Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ανεβασε φωτο απο τσι ηρωικες αυτες μερες ... εχουνε χαθει ... Καλημερα .
ποστ 72 και μετά τις έχω ξανανεβάσει

Post automatically merged:

γιανννη ηρακλειο είμαι
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Η δική μου συμβουλή πάντως θα ήταν ν'αφήσει τις...μαστροχαλασιές - ιδίως εφόσον δεν είναι ιδιόκτητος ο χώρος - και να προμηθευτεί με σειρά προτεραιότητας πλήθος sub,να τα ενσωματώσει ορθώς και κατόπιν άμα εξακολουθούσε να έχει ζητήματα ένα ζεύγος ενεργών μπασοπαγίδων της PSI.Όλα φορητά ώστε να μετακομίζονταν κιόλας.

Η ΄΄παντόφλα΄΄ μέσα μου δυστροπεί γενικώς με μόνιμες επεμβάσεις σε μη αφιερωμένους οικιακούς χώρους, ακόμα και άμα ήταν εκείνοι ιδιόκτητοι...
Καλησπέρα Bhutia,

εννοείς αυτές τις ενεργές μπασοπαγίδες της PSI? https://www.psiaudio.swiss/avaa-c20-active-bass-trap/

Δείχνουν ενδιαφέρουσες κατασκευές και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο περιορισμένος χώρος που απαιτούν.

Υπάρχει προϋγούμενη εμπειρία από τη χρήση τους?

ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Η δική μου συμβουλή πάντως θα ήταν ν'αφήσει τις...μαστροχαλασιές - ιδίως εφόσον δεν είναι ιδιόκτητος ο χώρος - και να προμηθευτεί με σειρά προτεραιότητας πλήθος sub,να τα ενσωματώσει ορθώς και κατόπιν άμα εξακολουθούσε να έχει ζητήματα ένα ζεύγος ενεργών μπασοπαγίδων της PSI.Όλα φορητά ώστε να μετακομίζονταν κιόλας.

Η ΄΄παντόφλα΄΄ μέσα μου δυστροπεί γενικώς με μόνιμες επεμβάσεις σε μη αφιερωμένους οικιακούς χώρους, ακόμα και άμα ήταν εκείνοι ιδιόκτητοι...
Ωραιες δειχνουν, αλλα 2.500 ευρω κομματακι ακριβουτσικες!
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Γι αυτο λεει ο Μπουτιας, πρωτα 4 σαμπ. Αν δεν σε ικανοποιουν βαζεις κι αλλα 4. Κι αν παλι δε γινεται τιποτα τοτε προχωρας στο παρασυνθημα!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.457



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.480
Ετσι.Για αυτο και υπαρχει και ΑΥΤΟ.
Σε αυτό, γράφει τελικώς αυτά:

Summary

After all this talk about what multiple subwoofers and EQ can't do, I hope it's clear that I'm not opposed to using either approach. If you have space - and the budget - for two or more high quality subs, that's awesome. And no matter how many subs you have, EQ can absolutely help to reduce the volume of one or two bothersome peaks at the very lowest frequencies. As mentioned, I use one band of cut-only EQ in my own system and it definitely helps. When set up properly (not trivial), multiple subs will improve the response below 80 Hz, and judicious use of EQ will lower peaks and possibly reduce ringing slightly at the very lowest frequencies.

Κι αυτός έχει σαμπ. Και εκουαλαιζερ.

Δηλαδή, αυτά που λέμε. Μια από τα ίδια.

Μετά γινόμαστε κακοί, ε; :tongue:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε αυτό, γράφει τελικώς αυτά:

Summary

After all this talk about what multiple subwoofers and EQ can't do, I hope it's clear that I'm not opposed to using either approach. If you have space - and the budget - for two or more high quality subs, that's awesome. And no matter how many subs you have, EQ can absolutely help to reduce the volume of one or two bothersome peaks at the very lowest frequencies. As mentioned, I use one band of cut-only EQ in my own system and it definitely helps. When set up properly (not trivial), multiple subs will improve the response below 80 Hz, and judicious use of EQ will lower peaks and possibly reduce ringing slightly at the very lowest frequencies.


