Ηχητικη φροντιδα και proderm...

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Επειτα απο πολυ καιρο, εχει μπει πλεον στο μυαλο μου οτι κατι πρεπει να κανω με τον χωρο μου, οσον αφορα το ηχητικο κοματι.. Ως τωρα πειραματιζομουν μοναχα με την μετακινηση των ηχειων και καποιες μικρο αλλαγες στα επιπλα.. Ομως καταλαβαινω οτι πρεπει να κανω μερικα βηματα ακομα...
Επειτα απο συζητηση με την γυναικα, μου επιτρεπει να κανω καποιες παρεμβασεις, αρκει να ειναι οπτικως αποδεκτες..

Σε πρωτη φαση λοιπον εφυγε απο το παραθυρο ο διθεσιος καναπες.. Κυριολεκτικα το λεω!! .. αλλαξε η διαταξη , και ψαχνουμε τωρα να βρουμε εναν ταιριαστο γωνιακο καναπε, ωστε να φυγει απο το παραθυρο και ο παλιος τριθεσιος που εχουμε... το θετικο με την αλλαγη αυτη ειναι οτι μπορω επιτελους να ακουω μουσικη "σχεδον¨ αψογα συμετρικα απεναντι απο τα ηχεια μου..

Κατ'αρχας Επισυναπτω ενα σχεδιο απο το σαλονακι μας με μετρησεις με ελαχιστες αποκλησεις ισως 0.5-1εκ μαξ..

Image0002.JPG
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ο στοχος μου, ειναι ΚΥΡΙΩΣ να βελτιωθει η ηχητικη συμπεριφορα του χωρου μου, και κατα δευτερον, να υπαρχει μια μικρη εξτρα μονωση, ειδικα στην πλευρα την βορινη, οπου ο τοιχος το χειμωνα κυριολεκτικα παγωνει..
Το σπιτι ειναι το κλασικο αμονωτο σπιτι με τα 10αρια τουβλα της δεκαετιας 70.
Το Budget περιορισμενο δυστηχως... αλλα με ορεξη και καλη θεληση νομιζω πολλα μπορουν να γινουν...

Κατ αρχας να πω, οτι θα γινουν μετρησεις... θα προσπαθησω να γινει σχετικα γρηγορα, θα της βαλω εεδω, να υπαρχει μια καλη εικονα του τι παιζει.. Παρελαβα χθες ενα Behringer umc22, εχω ηδη ενα ECM8000 , και εχω σιγα σιγα ξεκινησει να βλεπω καποια tutorials σχετικα με το πως μετραμε... το Σαββατοκυριακο να μαστε καλα, εχω σκοπο να "παιξω" λιγο...

Κατα δευτερον, εδω και μερες κανω ερευνα για το τι μπορω να κανω στους τοιχους, να ειναι οικονομικο, αποδοτικο και αποδεκτο απο την γυναικα... Σε αλλο νημα μου πηρα πρεφα τα 3d panels που χρισημοποιουνται για decor και μου φανηκαν πολυ ελκυστικα.. Σημερα λοιπον παραγκειλα 4-5 διαφορετικα, απο ενα τεμαχιο, να δω τι υλικο ειναι, τι "απαιτησεις" εχει στην τοποθετηση, πως θα φαινεται, ποσο βαθυ αναγλυφο ειναι κτλ... Βρηκα δυο ειδη, που μπιαζουν πολυ αλλα μαλλον ειναιαρκετα διαφορετικα.. υπαρχουν πανελς απο PVC και panels απο φυτικες ινες, τις περιγραφες των οποιων αναφερεται οτι εχουν σαν ιδιοτητες και την αποροφηση ηχου..

Παραγκειλα αυτα τα οποια ειναι απο PVC:


1.jpeg 2.jpg 3.jpg


Kαι αυτα τα οποια ειναιλεει απο φυτικες ινες..


4.jpg 5.jpg
Παραγκειλα και απο τον Λαζαρακη, ενα φυλο Aritherm 30mm και ενα φυλλο isotek slik 10mm, κυριως να δω "τι" υλικα ειναι, και πως μπορω να τα τοποθετησω σε συνδιασμο με τα πανελς..

Σε λιγες μερες θα τα χω ολα..

