Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Στο φωτορομάντζο που ακολουθεί έχουμε:

1)RTA χωρίς την χρήση Dirac
2)RTA με την χρήση Dirac
3)RTA Dirac vs no Dirac
4) Spectrogram Dirac off
5) Spectrogram Dirac on
6) Τι μέτρησε το Dirac.

To crossover είναι ρυθμισμένο στους 80Hz στα sub αλλά και στα ηχεία. Απόθεμα ισχύς στα sub υπάρχει ακόμη, αν χρειαστεί. Αύξησα σε σχέση με την προηγούμενη ρύθμιση το level των sub κατά 3db έκαστο για να έχουμε λιγότερες τρύπες κατά τη μέτρηση του Dirac και νομίζω πως ακούγεται πολύ καλύτερα.
Έχουμε φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, νομίζω.

Λέω να κάνω στάση για ακρόαση για κανένα μήνα 😅.
 

Attachments



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχει κανει οτι τουχεις βαλει του dirac.....

πεφτεις πολυ αποτομα απο τα 100 και πανω, φτιαχτο...
θα ελεγα να βαλεις το dirac να διορθωνει ως τα 400hz
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
δεν εχει κανει οτι τουχεις βαλει του dirac.....

πεφτεις πολυ αποτομα απο τα 100 και πανω, φτιαχτο...
θα ελεγα να βαλεις το dirac να διορθωνει ως τα 400hz
Θα δοκιμαστεί και η κουρτινα. Προς το παρόν καλά ακούγεται...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα δοκιμαστεί και η κουρτινα. Προς το παρόν καλά ακούγεται...
Έχεις φτάσει σε σημείο όπου έχω ενδοιασμούς να προβώ σε παρατηρήσεις...Για να μην έχω όμως τύψεις,επισημαίνω ότι η ανωμαλία γύρω από τα 100 Hz με τα 50 msec group delay μπορεί να ενοχλήσει με την πάροδο του χρόνου...Πρόσεχε επίσης το ότι η διόρθωση θα το έχει αυξήσει...Μέχρι στιγμής βεβαίως αυτό το spectro με τις συνοδές αποκρίσεις είναι τα καλύτερα που έχεις δημοσιεύσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έχεις φτάσει σε σημείο όπου έχω δισταγμούς να προβώ σε παρατηρήσεις...Για να μην έχω όμως τύψεις,επισημαίνω ότι η ανωμαλία γύρω από τα 100 Hz με τα 50 msec group delay μπορεί να ενοχλήσει με την πάροδο του χρόνου...Πρόσεχε επίσης το ότι η διόρθωση θα το έχει αυξήσει...Μέχρι στιγμής βεβαίως αυτό το spectro με τις συνοδές αποκρίσεις είναι τα καλύτερα που έχεις δημοσιεύσει.
Ευπρόσδεκτες όλες οι επισημάνσεις. Το είδα στους 100Hz (GD 53) και επιχείρησα να κάνω κάποιες διορθώσεις χωρίς να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Θα μελετηθεί εν καιρό και θα το "φέρω" και εκεί.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτή η ανηφόρα από 10000 προς 20000Hz θέλει επανεξέταση.
Για το συνολικό σχήμα του target curve δεν θα σχολιάσω, όπως σου αρέσει.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Ευπρόσδεκτες όλες οι επισημάνσεις. Το είδα στους 100Hz (GD 53) και επιχείρησα να κάνω κάποιες διορθώσεις χωρίς να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Θα μελετηθεί εν καιρώ και θα το "φέρω" και εκεί.
Συγνώμη αλλά το κινητό έκανε το "θαύμα" του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Αφού λένε όλοι το μακρύ τους και το κοντό τους, τες πα, ας πω κι εγώ τη "σοφία" μου: στο σπεκτρο βλέπω μια έλλειψη ενέργειας μεταξύ 150 και 200, και επιβεβαιώνεται στο σχεδιάγραμμα απόκρισης. Ίσως να επιχειρήσεις ένα μπουστ εκεί.

1k-10k πρακτικά είναι φλατ.
Εγώ, με τέτοιο κερβ, δε ζω.
Τουλάχιστον 4 ντεσιμπέλ πτώση θα ήθελα να βλέπω κει, πριν κάτσω να ακούσω. 😂🤣😜
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αυτή η ανηφόρα από 10000 προς 20000Hz θέλει επανεξέταση.
Για το συνολικό σχήμα του target curve δεν θα σχολιάσω, όπως σου αρέσει.
Αφού φτιάξαμε το χάος στα χαμηλά, θα ρυθμιστεί ανάλογα και ψηλότερα. Θα δω τις κλασσικές καμπύλες (Harman,B&K κλπ) και σιγά σιγά θα προχωρήσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα δω τις κλασσικές καμπύλες (Harman,B&K κλπ) και σιγά σιγά θα προχωρήσω.
Μην πολύ-παρασύρεσαι από τις καμπύλες. Δεν χρειάζεται να ταυτιστείς.

