Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πλέον το χαμηλό είναι το εύκολο 8-) ... Το δύσκολο είναι να μην αγγίξω πάνω από 250Hz.
Τότε δοκίμασε - 7db αντί για -5db. Πιστεύω θα είναι ακόμα καλύτερα.

Η πράσινη καμπύλη είναι με -5db στο tremble με εφαρμογή Dirac σε όλο το εύρος συχνοτήτων.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
RT 60 = (0,161 * V) / A

A = S * a

V= Όγκος δωματίου m3
A = Απορρόφηση
S = επιφάνεια δψματίου m2
a = συντελεστής απορρόφησης

Νομίζεις είναι αέρας αυτό που αναπνέεις ; :D Νομίζεις RT είναι αυτό που μετράμε ; Χρονικά σβήσιμο των modes και των ανακλάσεων είναι και μάλιστα στα χαμηλά ούτε αυτό. Αλλά και στα υψηλά ούτε αυτό καν. Και όσο βάζεις απορρόφηση ούτε κατά διάνοια. Οπότε καλή θεωρία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η πράσινη αρχίζει να γίνεται επικίνδυνα ανθρώπινη.

Σχεδόν δε θα την πείραζα ούτε γω.

Το μόνο που βλέπω με μισό μάτι, είναι η ευθεία από 4κ έως 8κ, θα ήθελα και κει να γέρνει η καμπύλη, έστω ένα ντεσιμπέλ ρε φίλε, για τα μάτχια του κόζμου.

Εσένα σάρεσε;
Αυτή όμως είναι η κατεξοχήν ζώνη όπου οποιαδήποτε επέμβαση με EQ ως πραγματοποιούμενη εξ ορισμού στην on-axis απόκριση θα πρέπει να εφαρμόζεται σε συνάρτηση με το spinorama του ηχείου.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
RT 60 = (0,161 * V) / A

A = S * a

V= Όγκος δωματίου m3
A = Απορρόφηση
S = επιφάνεια δψματίου m2
a = συντελεστής απορρόφησης

Νομίζεις είναι αέρας αυτό που αναπνέεις ; :D Νομίζεις RT είναι αυτό που μετράμε ; Χρονικά σβήσιμο των modes και των ανακλάσεων είναι και μάλιστα στα χαμηλά ούτε αυτό. Αλλά και στα υψηλά ούτε αυτό καν. Και όσο βάζεις απορρόφηση ούτε κατά διάνοια. Οπότε καλή θεωρία.
Ο τυπος που σου παρεθεσα ειναι για να υπολογισει κανεις με προσεγγιση την συχνοτητα Schröder.
Απο την στιγμη που γνωριζεις τον ογκο του δωματιου το μονο που μενει ειναι η επιλογη μιας αντιπροσοπευτικης τιμης του RT60 αφου οπως και εσυ γνωριζεις δεν προκειται για μια σταθερη τιμη αλλα μεταβαλλεται στον αξονα των συχνοτητων.
Μια <<μεση τιμη>> του RT60 θα προκυψει λογικα εαν λαβουμε υποψιν την ακολουθη ζωνη συχνοτητων. 200Hz ≤ f ≤ 8 kHz
Εκτος αν εχεις καμια καλυτερη ιδεα :lolsign:

Οσον αφορα τον απλοικο συλογισμο σου οτι βαζεις απορροφηση και ριχνεις την συχνοτητα, η απαντηση ειναι ναι μεν αλλα, διοτι εαν γεμισεις τους τοιχους με απορροφη παχους μερικων εκατοστων το μονο που θα καταφερεις περα απο το να κανεις τον χωρο σαν τον κ..λο της μαιμους να ριξεις το RT60 σε ενα συγκεκριμενο ευρος υψηλων συχνοτητων, δλδ μια τρυπα στο νερο αφου η ζωνη συχνοτητων που μας ενδιαφερει για μια προσεγγιστικη τιμη του RT60 θα παραμεινει ουσιαστικα αμεταβλητη. Επισης εαν φωναξεις 15 ατομα στον χωρο σου...ναι τοτε θα ριξεις το RT60:biggrin:
Εαν μετριεται το RT60? ναι μετριεται και υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες νορμες DIN οπου και περιγραφεται η διαδικασια. ΓΙα ολους εμας τους απλους χρηστες ειναι αρκετο η χρηση ενος μικροφωνου σε συνδυασμο με το προγραμμα REW. Αυτο αλλωστε αναφερουν και αυτοι που ασχολουνται επαγγελματικα σε σχετικο workshop. Αυτο που πρεπει να τονιστει ειναι οτι μονον η μετρηση RT60 για να αποκησουμε μια ολοκληρωμενη αποψη για τον χωρο. Σε αυτο το σημειο ερχονται συμπληρωματικες μετρησεις για τις πρωιμες ανακλασεις οπως η γνωστη Energy Time Curve (ETC) που και αυτη μπορει να γινει με την βοηθεια του προγραμματος REW.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Γαιτί δηλαδή το speaker correction είναι κακό ; Επειδή το λέει ο Τούλ και αυτός ξέρει ; Το δοκιμάσε κανένας και δεν του άρεσε.; Εγώ λέω ότι θεωρητικά μπορεί να είναι καλύτερο και απο το room correction και έαν το έκανε κάποιος μαζί με παθητική μόνο φροντίδα δωματιου κιόλας, να ήταν πιο καλό το αποτέλεσμα καθώς εκεί είναι η ρίζα των κυριότερων και πιο σημαντικών φαινομένων και δεν θα κουράζονται και τα μηχανηματα και ηχεία.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο τυπος που σου παρεθεσα ειναι για να υπολογισει κανεις με προσεγγιση την συχνοτητα Schröder.
Απο την στιγμη που γνωριζεις τον ογκο του δωματιου το μονο που μενει ειναι η επιλογη μιας αντιπροσοπευτικης τιμης του RT60 αφου οπως και εσυ γνωριζεις δεν προκειται για μια σταθερη τιμη αλλα μεταβαλλεται στον αξονα των συχνοτητων.
Μια <<μεση τιμη>> του RT60 θα προκυψει λογικα εαν λαβουμε υποψιν την ακολουθη ζωνη συχνοτητων. 200Hz ≤ f ≤ 8 kHz
Εκτος αν εχεις καμια καλυτερη ιδεα :lolsign:

