Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Χωρίς παρεξήγηση από τους άλλους "γκουρού", ο πιο πλήρης και πρακτικός οδηγός μετρήσεων χώρου και αποδεκτών τιμών έχει γραφτεί από τον Αλέξανδρο:

 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Καλά σε λέει βρε Καραμήτρο, μην ασχολεισαι.
Υποτροφίες εχς; Αμ δεν εχς :gotcha:

:roflmao::roflmao::roflmao:
Έχω ρε λέμε! Δεν αστειευόμουν!
Ξαναδιαβασε το λινκ. :bigboss:

Αν δε ξερεις να τα διαβαζεις-μην ασχολεισαι
Άντρε ρε από δωπέρα. Δεν ξανασχολούμαι.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Διαβασε και οτι δεν καταλαβεις ευχαριστως σου το αναλυω.Εκτος αν δεν τα καταλαβαινεις καθολου η δε ξερεις αλαμπουρνεζικα :lolsign:
απλά έλεγα να μπω στο πνεύμα με ανάλυση ...μιας γραμμής :p
αλλά οκ, με κάλυψε ο Bhutia στο νήμα σου :p
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
θα ήθελα να προτείνω τη σειρά των Home Theater Gurus στο YouTube. Η σειρά είναι σε πολύ απλή γλώσσα, ενώ χρησιμοποιούνται και σχεδιαγράμματα που βοηθούν την κατανόηση.

Στο επεισόδιο 7 εξηγούν τη χρήση του REW για την τοποθέτηση πολλαπλών sub woofer. Δείχνουν με μετρήσεις πως μπορούμε να επιρεάσουμε το αποτέλεσμα. Κάπως μεγάλο σε διάρκεια αφού φτάνει τη μια και μισή ώρα.

Επίσης ενδιαφέρον είναι το επεισόδιο 11 που εξηγείται η χρήση room mode calculator για την τοποθέτηση της θέσης ακρόασης και sub woofer. Τέλος, τα επεισόδια 21 εώς 24 μιλούν για room treatment. Ειδικά το τελευταίο είναι και οδηγός για τι επιλογές μπορούν να γίνουν με βάση ένα περιορισμένο προϋπολογισμό, αλλά με δυνατότητες επέκτασης όταν περισσότερο χρήματα γίνονται διαθέσιμα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
κατι τετοιο κανει κατι στο ταβανι;


δηλαδη σιγουρα κανει αλλα τι διαστασεις / αποστασεις θελουμε ;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
20%-30% αποροφηση αναλογως χωρου,με οχι σταβερο μοτιβο χωρις να ειναι υποχρεωτικο αυτο.
π.χ. 1-5,3-15,4-20,2-10. αυτο εμπειρικα ειδικα για πολυκαναλο και καλο ειναι να μην ξεφυγεις απο τα 3 εκατοστα...
Δεν ειναι resonator...
Αλλιως πας στουντιακα, οποτε... https://johnlsayers.com/Recmanual/Pages/Low Mid Frequencies.htm
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
δεν νομιζω οτι ειναι απορροφητηρας , εχει κενο απο πανω του.
διαχυστρα μου κανει.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον. Διαχύτες για εκτύπωση 3D:
Ξέρεις κανείς ιταλικά να το εξηγήσει; Και πώς έχει ξύλο στα υλικά αν είναι τυπωμένο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ξέρεις κανείς ιταλικά να το εξηγήσει; Και πώς έχει ξύλο στα υλικά αν είναι τυπωμένο;
Λινκς στην τύχη.


 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον. Διαχύτες για εκτύπωση 3D:
Ξέρεις κανείς ιταλικά να το εξηγήσει; Και πώς έχει ξύλο στα υλικά αν είναι τυπωμένο;
Νομίζω δεν συμφέρει καθόλου από θέμα κόστους. Το βάψιμο δε, που είναι απαραίτητο θέλει επαγγελματία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον. Διαχύτες για εκτύπωση 3D:
Ξέρεις κανείς ιταλικά να το εξηγήσει; Και πώς έχει ξύλο στα υλικά αν είναι τυπωμένο;
Προσφέρει τα αρχεία για εκτυπώσεις 3D. Όποιος έχει εκτυπωτή 3D, εισάγει τα αρχεία και εκτυπώνει την κατασκευή.

Δεν έχει "ξύλο στα υλικά" κατά τη γνωστή έννοια. Το νήμα που έχει χρησιμοποιήσει είναι PLA wood, ήτοι πλαστικό με 30% ρινίσματα πεύκου, όπου έχει ως αποτέλεσμα η υφή και όψη του τελικού κομματιού να μοιάζει με αυτή του ξύλου.

Χρησιμοποίησε μοντέλο διαχυτών από τη διεύθυνση


Αναφέρει πως τα 09*60 panels λογικά δουλεύουν σε πιο ευρύ φάσμα γιατί, αν και το αρχείο αναφέρει για βάση 1cm, το τελικό αποτέλεσμα είχε διάσταση 9mm γιατί δε χώραγε στην πλατφόρμα εκτύπωσης.

Επίσης, στο τέλος αναφέρει πως επειδή οι κορυφές είναι κεκλιμένες (δημιουργεί προβλήματα στην εκτύπωση μάλλον), απλά πρόσθεσε 15mm ύψους (υποθέτω ότι για την κλίση στις κορυφές απλά το λιμάρει, αν και μου αυτό φαίνεται σπατάλη υλικού).