Δηλαδή, αυτά που λέμε. Μια από τα ίδια.

Μετά γινόμαστε κακοί, ε; :tongue:
Η απαντηση μου ηταν για μειωση του κοστους.Δεν ειπα οτι εισαι λαθος-αντιπροταση εκανα!

Αν και παλι εκοψες οτι δε σε βολευει ρε κουφαλα!!!! :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.480
Ποια αντιπρόταση καλέ; Τα ίδια λέει...

Αντιπρόταση να κάνεις αφού πάρεις 4 Σάμπ, τα ενσωματώσεις σωστά με πλήρη ισοστάθμιση πλάτους και φάσης, και ακούσεις τι είναι το μπάσο.

Μέχρι τότε, μη κάνεις ούτε πρόταση, ούτε "αντιπρόταση", λέγοντας πρακτικά τα ίδια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ετσι.Για αυτο και υπαρχει και ΑΥΤΟ.
Δια λόγους συντομίας,θα σχολιαστούν μονάχα όσα σημεία αφορούν άμεσα στη συμβουλή που έχει δώσει ο υποφαινόμενος.

Η τοποθέτηση πολλαπλών sub μπορεί να επιτελεστεί κατά ζεύγη και τρόπον ώστε το ένα sub καθενός ζεύγους να διεγείρει τον προβληματικούς ιδιορρυθμούς στον ίδιο βαθμό αλλά υπό...αντίστροφη πολικότητα.Κάτι τέτοιο σημαίνει αμοιβαία εξουδετέρωση προβληματικών συνιστωσών σε πραγματικό χρόνο και καθόλου υστέρηση από επεξεργασία σήματος.Κάθε αμοιβαία εξουδετέρωση σε θεμελιώδη συνιστώσα,επιδρά και σε αρμονικές.

Η εναλλακτική μέθοδος του Geddes έχει επίσης προβλέψει την τυχαία διασπορά και στη διάσταση του ύψους με παράλληλη δράση στην τρίτη οκτάβα και σε εφαπτομενικούς ή πλάγιους ιδιορρυθμούς,χάρη σε πολλαπλές διαθέσιμες πηγές χαμηλών - συμπεριλαμβανομένων των ίδιων των δορυφόρων και μικρές κλίσεις στα εμπλεκόμενα φίλτρα κροσαρίσματος.
Πάρα αυτα, στο λινκ του Γιάννη, ο Ε. Winer γράφει:

"It's also a myth that multiple subs can reduce modal ringing as much as bass traps. As explained earlier, modal ringing is similar to reverb in that certain notes continue after the source sound stops. Modal ringing is often shown using a waterfall plot as in Figure 5. In this type of graph the response peak "mountains" come forward as they decay in volume over time. Multi-sub proponents claim that placing subs away from peak locations in a room avoids "energizing the modes" and thus avoids ringing. But unless a sub is placed in a null location for a mode frequency - which then gives so little output it's a useless location - frequencies that align with that mode will still ring. You can reduce the level of peaks, which is good, but not the time components. Further, as acoustician Nyal Mellor points out, "If all your subs are on the floor then there is no height mode cancellation going on, so you will still see height mode related peaks in the frequency response." I'll add that height-mode nulls and ringing will also remain. "

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει όλες τις μελέτες με τα πολλαπλά σαμπς, πάντως δεν έχω διαβάσει μελέτη που να εξετάζει την επίδραση των πολλαπλών σαμπς στη χρονική απόκριση. Υπάρχει τέτοια μελέτηι; Λινκ;
Δεν θα χρειάζονταν καν γωνίες,εφόσον θα καλύπτονταν ήδη οι απαιτούμενες στάθμες.Διατηρώντας τις αποστάσεις μεταξύ των επιμέρους στοιχείων (sub-ηχείων-θέσης ακρόασης) κατά τη διαρρύθμιση του setup κατώτερες από τα 2,2 μέτρα ώστε να εντάσσονταν χονδρικώς σε αντιληπτικόν όριο έως 7 περίπου χιλιοστά δευτερολέπτου,επιτυγχάνεται ικανοποιητική ευθυγράμμιση.

