Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Τι εχεις κάνει στα 200Hz?
Δεν έκανα κάτι...Δεν ξέρω το λόγο που προκύπτει η μέτρηση εκεί. Τα sub δεν φτάνουν εκεί και δεν άλλαξα κάτι από τα main. Η μέτρηση στο MLP χωρίς Dirac δεν αποκαλύπτει τόσο μεγάλη βύθιση. Τόσο έντονη και ευρεία πτώση ενδεχομένως να προκύπτει από τον μέσο όρο μετρήσεων που κάνει το Dirac. Με άλλα λόγια το "κουνιστό μικρόφωνο" για άλλη μία φορά θα είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος μέτρησης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Δώσε κι άλλη κλίση στο ταργκετ κερβ.

10 ντεσιμπέλ γεμάτα.

Δες λίγο τα ταργκετ κερβ του μπούτχια.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Δώσε κι άλλη κλίση στο ταργκετ κερβ.

10 ντεσιμπέλ γεμάτα.

Δες λίγο τα ταργκετ κερβ του μπούτχια.
Πήρα τις τιμές που είχε βάλει στο post #247. Μπορεί να γίνει, όπως αναφέρεις, μεγαλύτερη κλίση (ή/και ρύθμιση volume sub 0.5-1db προς τα κάτω) έτσι ώστε να έχουμε περισσότερα περιθώρια για τις βυθίσεις. Ελπίζω να κατάλαβα καλά. Τα σημεία νομίζω στην καμπύλη στο Dirac να είναι γενικά σωστά "πιασμένα" και με τη σωστή τακτική.

Επίσης εντυπωσιακό, για εμένα, είναι και το GD με Dirac on/off
 

Attachments

Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν έκανα κάτι...Δεν ξέρω το λόγο που προκύπτει η μέτρηση εκεί.
Κακώς έχεις ακολουθήσει με τις τελίτσες του dirac την βύθιση στα 200.
Κράτα την κανονική κατηφορική καμπύλη.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Κακώς έχεις ακολουθήσει με τις τελίτσες του dirac την βύθιση στα 200.
Κράτα την κανονική κατηφορική καμπύλη.
Δεν ήθελα να κάνει μεγάλη θετική διόρθωση της τάξης 8db...Αν οι εμπειρότεροι συμφωνείτε, εγώ το "σιδερώνω".
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν ήθελα να κάνει μεγάλη θετική διόρθωση της τάξης 8db...Αν οι εμπειρότεροι συμφωνείτε, εγώ το "σιδερώνω".
Θετικά gain και ιδίως τέτοιας κλίμακας απαγορεύονται δια ροπάλου κατά τη δική μου εκτίμηση...Για τη συγκεκριμένη τοπική υποχώρηση θα χαθούν 8 ολόκληρα dB από ωφέλιμο δυναμικό εύρος...Είναι από την άλλη πλευρά χρήσιμο να διαπιστώνουμε ότι αυτοματοποιημένα λογισμικά όπως το περίφημο Dirac δεν είναι απολύτως...΄΄plug n'play΄΄. :sneaky:
Το προγραμμα θα αποφασίσει. Σιδέρωσέ το.
Εξαρτάται πάντα από το πόση εμπιστοσύνη θα είχε καθένας σε δικές του δυνάμεις και πόση στο...πρόγραμμα. :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι σχεδιαστές αυτών των προγραμμάτων (ειδικά του συγκεκριμένου) γνωρίζουν περισσότερα από τους χομπίστες, ακόμα και από τους γκουρού χομπίστες.:sneaky:

Αφήστε το software να αποφασίσει.

Επίσης διαφωνώ με την διαχείριση της απόκρισης των μεσαιουψηλών-πρίμων.
Αν δεν διορθώσουμε το σφάλμα του D.I των B&W στην περιοχή του cross, τότε ισως να είναι καλύτερα να αφήσουμε λίγο παραπάνω μεταξύ 8-12000Hz.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Είναι από την άλλη πλευρά χρήσιμο να διαπιστώνουμε ότι αυτοματοποιημένα λογισμικά όπως το περίφημο Dirac δεν είναι απολύτως...΄΄plug n'play΄΄. :sneaky:
Κι όμως, είναι. 😎

Ξέρει καλύτερα από σένα κι από όλους εμάς μαζί, τι διόρθωση θα κάνει.

Οι άνθρωποι που έχουν κάνει τον αλγόριθμο διόρθωσης, είναι σοβαροί μηχανικοί, με την βίβλο του καπτεν τουλ στο μυαλό.

