Η απόλυτη ψηφιακή πηγή;

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
( η μπορώ ακόμα και να το ριπάρω ).

Με το Nuc όμως, έχω ένα αξιοπρεπέστατο ( και δωρεάν ) λογισμικό αναπαραγωγής να τρέχει, έχω ένα υπολογιστή για να κάνω δουλειές αν χρειαστεί, ενώ μπορώ να βλέπω και ταινίες άμα λάχει ( κάτι που το technics δεν μπορεί να κάνει ) και το σημαντικότερο, σε σαφώς χαμηλότερο κόστος, ενώ το ίδιο το μηχάνημα έχει σαφώς ανώτερες δυνατότητες ( i5 7ης γενιάς όπως προείπα ).
Και σίγουρα, το Nuc μου κόστισε πολύυυυυ λίγοτερο απο όσο κοστίζει το Technics. Τόσο λιγότερο που χαλάλι του που δεν παίζει - άμεσα - cd & sacd.
Παλιότερα έλεγαν το ίδιο για τους δίσκους βυνυλίου, τη μεγάλη χάρτινη θήκη, που έβλεπες το εξόφυλλο, το μύριζες κτλ. Τους αρέσει η διαδικασία. Τους συμπληρώνει τη μουσική απόλαυση.
Εγώ προσωπικά τα CD μου τα έχω ριπάρει και τα παίζω από το σκληρό δίσκο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Παλιότερα έλεγαν το ίδιο για τους δίσκους βυνυλίου, τη μεγάλη χάρτινη θήκη, που έβλεπες το εξόφυλλο, το μύριζες κτλ. Τους αρέσει η διαδικασία. Τους συμπληρώνει τη μουσική απόλαυση.
Ισχύει.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Α και κάτι ακόμα.......κυκλοφορούν κάτι γραμμικά τροφοδοτικά για nuc........απογειώνουν τον ήχο.Αστροναύτη για σένα αυτό.
Θα αρχίσω το ψηστήρι στον @kanakiani μπας και μου το δανείσει για καμιά βδομάδα!!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχω CD transport, θα μπορούσα να συνδέσω αυτό πάνω στο dac μου, όπως θα μπορούσα να συνέδεα ένα dvd player. Θα μπορούσα να αγόραζα ένα εξωτερικό dvd player και να το συνέδεα σε μια usb θύρα του Nuc. Μπορώ να ενεργοποιήσω συνδρομή Qobuz, οπότε να έχω ακόμα και SACD ποιότητα, όπου αυτή παρέχεται. Μπορώ να παίξω ένα δισκάκι στο dektop και το nuc να πάρει τα δεδομένα μέσω του οικιακού δικτύου ( η μπορώ ακόμα και να το ριπάρω ).
Απο την άλλη, δεν τρελαίνομαι για το φυσικό μέσο. Ποιότητα CD μπορώ να έχω πανεύκολα ( ακόμα και απο το Tidal ), η ποιότητα του SACD ειδικά σε 2.0 σύστημα δεν έχει κάτι παραπάνω να προσφέρει ( αυτό λέει και η επιστήμη άλλωστε ) και τέλος, έμμεσα μπορώ να έχω ένα SACD album για να ακούσω, κατεβάζοντας το .iso αρχείο του.
Με το Nuc όμως, έχω ένα αξιοπρεπέστατο ( και δωρεάν ) λογισμικό αναπαραγωγής να τρέχει, έχω ένα υπολογιστή για να κάνω δουλειές αν χρειαστεί, ενώ μπορώ να βλέπω και ταινίες άμα λάχει ( κάτι που το technics δεν μπορεί να κάνει ) και το σημαντικότερο, σε σαφώς χαμηλότερο κόστος, ενώ το ίδιο το μηχάνημα έχει σαφώς ανώτερες δυνατότητες ( i5 7ης γενιάς όπως προείπα ).