Ο αξονικός ιδιορρυθμός που ανταποκρίνεται στο ύψος δωματίου διευθετείται περαιτέρω επιλέγοντας αποστάσεις για τις πηγές χαμηλών ως προς γειτονικά τοιχώματα ίσες με το ήμισυ του ύψους.

Το ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄ τονίζει ακόμα περισσότερο τη χρησιμότητα όσων διατάξεων προσφέρουν γρήγορη απόσβεση στην εγγενή ταλάντωση των στοιχείων τους για πιστότερη μεταβατική απόκριση από τις πηγές χαμηλών.
Καλησπέρα Bhutia,

εννοείς αυτές τις ενεργές μπασοπαγίδες της PSI? https://www.psiaudio.swiss/avaa-c20-active-bass-trap/

Δείχνουν ενδιαφέρουσες κατασκευές και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο περιορισμένος χώρος που απαιτούν.

Υπάρχει προϋγούμενη εμπειρία από τη χρήση τους?

ευχαριστώ.
Ναι,σε επίδειξη setup της PSI σε προβληματικούς εκθεσιακούς χώρους του Μονάχου.Και σχόλια επαγγελματιών που τις έχουν επίσης ενσωματώσει.
Καλώς ή κακώς το συμμάζεμα σε τοποθέτηση και δραστικότητα χρεώνεται αναλόγως.
Ο ίδιος δεν έχω αποκτήσει,αφού ακόμα...συγκεντρώνω sub.
Δεν τα δίνω καλύτερα για subs?
Ξεκίνα με δύο.
Αλλιώς,πάρε...καλώδια καλύτερα.Να περνάει ο χρόνος σου...με κάτι να σε απασχολεί διαρκώς,αφού οι ενεργές μπασοπαγίδες δεν αφήνουν περιθώρια σε προβληματισμούς από τον χρήστη.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δια λόγους συντομίας,θα σχολιαστούν μονάχα όσο σημεία αφορούν άμεσα στη συμβουλή που έχει δώσει ο υποφαινόμενος.

Η τοποθέτηση πολλαπλών sub μπορεί να επιτελεστεί κατά ζεύγη και τρόπον ώστε το ένα sub καθενός ζεύγους να διεγείρει τον προβληματικούς ιδιορρυθμούς στον ίδιο βαθμό αλλά υπό...αντίστροφη πολικότητα.Κάτι τέτοιο σημαίνει αμοιβαία εξουδετέρωση προβληματικών συνιστωσών σε πραγματικό χρόνο και καθόλου υστέρηση από επεξεργασία σήματος.

Η εναλλακτική μέθοδος του Geddes έχει επίσης προβλέψει την τυχαία διασπορά και στη διάσταση του ύψους με παράλληλη δράση στην τρίτη οκτάβα χάρη σε πολλαπλές διαθέσιμες πηγές χαμηλών - συμπεριλαμβανομένων των ίδιων των δορυφόρων και μικρές κλίσεις στα εμπλεκόμενα φίλτρα κροσαρίσματος.

Ο αξονικός ιδιορρυθμός που ανταποκρίνεται στο ύψος δωματίου διευθετείται περαιτέρω επιλέγοντας αποστάσεις για τις πηγές χαμηλών ως προς γειτονικά τοιχώματα ίσες με το ήμισυ του ύψους.

Το ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄ τονίζει ακόμα περισσότερο τη χρησιμότητα όσων διατάξεων προσφέρουν γρήγορη απόσβεση για πιστότερη μεταβατική απόκριση από τις πηγές χαμηλών.

