Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Χαζά.

Μπορεί να πάρει μικρόφωνο, μπορεί να βάλει αγγελία τον προ, μπορεί να πάρει σαμπ για τις γωνίες.

Μπορεί να φέρει με ισοστάθμιση τη στάθμη των μεσαίων εκεί που πρέπει, προς όφελος της αντοχής των μεγαφώνων.

Όλα γίνονται. Δοκιμές θέλει όμως, λες και χρειάζονται, κι ακουστικές εμπειρίες από κάθε τμήμα των προβλεπόμενων, λες και το'χουν ανάγκη, αυτά δε γίνονται, ούτε να παραμένεις αγκυλωμενος στον αγαπημένο ήχο ενός Ντακ γιατί έτσι νομίζεις ότι παίζει επειδή αυτό νομίζεις ότι άκουσες παρέα με κάποιο καλώδιο...

EnormousThisJunebug-size_restricted.gif
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτός ήταν ο σκοπός, κυρίως προπόνηση και εξοικείωση, αλλά εδώ χρειάζεται είτε να σας πρήζω με λεπτομέρειες του δικού μου χώρου ( που τώρα θεωρείται "προσωρινός", άρα τζάμπα φαιά ουσία θα καταναλώσουμε αμφότεροι, άσε που ήδη το έχω κάνει και νιώθω άσχημα γι'αυτό ), είτε να φέρω ειδικό να δει τί συμβαίνει ( που επειδή είναι "προσωρινός" ο χώρος, τζάμπα θα πάνε τα χρήματα συν το ότι "φοβάμαι" τις λύσεις που θα προτείνει ), είτε να παραδώσω τα όπλα και απλά να ασχοληθώ με κάτι άλλο μέχρι το πλήρωμα του χρόνου, οπότε και θα μπορεί να γίνει σοβαρή και μόνιμη δουλειά.

Βέβαια, ο Κώστας ήταν κατατοπιστικότατος στην απάντηση των κατ'ιδίαν ερωτήσεών μου, αλλά λαμβάνοντας υπ'όψιν τα νέα - χθεσινά - δεδομένα σχετικά με το ηχείο μου, σκέφτομαι ότι δυσκολεύει το πράγμα και πάει σε σημεία που δεν θα μου άρεσαν καθόλου ( αισθητικά ).

Υ.Γ. Είναι και θέμα χώρου, αφού ακόμα και αν αύριο ψώνιζα επεξεργαστή - προενισχυτή και σαμπς, δεν θα είχα που να τα βάλω αυτά τα σαμπς. Εκτώς αν τα χρησιμοποιούσα σαν καθίσματα με διπλό ρόλο ηχείου - μασαζιέρας. :dance2:
Οπότε, ευχαριστώ και ως προς το δικό μου σετάπ, συζητάμε σε καμιά διετία πάλι.
Μέχρι τότε μην γράφεις για καλώδια
Δεκτόν, άλλωστε έχω πάψει προ πολλού να μιλάω για καλώδια, αν και με εντελώς διαφορετική οπτική γωνία απο τη δική σας των "αντικαλωδιάδων", με σύγκλιση ως προς τη σπουδαιότητα ιεραρχικά άλλων παραγόντων και με αποφετιχοποίηση των καλωδίων γενικότερα. Έννοια σου. ;)
Μακάρι να τη ΄΄γλύτωνες΄΄ τόσο εύκολα.

Για να μείνουν οι πράξεις συνεπείς προς τα λόγια,θα πρέπει κιόλας να αρνηθείς την αναβάθμιση οποιουδήποτε μηχανήματος ή παρελκομένου πκαι οποιαδήποτε ακροαματική πρακτική που δεν θα εκπλήρωνε βήματα προόδου στην αναγκαία κατεύθυνση....Όσο και να το ήθελες,όσο λίγο και να κόστιζε,όσο και να μην πείραζε σε τίποτα εκ πρώτης όψεως.:Α

Και δεν έχει καμία σημασία αν θα μιλούσες εδώ περί καλωδίων,DAC, κττ.
Έργα και όχι λόγια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Η δυνατότητα να ορίζεις πόσα ηχεία υπάρχουν στο σετ απ σου υπήρχε στους av receivers ήδη από τις ηρωικές εποχές του Dolby digital ProLogic. Μπορούσες πχ να ορίσεις αν υπάρχει κεντρικό ή όχι, αν υπάρχουν surround ή surround back.
Κομματάκι δύσκολο να μη γίνεται τώρα.