Το κόλλημα με την αναπαραγωγή CD & SACD δηλαδή είναι σαν το τασάκι που προσφέρει επιπλέον ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων, ξέρω'γω. Δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά λόγω της απληστείας μου, το αντιμετωπίζω σαν προτέρημα. :p

Θέλω να καταλήξω στο ότι ένα minipc στο ρακ, έχει τρελές δυνατότητες, δεν υστερεί σε τίποτα έναντι ενός streamer ( αντιθέτως, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες αφού δεν περιορίζεται σε ένα μόνο ρόλο ) και το κόστος απόκτησής του δεν είναι και τόσο τραγικό. Εντάξει, το δικό μου κόστισε λίγο παραπάνω λόγω δίσκων και ραμ, αλλά δεν είναι απαραίτητο κάποιος να δόσει τέτοιους πόρους στο σύστημα, εγώ το έκανα για τους δικούς μου λόγους. Και σίγουρα, το Nuc μου κόστισε πολύυυυυ λίγοτερο απο όσο κοστίζει το Technics. Τόσο λιγότερο που χαλάλι του που δεν παίζει - άμεσα - cd & sacd.
Το θέμα είναι να τα έχεις όλα σε μια όμορφη και ποιοτική συσκευή με ένα remote control πάνω στο ρακ....
Αυτό το Technics δεν παίζει πολυκάναλα SACD, ούτε pure audio Blu-ray.
Επίσης δεν είναι Roon ready.

Απέχει πολύ σε δυνατότητες απο το Oppo, άρα δεν μπορώ να το θεωρήσω απόλυτη ψηφιακή πηγή.
Το oppo δεν έχει streaming δυνατότητες νομίζω
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το θέμα είναι να τα έχεις όλα σε μια όμορφη και ποιοτική συσκευή με ένα remote control πάνω στο ρακ....
Σιγά. Έχω ένα πληκτρολόγιο στο μέγεθος remote control και άλλο ένα για τον έλεγχο της έντασης του συστήματος. Το nuc - πέραν του ότι εγώ το θεωρώ πολύ όμορφο - μπορεί να τοποθετηθεί πίσω απο τη τηλεόραση με βάση vesa ( συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο ) και να μη φαίνεται καθόλου, άρα μένει μόνο το τοσοδούλικο minidsp 2x4HD.
Το θέμα όμως είναι ότι και η Roon, στο nucleus, nuc έβαλε και αυτή μέσα σε ένα fanless κουτί. Για τη δε ποιότητα κατασκευής του κουτιού Akasa, δεν υπάρχουν λόγια. Κατασκευασμένο σαν θωρηκτό.
Υπάρχουν επίσης passive cooling κουτιά και για υπολογιστές πέραν του nuc. Μπορεί δηλαδή κάποιος με λίγα χρήματα ( σχετικά ) να πάρει ένα παλιό pc και να το μετατρέψει σε μια αξιοπρεπέστατη πηγή για το ηχοσύστημά του. Λύσεις και φτηνές λύσεις, υπάρχουν! :)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Σιγά. Έχω ένα πληκτρολόγιο στο μέγεθος remote control και άλλο ένα για τον έλεγχο της έντασης του συστήματος. Το nuc - πέραν του ότι εγώ το θεωρώ πολύ όμορφο - μπορεί να τοποθετηθεί πίσω απο τη τηλεόραση με βάση vesa ( συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο ) και να μη φαίνεται καθόλου, άρα μένει μόνο το τοσοδούλικο minidsp 2x4HD.
Το θέμα όμως είναι ότι και η Roon, στο nucleus, nuc έβαλε και αυτή μέσα σε ένα fanless κουτί. Για τη δε ποιότητα κατασκευής του κουτιού Akasa, δεν υπάρχουν λόγια. Κατασκευασμένο σαν θωρηκτό.
Υπάρχουν επίσης passive cooling κουτιά και για υπολογιστές πέραν του nuc. Μπορεί δηλαδή κάποιος με λίγα χρήματα ( σχετικά ) να πάρει ένα παλιό pc και να το μετατρέψει σε μια αξιοπρεπέστατη πηγή για το ηχοσύστημά του. Λύσεις και φτηνές λύσεις, υπάρχουν! :)
Ξέρεις, δεν διαφωνώ ότι μπορεί με 5-6 συσκευές να πάρεις το ίδιο ή και ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.
Ο πυρήνας ομως του θέματος που ξεκίνησα αφορά την γοητεία της μιας συσκευής που τα κάνει όλα. Δεν το ξεκίνησα για να έρθω με κανέναν σε αντιπαράθεση για το πως θα συνδεθείς στο Spotify η αν θα ακούσεις SACDs. Επίσης δεν είπα ότι τι Technics είναι η μοναδική συσκευή του είδους... φυσικά υπάρχουν και άλλες (και εγώ προσωπικά έχω παρόμοια συσκευή άλλης εταιρείας και το έχω κατα-ευχαριστηθεί).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.704
Πάνω κάτω στην φάση του @Astronaut Jr. και η δική μου άποψη.
Ναι, σε κάποιες περιπτώσεις το PC μπορεί να μην είναι η απόλυτη πηγή, αλλά είναι η συσκευή που κάνει καλά σχεδόν τα πάντα, δεν είναι κάκιστη σε κανένα τομέα, και κάνει οτιδήποτε του ζητήσεις.
Μια συσκευή component π.χ. CD + Transport μπορεί να κάνει λίγο καλύτερα το Χ, αλλά δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το Φ,Ψ,Ω,Ζ.

