Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Να ρωτήσω και κάτι που ούτε και η ίδια η Dirac μου απάντησε με σαφήνεια. Όταν θα αποφασίσεις να ενσωματώσεις στο σύστημά σου Dirac είτε αυτό είναι 2.1 είτε χ.ψ.ν το DSP του subwoofer το χρησιμοποιούμε ή αφήνουμε το Dirac να κάνει τη δουλειά του;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εξαρτάται: Αν έχεις dlbc στον pre pro και τουλάχιστον δύο σαμπ τότε αξίζει να το αφήσεις διότι έχει fir φίλτρα που είναι πολύ δύσκολο να εφαρμόσεις μόνος.
Αν δεν έχεις dlbc ακολουθείς την διαδικασία του @Bhutia .
Εγώ για να μην χάσω headroom στα σαμπ πάντως το dirac δεν το αφήνω να τα πειράξει καθόλου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να ρωτήσω και κάτι που ούτε και η ίδια η Dirac μου απάντησε με σαφήνεια. Όταν θα αποφασίσεις να ενσωματώσεις στο σύστημά σου Dirac είτε αυτό είναι 2.1 είτε χ.ψ.ν το DSP του subwoofer το χρησιμοποιούμε ή αφήνουμε το Dirac να κάνει τη δουλειά του;
Να μην κάνεις τίποτα εσύ, μια χαρά είσαι λέμε, αμάν πια :mad: :lolsign:
 







Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εξαρτάται: Αν έχεις dlbc στον pre pro και τουλάχιστον δύο σαμπ τότε αξίζει να το αφήσεις διότι έχει fir φίλτρα που είναι πολύ δύσκολο να εφαρμόσεις μόνος.
Αν δεν έχεις dlbc ακολουθείς την διαδικασία του @Bhutia .
Εγώ για να μην χάσω headroom στα σαμπ πάντως το dirac δεν το αφήνω να τα πειράξει καθόλου.
Οι διαδικασίες που ακολουθώ δεν είναι όμοιες για καθένα setup... Γνώμη μου είναι πως όταν αποκτάμε κεντρικό επεξεργαστή απενεργοποιούμε - εφόσον θα παρεχόταν ως δυνατότητα - οποιοδήποτε διορθωτικό DSP σε περιφερικούς κρίκους. Εάν έχουμε αμφιβολία για κάποιες παραμέτρους κατά την αυτοματοποιημένη εφαρμογή θα έπρεπε να παρέχεται δυνατότητα χειροκίνητων επεμβάσεων και να γνωρίζουμε εννοείται σε ποιές να κάνουμε τις custom παρεμβάσεις.
Να ρωτήσω και κάτι που ούτε και η ίδια η Dirac μου απάντησε με σαφήνεια. Όταν θα αποφασίσεις να ενσωματώσεις στο σύστημά σου Dirac είτε αυτό είναι 2.1 είτε χ.ψ.ν το DSP του subwoofer το χρησιμοποιούμε ή αφήνουμε το Dirac να κάνει τη δουλειά του;
Ο κανόνας μου είναι πολύ απλός : One DSP to rule them all (components). Υπ'όψιν επίσης ότι κατά την εφαρμογή Dirac όλα τα σήματα εισόδου θ'αναπροσαρμόζονται σε ρυθμό δειγματοληψίας 48KHz που είναι το εγγενές sampling λειτουργίας για το εν λόγω λογισμικό. Όπως σημείωσε και ο Dimi , άμα είσαι ήδη ικανοποιημένος δεν πας να φτιάξεις κάτι που δεν θα ήταν χαλασμένο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πάντως έχω δοκιμάσει σε ypao και σε audyssey να κάνω αυτό που λες από περιέργεια αν θα δώσει τουλάχιστον σωστά τους χρόνους και φυσικά ήταν αλλά αντί άλλων... Στο dirac δεν μπήκα στην διαδικασία καθώς ήδη είχα τέσσερα σαμπ και δεν είχα τόσες εξόδους αλλά δεν βλέπω να υπάρχει μεγάλη διαφορά από τα άλλα αν δεν κρατάει time reference από μια πιο μεγάλη συχνότητα που από όσο θυμάμαι δεν το κάνει. Ο trinnov είναι άλλο εξωτικο πουλί που έχει δικό του μικρόφωνο και βρίσκει με ακρίβεια την θέση των σαμπ. Αλλά για το dirac είμαι πολύ επιφυλακτικός.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πάντως έχω δοκιμάσει σε ypao και σε audyssey να κάνω αυτό που λες από περιέργεια αν θα δώσει τουλάχιστον σωστά τους χρόνους και φυσικά ήταν αλλά αντί άλλων... Στο dirac δεν μπήκα στην διαδικασία καθώς ήδη είχα τέσσερα σαμπ και δεν είχα τόσες εξόδους αλλά δεν βλέπω να υπάρχει μεγάλη διαφορά από τα άλλα αν δεν κρατάει time reference από μια πιο μεγάλη συχνότητα που από όσο θυμάμαι δεν το κάνει. Ο trinnov είναι άλλο εξωτικο πουλί που έχει δικό του μικρόφωνο και βρίσκει με ακρίβεια την θέση των σαμπ. Αλλά για το dirac είμαι πολύ επιφυλακτικός.
Απέχοντας ο ίδιος από αυτοματοποιημένα λογισμικά μπορώ να προτείνω ότι άμα θέλουμε ν'αυξήσουμε το πλήθος σε διαθέσιμα κανάλια για προσθήκη sub τότε θα μπορούσαμε να συνδέσουμε miniDSP 2X4 HD σε αφιερωμένη έξοδο από τον επεξεργαστή. Τιμή delay στον κεντρικό επεξεργαστή θα οριζόταν με γνώμονα το πιο καθυστερούμενο στην απόκριση από τα τεμάχια sub που θα ήταν προσαρτημένα στο άρθρωμα 2X4 , ενώ οι επιμέρους τιμές delay για τα λιγότερο καθυστερούμενα τεμάχια θα ορίζονταν μέσα από το miniDSP.
Υπ'όψιν ότι από τη στιγμή που οριστικοποιηθεί μέσω PC το σετάρισμα σε delays και φίλτρα EQ για δεδομένο Configuration τότε δεν απαιτείται ενεργοποίηση του υπολογιστή κάθε φορά που θα λειτουργούσε το miniDSP. Εννοείται ότι σε τέτοια περίπτωση θα παρεμβάλλεται πρόσθετο λογισμικό DSP παραβαίνοντας τον κανόνα του ΄΄One DSP΄΄ αλλά αυτό μονάχα στο σήμα προς τα sub , οπότε αμελητέος ο συμβιβασμός σε σχέση με την ωφέλεια.