:p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σωστά!
Είχα κάποτε τον STR DB 725 , έγραφε με περήφανα γράμματα στην πρόσοψη Dolby Surround Prologic και είχε αυτές τις επιλογές στο speaker set up!


Μη σου πω πως είχα και dvd με built in D. D/ DTS decoder, που μου επέτρεπε να ορίσω αν υπάρχει sub, αν τα L/R, το Center και τα LS/RS είναι large, small ή Νone, καθώς και αποστάσεις και delay.
Νομίζω ήταν Sony DVP NS 536.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μακάρι να τη ΄΄γλύτωνες΄΄ τόσο εύκολα.

Για να μείνουν οι πράξεις συνεπείς προς τα λόγια,θα πρέπει κιόλας να αρνηθείς την αναβάθμιση οποιουδήποτε μηχανήματος ή παρελκομένου πκαι οποιαδήποτε ακροαματική πρακτική που δεν θα εκπλήρωνε βήματα προόδου στην αναγκαία κατεύθυνση....Όσο και να το ήθελες,όσο λίγο και να κόστιζε,όσο και να μην πείραζε σε τίποτα εκ πρώτης όψεως.:Α

Και δεν έχει καμία σημασία αν θα μιλούσες εδώ περί καλωδίων,DAC, κττ.
Έργα και όχι λόγια.
Υπάρχει κι άλλη λύση βέβαια. Παίρνω τα απορροφητικά όπως σχεδίαζα και κάνω ότι δεν διάβασα τη παρατήρησή σου για τη λειτουργία του ηχείου μου. :p Τσιμπάω και ένα γιουμίκ, το ξεκατινιάζω με τις μετρήσεις και με κάποιο τρόπο περνάω τα δεδομένα στο jriver.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Υπάρχει κι άλλη λύση βέβαια. Παίρνω τα απορροφητικά όπως σχεδίαζα και κάνω ότι δεν διάβασα τη παρατήρησή σου για τη λειτουργία του ηχείου μου. :p Τσιμπάω και ένα γιουμίκ, το ξεκατινιάζω με τις μετρήσεις και με κάποιο τρόπο περνάω τα δεδομένα στο jriver.
jriver? δηλαδή έχεις πηγή τον υπολογιστή...
Και δεν έχεις ακόμα δοκιμάσει ...ισοστάθμιση;;; έστω και για τη ...δοκιμή;;;
Εδώ μέσα, παίζουμε αρκετοί μ΄αυτό:


Σε κάποιους δεν αρέσει γιατί δεν παίζει με ASIO ή WASAPi αλλά έχει το μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις eq σε ότι ήχο παράγεις στο PC από οποιοδήποτε πρόγραμμα.... από foobar μέχρι youtube & spotify.
Συνεργάζεται με το REW χωρίς πολλά πολλά.
To dsp του φτωχού! Με ένα dac της προτίμησης σου μπορεί να είναι και καλύτερο από τα φτηνά miniDSP.....
Ξεκίνα ! :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υπάρχει κι άλλη λύση βέβαια. Παίρνω τα απορροφητικά όπως σχεδίαζα και κάνω ότι δεν διάβασα τη παρατήρησή σου για τη λειτουργία του ηχείου μου. :p Τσιμπάω και ένα γιουμίκ, το ξεκατινιάζω με τις μετρήσεις και με κάποιο τρόπο περνάω τα δεδομένα στο jriver.
1573920624440.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
jriver? δηλαδή έχεις πηγή τον υπολογιστή...
Και δεν έχεις ακόμα δοκιμάσει ...ισοστάθμιση;;; έστω και για τη ...δοκιμή;;;