Για την ομορφιά υποκειμενικό... αλλά μπορείς είτε να το κρύψεις εντελώς, είτε να βρεις ή να φτιάξεις αυτό που σου ταιριάζει.
Από κουτί π.χ. Silverstone που μοιάζει με ολοκληρωμένο/τελικό ενισχυτή, μέχρι custom κατασκευή από καμμένο CNC + modder που θα σου φτιάξει fake McIntosh σασί για το PC σου.

Χειρισμό;
BT remote keyboard/touchpad combo, και αν είσαι της περιπέτειας και του αυτοματισμού, τρέχεις HomeAssistant και παρέα με λάμπες smart, σένσορες, Logitech Harmony Elite, κλπ φτιάχνεις ένα πανέξυπνο remote control για τα πάντα και με τρελλές δυνατότητες μακροεντολών (πατώντας το Play Movie π.χ. κλείνουν φώτα, κουρτίνες, πατζούρια, ανοίγουν όλα τα μηχανήματα ήχου και εικόνας, κατεβαίνει το πανί προβολής, βάζει μπροστά την popcorn machine, κ.ο.κ.)
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Mini pc και βαρεμάρα με ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια.
Cd όλα ριπαρισμένα και αναπαραγωγή από το τοπικό δίκτυο
Βινύλιο ναι, για να την νοσταλγία και γιατί ποτέ δεν έλλειπε από το ρακ δεκαετίες τώρα.
Spotify , tidal,roon,HDMI earc για την tv, αμέτρητους ραδιοφωνικούς ακόμη και σε MQA.
Ούτε καν πληκτρολόγιο , μόνο το ipad για πλήρη χειρισμό .Ακόμη και ψηφιακό volum control.
Υπάρχει τέτοιο μηχανάκι και να είναι φτηνό ;
Yep !!! Και το πήρα χτές :) :)
Bluesound node 130 . Power λέμε
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Το Advance Paris X-STREAM 9 είναι επίσης πολυσυσκευή.

