Η καλύτερη λύση για μείωση αντήχησης


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η αντιμετώπιση των axial Modes δεν βρισκουν ιδανικη λύση στα σημεία που οφείλουν την ύπαρξη τους.. ΣΤα υψους δηλ. δεν ειναι ιδανικότερο το ταβανι...
Η μετρηση δεν είναι από μόνη της κριτήριο εάν δεν μελετηθούν και αυτά. ...
Κολλητα καναπές σε τοίχο δεν επιλεγεις διάχυση αλλα απορρόφηση. Οποιαδήποτε λύση πάνελ εστω και 5 εκ. με οποια εικαστική παρεμβαση χωρίς να κοιτάμε διαπερατοτητες υφασματων κλπ είναι πολύ καλύτερη λύση ειδικα από έναν γυμνο τοίχο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Όταν το στέρεο κοστίζει περισσότερο από ένα αυτοκίνητο κι η παντόφλα είναι Νο54 και πάνω, βλέπω λογική επιλογή την ενοικίαση μιας γκαρσονιέρας με ένα χώρο 25-35τμ, για να στηθεί σωστά ήχος, και να ακούς εκεί σωστά, σε ότι στάθμες θες κι όποτε θες, χωρίς να ενοχλεί κανείς κανέναν.

Ειδάλλως, χρειάζεται σημαντικές παρεμβάσεις στο χώρο, αλλά και γυψοσανίδα οροφής, τοίχων, κλπ, ώστε να κρυφτούν αυτές οι παρεμβάσεις από τα μάτια της παντόφλας.

Επιμένω βέβαια ότι οι εντοιχισμένες επιλογές ηχείων αποτελούν την ιδανική λύση και για ηχητικό αποτέλεσμα και για την παντόφλα.

Το "κρίμα" στην όλη ιστορία, είναι σαλόνια φτιαγμένα από την παντόφλα, συνολικά ιδιαίτερα αμφιβόλου αισθητικής, που χαίρουν "ασύλου".. Το σενάριο θα έπρεπε να ξεκινήσει αλλιώς: "δε μου αρέσει το σαλόνι, είναι σκέτη κατάθλιψη, θέλω ανακαίνιση, να γίνει όμορφο, μοντέρνο, με διακοσμητή της προκοπής κι όχι με τα σεμεδάκια της πεθεράς", και στη συνέχεια να ενσωματωθεί στην ανακαίνιση η ηχητική φροντίδα του χώρου, βάζοντας τον διακοσμητή να συνεργαστεί με έναν μηχανικό ήχου. ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
άμα καταφέρεις και την πείσεις πως αυτό είναι η υπέρτατη διακόσμηση!!... τότε το να καταφέρεις να βάλεις 2 πάνελ στις γωνίες θα είναι παιχνιδάκι!!