Εδώ μέσα, παίζουμε αρκετοί μ΄αυτό:


Σε κάποιους δεν αρέσει γιατί δεν παίζει με ASIO ή WASAPi αλλά έχει το μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις eq σε ότι ήχο παράγεις στο PC από οποιοδήποτε πρόγραμμα.... από foobar μέχρι youtube & spotify.
Συνεργάζεται με το REW χωρίς πολλά πολλά.
To dsp του φτωχού! Με ένα dac της προτίμησης σου μπορεί να είναι και καλύτερο από τα φτηνά miniDSP.....
Ξεκίνα ! :p
Τώρα μιλάς! Εντάξει, είναι λίγο σπάσιμο να μην υποστηρίζει asio, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

Δευτέρα πάω Λαζαράκη και ο Θεός βοηθός.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με τα υλικά, όσον αφορά διαχυτές.
Αν ξέρεις και θες να φτιάξεις κατασκευή, εχει κατάλληλα υλικά.

Για έτοιμα, πήγαινε αλλού.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε συνέχεια της πρότασης του @wnet, ανακάλυψα ότι ακόμα και ο player που χρησιμοποιώ ( daphile ), έχει συνεργασία με rew μέσω του BruteFIR και εισαγωγής αρχείων wav που εξάγει το rew ανά κανάλι. Περιορισμός bitrate στα 192KHZ και DOP αναπαραγωγή των DSD, αλλά σιγά τα λάχανα. Αν είχα διαθέσιμα κάποια wav's να του φορτώσω, θα μπορούσα να ελέγξω και αν είναι σε θέση ο daphile να πληροφορεί το dac για αλλαγή του bitrate.

Με τα υλικά, όσον αφορά διαχυτές.
Αν ξέρεις και θες να φτιάξεις κατασκευή, εχει κατάλληλα υλικά.

Για έτοιμα, πήγαινε αλλού.
Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε τα ariflex ( sandwich 5cm ) και copopren. Aν και κατόπιν σκέψης λέω πρώτα να πάρω μικρόφωνο και να δω τί ακριβώς έχω να αντιμετωπίσω, θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα κατά τη προμήθεια των παραπάνω υλικών απο τον συγκεκριμένο έμπορο;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε τα ariflex ( sandwich 5cm ) και copopren. Aν και κατόπιν σκέψης λέω πρώτα να πάρω μικρόφωνο και να δω τί ακριβώς έχω να αντιμετωπίσω, θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα κατά τη προμήθεια των παραπάνω υλικών απο τον συγκεκριμένο έμπορο;
Τι θελεις να φτιάξεις;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι θελεις να φτιάξεις;
Απορρόφηση πίσω απο τα ηχεία ( σε πρώτη φάση μόνο στον τοίχο ) επειδή τα κόλλησα στον τοίχο ( για την ακρίβεια, 10 εκατοστά απο τη πλάτη του ηχείου ), απορρόφηση πίσω απο τη θέση ακρόασης ( μικρός χώρος, αναγκάζομαι να κάθομαι στα 40-50 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο ). Ενδεχόμενη απορρόφηση στη πρώτη ανάκλαση ( πλάγιοι τοίχοι ) μέχρι να δω τί συμβαίνει ακριβώς και να κινηθώ προς διάχυση.
 


Μηνύματα
181
Reaction score
93
πολύ καλή η διευκρίνηση πως η μέτρηση είναι από τη μπάφλα.