Επίσης Denon RCD-N11 DAB Black
 
Last edited:

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Mini pc και βαρεμάρα με ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια.
Cd όλα ριπαρισμένα και αναπαραγωγή από το τοπικό δίκτυο
Βινύλιο ναι, για να την νοσταλγία και γιατί ποτέ δεν έλλειπε από το ρακ δεκαετίες τώρα.
Spotify , tidal,roon,HDMI earc για την tv, αμέτρητους ραδιοφωνικούς ακόμη και σε MQA.
Ούτε καν πληκτρολόγιο , μόνο το ipad για πλήρη χειρισμό .Ακόμη και ψηφιακό volum control.
Υπάρχει τέτοιο μηχανάκι και να είναι φτηνό ;
Yep !!! Και το πήρα χτές :) :)
Bluesound node 130 . Power λέμε
Το καλύτερο από λειτουργικότητα.......ενεργοποίησε το usb audio out και δοκίμασε το με ενα usb dac, κατηγορίας 400+ ευρω. Θα το αφήσεις έτσι μόνιμα.........όχι τώρα ,απλά δεστο σαν μελλοντική αναβάθμιση.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Το καλύτερο από λειτουργικότητα.......ενεργοποίησε το usb audio out και δοκίμασε το με ενα usb dac, κατηγορίας 400+ ευρω. Θα το αφήσεις έτσι μόνιμα.........όχι τώρα ,απλά δεστο σαν μελλοντική αναβάθμιση.
Το είχα υπόψιν μου ότι δεν έχει κορυφαίο dac.
Δεν με νοιάζει όμως γιατί δεν το χρειάζομαι χρησιμοποιώ την ψηφιακή έξοδο,dac έχουν από μόνα τους τα ηχεία
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Θα ήθελα να προσθέσω στην συζήτηση , μία συσκευή ή το μεγαλύτερο μοντέλο της, που ίσως να μπορούσαν να ανακηρυχθούν οι απόλυτες ψηφιακές συσκευές και σε λογικές τιμές για αυτά που προσφέρουν.

Πριν λίγο καιρό η γνωστή εταιρία για τα media player της Zidoo, εισήγαγε 2 συσκευές με audio κατεύθυνση και έμφαση στην ποιότητα ήχου σε σχέση με ότι έφτιαχνε μέχρι τότε.

Το ZIDOO NEO S προσφέρει τα εξής:

WiFi & LAN
Bluetooth 5.0
ROON
MQA full decoding x 8
Dedicated Audio Streamer Network player με:
Tidal Connect
Spotify connect
Airplay
DLNA , UpNp
DAC με διπλά ESS / XMOS XU 216 και DSD 512, PCM 768khz
Παίζει αρχεία SACD ISO
Έχει HDMI
Έχει εσωτερικό δίσκο SSD
Cd-Play Συνδέεται με εξωτερικό CD-ROM για αναπαραγωγή CDs
Cd-Rip , ριπάρει τα CD σας,
Είναι full balanced προενισχυτής με fixed και variable
Έχει full balanced ενισχυτή ακουστικών και με 4.4 pentaconn έξοδο, μεταξύ άλλων.
Μαζί με αυτά έχει και εικόνα full 4K , HDR10+ player με Dolby Vision
Όλα αυτά με οθόνη Oled 5” , εφαρμογή ή σύνδεση στην TV σας και πλήρες τηλεχειριστήριο.
Το σασί αλουμινένιο με αντκραδασμικη κατασκευή.
Με τορροειδή μετασχηματιστή και επώνυμα ποιοτικά υλικά στην κατασκευή του.
Πίσω από όλα αυτά ένας κολοσσός που το αναβαθμίζει συνεχώς και εμπλουτίζει με νέες εφαρμογές ..μια εταιρία δηλαδή που φτιάχνει μόνο software και network players και τα εξελίσσει.

Α, ξέχασα πήρε και το βραβείο EISA φέτος, αν αυτό λέει κάτι.

