Η απόλυτη ψηφιακή πηγή;




Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Απορώ με όσους αναφέρουν το PC ως, αν όχι την απόλυτη, έστω την καλύτερη λύση για streaming.

Ρωτάω το εξής απλό. Μπαίνω στο σπίτι και λέω ας βάλω ένα κομμάτι να παίξει από το Tidal. Βγάζω το κινητό, διαλέγω το κομμάτι και... oh wait, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το βάλω να παίξει στο PC.

Μόνο με 3rd party apps, με πληκτρολόγιο και ανοιχτή οθόνη για να ελέγχω το PC, με VNC και δεν ξέρω τι άλλο. Αυτό θεωρείται καλή λύση;

Αν είχα roon θα μπορούσα να το βάλω, αλλά τότε δεν θα μπορούσα να βάλω Spotify. Spotify connect θα πει κάποιος. Ναι, έτσι θα μπορούσα αλλά δεν θα μπορούσε η γυναίκα μου γιατί δουλεύει μόνο με ένα account! Τραγικά πράγματα.

Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής είναι το Chromecast, αλλά η google το έχει παρατήσει λίγο στη μοίρα του και δεν λύνει κάνα δυο θεματάκια να γίνει τέλειο. Πρώτον το gapless και δεύτερον δεν ξέρω τι παίζει με τα πολυκάναλα formats.
Όταν λέμε PC εννοούμε οτιδήποτε μπορείς να βάλεις λειτουργικό της επιλογής σου,
πχ σαν το καινούριο μου παιχνίδι

Screenshot 2022-10-08 140522.jpg

λίγο μεγαλύτερο σε μήκος και πάχος από το XLR βύσμα που είναι δίπλα του

- τρέχει PiCore , δε θέλει εγκατάσταση, απλά το αντιγράφεις στην micro SD κάρτα και μετά ελάχιστη παραμετροποίσηση όπως άλλωστε θέλουν και οι συσκευές του εμπορίου

- παω σπίτι, και επειδή το έχω σβηστό (και ας καίει κάτω από 4 W) απλά πατάω το κουμπάκι και ανάβει, έτοιμο σε λιγότερο από 15 δεύτερα

- κόστος ένα κατοστάρικο + όσο μεγάλη κάρτα micro SD ή στικάκι για τη μουσική σου θέλεις (άμα έχεις τη μουσική στο NAS, σου φτάνει μία 4 GB)

- σε εμένα κόστισε ακόμη 60 ευρώ για να έχω έξοδο AES/EBU, την οποία βρίσκει κάποιος μόνο σε πολύ ακριβά έτοιμα streamers, και ήταν και ο λόγος που πήγα σε αυτήν τη λύση (αλλοιώς ξεχωριστή συσκευή USB to AES που θεωρείται και υποδεέστερη)

- χειρισμός από οποιοδήποτε κινητό ή τάμπλετ

- τα ριπαριμένα μου CD τα έχω ακόμη, αν θέλω όταν παίζω δικό μου υλικό, πιάνω και το CD και το μυρίζω, χαϊδέυω κλπ, άλλωστε έχει τύχει να το κάνω για να ξαναδώ τα βιβλιαράκια τους

- άμα βαρεθώ το streaming και το γυρίσω σε φυσικά μέσα, το κάνω mini server


μειονέκτημα:

πρέπει να φτιάξω κουτί, γιατί δεν βρίσκω έτοιμο που να το παίρνει μαζί με το AES/EBU,
αν και δεν καίγομαι καθώς στο νέο σετάπ δεν υπάρχει πλέον ρακ, απλά η παραπάνω πηγή και τα ηχεία, μπορώ να την κρύψω στο κάτω μέρος της βάσης του ενός ηχείου


edit

επειδή δεν είναι αυτονόητο το τι είναι, πρόκειται για ένα Raspberry Pi 4 με επιπλέον το AES/EBU hat

edit 2

ούτε πληκτρολόγιο έχει, ούτε ποντίκι, ούτε σύνδεσα ποτέ
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top