμος. Να πω την αληθεια σχεδιαζα διατρητη γυψοσανιδα, αλλα απο τη στιγμη που θα μπει διαχυση νομιζω οτι πλεον δεν εχει νοημα. Επισης σ αυτη την περιπτωση θα χρειαστει παλι να βαλω πετροβαμβακα στο ενδιαμεσο της γυψοσανιδας. Αληθεια αυτος ο Τουλ (και ο Wizzy) που λενε επικλεινη οροφη. Εχει νοημα να δωσω καποια κλιση στην γυψοσανιδα η θα ειναι αηδια?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σκέφτομαι ένα τρόπο πως να κάνω τη στήριξη στο τοιχο λόγω τις κλήσης.
χρειάζεται να είναι αεροστεγος στις ακρες;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οσο χαλια και να ειναι ο τοιχος,υπαρχει λυση.Εδω βλεπεις ενα βυσμα ειδικο για κενα(τουβλο).

View attachment 144958

Και προσεξτε μην ειναι πολυ παχυ το mdf γιατι θα αντανακλαει τις χαμηλες αντι να τις αφηνει να περνανε..Προτεινω max 6mm.
Γιαννη αυτες οι βιδες μεταφερουν κραδασμους, δεν κανεις τιποτα αν τις βαλεις. Σε ολα τα καταστηματα σιδερικων πουλανε πλαστικες βιδες σε οτι μηκος θελεις. Ειναι ειδικες γι αυτη την δουλεια.

Το mdf στην περιπτωση μου ειναι 8 χιλιοστα, απο το Leroy Merlyn. Δεινεις παραγγελια και στο κοβουν σε οτι διασταση θελεις. Μαλιστα επειδη ειναι μεγαλο και δεν μπαινει στο αυτοκινητο σου το φερνουν στο σπιτι με πολυ μικρη επιβαρυνση.
Post automatically merged:

και πάνω-κάτω έχεις βαλη foam στο κενό;
Απο κατω επειδη ηθελα να υπαρχει ενα μικρο κενο για να περασει αργοτερα laminate, εβαλα φιλιζολ το οποιο τραβοντας το βγαινει. Για λογους βασικα αισθητικης περιφεριακα παντου εβαλα foam περιπου 5 εκατοστα. Ετσι δεν βλεπεις το φιλιζολ στις ακρες.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γιαννη αυτες οι βιδες μεταφερουν κραδασμους, δεν κανεις τιποτα αν τις βαλεις. Σε ολα τα καταστηματα σιδερικων πουλανε πλαστικες βιδες σε οτι μηκος θελεις. Ειναι ειδικες γι αυτη την δουλεια.

Το mdf στην περιπτωση μου ειναι 8 χιλιοστα, απο το Leroy Merlyn. Δεινεις παραγγελια και στο κοβουν σε οτι διασταση θελεις. Μαλιστα επειδη ειναι μεγαλο και δεν μπαινει στο αυτοκινητο σου το φερνουν στο σπιτι με πολυ μικρη επιβαρυνση.
άμα βιδωθεί γερα και δεν κροταλίζει δεν νομίζω να υπαρχή πρόβλημα.
εδώ είχα βιδώσει τα sub στον τοιχο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
άμα βιδωθεί γερα και δεν κροταλίζει δεν νομίζω να υπαρχή πρόβλημα.
εδώ είχα βιδώσει τα sub στον τοιχο.
Ανεβασε φωτο απο τσι ηρωικες αυτες μερες ... εχουνε χαθει ... Καλημερα .
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ναι βρήκα online αλλα εδώ είναι σπάνιο όπως και το 10mm και το 12mm.
μετά τα 8mm πανε στα 16mm
Που εισαι ρε;

Εγω Θεσσαλονικη βρηκα στον μαραγκο της γειτονιας.Καποια μικρα μου τα δωρισε κιολας.
Post automatically merged:

Γιαννη αυτες οι βιδες μεταφερουν κραδασμους, δεν κανεις τιποτα αν τις βαλεις. Σε ολα τα καταστηματα σιδερικων πουλανε πλαστικες βιδες σε οτι μηκος θελεις. Ειναι ειδικες γι αυτη την δουλεια.

Το mdf στην περιπτωση μου ειναι 8 χιλιοστα, απο το Leroy Merlyn. Δεινεις παραγγελια και στο κοβουν σε οτι διασταση θελεις. Μαλιστα επειδη ειναι μεγαλο και δεν μπαινει στο αυτοκινητο σου το φερνουν στο σπιτι με πολυ μικρη επιβαρυνση.
Post automatically merged:



Απο κατω επειδη ηθελα να υπαρχει ενα μικρο κενο για να περασει αργοτερα laminate, εβαλα φιλιζολ το οποιο τραβοντας το βγαινει. Για λογους βασικα αισθητικης περιφεριακα παντου εβαλα foam περιπου 5 εκατοστα. Ετσι δεν βλεπεις το φιλιζολ στις ακρες.
Βασιλη,δε βλεπω διαφορα στις πλαστικες βιδες απο τα πλαστικα βυσματα...Οπως νομιζεις.Αν θες το απολυτο ελαστικο παρεβυσμα παρολα αυτα,βιδωσε πανω στην κατασκευη αντικραδασμικα σορμποθανης!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top