Η απόλυτη ψηφιακή πηγή;

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το είδα να διαφημίζεται και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Είναι άραγε ό,τι χρειάζεται κάποιος σήμερα σαν ψηφιακή πηγή; Πιθανότατα ναι.... Αναπαράγει CD, SACD, DAC, Spotify κ.λ.π, Blutetooth, Internet radio, έξοδος ακουστικών κ.λ.π
Technics SL-G700 Network / Super Audio CD Player

ast-1242794.png.pub.crop.pc.thumb.640.1200.png
ast-1242646.png.pub.thumb.644.644.png
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Αναλόγως τι χρειάζεται κάποιος.

Κοστίζει και 2.600 από ότι είδα στα γρήγορα.

Το Raspberry Pi μου που κόστισε κάτω από 200 € (εντάξει δεν έχω κουτί ακόμη) και έχει κάτι που έψαχνα οπωσδήποτε και το οποίο δεν έχει το παραπάνω -> έξοδο AES/EBU.

Οπότε για μένα ΔΕΝ κάνει.

+
το μειονέκτημα που υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αν θα συνεχίσει να υπάρχει και να το υποστηρίζει η εταιρεία, πράγμα καθόλου αυτονόητο πχ αν σε 1-2 χρόνια αλάξουν πρωτόκολλο ή οτιδήποτε spotify, tidal κλπ ή βγει καινούρια υπηρεσία streaming δεν υπάρχει καμμία εγγύηση ότι οποιαδήποτε εταιρεία θα δώσει αναβαθμίσεις
 

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Αναλόγως τι χρειάζεται κάποιος.

Κοστίζει και 2.600 από ότι είδα στα γρήγορα.

Το Raspberry Pi μου που κόστισε κάτω από 200 € (εντάξει δεν έχω κουτί ακόμη) και έχει κάτι που έψαχνα οπωσδήποτε και το οποίο δεν έχει το παραπάνω -> έξοδο AES/EBU.

Οπότε για μένα ΔΕΝ κάνει.