Εσύ θα έχεις φτιάξει το χώρο και μεις θα μπορούμε να δείχνουμε φωτογραφίες απ το σαλόνι σου στις δικές μας και να λέμε "να πως γίνονται οι δουλειές" !!!
δε θα τα καταφερει ... θα παει για εχτελεση και το κριμα θα 'ναι στο λαιμο μας ....
[DOUBLEPOST=1518946361][/DOUBLEPOST]
απομακρύνοντας πρωτίστως το δεξί ηχείο από την τωρινή του θέση
my thought exactly ... κοιτα να δεις που μαθαινω :o
[DOUBLEPOST=1518946617][/DOUBLEPOST]
κι όχι με τα σεμεδάκια της πεθεράς
και καπου εκει καιγεται ο υποψηφιος hifiντελααας ....:focus:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.513
Το "κρίμα" στην όλη ιστορία, είναι σαλόνια φτιαγμένα από την παντόφλα, συνολικά ιδιαίτερα αμφιβόλου αισθητικής, που χαίρουν "ασύλου".. Το σενάριο θα έπρεπε να ξεκινήσει αλλιώς: "δε μου αρέσει το σαλόνι, είναι σκέτη κατάθλιψη, θέλω ανακαίνιση, να γίνει όμορφο, μοντέρνο, με διακοσμητή της προκοπής κι όχι με τα σεμεδάκια της πεθεράς", και στη συνέχεια να ενσωματωθεί στην ανακαίνιση η ηχητική φροντίδα του χώρου, βάζοντας τον διακοσμητή να συνεργαστεί με έναν μηχανικό ήχου.
:hi:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν είναι όλοι διατεθημενοι να κάνουν ανακαινισεις ή και επειδη όλες οι παντόφλες δεν έχουν το ίδιο νούμερο μπορούν με έξυπνες λύσεις να πετύχουν βελτιωση χωρίς αυτό να σημαίνει ολικη...
Εάν μετα.. παντόφλας επιτρέποντας, τρώγοντας έρθει και η όρεξη είναι άλλη υποθεση...
Επισης είμαι πλεον αντίθετος στο να τοποθετησεις στη μια-δυο πχ γωνίες ελεύθερες που μπορεί να είναι και το 1/3 αυτών μόνο διαθέσιμο ευρεου φάσματος πάνελ, ενώ ο χώρος δείχνει εντονότερο συντονισμό στα 55 hz...(φυσικά και όλες να τις γεμίσεις εάν δεν είναι συντονισμένες δεν κάνεις τίποτε)
Δηλαδη ενώ τα απολυτα σωστα ειναι οι προαναφερθεισες λύσεις οταν οι θέσεις είναι ελάχιστες πρέπει να ιεραρχηθει το είδος αυτών..
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Όταν το στέρεο κοστίζει περισσότερο από ένα αυτοκίνητο κι η παντόφλα είναι Νο54 και πάνω, βλέπω λογική επιλογή την ενοικίαση μιας γκαρσονιέρας με ένα χώρο 25-35τμ, για να στηθεί σωστά ήχος, και να ακούς εκεί σωστά, σε ότι στάθμες θες κι όποτε θες, χωρίς να ενοχλεί κανείς κανέναν.
Άλλοι νοικιάζουν για να γ@μ..και άλλοι ν'ακούσουν Μουσική!:D
Τι Νο54, δεν χρειάζεται να είναι μποντυμπιλντερού για να την φάς στο κεφάλι την παντόφλα,
άσε που μπορεί να σε βγάλει στην Πάνια:lol:

απο το 4ο λεπτό και μετά.

Μου έχει γκρεμίσει το σπίτι για να φέρνει ηχεία δίσκους μου χάραξε τα πατώματα.. :lolsign:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το μεγεθος της παντοφλας σημαινοντας το μεγεθος της επιβολης,οχι το σωματικο,;)αλλωστε ως εκφραση μεταφορικη ειναι εξ αρχης γιαυτο και η παραλειψη εισαγωγικων:smile:
Το αγαπημενο του Νταχαρη κατευθειαν πεσιμο στα λαικ:D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..για να το κλείσουμε προς το παρόν το θέμα, το συμπέρασμα από όλη την κουβέντα είναι: όλα, η τίποτε. Ετσι δεν είναι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.513
..για να το κλείσουμε προς το παρόν το θέμα, το συμπέρασμα από όλη την κουβέντα είναι: όλα, η τίποτε. Ετσι δεν είναι;
E, οχι, μπορεί κάποιος να έχει και ένα μέρος της βελτίωσης.
Απο το ολότελα καλή και η παναγιώτενα
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..αυτο ακριβως πιστευα, και συνεχιζω να πιστευω. Ισως μπορει να επιτευχθει αυτο με ηπιες περεμβασεις, ρεαλιστικες, που δε μεταμορφωνουν το χωρο. Ζουν και αλλοι ανθρωποι στα σπιτια μας Dimifoot, δε μπορουμε, δεν ειναι σωστο να τους αγνοησουμε.

Οφειλουμε να το αποδεχθουμε ως μια πραγματικοτητα, ασχετα εαν, χαριν αστειοτητος, τις οποιες διαφωνιες τις αποκαλουμε "παντοφλα".... ανεξαρτητως μεγεθου!

Θα δω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.513
..αυτο ακριβως πιστευα, και συνεχιζω να πιστευω. Ισως μπορει να επιτευχθει αυτο με ηπιες περεμβασεις, ρεαλιστικες, που δε μεταμορφωνουν το χωρο. Ζουν και αλλοι ανθρωποι στα σπιτια μας Dimifoot, δε μπορουμε, δεν ειναι σωστο να τους αγνοησουμε.