Η σκεψη που κανω, και παρακαλω διορθωστε με αν κανω καπου λαθος, ειναι η εξης...
Ντυσιμο ο τοιχος πρωτα με το φυλλο isotek slik 10mm και καπακι με Αritherm 30mm.... φυλλο θαλλασης 4mm για να κραταει τα μονωτικα στην θεση τους και να δωσει επιπεδη επιφανεια στην οποια να μπορουν να κοληθουν τα πανελς..

Μια αλλη λυση που βγαινει και φθηνοτερα ειναι αντις να βαλω αυτα τα μονωτικα, να βαλω απλα πετροβαμβακα 4-5cm..
Απλα φοβαμαι μη τυχον και περασει τιποτις υγρασια και γινει ο πετροβαμβακας λασπη... ενω το aritherm λεει οτι δεν πιανει μουχλα, δεν εχει θεμα με υγρασιες και μπλα μπλα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Οι καθε λογης τοποθετησεις δε με φοβιζουν καθολου επειδη και πιανουν τα χερια μου, και οτι εργαλειο χρειαζομαι το χω, αλλα εχω καια δερφο επαγγελματια που βαζει πλακακια-μαρμαρα και καθε λογης επενδυση... οποτε δε μασαμε..

Σκεφτομαι να ντυθουν ολοκληροι οι τοιχοι που ειναι παραλληλα με το συστημα... και ισως και τα κομματακια ακριβς πισω απο τα ηχεια...

Οταν δε ολοκληρωθουν οι τοιχοι, θα παρει σειρα και το πατωμα... πηρα σημερα αδεια απτην γυναικα να μπορεσω να το σηκωσω 4-5εκ ... και γουσταρω, γιατι αμα γινει και αυτο, τοτε θα μπορω επιτελους να παιξω και λιγο ποιο δυνατα διχως να σηκωνω τη γειτονια στο ποδι!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
σε αυτά με τις φυτικές ίνες δεν βλέπω ''πόρους''....η επιφάνεια δείχνει εξίσου γυαλιστερή

υπάρχει κάποιο φυλλάδιο-pdf που να δείχνουν ότι όντως απορροφούν ?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
σε αυτά με τις φυτικές ίνες δεν βλέπω ''πόρους''....η επιφάνεια δείχνει εξίσου γυαλιστερή

υπάρχει κάποιο φυλλάδιο-pdf που να δείχνουν ότι όντως απορροφούν ?
Μπα δεν εχω βρει καποιο τεχνικο φυλλαδιο... αυτα κυριως λεω να μπουν για την διαχυση... καιτα αλλα απο πισω για αποροφηση...
Ουτως ει αλλως και τα δυο βαφονται με πλαστικο χρωμα οποτε και πορους να χαν,,,


βρηκα μονο αυτο

"....Tο 3D είναι ένα υλικό διακόσμησης τοίχου τριών διαστάσεων φτιαγμένο από φυσικές φυτικές ίνες (ζαχαροκάλαμο), γεγονός που το καθιστά απόλυτα φιλικό προς το περιβάλλον.Πρόκειται για ένα ξεχωριστό, κομψό υλικό με ηχομονωτικές και θερμομονωτικές ιδιότητες και το σχήμα του διαμορφώνεται μέσω καθαρά φυσικών τεχνικών.Είναι 100% ανακυκλώσιμο και βιοδιασπώμενο, ενώ έχει μηδενική εκπομπή ρύπων!Τα 3d panel είναι εύκολα στην τοποθέτηση, ελαφριά και μπορούν να βαφτούν στο χρώμα της αρεσκείας σας παραπάνω από μία φορά! Αυτό σας δίνει τη δυνατότητα να μπορείτε να αλλάξετε τον χώρου σας χωρίς να αλλάζετε το υλικό μειώνοντας το κόστος.Για το βάψιμο προτείνουμε αστάρι νερού και γενικά υδατοδιαλυτά υλικά! Τα 3D Panel βγαίνουν σε διαστάσεις 50 x 50cm, 62,5 x 80 cm και 30 x 30 cm.Για την τοποθέτηση τους χρησιμοποιείται κόλλα σιλικόνης και στόκος ακρυλικός βαφόμενος για τις ενώσεις. .."
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μπα δεν εχω βρει καποιο τεχνικο φυλλαδιο... αυτα κυριως λεω να μπουν για την διαχυση... καιτα αλλα απο πισω για αποροφηση...
Ουτως ει αλλως και τα δυο βαφονται με πλαστικο χρωμα οποτε και πορους να χαν,,,
δεν χάνεις να ρωτήσεις το κατάστημα πάντως μήπως έχει τίποτα σπεκς