+
το μειονέκτημα που υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αν θα συνεχίσει να υπάρχει και να το υποστηρίζει η εταιρεία, πράγμα καθόλου αυτονόητο πχ αν σε 1-2 χρόνια αλάξουν πρωτόκολλο ή οτιδήποτε spotify, tidal κλπ ή βγει καινούρια υπηρεσία streaming δεν υπάρχει καμμία εγγύηση ότι οποιαδήποτε εταιρεία θα δώσει αναβαθμίσεις
Αυτό ακριβώς συνέβη με το ubp x800 της sony που πλέον δεν υποστηρίζει το Spotify
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Και γιατί να μην πάρει κάποιος ένα ifi zen streamer και να του βάλει οποίο usb dac θέλει? Aπο 100 ως 10000 ευρώ...... Εντάξει καλή η εμφανίσιμη, τα κουμπάκια κλπ, αλλά έχει αποδειχθεί ότι αυτές οι συσκευές παλιώνουν πιο γρήγορα, απαξιώνονται, ακόμα και αν είναι άριστες ηχητικά. Μιλάω σαν κάτοχος δυο Pioneer N-70A, N-50A..... Βέβαια παραδόξως, αν και η android application έχει σταματήσει να υποστηρίζεται από την εταιρεία (εταιρεία που μάλλον δεν υπάρχει ουσιαστικά), μπορεί και δουλεύει με όλες τις εκδόσεις android (από 5 ως 12, δοκιμασμένο από εμένα), όπως και όλες οι δικτυακές λειτουργίες (spotify, vtuner). Και Tidal φυσικά με πλάγιο τρόπο, με bubble upnp. Ο ήχος όμως, παραμένει πολύ καλός και όταν κάποια στιγμή θα κομπλάρουν όλα τα παραπάνω, απλά θα εκτελούν χρέη dac. Μπορεί να έχουν παλιώσει τα ESS dac chips, αλλά την τροφοδοσία αναλογικό και ψηφιακού τμημαος, την συναντάς σε dac πάνω από 1000 ευρώ (και αν). Τότε θα πάρω ifi zen streamer ή κατι ανάλογο.......Αν όμως σήμερα ξεκινούσα να ασχοληθώ με streamer,θα έκανα ότι έγραψα στην αρχή.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Δεν παίζει DVD ούτε BluRay και δεν είναι πολυκάναλο. Αυτό δεν το κάνει με τίποτα απόλυτο.
Έχοντας πάθει από SmartTV και άλλες Smarto συσκευές με έλλειψη υποστήριξης και update, νομίζω ότι το μόνο σχετικά future proof είναι ένα fanless pc.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Η μόνη απόλυτη ψηφιακή πηγή για μένα είναι ένα πολύ καλό cd player.
Το λέω και σαν κάτοχος ifi zen streamer και χρήστης roon για δεύτερη χρονιά!
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Η μόνη απόλυτη ψηφιακή πηγή για μένα είναι ένα πολύ καλό cd player.
Το λέω και σαν κάτοχος ifi zen streamer και χρήστης roon για δεύτερη χρονιά!
Το CD player παίζει μόνο CD από ό,τι ξέρω. Επομένως για τις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει το Technics χρειάζονται και άλλες συσκευές. Αυτό όμως έρχεται σε αντίθεση με αυτό που ανάφερα και που ήταν η αφορμή για το παρόν νήμα: του να έχεις μια συσκευή και τέλος....
Δεν παίζει DVD ούτε BluRay και δεν είναι πολυκάναλο. Αυτό δεν το κάνει με τίποτα απόλυτο.
Έχοντας πάθει από SmartTV και άλλες Smarto συσκευές με έλλειψη υποστήριξης και update, νομίζω ότι το μόνο σχετικά future proof είναι ένα fanless pc.
Δεν μίλησα για εικόνα φυσικά! Για ήχητική πηγή αναφέρομαι.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ήθελα να γράψω "Τί κάνει παραπάνω από το pc μου", αλλά με προλάβατε οι 2 σας.
Κάνει το ότι έχεις στο ρακ μια συσκευή ήχου με όλα και τέλος. Ουτε pc ούτε τίποτε. To pc δεν είναι για να ακούς μουσική (όχι ότι δεν κάνει και αυτό). Είναι personal computer για ένα σωρό άλλες υπολογιστικές εργασίες. Ούτε για να βλέπεις τηλεόραση είναι (παίρνεις TV).
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Αυτό όμως έρχεται σε αντίθεση με αυτό που ανάφερα και που ήταν η αφορμή για το παρόν νήμα: του να έχεις μια συσκευή και τέλος....
Εντάξει, υπάρχουν τώρα πια πολλές συσκευές που τα κάνουν όλα σε ένα σασί, πχ audiolab Omnia, ή 8300 cdq που είναι και προενισχυτής , το θέμα είναι αν προτιμάς όλα σε ένα ή ξεχωριστές συσκευές για κάθε τί.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Εντάξει, υπάρχουν τώρα πια πολλές συσκευές που τα κάνουν όλα σε ένα σασί, πχ audiolab Omnia, ή 8300 cdq που είναι και προενισχυτής , το θέμα είναι αν προτιμάς όλα σε ένα ή ξεχωριστές συσκευές για κάθε τί.
Το Omnia είναι ενισχυτής δεν παίζει SACD, το 8300 cdq δεν είναι streamer ούτε παίζει SACD. Επίσης το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες συσκευές που κάνουν ότι το Technics (γιατί ήδη έχω μία παρόμοια συσκευή της εταιρείας Τ+Α). Για αυτό δεν υποστηρίζω ότι το Technics είναι η μοναδική λύση, απλά ότι είναι mia απόλυτη ψηφιακή πηγή ήχου αφου΄παίζει όλα τα format!
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Με λιγότερα χρήματα έχω στήσει Nuc σε fanless κουτί, 100% αθόρυβο, οικονομικότατο ( 90w τροφοδοτικό ) και τα κάνει όλα εκτός του να διαβάζει οπτικούς δίσκους ( που και αυτό τακτοποιείται είτε αγοράζοντας ένα εξωτερικό usb drive είτε διαβάζοντας μέσω δικτύου απο το desktop μου ). Αρκετά όμορφο, για όσους δεν τους αρέσει μπορεί να τοποθετηθεί σε βάση στη πλάτη της TV, έχει επεξεργαστή i5 7ης γενιάς, του έχω βάλει και 16gb RAM να βρίσκονται, Nvme δίσκο συστήματος, 1Tb SSD αποθηκευτικό χώρο, απίθανο μηχάνημα. Μαζί με τον minidsp 2x4HD που έχει αναλάβει τους ρόλους του dac και του προενισχυτή, καταλαμβάνουν μια θέση στο ρακ μου.
1665197102143.png