Οφειλουμε να το αποδεχθουμε ως μια πραγματικοτητα, ασχετα εαν, χαριν αστειοτητος, τις οποιες διαφωνιες τις αποκαλουμε "παντοφλα".... ανεξαρτητως μεγεθου!

Θα δω...
Δηλαδή τα σεμεδάκια είναι ρεαλιστικά;
Ποιός καθορίζει και με ποιά κριτήρια ποιό είναι το ρεαλιστικό;
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δηλαδή τα σεμεδάκια είναι ρεαλιστικά;
Ποιός καθορίζει και με ποιά κριτήρια ποιό είναι το ρεαλιστικό;
..μα το προβλημα δεν ειναι τα σεμεν τα οποια περιστασιακα εμφανιζονται στο χωρο! Δε μιλαμε για την αισθητικη του πραγματος. Μιλαμε για την - με καποιους τροπους - ηχητικη βελτιωση, οση μπορει κανεις να παρει, τηρωντας τις προαναφερθεισες προυποθεσεις.

Ο καθορισμος του ρεαλιστικου γινεται οταν αξιολογουνται και προσμετρωνται οι αντιρρησεις οι οποιες πιθανον να υπαρχουν. Καλως υπαρχουν οταν υπαρχουν, διοτι προκειται για κοινοχρηστο χωρο στον οποιο περνιεται ο περισσοτερο χρονος οσων ζουν σ' ενα σπιτι.

Το αυτο βεβαιως δεν ισχυει οταν υπαρχει δωματιο ικανου εμβαδου το οποιο μπορει να διατεθει αποκλειστικα για το σκοπο που συζηταμε, εκει αλλαζει τελειως το πραγμα.

Διαφωνεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.513
..μα το προβλημα δεν ειναι τα σεμεν τα οποια περιστασιακα εμφανιζονται στο χωρο! Δε μιλαμε για την αισθητικη του πραγματος. Μιλαμε για την - με καποιους τροπους - ηχητικη βελτιωση, οση μπορει κανεις να παρει, τηρωντας τις προαναφερθεισες προυποθεσεις.

Ο καθορισμος του ρεαλιστικου γινεται οταν αξιολογουνται και προσμετρωνται οι αντιρρησεις οι οποιες πιθανον να υπαρχουν. Καλως υπαρχουν οταν υπαρχουν, διοτι προκειται για κοινοχρηστο χωρο στον οποιο περνιεται ο περισσοτερο χρονος οσων ζουν σ' ενα σπιτι.

Το αυτο βεβαιως δεν ισχυει οταν υπαρχει δωματιο ικανου εμβαδου το οποιο μπορει να διατεθει αποκλειστικα για το σκοπο που συζηταμε, εκει αλλαζει τελειως το πραγμα.

Διαφωνεις;
Ναι διαφωνώ.
Εφόσον δεν καταλαμβάνεις εμβαδό χρήσιμο με τα treatments, (τοποθετούνται στα ταβάνια και τους τοίχους) δεν τίθεται θέμα χρήσης κοινόχρηστου χώρου, παρά μόνο θέμα αισθητικής.

Αυτά που αρέσουν στην μέση ελληνίδα κυρία εγώ τα θεωρώ απαράδεκτα για σαλόνι.
Ολα λοιπόν είναι υπο διαπραγμάτευση. Τα είπε ο Εαρ παραπάνω, είναι απλό:
Το "κρίμα" στην όλη ιστορία, είναι σαλόνια φτιαγμένα από την παντόφλα, συνολικά ιδιαίτερα αμφιβόλου αισθητικής, που χαίρουν "ασύλου".. Το σενάριο θα έπρεπε να ξεκινήσει αλλιώς: "δε μου αρέσει το σαλόνι, είναι σκέτη κατάθλιψη, θέλω ανακαίνιση, να γίνει όμορφο, μοντέρνο, με διακοσμητή της προκοπής κι όχι με τα σεμεδάκια της πεθεράς", και στη συνέχεια να ενσωματωθεί στην ανακαίνιση η ηχητική φροντίδα του χώρου, βάζοντας τον διακοσμητή να συνεργαστεί με έναν μηχανικό ήχου. ;)
Αν πρόκειται λοιπόν για το σαλόνι ΤΗΣ, αποφασίζει αυτή. Αν πρόκειται για το σαλόνι της οικογένειας έχουν γνώμη όλοι. Αν δεν θέλει bass traps, να διώξετε και εσεις την κρυσταλλιέρα και πάει λέγοντας.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ναι διαφωνώ.
Εφόσον δεν καταλαμβάνεις εμβαδό χρήσιμο με τα treatments, (τοποθετούνται στα ταβάνια και τους τοίχους) δεν τίθεται θέμα χρήσης κοινόχρηστου χώρου, παρά μόνο θέμα αισθητικής.