Οσον αφορα τον απλοικο συλογισμο σου οτι βαζεις απορροφηση και ριχνεις την συχνοτητα, η απαντηση ειναι ναι μεν αλλα, διοτι εαν γεμισεις τους τοιχους με απορροφη παχους μερικων εκατοστων το μονο που θα καταφερεις περα απο το να κανεις τον χωρο σαν τον κ..λο της μαιμους να ριξεις το RT60 σε ενα συγκεκριμενο ευρος υψηλων συχνοτητων, δλδ μια τρυπα στο νερο αφου η ζωνη συχνοτητων που μας ενδιαφερει για μια προσεγγιστικη τιμη του RT60 θα παραμεινει ουσιαστικα αμεταβλητη. Επισης εαν φωναξεις 15 ατομα στον χωρο σου...ναι τοτε θα ριξεις το RT60:biggrin:
Εαν μετριεται το RT60? ναι μετριεται και υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες νορμες DIN οπου και περιγραφεται η διαδικασια. ΓΙα ολους εμας τους απλους χρηστες ειναι αρκετο η χρηση ενος μικροφωνου σε συνδυασμο με το προγραμμα REW. Αυτο αλλωστε αναφερουν και αυτοι που ασχολουνται επαγγελματικα σε σχετικο workshop. Αυτο που πρεπει να τονιστει ειναι οτι μονον η μετρηση RT60 για να αποκησουμε μια ολοκληρωμενη αποψη για τον χωρο. Σε αυτο το σημειο ερχονται συμπληρωματικες μετρησεις για τις πρωιμες ανακλασεις οπως η γνωστη Energy Time Curve (ETC) που και αυτη μπορει να γινει με την βοηθεια του προγραμματος REW.
Εαν διαβάσεις το τύπο θα δείς τι κάνει η απορρόφηση στο RT και άρα και στο Fs που γράφεις.
Το RT μετριέται , αλλά αυτό που μετράς δεν είναι RT. Οι νόρμες και όλη η "βαση" της μετρησης κλπ είναι για άλλους χώρους, μη οικιακούς > 100- 200 m2 και λίγα λέω (και κλειστούς).
Εαν μπεί και απορρόφηση και μετρήσεις (γιατί τότε θα μετρήσεις) ακόμη χιερότερα. Ακόμη και στο φάσμα που αναφέρεις (στην πράξη). Καλά στα χαμηλά, ούτε συζήτηση. Όσοι ξέρουν να ακούνε βρίσκουν πολλές φορές αναντιστοιχία μεταξύ τι λέει η μέτρηση του "RT" και του τι πραγματικά συμβαίνει σε ένα μικρό ακουστικά χώρο (ιδίως στις χαμηλές συχνότητες). Επίσης και να υπολογίσεις τι απορρόφηση θα χρειαστείς, δεν μπορεί να ξέρεις απο πρίν λόγω του ότι οι μετρήσεις τους σε θάλαμο έχουν απόκλιση της τάξης του 80 - 100 %, ακόμη και στον ίδιο θάλαμο. Άρα αναγκαστικά πρέπει να πας πειραματικά. Οι μετρήσεις καλές για μπούσουλα σε κάθε στάδιο που θα προσθέτεις ή αφαιρέις κάτι ή για πολυ ακριβά και προσεγμένα projects σε άλλους χώρους με ανθρώπους που ξέρουν πολυ καλά τι κάνουνε και πληρώνονται πανάκριβα για αυτό.
Η νέκρωση του χώρου είναι άλλο θέμα και εξαρτάται πάλι απο πολλά, αλλά αυτή που εννοείς , εαν είναι δυνατόν να μιλάμε ότι κάποιος φτάνει μέχρι αυτού του σημείου σε δικάναλο τουλάχιστον αλλά και να φτάσει βάζοντας τους "γνωστούς" διαχυτές απο πάνω , πάλι τίποτε δεν σημαίνει. Απλώς διατηρεί κάποιες ανακλάσεις στα υψηλά "ζωντανές", έτσι να είχαμε να λέγαμε ως αίσθηση.
Άλλα ότι πείς, και σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία, εγω είμαι big fun, big fun σου. Really. :D
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Διαίρεσα το RT (sec) του δωματίου με τον όγκο του δωματίου (m^3) και πολλαπλασίασα την τετραγωνική του ρίζα με το 2000. Βέβαια υπάρχει και η απλή λύση του AMROC (room mode calculator), όπως έχει αναφερθεί.