Παίζει μουσική τόσο σε windows όσο και σε περιβάλλον daphile ( ως γνωστόν προτιμώ το δεύτερο ), παίζει ταινίες, σερφάρει στο internet, παίζει και πέπα απο το youtube για τη κόρη μου. Επομένως, πιστεύω ότι το ζήτημα της απόλυτης φηψιακής πηγής έχει καλυφθεί προ πολλού.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Με λιγότερα χρήματα έχω στήσει Nuc σε fanless κουτί, 100% αθόρυβο, οικονομικότατο ( 90w τροφοδοτικό ) και τα κάνει όλα εκτός του να διαβάζει οπτικούς δίσκους ( που και αυτό τακτοποιείται είτε αγοράζοντας ένα εξωτερικό usb drive είτε διαβάζοντας μέσω δικτύου απο το desktop μου ). Αρκετά όμορφο, για όσους δεν τους αρέσει μπορεί να τοποθετηθεί σε βάση στη πλάτη της TV, έχει επεξεργαστή i5 7ης γενιάς, του έχω βάλει και 16gb RAM να βρίσκονται, Nvme δίσκο συστήματος, 1Tb SSD αποθηκευτικό χώρο, απίθανο μηχάνημα. Μαζί με τον minidsp 2x4HD που έχει αναλάβει τους ρόλους του dac και του προενισχυτή, καταλαμβάνουν μια θέση στο ρακ μου. View attachment 265903

Παίζει μουσική τόσο σε windows όσο και σε περιβάλλον daphile ( ως γνωστόν προτιμώ το δεύτερο ), παίζει ταινίες, σερφάρει στο internet, παίζει και πέπα απο το youtube για τη κόρη μου. Επομένως, πιστεύω ότι το ζήτημα της απόλυτης φηψιακής πηγής έχει καλυφθεί προ πολλού.
Δεν παίζει CD/SACD επομένως είναι εκτός θέματος, χα χα.
Εδώ λοιπόν μου κίνησε το ενδιαφέρον η συσκευή της Technics γιατί είναι πολυ-παίκτης και από ό,τι φαόνεται πολύ υψηλής ποιότητας για μια συσκευή στο ρακ... και η τιμή λογική (π.χ το αντίστοιχο Τ+Α που έχω είναι πολύ ακριβότερο!).
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ο υπολογιστής κάνει μια χαρά την δουλειά,αλλά χάνει σε πρακτικότητα,υπάρχουν τα γνωστά θέματα με τροφοδοτικά κλπ και φυσικά δεν έχουν όλοι ένα περισσευούμενο laptop στο σπίτι (ή ένα nuc όπως του αστροναύτη..........),για να παίξει τον ρόλο του digital streamer (αν είναι να αγοράσεις,απλά πας σε ένα ifi zen streamer και καθαρίζεις).Οσοι έχουν δοκιμάσει ένα καθαρόαιμο streamer σαν digital transport,θα το έχουν καταλάβει (αρκεί να μπορεί το σύστημα τους και το υλικό που αναπαράγουν,να αναδείξει την διαφορά). Το cd είναι άλλη ιστορία........για να πεις ότι το cd έχει καλύτερο ήχο,πρέπει να συγκρίνεις το ίδιο υλικό ,στην ίδια ανάλυση και με το ιδιο ψηφιακό και αναλογικό στάδιο. Αλλά το να συγκρίνεις τον ήχο ένος cdplayer,απλά και μόνο με ένα άλλο streamer ή συνδυασμό pc+usb dac,είναι άτοπο. Το cd όμως έχει την γοητεία του "χειροπιαστού" μουσικού υλικού,η θήκη,οι φωτός,οι τίτλοι,η κίνηση του να βάλεις τον δίσκο στο συρταράκι........αυτό δεν μπορεί κανένα streamer να στο δώσει,για αυτό και βλέπουμε συσκευές όπως η αναφερόμενη στο νήμα.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Δεν παίζει CD/SACD
Έχω CD transport, θα μπορούσα να συνδέσω αυτό πάνω στο dac μου, όπως θα μπορούσα να συνέδεα ένα dvd player. Θα μπορούσα να αγόραζα ένα εξωτερικό dvd player και να το συνέδεα σε μια usb θύρα του Nuc. Μπορώ να ενεργοποιήσω συνδρομή Qobuz, οπότε να έχω ακόμα και SACD ποιότητα, όπου αυτή παρέχεται. Μπορώ να παίξω ένα δισκάκι στο dektop και το nuc να πάρει τα δεδομένα μέσω του οικιακού δικτύου ( η μπορώ ακόμα και να το ριπάρω ).
Απο την άλλη, δεν τρελαίνομαι για το φυσικό μέσο. Ποιότητα CD μπορώ να έχω πανεύκολα ( ακόμα και απο το Tidal ), η ποιότητα του SACD ειδικά σε 2.0 σύστημα δεν έχει κάτι παραπάνω να προσφέρει ( αυτό λέει και η επιστήμη άλλωστε ) και τέλος, έμμεσα μπορώ να έχω ένα SACD album για να ακούσω, κατεβάζοντας το .iso αρχείο του.
Με το Nuc όμως, έχω ένα αξιοπρεπέστατο ( και δωρεάν ) λογισμικό αναπαραγωγής να τρέχει, έχω ένα υπολογιστή για να κάνω δουλειές αν χρειαστεί, ενώ μπορώ να βλέπω και ταινίες άμα λάχει ( κάτι που το technics δεν μπορεί να κάνει ) και το σημαντικότερο, σε σαφώς χαμηλότερο κόστος, ενώ το ίδιο το μηχάνημα έχει σαφώς ανώτερες δυνατότητες ( i5 7ης γενιάς όπως προείπα ).

