Η καλύτερη λύση για μείωση αντήχησης

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αυτο που θα ηθελα ειναι η αντιμετωπιση μερους του προβληματος, αφου πρωτα μετρηθει ο χωρος και αποκαλυφθουν τα προβληματα. Εαν μπορω, θα ηθελα με αυτο τον τροπο, να αντιμετωπισω τα εντονοτερα. Αυτη ειναι η προθεση μου. Οτι διορθωσω, κερδος ειναι.

Ειναι λαθος αυτη η προσεγγιση μου νομιζετε;
Οι μετρήσεις φυσικά και δεν είναι κακές....
Αλλά .... αφου δεν μπορείς να κάνεις δραματικές επεμβάσεις.... γιατί δεν ξεκινας με τα "φυσιολογικά" για ένα σαλόνι.... ;
Χαλιά, κουρτίνες, κάδρα στους τοίχους με περίεργες κορνίζες, βιβλιοθήκες με μπόλικα βιβλία ....
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εαν μου επιτρεπεται, μπορω να ανεβασω μια φωτο του χωρου.
Τωρα, δε νομιζω ακομα να περιμενεις αδεια για να ανεβασεις φωτο?:idk:
Βαλε φωτο.

Ή μαλλον... βάλε φωτό τώρα:mad:

Συγχυστηκα τοσο, που εβαλα και τονους!:)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ε..ρε Ακη, αλλος ανοιξε το θεμα.

Ισως εγω δεν καταφερα να γινω κατανοητος. Μιλω για λιγα πραγματα που ισως θα μπορουσαν να μπουν σε καποιες θεσεις, δε μιλω για πραγματα που θα χρειαζεται να γινει ολοκληρη μετακομιση καθε φορα..
 

Attachments



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τζακι-τραπεζι-κρυσταλλιερα.
...μαλιστα.
Η γκιλοτινα ειναι ακονισμενη?
Dimi, φορα την κουκουλα και... pull !
:laugh:
Οχι ρε, δεν εχω κρυσταλλιερα, που την ειδες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Πάνω από την τηλεόραση
[DOUBLEPOST=1518892075][/DOUBLEPOST]
Φοβάμαι πως δεν θα έχεις αποτέλεσμα
...μα..κρυσταλλιερα νοουμε σαν αυτη του..νταχαρη, τη ξακουστη. Η δικια μου ειναι μικρη, αναξια λογου. Δεν τριζει παντως! Καποια στιγμη βεβαια θα πρεπει να μετακινηθει, πως θα χωρεσει tv 65" εκει;

Το φοβαμαι και εγω dimifoot. Ελεγα μηπως. Μετρηση ομως θα κανω, καλο ειναι γνωριζω πως συμπεριφερεται ο συγκεκριμενος χωρος. Μετα βλεπουμε...
[DOUBLEPOST=1518893142][/DOUBLEPOST]..οσον αφορα το τραπεζακι, εχω τοποθετησει χωνευτα ροδακια και σχετικα ευκολα μετακινειται στην ακρη, ετσι ανοιγει ο χωρος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Σ άφησε η κυρα και έχεις κοτζαμαν ηχείο μπροστά στο τζάκι και κολλάει σε 2 πάνελ στις γωνίες;;;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σ άφησε η κυρα και έχεις κοτζαμαν ηχείο μπροστά στο τζάκι και κολλάει σε 2 πάνελ στις γωνίες;;;
..μα ποιος σου ειπε οτι μ' αφησε; κερδισα με αιμα αυτη τη τοποθετηση. Ειναι μια μαχη που κερδισα, εχω πολλες ακομα να δωσω, αρκει να αξιζει ομως!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
άμα καταφέρεις και την πείσεις πως αυτό είναι η υπέρτατη διακόσμηση!!... τότε το να καταφέρεις να βάλεις 2 πάνελ στις γωνίες θα είναι παιχνιδάκι!!


Εσύ θα έχεις φτιάξει το χώρο και μεις θα μπορούμε να δείχνουμε φωτογραφίες απ το σαλόνι σου στις δικές μας και να λέμε "να πως γίνονται οι δουλειές" !!!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
άμα καταφέρεις και την πείσεις πως αυτό είναι η υπέρτατη διακόσμηση!!... τότε το να καταφέρεις να βάλεις 2 πάνελ στις γωνίες θα είναι παιχνιδάκι!!


Εσύ θα έχεις φτιάξει το χώρο και μεις θα μπορούμε να δείχνουμε φωτογραφίες απ το σαλόνι σου στις δικές μας και να λέμε "να πως γίνονται οι δουλειές" !!!
Πάντως δουλειές όπως στην φωτό είναι άκυρες.:lolsign:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
άμα καταφέρεις και την πείσεις πως αυτό είναι η υπέρτατη διακόσμηση!!... τότε το να καταφέρεις να βάλεις 2 πάνελ στις γωνίες θα είναι παιχνιδάκι!!


Εσύ θα έχεις φτιάξει το χώρο και μεις θα μπορούμε να δείχνουμε φωτογραφίες απ το σαλόνι σου στις δικές μας και να λέμε "να πως γίνονται οι δουλειές" !!!
..τι μου ζητας τωρα; μου λες να πεσω ηρωικα μαχομενος για το κοινο καλο!
Ελπιζω η Δκση του Av site να μνημονευει το ονομα μου για παντα, προβαλλοντας το περαδειγμα γενναιοτητος μου στις νεωτερες γενιες.
Ισως με παρασημοφορησει κιολας!

