Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Αν δεν μπορέσεις να το φέρεις αλλοιώς , ίσως χρειαστεί μία βαττική αντίσταση 8 ή 4 ohms 20w, σε σειρά με το συγκεκριμένο ηχείο και ξαναμέτρημα με το audyssey. Για να το φέρει.
4ωμα είναι τα ηχεία να υποθέσω.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
δε νομιζω να κανω τέτοια πραγματα... το πολυ πολυ να ανεβασω 2 db τα υπολοιπα καναλια, και να ακουω με το volume λιγο ποιο κατω...
ενα πραγμα που βαριεμαι αφανταστα ειναι να τρεχω το audyssey:confused:

αν καταλαβα καλα αυτα που εγραψες τα εξτρα db της balanced συνδεσης "έρχονται" απο τον προενισχυτη. οποτε τα λαμβανουν και οι 2 τελικοι. ο εμοτιβα τα αξιοποιεί, ο αρκαμ για καποιο λογο οχι. σωστα;
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Οχι δεν είναι έτσι. Απλά ο ένας έχει την διπλή ισχύ από τον άλλον .
Τα έξτρα 4dbu της balanced σύνδεσης , δεν φαίνονται κάπου στην έξοδο του μηχανήματος. Καταναλώνονται εσωτερικά στο μηχάνημα , να στο πω χοντρικά για να το καταλάβεις.
Η έξοδος είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής. 275wrms πχ στα 8ohms. δλδ στην ουσία κάποια volts. Πχ στην δική σου περίπτωση κάπου στα 47vrms.
Δεν θα πάθει κακό το σύστημα να βάλεις μία αντίσταση σε σειρά με το ηχείο , στον ένα κλάδο , όποιον θέλεις είτε στο + είτε στο -.
Ισα ισα που θα κάνεις πιο εύκολα και πιο σωστά τη δουλειά σου για να τα φέρει εκεί που πρέπει.
Οσο για το audyssey έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ το βαριέμαι αφάνταστα , μπορείς λοιπόν για αρχή να το τρέξεις σε μία μόνο θέση , την main listening position , και να δείς τι βγάζει.
Μετά αν θες προχωράς.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Δεν θα πάθει κακό το σύστημα να βάλεις μία αντίσταση σε σειρά με το ηχείο , στον ένα κλάδο , όποιον θέλεις είτε στο + είτε στο -.
Δεν έχω παρακολουθήσει προσεκτικά όλη τη συζήτηση και ίσως έχω χάσει κάτι, αλλά γιατί αντίσταση;;
Δε ρυθμίζει από πουθενά το gain;
Η αντίσταση σε σειρά με το ηχείο ναι μεν "δουλεύει" αλλά το ηχείο δεν έχει σταθερή αντίσταση στο φάσμα των συχνοτήτων, με αποτέλεσμα όσο μεγαλύτερη αντίσταση βάζεις τόσο να δημιουργείς επιπλέον προβλήματα ανομοιομορφίας απόκρισης...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Γιατί το +-12db του audyssey δεν φτάνει να τον καλύψει , και θέλει 2db ακόμα κόψιμο.
Δεν θα πάθει κάτι με μία αντίσταση 4 η 8 ωμς. Δεν πρόκειται να δημιουργήσει καμία ανομοιομορφία .
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μεγάλη κουβέντα για το τίποτα. Rew και ρύθμισε όπως σου είπα.

Δώσε gain στον arcam αφού έχει.

Ο sherbourn (31 gain)σου λέω τα βγάζει όλα -12 και το κεντρικό λόγο ευαισθησίας θα το έβγαζε -15 αν πήγαινε μέχρι εκεί.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Γι αυτό και μόνο είσαι τελείως λάθος , γιατί τα κανάλια σου δεν παίζουν στην ίδια στάθμη.
Διάβασε τι γράφτηκε παραπάνω.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γι αυτό και μόνο είσαι τελείως λάθος , γιατί τα κανάλια σου δεν παίζουν στην ίδια στάθμη.
Διάβασε τι γράφτηκε παραπάνω.
Σε εμένα αναφέρεσαι? Το δικό μου είναι ρυθμισμένο στο μισό db μετά από χειροκίνητο eq στη καμπύλη.

Φυσικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι καμπύλη και στάθμη πάνε πακέτο...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Σε εμένα αναφέρεσαι? Το δικό μου είναι ρυθμισμένο στο μισό db μετά από χειροκίνητο eq στη καμπύλη.

Φυσικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι καμπύλη και στάθμη πάνε πακέτο...
Και τότε αυτό γιατί τόγραψες?
Ο sherbourn (31 gain)σου λέω τα βγάζει όλα -12 και το κεντρικό λόγο ευαισθησίας θα το έβγαζε -15 αν πήγαινε μέχρι εκεί.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και τότε αυτό γιατί τόγραψες?
Ο sherbourn (31 gain)σου λέω τα βγάζει όλα -12 και το κεντρικό λόγο ευαισθησίας θα το έβγαζε -15 αν πήγαινε μέχρι εκεί.
Λέω τι βγάζει όχι ότι τα έχω αφήσει έτσι.