Το κόλλημα με την αναπαραγωγή CD & SACD δηλαδή είναι σαν το τασάκι που προσφέρει επιπλέον ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων, ξέρω'γω. Δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά λόγω της απληστείας μου, το αντιμετωπίζω σαν προτέρημα. :p

Θέλω να καταλήξω στο ότι ένα minipc στο ρακ, έχει τρελές δυνατότητες, δεν υστερεί σε τίποτα έναντι ενός streamer ( αντιθέτως, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες αφού δεν περιορίζεται σε ένα μόνο ρόλο ) και το κόστος απόκτησής του δεν είναι και τόσο τραγικό. Εντάξει, το δικό μου κόστισε λίγο παραπάνω λόγω δίσκων και ραμ, αλλά δεν είναι απαραίτητο κάποιος να δόσει τέτοιους πόρους στο σύστημα, εγώ το έκανα για τους δικούς μου λόγους. Και σίγουρα, το Nuc μου κόστισε πολύυυυυ λίγοτερο απο όσο κοστίζει το Technics. Τόσο λιγότερο που χαλάλι του που δεν παίζει - άμεσα - cd & sacd.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αυτό το Technics δεν παίζει πολυκάναλα SACD, ούτε pure audio Blu-ray.
Επίσης δεν είναι Roon ready.

Απέχει πολύ σε δυνατότητες απο το Oppo, άρα δεν μπορώ να το θεωρήσω απόλυτη ψηφιακή πηγή.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Υπάρχουν όμως και αυτοί, που δεν θέλουν καμια συσκευή αναπαραγωγής εικόνας,στο σύστημα τους.Αυτοί που δεν θέλουν να ανοίξουν υπολογιστή (έστω απο απόσταση με εφαρμογή ελέγχου του υπολογιστή ή dedicated εφαρμογή για αναπαραγωγή ήχου.....daphile,volumio κλπ).Αυτοί που δεν έχουν καν υπολογιστή ή έχουν τον υπολογιστή για την δουλειά τους και μόνο. Καλό χρυσό το nuc (εχω και τέτοιο),αλλά θα πει κάποιος "κάνω τα ίδια,με ενα streamer για μουσική και ένα xiaomi mi box s του πενηντάρικου (και τέτοια έχω.....).
Απλά χάνουμε την ουσία.......την ηχητική απόδοση μιας συσκευής και όπως και να το κάνουμε,το Technics με τα διπλα ΑΚΜ4497,θα παίζει καλά.......και τα cd!!!!!

Α και κάτι ακόμα.......κυκλοφορούν κάτι γραμμικά τροφοδοτικά για nuc........απογειώνουν τον ήχο.Αστροναύτη για σένα αυτό.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top