Δεν κάνει χαζομάρες διορθώσεις όπως θα έκανε ένας αδαής χρήστης. 😎


Θα πρέπει κάποια στιγμή να το αγοράσεις, να το περάσεις να κάνει μόνο του την ταργκετ κερβ που επιθυμείς, και μετά να κάτσεις να αναλύσεις σε στυλ reverse engineering το τι ακριβώς έκανε, για να καταλάβεις πώς δουλεύει.

Σωστή η αρχική ταλαιπωρία για αναζήτηση των βελτιστων θέσεων κάθε ηχειακης πηγής, αλλά μετά αναλαμβάνουν τα σοβαρά σοφτγουερ.
Κανουν εξαιρετική δουλειά.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνουν και λάθη, προφανώς τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά τα τόσο ελάχιστα λάθη που μπορεί να κάνουν, αν κάνουν, είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

Ο κανόνας είναι πως δουλεύουν άριστα.
Μεταφέρουν όλη την υπάρχουσα γνώση, από σοβαρούς μηχανικούς ήχου, στον απλό χρήστη, με μια αυτοματοποιημένη κι εύκολη διαδικασία, χωρίς να απαιτείται αυτός να είναι γκουρού. 😎

Γι'αυτό κι έχουν λεφτά. Πρέπει να τα πληρώσεις. Τζάμπα δεν υπάρχει λύση αυτοματοποιημένη, οκ. Αλλά άμα δώσεις λεφτά, αρκετά λεφτά ομολογουμένως, τότε πχ όλα τα μυαλά της τρινοβ έρχονται νοητικά στο χώρο σου να το φτιάξουν να παιζ σωστά το ρημάδι. Ξέρουν αυτοί, εσύ κακόμοιρε χρήστη EAR δε ξέρεις την τύφλα σου.. 😜
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δώσε κι άλλη κλίση στο ταργκετ κερβ.

10 ντεσιμπέλ γεμάτα.
Αυτή είναι η κλίση 10 dB από 20 Hz έως 20 kHz που αναφέρεται ο Κώστας. Μετά χρειάζονται μικρές διορθώσεις ώστε να προσεγγίσει κάποια target curve, όπως τη μωβ γραμμή στη 2η φωτογραφία:

356710_cdd8239c85d16e854afedb7e89824e53.jpg
94dbafa756b528082366c9e6d149d4238bbee16c.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτή είναι η κλίση 10 dB από 20 Hz έως 20 kHz που αναφέρεται ο Κώστας.
Έχει πολύ μικρά σαμπ για τέτοια κλίση
Άρα άδικα κατηγορούμε και το Audyssey ξέρωγω
Μιλάμε για σοβαρά προγράμματα τώρα, όχι για κωμωδίες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι σχεδιαστές αυτών των προγραμμάτων (ειδικά του συγκεκριμένου) γνωρίζουν περισσότερα από τους χομπίστες, ακόμα και από τους γκουρού χομπίστες.:sneaky:

Αφήστε το software να αποφασίσει.

Επίσης διαφωνώ με την διαχείριση της απόσχισης των μεσαιουψηλών-πρίμων.
Αν δεν διορθώσουμε το σφάλμα του D.I των B&W στην περιοχή του cross, τότε ισως να είναι καλύτερα να αφήσουμε λίγο παραπάνω μεταξύ 8-12000Hz.
Γνωρίζουν περισσότερα ώστε οι υλοποιούμενοι αλγόριθμοι να καλύπτουν μια ευρεία πλειοψηφία χρηστών και συνθηκών setup...Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να εξειδικεύονται πάνω στους όρους μεμονωμένων setup...Σε αντίθετη περίπτωση θα κυκλοφορούσαν με...ειδικά 3D μικρόφωνα σύλληψης. ;)
Κι όμως, είναι. 😎

Ξέρει καλύτερα από σένα κι από όλους εμάς μαζί, τι διόρθωση θα κάνει.

Οι άνθρωποι που έχουν κάνει τον αλγόριθμο διόρθωσης, είναι σοβαροί μηχανικοί, με την βίβλο του καπτεν τουλ στο μυαλό.

Δεν κάνει χαζομάρες διορθώσεις όπως θα έκανε ένας αδαής χρήστης. 😎
Αυτό που διατυπώνεις έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον...Να υποθέσουμε λοιπόν ότι το Dirac πρέπει να προβλέπει και ιδιαίτερο προφίλ διόρθωσης σε συνάρτηση με το spinorama δεδομένου ηχείου και τις τιμές RT...Η μήπως δεν το κάνει;;;
Άρα άδικα κατηγορούμε και το Audyssey ξέρωγω
Εξαρτάται από το βαθμό...ευπιστίας του χρήστη...:roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γενικά προτείνω να αφήνουμε το software ήσυχο να κάνει την δουλειά του τουλάχιστον μέχρι την ζώνη Schroeder, αλλάζοντας μόνο την κλίση για να ταιριάξει με τα γούστα και τον εξοπλισμό μας.