Η τιμή για όλα αυτά , 1.499€
BAB4483C-E489-4FC2-9951-BB6D039CE33A.jpeg
982DEE22-DF44-4407-BA0F-DF5B807579F7.jpeg
A6F82D2A-4CFD-4895-88E4-B7BECED50A42.jpeg
B9B1CAE9-5A4B-4392-88DC-605B30AEB555.jpeg
74172CA3-533C-4607-8C54-2FCC348CC601.jpeg


9E802F2A-5CB8-46E8-845A-5E59DB72DA6D.jpeg
F5C89121-ACAF-40DB-87E5-DA7F2179AB25.jpeg
E8F4E2F6-FF12-4C3B-9941-86290C395819.jpeg
9E802F2A-5CB8-46E8-845A-5E59DB72DA6D.jpeg
F5C89121-ACAF-40DB-87E5-DA7F2179AB25.jpeg
E8F4E2F6-FF12-4C3B-9941-86290C395819.jpeg
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Απορώ με όσους αναφέρουν το PC ως, αν όχι την απόλυτη, έστω την καλύτερη λύση για streaming.

Ρωτάω το εξής απλό. Μπαίνω στο σπίτι και λέω ας βάλω ένα κομμάτι να παίξει από το Tidal. Βγάζω το κινητό, διαλέγω το κομμάτι και... oh wait, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το βάλω να παίξει στο PC.

Μόνο με 3rd party apps, με πληκτρολόγιο και ανοιχτή οθόνη για να ελέγχω το PC, με VNC και δεν ξέρω τι άλλο. Αυτό θεωρείται καλή λύση;

Αν είχα roon θα μπορούσα να το βάλω, αλλά τότε δεν θα μπορούσα να βάλω Spotify. Spotify connect θα πει κάποιος. Ναι, έτσι θα μπορούσα αλλά δεν θα μπορούσε η γυναίκα μου γιατί δουλεύει μόνο με ένα account! Τραγικά πράγματα.

Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής είναι το Chromecast, αλλά η google το έχει παρατήσει λίγο στη μοίρα του και δεν λύνει κάνα δυο θεματάκια να γίνει τέλειο. Πρώτον το gapless και δεύτερον δεν ξέρω τι παίζει με τα πολυκάναλα formats.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Και για τους λίγο πιο απαιτητικούς , που θα θελήσουν και πολυκάναλη SACD , BD-Audio αναπαραγωγή, διπλά HDMI, HDMI audio only, 2πλά 9038 PRO dac chips… και μερικές άλλες προσθήκες και βελτιώσεις, Femto clock, περισσότερη τροφοδοσία κλπ κλπ,
Υπάρχει και το Zidoo NEO A….

Με περίπου αυτά:
Functional overview
XMOS 216+ESS9038Pro DAC hardware decoding,DSD512/PCM768KHz 32Bit and MQA.
Dual HDMI audio and video separation output, multi-channel DSD (2.0/5.1CH) playback and DSD Native output.
430 standard dimension, excellent texture with all-aluminum alloy reinforced chassis and shockproof foot pad.
5-inch OLED high-definition touch screen will display general settings, music playback status and touch control.
RTD1619DR SOC with 4K@60Hz, Dolby Vision/HDR10+.
4G DDR4 RAM and 32G eMMC storage;512G SSD for local media storage.
Internal 3.5”/2.5” HDD bay, up to 18T large capacity hard drive (hard drive isn't included).
Dual power supplies, linear power supply and digital power supply.
4K 60Hz, HDR (HDR10/HLG/HDR10+/Dolby Vision), 12Bit, BT.2020 wide color range and YCbCr 4:4:4.
Support DSD (SACD ISO, DSF, DFF), WAV, FLAC, APE lossless audio formats and multi-sampling seamless playback.
High-performance Bluetooth decoding with Qualcomm flagship QCC5125 module, support APTX HD, LDAC audio reception.
6.35 headphone jack, two gain modes switching, the internal headphone amp can drive 16-300 Ω high impedance headphone.
Multi-stage operation amplifier, fully balanced circuit design, XLR balanced and RCA output.
Support asynchronous USB DAC input, monitor-level sound card performance, compatible with Windows, MAC, IOS, Android.
XMOS XU216, MQA full decoding and dual femtosecond active crystal oscillator.
Rigorous circuit design, manufacturing process and selected components.
Based on Linux video decoding and output framework to output image quality with high reproduction.
Support almost all Dolby vision formats and complete processing for stunning image quality.
VS10 engine supports content mapping and colors similar with Dolby vision, the image quality is greatly improved.
Poster wall management system supports automatic intelligent scanning, custom classification and movie info management.
Gigabit wired network and 2.4G+5G dual-band 802.11 AC 2T2R 867Mbps WiFi.
CD-ROM playback and CD Ripping are supported. It can connect with BD (non-encrypted)/CD discs.
New Music Player supports personalized configuration, lyrics matching and track data matching.
Support streaming services AirPlay, DLNA, Spotify and Roon Ready etc.
Support Optical and Coaxial audio input and USB Audio Native, Optical, HDMI digital audio bit-perfect output.
Support multiple network protocols such as NFS, SMB v1/v2/v3,
UPnP and Web DAV.
SMB sharing allow to transmit local media files
stored in Zidoo hard drive to other devices.
40AC890C-FA7B-4FEB-A090-CE3C7FFBBCA1.jpeg
 