Ξαναδιάβαστο (όχι τον τύπο)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Διαίρεσα το RT (sec) του δωματίου με τον όγκο του δωματίου (m^3) και πολλαπλασίασα την τετραγωνική του ρίζα με το 2000. Βέβαια υπάρχει και η απλή λύση του AMROC (room mode calculator), όπως έχει αναφερθεί.
Ναι, έτοιμο το έχει το amroc. Επέλεξε άλλο στόχο - RT manually ή DIN .... και θα σου εμφανίσει φυσικά άλλη συχνότητα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγώ πάλι είμαι big fan των Big Fun :biggrin:
Κοροιδεύεις τις πόπ καταβολές μου βρε πανκιό ; 😍
Ρε συ, εγώ είμαι αρχαίος, δεν είχε κάν αυτή την έννοια που ξέρεις η πάνκ τότε. :D Νεοπανκάδες τς τς τα ξέρετε όλα.
Το πόστ μου για το speaker correction πως σου φάνηκε ; Είμαι και άσχετος, είμαι και βασιλικότερος του βασιλέως :D
Ο Δόκτωρ Ιωάννης, έχει κάνει καλή δουλειά και είναι καλό παιδί. Επιτέλους ένας γιατρός που συμπαθώ. :D
1-0 η Αργεντινή. (έπρεπε να μπεί ο Messi πάλι βέβαια εν έτη 2022)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Κοροιδεύεις τις πόπ καταβολές μου βρε πανκιό ; 😍
Ρε συ, εγώ είμαι αρχαίος, δεν είχε κάν αυτή την έννοια που ξέρεις η πάνκ τότε. :D Νεοπανκάδες τς τς τα ξέρετε όλα.
Το πόστ μου για το speaker correction πως σου φάνηκε ; Είμαι και άσχετος, είμαι και βασιλικότερος του βασιλέως :D
Ο Δόκτωρ Ιωάννης, έχει κάνει καλή δουλειά και είναι καλό παιδί. Επιτέλους ένας γιατρός που συμπαθώ. :D
1-0 η Αργεντινή. (έπρεπε να μπεί ο Messi πάλι βέβαια εν έτη 2022)
Τα πήρες όλα σβαρνα :biggrin: αν και το θέμα είναι.... που τα βάζουμε να ξέρεις ότι εξαιτίας της μουσικής μου παιδείας είμαι αλλεργικός στο οποιοδήποτε correction:sneaky:
Τι εννοείς με τον όρο speaker correction?
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τώρα είναι το νήμα του αγαπητού κου Ιωάννη και πολλά είπαμε. :)
Εάν η συχνότητα Schröder είναι 180 τότε για αυτό τον χώρο το Rt60 βγαίνει 0,78s.
Ας μας δείξει ένα T30, spektro & ETC χωρίς ισοστάθμιση να δούμε τι θα κάνουμε
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αυτή όμως είναι η κατεξοχήν ζώνη όπου οποιαδήποτε επέμβαση με EQ ως πραγματοποιούμενη εξ ορισμού στην on-axis απόκριση θα πρέπει να εφαρμόζεται σε συνάρτηση με το spinorama του ηχείου.
To σκέφτηκα και δεν έχω ακόμη τη γνώση να δω τι και πώς θα πειράξω με βάση το spinorama.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
To σκέφτηκα και δεν έχω ακόμη τη γνώση να δω τι και πώς θα πειράξω με βάση το spinorama.
Θα πρότεινα να μην πειραχθεί με φίλτρα ισοστάθμισης η ζώνη 2-5 KHz για να προσέγγιζε υποτίθεται η on-axis απόκριση μια ιδεώδη καμπύλη-στόχο...
1670241150285.png
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
To spinorama επιβεβαιώνει πως δεν πρέπει να κάνεις τίποτα παραπάνω από την καμπύλη του #413

Μόνο με την ένταση του σαμπ παίξε, λίγο πάνω λίγο κάτω, όπου σου αρέσει.

Να κλειδώσει το νήμα παρακαλώ, ευχαριστώ το avsite.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top