Ναι,σε επίδειξη setup της PSI σε προβληματικούς εκθεσιακούς χώρους του Μονάχου.Και σχόλια επαγγελματιών που τις έχουν επίσης ενσωματώσει.
Καλώς ή κακώς το συμμάζεμα σε τοποθέτηση και δραστικότητα χρεώνεται αναλόγως.
Ο ίδιος δεν έχω αποκτήσει,αφού ακόμα...συγκεντρώνω sub.

Ξεκίνα με δύο.
Αλλιώς,πάρε...καλώδια καλύτερα.Να περνάει ο χρόνος σου...με κάτι να σε απασχολεί διαρκώς,αφού οι ενεργές μπασοπαγίδες δεν αφήνουν περιθώρια σε προβληματισμούς από τον χρήστη.
Πάρα αυτα, στο λινκ του Γιάννη, ο Ε. Winer γράφει:

"It's also a myth that multiple subs can reduce modal ringing as much as bass traps. As explained earlier, modal ringing is similar to reverb in that certain notes continue after the source sound stops. Modal ringing is often shown using a waterfall plot as in Figure 5. In this type of graph the response peak "mountains" come forward as they decay in volume over time. Multi-sub proponents claim that placing subs away from peak locations in a room avoids "energizing the modes" and thus avoids ringing. But unless a sub is placed in a null location for a mode frequency - which then gives so little output it's a useless location - frequencies that align with that mode will still ring. You can reduce the level of peaks, which is good, but not the time components. Further, as acoustician Nyal Mellor points out, "If all your subs are on the floor then there is no height mode cancellation going on, so you will still see height mode related peaks in the frequency response." I'll add that height-mode nulls and ringing will also remain. "

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει όλες τις μελέτες με τα πολλαπλά σαμπς, πάντως δεν έχω διαβάσει μελέτη που να εξετάζει την επίδραση των πολλαπλών σαμπς στη χρονική απόκριση. Υπάρχει τέτοια μελέτηι; Λινκ;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάρα αυτα, στο λινκ του Γιάννη, ο Ε. Winer γράφει:

"It's also a myth that multiple subs can reduce modal ringing as much as bass traps. As explained earlier, modal ringing is similar to reverb in that certain notes continue after the source sound stops. Modal ringing is often shown using a waterfall plot as in Figure 5. In this type of graph the response peak "mountains" come forward as they decay in volume over time. Multi-sub proponents claim that placing subs away from peak locations in a room avoids "energizing the modes" and thus avoids ringing. But unless a sub is placed in a null location for a mode frequency - which then gives so little output it's a useless location - frequencies that align with that mode will still ring. You can reduce the level of peτων aks, which is good, but not the time components. Further, as acoustician Nyal Mellor points out, "If all your subs are on the floor then there is no height mode cancellation going on, so you will still see height mode related peaks in the frequency response." I'll add that height-mode nulls and ringing will also remain. "

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει όλες τις μελέτες με τα πολλαπλά σαμπς, πάντως δεν έχω διαβάσει μελέτη που να εξετάζει την επίδραση των πολλαπλών σαμπς στη χρονική απόκριση. Υπάρχει τέτοια μελέτηι; Λινκ;
Υπάρχει...Trinnov.Και υποβαθύφωνες μονάδες με χαμηλό το εγγενές group delay ως προς τα στοιχεία τους.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.013
Reaction score
6.805
Επίσης δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, να αναλάβει το πρότζεκτ κάποιος επαγγελματίας του χώρου. :)
Όπως; Σοβαρά ρωτάω.

Επειδή βλέπω να επαναλαμβάνεται πολλές φορές (ορθά, κατά τη γνώμη μου) αυτή η συμβουλή, δεν έχω δει όμως πουθενά κάποια πρόταση για το πού να απευθυνθεί κάποιος. Και επειδή το να ψάξεις και να βρεις κάποιον που δεν είναι "κατάλληλος" θα ήταν το ίδιο άχρηστο (και πιο ακριβό) από το να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου, είναι απαραίτητο να ξέρουμε πού να απευθυνθούμε.

Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί ίσως θέλουν να αποφύγουν να θεωρηθεί η οποιαδήποτε πρόταση ως "διαφήμιση", αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα τέτοιας παρεξήγησης εδώ.