Κάθε ηχείο-χώρος είναι διαφορετικός. Η γενική κατεύθυνση της κατηφόρας να τηρείται, και μετά θα το βρεις σε βάθος χρόνου με το αυτί.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μην πολύ-παρασύρεσαι από τις καμπύλες. Δεν χρειάζεται να ταυτιστείς.

Κάθε ηχείο-χώρος είναι διαφορετικός. Η γενική κατεύθυνση της κατηφόρας να τηρείται, και μετά θα το βρεις σε βάθος χρόνου με το αυτί.
Θεωρώ και εγώ τις καμπύλες ένα γενικό μπούσουλα.
Όπως έχω πει σχεδόν από την αρχή του νήματος, για εμένα είναι ένα ¨ταξίδι" που μάλλον είμαι στο τέλος της αρχής του. Έχω πολύ δρόμο ακόμη να διανύσω.
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Σωστά.

Το τέλος του τέλους, είναι μια 11-αδα οβάλ κουτιά από την συλλογή των the ones, ιδίως απ'αυτό το δεξί το καλοταϊζμένο.

View attachment 242335
Ωραία η λύση αυτή αλλά κομματάκι ακριβή. Μας πάει με το δισύλλαβο, αλλά πενταψήφιο, αρκετά ψηλά. Ας κάνουμε ότι μπορούμε με αυτά που έχουμε, μπας και μάθουμε κάποια πράγματα στην πορεία και βλέπουμε.

The ONES is the ...END;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ωραία η λύση αυτή αλλά κομματάκι ακριβή. Μας πάει με το δισύλλαβο, αλλά πενταψήφιο, αρκετά ψηλά. Ας κάνουμε ότι μπορούμε με αυτά που έχουμε, μπας και μάθουμε κάποια πράγματα στην πορεία και βλέπουμε.

The ONES is the ...END;)
The...Beginning of the End. :sneaky:
(κυριολεκτικά,μεταφορικά,όπως το πάρει κανείς...)
Το ΄΄καλοταϊσμένο΄΄ πρώτο από δεξιά,μαζί με τη...βάση του εικονιζόμενη από πίσω... :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Το ΄΄καλοταϊσμένο΄΄ πρώτο από δεξιά
Το πρώτο από δεξιά είναι
καλοταϊζμένο
Με ζ.

Το δεύτερο από δεξιά είναι

καλοταϊσμένο
Με σ.

Η διαφορά βγαζ ματ.

Κι αυτό με το σ είναι μορ δαν ιναφ σε ιμερσιβ.

Τώρα για την πολυθρόνα τους, εκείνη στο βάθος, είναι όντως ένα θέμα μεγάλο. Πόσες βάσεις να πάρεις πια, και πόσα να κάτσουν εκεί πάνω, στις πόσες πιθανότητες να είναι η σωστή θέση τοποθέτησης για αμφότερα; ναι, έχει κάτι κόλπα αυτή η πολυθρόνα, αλλά και πάλι, προσωπικά θα διάλεγα τα άλλα σαμπ της φίρμας, αυτά με τον κοχλία.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έχεις φτάσει σε σημείο όπου έχω ενδοιασμούς να προβώ σε παρατηρήσεις...Για να μην έχω όμως τύψεις,επισημαίνω ότι η ανωμαλία γύρω από τα 100 Hz με τα 50 msec group delay μπορεί να ενοχλήσει με την πάροδο του χρόνου...
... ενόχλησε.

Έγιναν σταδιακά κάποιες βελτιώσεις (crossover 60Hz, ρύθμιση ξανά delay) με αποτέλεσμα να μετράει και να ακούγεται ακόμη καλύτερο. Αυτό που μένει είναι στο Dirac να "βρούμε" την καμπύλη.
 

Attachments


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είσαι τέλειος σχεδόν, μόνη παρατήρηση τις μετρήσεις των χαμηλών πάντα καλύτερα χωρίς smoothing.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Είσαι τέλειος σχεδόν, μόνη παρατήρηση τις μετρήσεις των χαμηλών πάντα καλύτερα χωρίς smoothing.
Το smoothening είναι μόνο στο RTA. Τα υπόλοιπα είναι χωρίς smoothening.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top