24,99€ (προσφορά του καταστήματος).
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Τα πανελ τετοιου τυπου - https://www.vidaxl.gr/g/7053/panel-toikhoy
Κανουν τιποτα για διαχυση ηχου η ειναι μονο για ντεκορ?
Στο μικρο σαλονακι μου, δεν εχω κανει τιποτα απο treatment , περα απο πειραματισμους με την τοποθετηση των ηχειων, και φανταζει μια αρκετα καλη ιδεα για να ειναι και αποδεκτη απο την γυναικα...

Kaτι ακομα.. εχω ενα behringer ecm8000 μικροφωνο, και τις επομενες μερες μου ρχεται μια behringer umc22 interface.. σκεφτομαι να κατεβασω το rew και να "παιξω" λιγο... δεν το χω κανει ποτε.. εχει νοημα η θα μου δινει τελειως λαθος μετρησεις?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα πανελ τετοιου τυπου - https://www.vidaxl.gr/g/7053/panel-toikhoy
Κανουν τιποτα για διαχυση ηχου η ειναι μονο για ντεκορ?
Στο μικρο σαλονακι μου, δεν εχω κανει τιποτα απο treatment , περα απο πειραματισμους με την τοποθετηση των ηχειων, και φανταζει μια αρκετα καλη ιδεα για να ειναι και αποδεκτη απο την γυναικα...

Kaτι ακομα.. εχω ενα behringer ecm8000 μικροφωνο, και τις επομενες μερες μου ρχεται μια behringer umc22 interface.. σκεφτομαι να κατεβασω το rew και να "παιξω" λιγο... δεν το χω κανει ποτε.. εχει νοημα η θα μου δινει τελειως λαθος μετρησεις?
Κανουν δουλεια μερικοι απο αυτους αλλα αν εχεις εναν καλο μαραγκο ή πιανει το χερι σου,με τα χρηματα του ενος φτιαχνεις 2-3 τουλαχιστον...Τους βρισκω υπερβολικα ακριβους!
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
δεν το βρισκω υπερβολικα ακριβο... περιπου 150ε τα 6 μ² ...
ειδες τι ειδους πανελ ειναι? λεπτα - 1,75 εκ..γιαυτο αναρωτιεμαι αν κανουν κατι,,,
.ντυνεις τον τοιχο, φτιαχνεις μια πανεμορφη επιφανεια, την βαφεις και με ενα χρωματακι να ταιριαζει και εισαι αρχοντας...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
δεν το βρισκω υπερβολικα ακριβο... περιπου 150ε τα 6 μ² ...
ειδες τι ειδους πανελ ειναι? λεπτα - 1,75 εκ..γιαυτο αναρωτιεμαι αν κανουν κατι,,,
.ντυνεις τον τοιχο, φτιαχνεις μια πανεμορφη επιφανεια, την βαφεις και με ενα χρωματακι να ταιριαζει και εισαι αρχοντας...
Μια σκεψη εξτρα ειναι πχ σε ολοκληρο τον τοιχο να κολησει καποιο υλικο σαν πχ το Αριθερμ, που δεν εχει και προβλημα με υγρασιες/μουχλες κτλ (οχι οτι εχω αλλα δεν ξερεις) παχους 3εκ και απ εξω ντυσιμο με τα πανελακια αυτα... ολοκληρος ο τοιχος,, με εναν προσεχτικο υπολογισμο κοστους , δεν παει πολυ... παλευεται.. αρκει βεβαια να κανει δουλιτσα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σαφώς θα είναι πολύ καλύτερα από το να παραμείνει μια ίσια άδεια επιφάνεια.

Όσο πιο "ανάγλυφα" είναι, τόσο καλύτερη δουλειά θα γίνει.

Ο συνδυασμός με κάποιο υλικό απορρόφησης από πίσω, θα βοηθήσει σίγουρα.

Αυτό δείχνει ενδιαφέρον στους τοίχους που βλέπω.

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια σκεψη εξτρα ειναι πχ σε ολοκληρο τον τοιχο να κολησει καποιο υλικο σαν πχ το Αριθερμ, που δεν εχει και προβλημα με υγρασιες/μουχλες κτλ (οχι οτι εχω αλλα δεν ξερεις) παχους 3εκ και απ εξω ντυσιμο με τα πανελακια αυτα... ολοκληρος ο τοιχος,, με εναν προσεχτικο υπολογισμο κοστους , δεν παει πολυ... παλευεται.. αρκει βεβαια να κανει δουλιτσα...
Συγγνωμη-τωρα τα προσεξα καλυτερα.

Η ιδεα που λες ειναι η καλυτερη θα ελεγα.Ειναι οικονομικα τελικα αλλα θα τα ηθελα πιο χοντρα με βαθυτερη κυμματωση min 5εκατοστα.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
σιφη το ecm8000 είναι πολύ καλο ελάχιστη απόκλιση έχει.
Ωραια...
αρα να ρθει η usb καρτουλα και λογικα εχω οτι χρειαζεται να κανω καποιες μετρησεις...
μαλον θα ανοιξω ενα νημα δικο μου, γιατι θα χρειαστει βοηθεια με το rew, να μην σπαμαρω εδω..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top