Υ.Γ.1 Όταν λέω "δεν έχω δει πουθενά κάποια πρόταση", εννοώ όσο καιρό διαβάζω το forum και για το συγκεκριμένο θέμα. Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος πως στο παρελθόν αυτό που ρωτάω έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί. Δεν είναι όμως εφικτό να διαβάσει κανείς ΟΛΑ τα παλιά θέματα (εκτός φυσικά από κάποια πολύ χρήσιμα και απαραίτητα στα Τεχνικά Θέματα) για να βρει την απάντηση σε κάποιο ερώτημα. Οπότε, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τον @Dimifoot που θα νευριάσει, αλλά δεν βλέπω άλλη επιλογή.
Υ.Γ.2 Σε συνέχεια του παραπάνω, νομίζω θα έπρεπε/μπορούσε να υπάρξει κάποια καλύτερη οργάνωση σε κάποιες ερωταπαντήσεις και πληροφορίες που ανακύπτουν συνεχώς, όπως π.χ. αυτό που ρωτάω τώρα. Κάτι όπως τα Τεχνικά Θέματα, αλλά με πιο μεγάλη θεματολογία και ίσως λίγο διαφορετικό format. Δεν θα το αναλύσω σε αυτό το post, αλλά νομίζω κάποια στιγμή θα ήταν χρήσιμο.
Υ.Γ.3 Απαντάω σε χθεσινό post και αισθάνομαι ήδη πως απαντάω σε προπέρσινο. Sorry λοιπόν και γι'αυτό!
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Όπως; Σοβαρά ρωτάω.

Επειδή βλέπω να επαναλαμβάνεται πολλές φορές (ορθά, κατά τη γνώμη μου) αυτή η συμβουλή, δεν έχω δει όμως πουθενά κάποια πρόταση για το πού να απευθυνθεί κάποιος. Και επειδή το να ψάξεις και να βρεις κάποιον που δεν είναι "κατάλληλος" θα ήταν το ίδιο άχρηστο (και πιο ακριβό) από το να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου, είναι απαραίτητο να ξέρουμε πού να απευθυνθούμε.

Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί ίσως θέλουν να αποφύγουν να θεωρηθεί η οποιαδήποτε πρόταση ως "διαφήμιση", αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα τέτοιας παρεξήγησης εδώ.

Υ.Γ.1 Όταν λέω "δεν έχω δει πουθενά κάποια πρόταση", εννοώ όσο καιρό διαβάζω το forum και για το συγκεκριμένο θέμα. Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος πως στο παρελθόν αυτό που ρωτάω έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί. Δεν είναι όμως εφικτό να διαβάσει κανείς ΟΛΑ τα παλιά θέματα (εκτός φυσικά από κάποια πολύ χρήσιμα και απαραίτητα στα Τεχνικά Θέματα) για να βρει την απάντηση σε κάποιο ερώτημα. Οπότε, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τον @Dimifoot που θα νευριάσει, αλλά δεν βλέπω άλλη επιλογή.
Υ.Γ.2 Σε συνέχεια του παραπάνω, νομίζω θα έπρεπε/μπορούσε να υπάρξει κάποια καλύτερη οργάνωση σε κάποιες ερωταπαντήσεις και πληροφορίες που ανακύπτουν συνεχώς, όπως π.χ. αυτό που ρωτάω τώρα. Κάτι όπως τα Τεχνικά Θέματα, αλλά με πιο μεγάλη θεματολογία και ίσως λίγο διαφορετικό format. Δεν θα το αναλύσω σε αυτό το post, αλλά νομίζω κάποια στιγμή θα ήταν χρήσιμο.
Υ.Γ.3 Απαντάω σε χθεσινό post και αισθάνομαι ήδη πως απαντάω σε προπέρσινο. Sorry λοιπόν και γι'αυτό!
+1
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.244
Members
37.937
Νεότερο μέλος
loud pleaky
Top