Αυτά που αρέσουν στην μέση ελληνίδα κυρία εγώ τα θεωρώ απαράδεκτα για σαλόνι.
Ολα λοιπόν είναι υπο διαπραγμάτευση. Τα είπε ο Εαρ παραπάνω, είναι απλό:


Αν πρόκειται λοιπόν για το σαλόνι ΤΗΣ, αποφασίζει αυτή. Αν πρόκειται για το σαλόνι της οικογένειας έχουν γνώμη όλοι. Αν δεν θέλει bass traps, να διώξετε και εσεις την κρυσταλλιέρα και πάει λέγοντας.
:D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Φοβάμαι ότι θα διαφωνήσω μαζί σου Dimifoot.

Συμφωνώ, δεν καταλαμβάνει κανείς ωφέλιμο χώρο, η τοποθέτησή τους δεν εμποδίζει την κίνηση, την άνετη διαβίωση εν γένει. Το θέμα της αισθητικής γιατί το αγνοείς; Δεν έχουν λόγο οι συζυγοι; Γιατί τους το αφαιρείς με το επιχείρημα της ανυπάρκτου αισθητικής της εκάστοτε Ελληνίδος; Μπορεί και να είναι έτσι σε κάποιες περιπτώσεις, λίγες νομίζω, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει μπαίνει στην άκρη. Δε μπορούμε να θεωρήσουμε ότι αυτό ξεπερνάει από μέρους μας τα όρια του εγωισμού; Νομίζω ναι. Μα εάν προσβάλλει την αισθητική μας το σεμέν, ή οι κρυσταλλιέρες, ή δε ξέρω τι άλλο, τότε στα μάτια της συμβίας πως φαντάζουν όλα αυτά τα υλικά που χρησιμοποιούνται στα ταβάνια και στους τοίχους; πίστεψέ με, τερατουργήματα!
Εάν σου απαντήσει με την ίδια φράση "Αυτά που σου αρέσουν, ή τα θεωρείςι απαραίτητα για τη βελτίωση του ήχου, εγώ τα θεωρώ απαράδεκτα για σαλόνι". Ποια θα πρέπει να είναι τότε η απάντηση του έχοντα την επιθυμία να το κάνει; Κατά τη γνώμη μου, όποια απάντηση και αν δώσει, αυτή θα αγγίζει τα όρια του εγωισμού.

Αν πρόκειται λοιπόν για το σαλόνι ΤΗΣ, αποφασίζει αυτή. Αν πρόκειται για το σαλόνι της οικογένειας έχουν γνώμη όλοι. Αν δεν θέλει bass traps, να διώξετε και εσεις την κρυσταλλιέρα και πάει λέγοντας.
Δε πρόκειται για σαλόνι της, ή σαλόνι μου, πρόκειται για σαλόνι ΜΑΣ, συμφωνείς εδώ νομίζω. Υπό αυτή την έννοια, αυτομάτως προκύπτουν περιορισμοί εκατέρωθεν, και ως αποτέλεσμα αυτού, προσαρμόζεται κανείς και δρα στο μέτρο του δυνατού. Και για να προλάβω τυχόν ερώτησή σου, ποιο είναι το δυνατό, απαντώ: κρίνεται κατά περίπτωση!