Πάνω από τα 500Hz, εντάξει, εκεί χωράνε περισσότεροι πειραματισμοί, πάλι για να βρούμε τι μας αρέσει.
Να υποθέσουμε λοιπόν ότι το Dirac πρέπει να προβλέπει και ιδιαίτερο προφίλ διόρθωσης σε συνάρτηση με το spinorama δεδομένου ηχείου και τις τιμές RT...Η μήπως δεν κάνει;;;
Κανείς δεν ξέρει, ούτε πρόκειται να μάθει πως λειτουργεί το Dirac. Δεν λένε λεπτομέρειες.

Μπορούμε πάντως να υποθέσουμε πως αναγνωρίζει την on axis απόκριση, την off axis, και την συμβολή των reflexions. Και σίγουρα και το RT. Και τα σφάλματα φάσης, ειδικά η τελευταία έκδοση.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έχει πολύ μικρά σαμπ για τέτοια κλίση

Μιλάμε για σοβαρά προγράμματα τώρα, όχι για κωμωδίες
Με ξάφνιασες με τα μικρά 😅 . Υπάρχει ακόμη πολύ gain αν χρειαστεί αλλά ναι δεν είναι 18άρια.
Οι πρώτες ακροάσεις νομίζω στα χαμηλά θα ήθελε λίγο παραπάνω και θα το δοκιμάσω να δώσω λίγο ακόμη εν καιρό. Επίσης στις υψηλές συχνότητες φαίνεται λίγο...στεγνό σε σχέση με πριν. Ενδεχομένως να έχω συνηθίσει και διαφορετικά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Να υποθέσουμε λοιπόν ότι το Dirac πρέπει να προβλέπει και ιδιαίτερο προφίλ διόρθωσης σε συνάρτηση με το spinorama δεδομένου ηχείου και τι
Λάθος άνθρωπο ρωτάς. 😜

Ούτε ασχολήθηκα ποτέ σε βάθος με το ντιρακ, ούτε καν πέρασε από το σπίτι μου. 😎

Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, εκτιμώ πως είναι αδύνατο να μην λαμβάνει υπόψιν του τις διαφορές έμμεσης και άμεσης, εν ολίγοις το προφίλ που βλέπουμε στο σπινοραμα, αυτό το μετράει.

Θα σου πρότεινα όμως, να μη ρωτάς εμένα, αλλά τους ίδιους τους μηχανικούς στην Ντιράκ, και αν θες και στην τρινοβ. Στείλε τα ερωτήματα που έχεις σε αυτούς, είμαι σίγουρος ότι θα λάβεις σοβαρές απαντήσεις σε όλα. Στην τρινοβ μάλλον θα σε πάρουν τηλέφωνο, ετοιμάσου να μιλάς με τις ώρες. Δεν φαντάζεσαι το support, είναι αδιανόητο. 😎
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Με ξάφνιασες με τα μικρά 😅 . Υπάρχει ακόμη πολύ gain αν χρειαστεί αλλά ναι δεν είναι 18άρια.
Οι πρώτες ακροάσεις ναι νομίζω στα χαμηλά θα ήθελε λίγο παραπάνω και θα το δοκιμάσω να δώσω λίγο ακόμη εν καιρό. Επίσης στις υψηλές συχνότητες φαίνεται λίγο...στεγνό σε σχέση με πριν. Ενδεχομένως να έχω συνηθίσει και διαφορετικά.
Είναι να πέφτει κανείς...από τα σύννεφα.:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης στις υψηλές συχνότητες φαίνεται λίγο...στεγνό σε σχέση με πριν.
Επίσης διαφωνώ με την διαχείριση της απόσχισης των μεσαιουψηλών-πρίμων.
Αν δεν διορθώσουμε το σφάλμα του D.I των B&W στην περιοχή του cross, τότε ισως να είναι καλύτερα να αφήσουμε λίγο παραπάνω μεταξύ 8-12000Hz.
:fuckyou:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Με ξάφνιασες με τα μικρά 😅 . Υπάρχει ακόμη πολύ gain αν χρειαστεί αλλά ναι δεν είναι 18άρια.
Οι πρώτες ακροάσεις νομίζω στα χαμηλά θα ήθελε λίγο παραπάνω και θα το δοκιμάσω να δώσω λίγο ακόμη εν καιρό. Επίσης στις υψηλές συχνότητες φαίνεται λίγο...στεγνό σε σχέση με πριν. Ενδεχομένως να έχω συνηθίσει και διαφορετικά.
Τώρα δώσε, μη το αφήνεις για μετά. Είσαι άδειος χαμηλά.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top