Εχω αναφέρει στο Μανο πιο πάνω πώς να τα ρυθμίσει.

Εγώ το έχω κάνει και με 2 διαφορετικά preset.

Μόνο για τη θέση ακρόασης αλλά και η average (8 θέσεις) καμπύλη κάθε ηχείου να συμπίπτει με τις υπόλοιπες των άλλων.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ειρηνη Υμιν. Παιδια οκ δεν ειναι τοσο σημαντικο το θεμα. θα καταφερω και θα τα ρυθμισω οπως πρέπει.
απλως ειμαι περιεργος γιατι με τον καινουργιο pre και xlr συνδεσεις ο ενας τελικος παιζει ποιο δυνατα απο πριν, ενω ο αλλος το ιδιο.
Ολα τα αλλα θα τα βρω.
Ευχαριστω το γιαννη, τον κωστα, το μιχαλη, και τον νασο (αλφαβητικα) για τη βοηθεια.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
θα σας πω λιγο για τα τεστ που εκανα σημερα.

πρωτα εβαλα ολα τα level στο 0 και το audyssey sto off.
μετρησα οπως ειπε ο νασος. τα καναλια του εμοτιβα εφτασαν 92db αρκετα πριν το master volume φτασει στο 0, και το αφησα ως εκει για να μη κανω καμια ζημιά..
τα καναλια του αρκαμ εφτασαν τα 85db με το volume στο 0.

μετα εβαλα το audyssey στο on και μετρησα ξανα, παντα με τα λεβελς στο 0.
τα αποτελεσματα ειχαν μικρες διαφορες,και η διαφορα μεταξυ των 2 τελικων ηταν αναλογη.

μετα ρυθμισα τα λεβελς, οπως τα ειχε βγαλει το audyssey to οποιο το αφησα στο on και ξαναμετρησα. τωρα ολα σχεδον τα καναλια εφτασαν τα 85db με +/- 2db.

στη συνεχεια αφησα τα λεβελς οπως ηταν και εβαλα το audyssey sto off. παλι εντοπισα μικρες διαφορες της ταξης των +/- 2db.

συμπερασμα: την ενταση την επηρεαζει ποιο πολυ η ρυθμιση των levels παρα το audyssey.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θα σας πω λιγο για τα τεστ που εκανα σημερα.

πρωτα εβαλα ολα τα level στο 0 και το audyssey sto off.
μετρησα οπως ειπε ο νασος. τα καναλια του εμοτιβα εφτασαν 92db αρκετα πριν το master volume φτασει στο 0, και το αφησα ως εκει για να μη κανω καμια ζημιά..
τα καναλια του αρκαμ εφτασαν τα 85db με το volume στο 0.

μετα εβαλα το audyssey στο on και μετρησα ξανα, παντα με τα λεβελς στο 0.
τα αποτελεσματα ειχαν μικρες διαφορες,και η διαφορα μεταξυ των 2 τελικων ηταν αναλογη.

μετα ρυθμισα τα λεβελς, οπως τα ειχε βγαλει το audyssey to οποιο το αφησα στο on και ξαναμετρησα. τωρα ολα σχεδον τα καναλια εφτασαν τα 85db με +/- 2db.

στη συνεχεια αφησα τα λεβελς οπως ηταν και εβαλα το audyssey sto off. παλι εντοπισα μικρες διαφορες της ταξης των +/- 2db.

συμπερασμα: την ενταση την επηρεαζει ποιο πολυ η ρυθμιση των levels παρα το audyssey.
Όχι ρε συ δεν υπάρχει κανένα θέμα, δεν ξέρω αν φάνηκε κάτι επιθετικό, σε καμία περίπτωση δεν το ήθελα..

όσο για τίς διαφορές μπορείς να τίς μειώσεις περισσότερο στο 0.5 με 1 db και την μεγαλύτερη διαφορά με audyssey ή μη θα την δείς αν εφαρμόσεις target curve.
 





Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αντε καλορίζικος και ο δεύτερος εμοτιβα.
Για πες ποιός παίζει τι τώρα?
ο τρικαναλος εμο τα τρια μπροστα, ο 5 καναλος τα 4 surround side&back, kai o αρκαμ τα 4 (προς το παρον) ατμος. περισσεύουν και 2 καναλια για το μελλον.
Μπράβο σου @manmar
Καλορίζικος :thumbsup: καλές ρυθμίσεις.
μου τα χαλάει λίγο ο arcam λόγο χρώματος.....
😆
και εμενα... ο προηγουμενος μαραντζ ηταν ασημί και ταιριαζαν... να παρω το μαυρο σπραυ;
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Ναι πάρε αυτό που έχει και ο ζιζικος. plastidip , και κάντον μαύρο. Οτι ώρα θέλεις μετά το τραβάς και βγαίνει σαν φλύδα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.761
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top