Θα μου επιτρέψει ο φίλος Ear παραφράσω λίγο τη σκέψη του: Εάν τηρούνταν όλοι οι κανόνες περί αισθητικής, με τη χρήση καταλλήλου και εμπειροτάτου διακοσμητού, και σ' όποιο ρυθμό διακόσμησης επιθυμούσε ο ίδιος, (ο Ear), με απόλυτη επιτυχία, όταν λοιπόν στη συνέχεια θα έθετε το ζήτημα της ενσωμάτωσης στο χώρο των υπ' όψιν υλικών, εισέπραττε ένα μεγαλοπρεπέστατο όχι, με το επιχείρημα ότι θα καταστρέψει το όλο εγχείρημα, τι θα έκανε; θα αντιδρούσε φαντάζομαι. Στην αντίδρασή του, θα ελάμβανε από μέρος της συζύγου την εξής απάντηση: Εμένα δε μου αρέσει η διακόσμηση, αυτή την οποία εσύ θεωρείς μοντέρνα, όμορφη, στο επέτρεψα όμως να το κάνεις. Ως εδώ όμως. Δε θέλω oτιδήποτε άλλο στο σαλόνι. Πως θα έπρεπε να αντιδράσει ο Ear, και ο κάθε Εar, δε το προσωποποιώ, όταν κατά το ήμισυ η επιθυμία του θα έχει ικανοποιηθεί, θα εδικαιούντο να διεκδικήσει συνολικά την πραγμάτωση της επιθυμίας του; Εάν ναι, αυτό δεν εμπεριέχει εγωισμό;

Προσπάθησα Dimifoot να μπω στο μυαλό και στα μάτια της μέσης Ελληνίδος συμβίας ενός κατόχου συστημάτων ήχου/εικόνας, ώστε μπορέσω να καταλάβω και την "άλλη πλευρά".

Για να το ξεκαθαρίσω, επιθυμία μου είναι να μην υπάρχει ουδεμία αντίδραση, να κάνουμε ότι νομίζουμε, άνευ οιουδήποτε περιορισμού, με συμφέρει αυτό. Το επιθυμώ, το θέλω. Άλλο όμως το "με συμφέρει", και άλλο το τι πρέπει. Ειδικά όταν δαπανούμε μεγάλα ποσά για την προμήθεια όλων αυτών των μηχ/των που έχουμε όλοι μας, με μοναδικό σκοπό την προσωπική μας ευχαρίστηση (κυρίως).

Αυτά...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.513
Κυνηγάμε την ουρά μας μου φαίνεται.

Δεν αφαίρεσα απο κανένα το δικαίωμα στην αισθητική άποψη, αλλα δεν δέχομαι να μου αφαιρούν και το δικό μου. Και οταν υπαρχει διαφωνία, τοτε θα πρέπει να γίνουν εκατέρωθεν υποχωρήσεις, και όχι μόνο απο τον άντρα.

Και τελικά, αν δεν υπαρχει περίπτωση να φτιάξετε τον χώρο σε υποφερτό ακουστικά επίπεδο, αν δεν περνάει ο λόγος σας, πουλήστε τα ολα τα μηχανήματα και πάρτε ακουστικά ή ηχομπάρα. Τσάμπα επένδυση έχετε κάνει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ξερεις τι πιστευω τελικα Dimifoot; πιστευω οτι οι μαχες κερδιζονται εαν εχει κανεις το στατηγικο πλεονεκτημα, οταν δε μπορει να το εχει αυτο, φροντιζει για την αποκτηση μικρων, η μεγαλυτερων τακτικων πλεονεκτηματων καθε φορα, βημα βημα. Παραλληλα θα πρεπει να προσπαθει να προλαβει τυχον εξεγερσεις, η αντιδρασεις στο εσωτερικο του. Οχι με πάταξη, αλλα με καλλιεργεια πιστης και εμπιστοσυνης.

Βεβαια στην προσπαθεια αυτη, ενιοτε γινονται και λαθη .;);)

Προσαρμοσε το αυτο στην περιπτωση μας και θα καταλαβεις..
[DOUBLEPOST=1518991527][/DOUBLEPOST]
Και τελικά, αν δεν υπαρχει περίπτωση να φτιάξετε τον χώρο σε υποφερτό ακουστικά επίπεδο, αν δεν περνάει ο λόγος σας, πουλήστε τα ολα τα μηχανήματα και πάρτε ακουστικά ή ηχομπάρα. Τσάμπα επένδυση έχετε κάνει.
Απορω για τον πλυθυντικο! Απορω και για την απαντηση!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.210
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top