Τα δικά μου ηχεία (ATC SCM20 SL) έχουν 33εκ βάθος και είναι τοποθετημένα στα 10εκ από τον πίσω τοίχο. Αν τα φέρω στα 60εκ (από τη μπάφλα) από τον πίσω τοίχο θα πρέπει να τοποθετηθούν στα 97εκ από τους πλαινούς τοίχους. Με πλάτος δωματίου 455εκ. τα ηχεία θα έρθουν στα 255εκ μεταξύ τους. Όταν επιστρέψω στο σπίτι θα δω τι αλλαγές πρέπει να κάνω. Μετά θα ψάξω για την "περιποίηση" του χώρου.

ευχαριστώ πολύ
σήμερα τα κατάφερα και μέτρησα το χώρο. Επίσης βρήκα τις θέσεις για τα ηχεία. Για απόσταση 60 εκ από τον πίσω τοίχο πρέπει να έρθουν στα 97εκ από τους πλαϊνούς. Βρήκα τις θέσεις και τις σημείωσα.

Το αριστερά ηχείο είναι ήδη σχετικά κοντά στη σωστή θέση. Αντίθετα το δεξιά απέχει αρκετά και για να το μεταφέρω πρέπει να πάρω πιο μακριά καλώδια. Μόλις έρθει και αυτό σωστά θα μετρηθούν και ως προς τις γωνίες για να σχηματιστεί το ισοσκελές τρίγωνο. Η θέση ακρόασης αίναι περί τα 250εκ.

Ταυτόχρονα, έχω αρχήσει να ψάχνω το REW. Ο στόχος μου είναι να αποκτήσω εικόνα τι συμβαίνει στο χώρο. Το επόμενο βήμα θα είναι η ρύθμιση του χώρου. Μετρήσεις θα γίνουν πριν και μετά τη περιποίηση του χώρου.

Αν υπάρχουν σχόλια, παρατηρήσεις ή προτάσεις, είναι καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ.
Post automatically merged:

 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δοκίμασα "δανεικό" φίλτρο ισοστάθμισης στο BruteFIR του Daphile, προφανώς όχι για το δικό μου σύστημα και χώρο. Παραμόρφωση δεν άκουσα, όπως και τίποτα το ενοχλητικο ( π.χ. κάποια παραμόρφωση ή να λαγκάρει το pc ακόμα και αν έβαλα φίλτρο σε bitrate 192KHz, σκοπεύω να δοκιμάσω το ίδιο στα 48 για να δω αν θα υπάρξουν διαφορές, άρα εξομοίωση κατά κάποιο τρόπο του minidsp ). Μετά απο τη δοκιμή, λέω πρώτα να αγοράσω μικρόφωνο, να δω τί κατάσταση επικρατεί και μετά να παρέμβω όσο μπορώ παθητικά και τα υπόλοιπα με ισοστάθμιση. Πάντως, μετά τη δοκιμή είμαι θετικότατος ως προς την ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Με περιμένει δουλειά το σουκου...... άλλο που δεν θέλω. Απελευθερωμενος από σπιτικές παντόφλες και χαιενδικες μαλακιες αποφάσισα να ασχοληθώ με μπάσο παγίδες.

Το υλικό ήδη αγοράστηκε, θα κοπεί σε φέτες 110 x30x40cm και θα ντυθεί με λεπτό ύφασμα πάνω στο οποίο θα ραψω τα κουμπιά.

Για να δούμε......

IMG_20191119_175216.jpg

IMG_20191119_175557.jpg
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με περιμένει δουλειά το σουκου...... άλλο που δεν θέλω. Απελευθερωμενος από σπιτικές παντόφλες και χαιενδικες μαλακιες αποφάσισα να ασχοληθώ με μπάσο παγίδες.

Το υλικό ήδη αγοράστηκε, θα κοπεί σε φέτες 110 x30x40cm και θα ντυθεί με λεπτό ύφασμα πάνω στο οποίο θα ραψω τα κουμπιά.

Για να δούμε......

View attachment 144188
View attachment 144187
Βρες αν μπορεις σε ποιους ρυθμους εχεις προβλημα για να τις αξιοποιησεις πληρως!Θα καταλαβεις μεγαλη διαφορα,ιδιως στο RT.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top