Τέχνασμα επίσης που θα μπορούσε να εφαρμοστεί χωρίς επέκταση μέσω miniDSP είναι να είχαμε όμοια μεταξύ των τεμάχια sub με δυνατότητα daisy chaining και ν'αναθέταμε στο ίδιο κανάλι περισσότερα του ενός τεμάχια sub, υπό την προϋπόθεση να ήταν εγκατεστημένα σε ίδιες αποστάσεις από το MLP ώστε να ίσχυε η κοινή τιμή delay. Σε τέτοια περίπτωση το EQ θα έπρεπε να εφαρμοστεί στη συνολική απόκριση των μονάδων από το λογισμικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εννοείς να αγοράσεις dirac upgrade για το 2*4hd; 200 δολάρια έχει το upgrade οπότε δεν είναι απαγορευτικό το ποσό αλλά δεν ξέρω κατά πόσον δουλεύει σωστά το dirac στην ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εννοείς να αγοράσεις dirac upgrade για το 2*4hd; 200 δολάρια έχει το upgrade οπότε δεν είναι απαγορευτικό το ποσό αλλά δεν ξέρω κατά πόσον δουλεύει σωστά το dirac στην ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ...
Όχι, εννοώ προσάρτηση 2Χ4 HD σε έξοδο sub πολυκαναλικού AV ή σε έξοδο έτερου επεξεργαστή miniDSP. Ρυθμίσεις περισσότερο χειροκίνητες παρά αυτόματες.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ok αυτό εννοούσα εξ αρχής αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά λέγοντας ότι κανείς ότι και ο @Bhutia διότι εσύ δεν χρησιμοποιείς παντού mindsp.

Οπότε για να ξεκαθαριστεί και η αρχική ερώτηση του @Drioannis θα έλεγα ότι εξαρτάται από το dsp του sub. Αν δηλαδή έχουν όλα τα σαμπ σου dsp σαν του hypex η του behringer που κάνει ακριβώς ότι το minidsp μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό αντί για το minidsp και να συνδέσεις τα σαμπ μεταξύ τους με daisy chain (είναι αρκετά πιο μπελαλιδικο ειδικά όταν πάρεις δεδομένα από κάποιο πρόγραμμα προσωμοιωσης θέλεις πολύ χρόνο να τα περάσεις χειροκίνητα ενώ τα περισσότερα από αυτά τα προγράμματα μπορούν να περάσουν δεδομένα κατευθείαν στο minidsp). Αν όμως τα σαμπ έχουν dsp όπως τα δικά σου το καλύτερο είναι να το κλείσεις εντελώς και να βάλεις ένα minidsp να ξεμπερδευεις.
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μετά από πολύ σκέψη και πραγματικό προβληματισμό όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο Γυρίζοντας σελίδα...immersive, ξεκίνησα τη διαδικασία αλλαγής και όπως φαίνεται αναβάθμισης των ηχείων μου. Τα πρώτα δείγματα για τα Neumann KH310 φαίνονται θετικότατα στις μετρήσεις αλλά και το σημαντικότερο στα αυτιά μου. Ο χώρος παραμένει ο ίδιος οπότε τα θέματα παραμένουν στο χαμηλό περίπου όπως τα ήξερα. Οι μετρήσεις έγιναν με μία σχετικά γρήγορη ενσωμάτωση με crossover 80Hz (24db κλίση) όπως προτείνει ο κατασκευαστής και τα delay με λίγο ψάξιμο. Οι θέσεις των ηχείων μπορεί να τροποποιηθούν λίγο στο μέλλον για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Περιμένω την balanced έκδοση miniDSP Flex όπου θα γίνει τελικά η ενσωμάτωση των sub με τα ηχεία.