+ έχε το νου σου να βάλεις εσωτερικά στα πάνελ κάποιο υλικό απορρόφησης μην έχουμε κουδουνίσματα
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
δεν χάνεις να ρωτήσεις το κατάστημα πάντως μήπως έχει τίποτα σπεκς

+ έχε το νου σου να βάλεις εσωτερικά στα πάνελ κάποιο υλικό απορρόφησης μην έχουμε κουδουνίσματα
τι ενοεις? θα μπει μονωση 40-50mm - θαλλασης 4mm Και απεξω τα panels..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
τι ενοεις? θα μπει μονωση 40-50mm - θαλλασης 4mm Και απεξω τα panels..
αναφέρομαι στις κοιλότητες-κενό εσωτερικά-από την πίσω πλευρά των πάνελ που θα έχουν φάτσα τον τοίχο.....''κούφια'' δεν είναι?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
αναφέρομαι στις κοιλότητες-κενό εσωτερικά-από την πίσω πλευρά των πάνελ που θα έχουν φάτσα τον τοίχο.....''κούφια'' δεν είναι?
θα σου απαντησω με φωτο σε λιγες μερες που θα τα χω στα χερια μου!!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
το θετικο με την αλλαγη αυτη ειναι οτι μπορω επιτελους να ακουω μουσικη "σχεδον¨ αψογα συμετρικα απεναντι απο τα ηχεια μου..
Ωραίες αλλαγές, αλλά πλήρως συμμετρικό δεν είναι το setup, καθότι α) οι αποστάσεις των πλαϊνών τοίχων από κάθε ηχείο είναι διαφορετικές, β) από τη μία πλευρα θα έχεις καναπέ και γραφείο ενώ από την άλλη τοίχο σκέτο.

Μήπως αντί για τα διακοσμητικά να έβλεπες κάτι σε τέτοια λύση (τυχαίο παράδειγμα)?

 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ωραίες αλλαγές, αλλά πλήρως συμμετρικό δεν είναι το setup, καθότι α) οι αποστάσεις των πλαϊνών τοίχων από κάθε ηχείο είναι διαφορετικές, β) από τη μία πλευρα θα έχεις καναπέ και γραφείο ενώ από την άλλη τοίχο σκέτο.

Μήπως αντί για τα διακοσμητικά να έβλεπες κάτι σε τέτοια λύση (τυχαίο παράδειγμα)?

Το προβλημα με αυτα τα diffusors ειναι οτι ειναι απο φελιζολ.. και αμα ακουμπησει κατι τον τοιχο, θα κανει ευκολα σημαδι.. ειναι νομιζω πολυ ευπαθη.. για να τα τσεκαρω ομως, εχω ηδη παραγκειλει και απο αυτα 2 , απο τον Λαζαρακη. να δω τι πραμα ειναι...

Ναι συμετρικα με το δωματιο δεν ειναι .. απλα επειδη το δεξι ηχειο εχει πλαι του ενα ντουλαπαπι, σχεδον στην ιδια αποσταση που εχει το αριστερο με τον τοιχο, καπως μαζευεται η εικονα και δεν με ενοχλει...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Βάλε τον γωνιακό καναπέ στην πάνω αριστερή γωνία.

Δίπλα στον καναπέ, από δεξιά, βάλε το γραφείο και το ντουλάπι.

Στον τοίχο 2.90 βάλε τα ηχεία κι ανάμεσα την τηλεόραση και τα στέρεα. Πιθανώς τα στέρεα να μπορείς να τα αφήσεις κι εκεί που είναι τώρα.

Τουλάχιστον έτσι, θα έχεις μπροστά από τον καναπέ τηλεόραση και ηχεία, και μάλλον θα φτιάξεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης.