Last edited:



Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Απορώ με όσους αναφέρουν το PC ως, αν όχι την απόλυτη, έστω την καλύτερη λύση για streaming.

Ρωτάω το εξής απλό. Μπαίνω στο σπίτι και λέω ας βάλω ένα κομμάτι να παίξει από το Tidal. Βγάζω το κινητό, διαλέγω το κομμάτι και... oh wait, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το βάλω να παίξει στο PC.

Μόνο με 3rd party apps, με πληκτρολόγιο και ανοιχτή οθόνη για να ελέγχω το PC, με VNC και δεν ξέρω τι άλλο. Αυτό θεωρείται καλή λύση;

Αν είχα roon θα μπορούσα να το βάλω, αλλά τότε δεν θα μπορούσα να βάλω Spotify. Spotify connect θα πει κάποιος. Ναι, έτσι θα μπορούσα αλλά δεν θα μπορούσε η γυναίκα μου γιατί δουλεύει μόνο με ένα account! Τραγικά πράγματα.

Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής είναι το Chromecast, αλλά η google το έχει παρατήσει λίγο στη μοίρα του και δεν λύνει κάνα δυο θεματάκια να γίνει τέλειο. Πρώτον το gapless και δεύτερον δεν ξέρω τι παίζει με τα πολυκάναλα formats.
Ευκολάκι. Ανάβω το nuc μέσω wake on lan, άρα το μηχάνημα είναι ήδη αναμμένο όταν μπαίνω στο σπίτι. Συνδέομαι στο daphile μέσω κινητού, επιλέγω μέσα απο το interface του Daphile τη μουσικούλα που θέλω να ακούσω ( μπορώ να το κάνω και εξ'αποστάσεως, by the way ) και βουαλά που λεν και στο χωριό μου. Όχι ότι έχω τόση κάψα να ακούσω μουσική ώστε να αξιώνω να είναι αναμμένο το μηχάνημα όταν μπαίνω, αλλά υπάρχει η δυνατότητα. Και τα έχω όλα. Tidal, Spotify, Qobuz, internet radio, πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο. Διαβάζει κανονικά τα MQA ( το minidsp δεν αποκωδικοποιεί mqa, αλλά δεν με ενδιαφέρει το mqa ούτως ή άλλως ), παίζει dsd, flac, τα iso δεν διαβάζει άμεσα, αλλά ούτε αυτό με απασχολεί, αφού μπορώ να τα κοτσάρω δικτυακά.

Η δυσκολία έγκειται στο γεγονός ότι το daphile είναι περιβάλλον αποκλειστικά για αναπαραγωγή μουσικής, αλλά αν θέλω να σερφάρω στο internet, προφανώς δεν με ενδιαφέρει η μέγιστη δυνατή ποιότητα, άρα μπουτάρω στα windows.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top