Στις μετρήσεις γενικά το ηχείο "βοηθάει" πολύ και μένει να δω 2-3 πράγματα συμπεριλαμβανομένου του αυξημένου delay στους 55-60 κύκλους. Οι εντάσεις είναι ικανοποιητικές αλλά προφανώς όχι τόσο υψηλές όπως τα μεγάλα B&W 802 Nautilus. Επιφυλάσσομαι φυσικά μετά την παραλαβή της balanced έκδοσης miniDSP Flex.

Οι μετρήσεις δεν έχουν καθόλου smoothing.

(Το κατσάρωμα στις υψηλές μάλλον το τραπεζάκι εμπρός από τα ηχεία είναι :lolsign: )
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μετά από πολύ σκέψη και πραγματικό προβληματισμό όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο Γυρίζοντας σελίδα...immersive, ξεκίνησα τη διαδικασία αλλαγής και όπως φαίνεται αναβάθμισης των ηχείων μου. Τα πρώτα δείγματα για τα Neumann KH310 φαίνονται θετικότατα στις μετρήσεις αλλά και το σημαντικότερο στα αυτιά μου. Ο χώρος παραμένει ο ίδιος οπότε τα θέματα παραμένουν στο χαμηλό περίπου όπως τα ήξερα. Οι μετρήσεις έγιναν με μία σχετικά γρήγορη ενσωμάτωση με crossover 80Hz (24db κλίση) όπως προτείνει ο κατασκευαστής και τα delay με λίγο ψάξιμο. Οι θέσεις των ηχείων μπορεί να τροποποιηθούν λίγο για να πάρουμε το καλύτερο δυνατόν. Περιμένω το την balanced έκδοση miniDSP Flex όπου θα γίνει τελικά η ενσωμάτωση των sub με τα ηχεία.

Στις μετρήσεις γενικά το ηχείο "βοηθάει" πολύ και μένει να δω 2-3 πράγματα συμπεριλαμβανομένου του αυξημένου delay στους 55-60 κύκλους. Οι εντάσεις είναι ικανοποιητικές αλλά προφανώς όχι τόσο υψηλές όπως τα μεγάλα B&W 802 Nautilus. Επιφυλάσσομαι φυσικά μετά την παραλαβή της balanced έκδοσης miniDSP Flex.

Οι μετρήσεις δεν έχουν καθόλου smoothing.
¨Οπως και να έχει, πολύ έξυπνη και σοφή κίνηση να προσπαθήσεις να πετύχεις βελτίωση και να διαπιστώσεις την δυνατότητα του χώρου με το παλιό σου σύστημα. Να δεις και πόσο θα μπορούσες να έχεις καλά (και ίσως καλύτερα και πιο ευκολά επιτεύξιμα) με τα καινούργια συστήματα και να το άξιζε και ο χώρος.

¨Εχεις σκοπό να αλλάξεις χώρο (σπίτι) στο κοντινό μέλλον ή δεν θυμάμαι καλά ;
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
¨Οπως και να έχει, πολύ έξυπνη και σοφή κίνηση να προσπαθήσεις να πετύχεις βελτίωση και να διαπιστώσεις την δυνατότητα του χώρου με το παλιό σου σύστημα. Να δεις και πόσο θα μπορούσες να έχεις καλά (και ίσως καλύτερα και πιο ευκολά επιτεύξιμα) με τα καινούργια συστήματα και να το άξιζε και ο χώρος.

¨Εχεις σκοπό να αλλάξεις χώρο (σπίτι) στο κοντινό μέλλον ή δεν θυμάμαι καλά ;
Σωστά θυμάσαι. Οι συνθήκες βέβαια για να το πετύχω γίνονται συνεχώς δυσκολότερες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είχες πολύ καλή εικόνα στο spectro πριν. Δεν έχεις σώσει τις ρυθμίσεις των σαμπς; Από αυτές πρέπει να ξεκινήσεις
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top