Θα ανοίξει και ο χώρος, θα φανεί μεγαλύτερος.

Η εσοχή που έχεις κάνει, μπορεί να γίνει διακοσμητική.

IMG_20200528_120309.jpg


Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται έτσι το σχέδιο του καθιστικού σας, παρά όπως το έχετε τώρα...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
μετρησεις θα χρειαστουμε το πριν και το μετα.. 🐒
Δεν έχει νόημα...

Τώρα έχει ισοσκελές, μετά θα έχει ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, ως προβλέπεται, τουλάχιστον θα πιάσει τη βασική διαρρύθμιση για πλάτος μουσικής σκηνής.

Προφανώς δεν έχει σαμπ, θα βοηθήσει στο αντιληπτό μπάσο ο πίσω τοίχος.

Χωρίς ισοστάθμιση, δε στήνεται με τίποτα η απλή στερεοφωνια εκεί μέσα, όπως και μια χονδρική τονική ισορροπία.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ναι εχεις δικιο (ως συνηθως δηλαδη) ,εννοω, πριν και μετα την τελικη θεση που προτεινεις ...
προσωπικα με ενδιαφερει (εγκυκλο+παιδικα) πως μετραει ενας αφροντιστος χωρος σε σχεση με εναν χωρο με προδερμ...αριθερμ...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μαστορια υπαρχουν καποιες λεπτομερειες στον χωρο που δεν επιτρεουν να γινει η διαρυθμηση πως την προτεινε ο Κωστας,. Πχ καποιες κολονες στις γωνιες που ξεχουν κ τρωνε 4-5εκ, κτλ.. και αν βαλω τα επιπλα αλλιως, μενουν κενα, και φαινονται ασχημα = παντοφλα...
Το τριγωνο ευκολα το κανω ισοπλευρο, μπορω να καθομαι ποιο κοντα... Για τα μονωτικα καποιο σχολιο??
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... ειχα γνωρισει μια σαμιωτισσα πριν απο 25 χρονια... <3
, μενουν κενα, και φαινονται ασχημα
θα βρουμε λυση γι αυτο..
βρες λυση πως να γινει οπως λεει ο EAR...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
καποιες κολονες στις γωνιες που ξεχουν κ τρωνε 4-5εκ, κτλ..
Εκεί θα βάλεις μόνωση και πλάκες από πάνω.
Βάλε 4-5 πόντους μόνωση, να τετραγωνίσει ο χώρος.
 

T

Tadakis

Guest
Ωραίες αλλαγές, αλλά πλήρως συμμετρικό δεν είναι το setup, καθότι α) οι αποστάσεις των πλαϊνών τοίχων από κάθε ηχείο είναι διαφορετικές, β) από τη μία πλευρα θα έχεις καναπέ και γραφείο ενώ από την άλλη τοίχο σκέτο.

Μήπως αντί για τα διακοσμητικά να έβλεπες κάτι σε τέτοια λύση (τυχαίο παράδειγμα)?


Άκυρο εντελώς. Από πολλές απόψεις:
- Δεν έχει αρκετό βάθος (μόνο 4 εκ)
- το υλικό είναι πορώδες και κάνει σημαντική απορροφηση (θέλει βάψιμο ώστε να κλείσουν οι πόροι)
- το pattern είναι ιδιαίτερα φτωχό για να κάνει αξιοπρεπές scattering/diffusion σε ένα σημαντικό συχνοτικό εύρος.


Χίλιες φορές να δεις QRD diffusers (1D) αφού πρόκειτε για τοίχους που έχουν και μετρήσεις και δουλευόυν σωστά.

Επίσης να αρχίζεις να βάζεις διαχύτες ή απορροφηση χωρίς να έχεις μετρήσει και να έχεις καταλήξει σε τελικές θέσεις (ή σχεδόν τελικές) είναι εντελώς λάθος. H μεγαλύτερη παγίδα είναι να να χρειαστεί στα σημεία που βάζεις το οποιο treatment από πίσω να χρειάζεται bass trap. Επισης άλλη αποτελεσματικότητα έχει το diffuser, άλλη το scattering και άλλη η απορροφηση. Θέλει μετρήσεις και μελέτη των υλικών που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top