Χωρις πλακα, ας δω τι θα μου δειξουν οι μετρησεις, και το ξανασυζηταμε..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σ άφησε η κυρα και έχεις κοτζαμαν ηχείο μπροστά στο τζάκι και κολλάει σε 2 πάνελ στις γωνίες;;;
Δεν κατάλαβες...Δεν πρόκειται περί οποιουδήποτε ηχείου,αλλά Sonus Faber Olympica 2 με το μη ευκαταφρόνητο στυλ στην εμφάνιση...;)
Ε..ρε Ακη, αλλος ανοιξε το θεμα.

Ισως εγω δεν καταφερα να γινω κατανοητος. Μιλω για λιγα πραγματα που ισως θα μπορουσαν να μπουν σε καποιες θεσεις, δε μιλω για πραγματα που θα χρειαζεται να γινει ολοκληρη μετακομιση καθε φορα..
Για να μην διεκτραγωδούμε μια κατάσταση,παρατηρείται ότι η ποιότητα των συσκευών που απαρτίζουν το σύστημα όπως και το γούστο της οικοδέσποινας στη διακόσμηση είναι αδιαμφισβήτητα.Οπότε δεν κρίνεται σκόπιμο ν'αποχωριζόσουν είτε αυτά είτε εκείνη...:laugh:

Υποθέτω επίσης από την εικονιζόμενη διαρρύθμιση ότι θα πρέπει να μη σε ικανοποιεί αρκετά η στερεοφωνική απεικόνιση κατά την ακροαματική απόδοση του συνόλου...Θα ήταν δυνατόν να μειωθούν οι διαστάσεις του στερεοφωνικού τριγώνου - απομακρύνοντας πρωτίστως το δεξί ηχείο από την τωρινή του θέση - ή θα συνιστούσε και αυτή η ενέργεια casus belli;

Θα μπορούσες επίσης να βολιδοσκοπήσεις τη σύζυγο για εγκατάσταση Zainea Roundfusor επί της οροφής...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...Bhutia εχω βγει εξω, το καλει η βραδια. Μου ειναι δυσκολο να απαντησω ολοκληρωμενα. Επιγραμματικα, εν ταχει, και εν μεσω ασματων, οινου, και σεννέφων καπνου, σου γνωριζω οτι ασπαζομαι τη θεωρια την οποια εσυ και αλλα εξεχοντα μελη του site πρεσβευουν και ασπαζονται: "Ακουμε το χωρο μας." Συνεπως δε τιθεται ζητημα εαν τωρα η ακραματικη αποδοση επαρκει, η οχι.

Φυσικα και δεν τιθεται θεμα επιλογης μηχανηματων, η οικογενειακης γαληνης

Ειναι η τεχνη του συμβιβασμου, περνωντας παραλληλα τη δικη σου αποψη, μαιτρ στο ειδος ο Νiccolό Machiavelli !!!


Δεν κατάλαβες...Δεν πρόκειται περί οποιουδήποτε ηχείου,αλλά Sonus Faber Olympica 2 με το μη ευκαταφρόνητο στυλ στην εμφάνιση...;)

Για να μην διεκτραγωδούμε μια κατάσταση,παρατηρείται ότι η ποιότητα των συσκευών που απαρτίζουν το σύστημα όπως και το γούστο της οικοδέσποινας στη διακόσμηση είναι αδιαμφισβήτητα.Οπότε δεν κρίνεται σκόπιμο ν'αποχωριζόσουν είτε αυτά είτε εκείνη...:laugh:

Υποθέτω επίσης από την εικονιζόμενη διαρρύθμιση ότι θα πρέπει να μη σε ικανοποιεί αρκετά η στερεοφωνική απεικόνιση κατά την ακροαματική απόδοση του συνόλου...Θα ήταν δυνατόν να μειωθούν οι διαστάσεις του στερεοφωνικού τριγώνου - απομακρύνοντας πρωτίστως το δεξί ηχείο από την τωρινή του θέση - ή θα συνιστούσε και αυτή η ενέργεια casus belli;

Θα μπορούσες επίσης να βολιδοσκοπήσεις τη σύζυγο για εγκατάσταση Zainea Roundfusor επί της οροφής...
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
...Bhutia εχω βγει εξω, το καλει η βραδια. Μου ειναι δυσκολο να απαντησω ολοκληρωμενα. Επιγραμματικα, εν ταχει, και εν μεσω ασματων, οινου, και σεννέφων καπνου, σου γνωριζω οτι ασπαζομαι τη θεωρια την οποια εσυ και αλλα εξεχοντα μελη του site πρεσβευουν και ασπαζονται: "Ακουμε το χωρο μας." Συνεπως δε τιθεται ζητημα εαν τωρα η ακραματικη αποδοση επαρκει, η οχι.

Φυσικα και δεν τιθεται θεμα επιλογης μηχανηματων, η οικογενειακης γαληνης

Ειναι η τεχνη του συμβιβασμου, περνωντας παραλληλα τη δικη σου αποψη, μαιτρ στο ειδος ο Νiccolό Machiavelli !!!
Νικο καλημερα, οι καλυτερες στιγμες για εξομολογητικες συζητησεις ειναι μεταξυ τυρου και αχλαδιου.
@Bhutia οχι πλαστικουρα στο σαλονι ρε φιλε, αν ειναι δυνατον, μπασοπαγιδα ταβανατη με σπεσιαλ ντιζαινια και βαμμενη σαν γκραφιτι τυπου ποπ αρτ.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Πόσo ψηφιακό μελάνι θα είχαμε γλιτώσει αν παντρευόσασταν αγοράκια. :p
Ναι ρε φιλε, να μου γεμισει ο αλλος το σαλονι κακογουστια, οχι ρε, προτιμω την γκρινια !!! :lolsign:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top