Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Thanks. Θα το κάνω αύριο αν και δε νομίζω να λύσει το θέμα της διαφοράς έντασης των τελικών. Η διαφορά πάλι θα υπάρχει.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Η διαφορά υπάρχει διότι ο εμοτιβα παίρνει balanced σήμα, +4dbu ενώ ο άλλος παίρνει unbalanced 0dbu ή και λιγότερο.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Η διαφορά υπάρχει διότι ο εμοτιβα παίρνει balanced σήμα, +4dbu ενώ ο άλλος παίρνει unbalanced 0dbu ή και λιγότερο.
Δηλαδή, Παρότι είναι και οι 2 συνδεδεμένοι με xlr, από τις xlr εξόδους του Marantz, ο ένας παίρνει balanced σήμα και ο άλλος unbalanced;
Είναι θέμα κατασκευής των τελικών; μήπως έχει σχέση αυτό που συζητούσαμε σε άλλο θέμα με το πραγματικό balanced, και το ψευτο balanced;
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Δηλαδή, Παρότι είναι και οι 2 συνδεδεμένοι με xlr, από τις xlr εξόδους του Marantz, ο ένας παίρνει balanced σήμα και ο άλλος unbalanced;
Είναι θέμα κατασκευής των τελικών; μήπως έχει σχέση αυτό που συζητούσαμε σε άλλο θέμα με το πραγματικό balanced, και το ψευτο balanced;
Ωπα , εγώ κατάλαβα ότι ο ένας παίρνει xlr και ο άλλος rca.
Τώρα αν έχουν το ίδιο κέρδος 29db θα πρέπει να παίζουν το ίδιο.
Φυσικά , δεν θα ακούς το ίδιο , αν οι αποστάσεις είναι διαφορετικές και η ευαισθησία των ηχείων διαφορετική.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Γιάννη, ψάχνοντας βρήκα τα παρακάτω για τον αρκαμ:
. While the P1000 has balanced inputs, it is not fully balanced from input to output. Op-amps at the XLR inputs of the amplifier convert the signal to single-ended. The outputs devices are two matched pairs of bipolar devices per channel.
Οπότε επειδή δεν είναι fully balanced δεν παίρνει τα +4dbu που αναφέρεις.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Οχι , τα 4 4dbu τα παίρνει , απλά δεν είναι Balanced σχεδίαση.
Τα ηχεία που οδηγεί ο arcam είναι πιο χαμηλής ευαισθησίας?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Όλα τα ηχεία είναι της σειράς s της polk.
Ίδια ευαισθησία.
Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα γιατί με τον προηγούμενο ενισχυτή δεν υπήρχε η διαφορά.
Με το νέο ενισχυτή ο εμοτιβα παίζει ποιό δυνατά ενώ ο Αρκαμ το ίδιο.
Εγώ νομίζω φταίει η σχεδίαση του Αρκαμ στα xlr. Aπο ότι κατάλαβα από το αγγλικό κείμενο τα xlr λειτουργούν ως ανταπτορες στα rca. Είναι δηλαδή γιαλαντζί.
Edit
Τι είναι οι op amps που μετατρέπουν το σήμα σε single ended;
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Οχι , δεν είναι έτσι.
Δεν υπάρχει θέμα γιαλαντζί στην στάθμη.
Τα op amps ή αλλοιώς operational amplifiers, ελληνιστί τελεστικοί ενισχυτές. Είναι αυτά τα ic's που κάνουν την πράξη, ενίσχυση , συνήθως , αναστροφή φάσης κλπ.
Στην πράξη τα op amps δεν μετατρέπουν το σήμα από ισορροπημένο σε ανισόρροπο , αφού για αυτό χρειάζεται μόνο η χρήση του θετικής ημιπεριόδου σήματος και της γειώσεως.
Τα op amps κάνουν το ακριβώς αντίστροφο, μετατρέπουν το ανοσόρροπο σήμα σε ισορροπημένο, αναστρέφοντας την φάση στο εξαγόμενο σήμα κάνοντάς το -. Δλδ παίρνουν + και γείωση και βγάζουν το - και γειώση που λείπει για να γίνει το σήμα ισορροπημένο , μαζί με το προυπάρχον +. Αρα στην έξοδο έχουμε + - gnd που αποτελεί το ισορροπημένο σήμα.
Εφ¨΄οσον και οι δύο ενισχυτές έχουν το ίδιο κέρδος θα έπρεπε μέχρι τινός να παίζουν το ίδιο δυνατά.
Δλδ 100wrms = 28vrms περίπου.
Ε! τα 28vrms είναι τα ίδια είτε από ισορροπημένο είτε από ανισόρρροπο ενισχυτή.
Πόσο πιο σιγά παίζει ο arcam ή πόσο πιο δυνατά παίζει ο emotiva?
Οι αποστάσεις των ηχείων από την θέση ακρόασης ποιές είναι?
Σίγουρα έχουν το ίδιο κέρδος οι δύο ενισχυτές?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Στην πράξη τα op amps δεν μετατρέπουν το σήμα από ισορροπημένο σε ανισόρροπο , αφού για αυτό χρειάζεται μόνο η χρήση του θετικής ημιπεριόδου σήματος και της γειώσεως.
Και έτσι χάνεις το πλεονέκτημα των balanced καλωδίων/συνδέσεων περί θορύβου...
Δουλεύει μεν αλλά το σωστό (χοντρικά) είναι αυτό:

1607984919598.png
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Οχι Ζήση αυτό δεν είναι Balanced σχεδίαση.
Αλλά αυτό που λές ότι χάνεις την απόρριψη θορύβου δεν ισχύει.
Απλά αυτό που θέλουν να πετύχουν το πετυχαίνουν , μέχρι την είσοδο στον ενισχυτή.
Μετά λειτουργεί σαν απλός push pull ενισχυτής , όχι με διαφορικό και full balanced σχεδίαση.
Ε! οι πιο πολλοί ενισχυτές έτσι είναι. Δεν είναι δύο κανάλια γεφυρωμένα με το ένα σε phase invert και το τροφοδοτικό επίσης gnd floating. Αυτά λίγες εταιρίες τα κάνουν και μάλλιστα με πολύ μεγάλο κόστος όπως θα ξέρεις.
Στοιχίζει μάναμ το έργο. Αν πείς να το κάνεις από την αρχή σωστό , δλδ όλα , τα πάντα όλα και τα κοάλα διπλά πιάνεις κόστος σχεδόν τριών μηχανημάτων.
Γνωρίζω και απο τα δικά μου και απο τα ACCUPHASE του φίλου μου του chris .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Οχι Ζήση αυτό δεν είναι Balanced σχεδίαση.
Αλλά αυτό που λές ότι χάνεις την απόρριψη θορύβου δεν ισχύει.
Απλά αυτό που θέλουν να πετύχουν το πετυχαίνουν , μέχρι την είσοδο στον ενισχυτή.
Φυσικά, αυτό που δείχνω εγώ είναι αυτό που λες εσύ "μέχρι την είσοδο στον ενισχυτή"
Μετά συνεχίζει ο κανονικός ενισχυτής προφανώς όχι με full balanced σχεδίαση
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Πόσο πιο σιγά παίζει ο arcam ή πόσο πιο δυνατά παίζει ο emotiva?
Οι αποστάσεις των ηχείων από την θέση ακρόασης ποιές είναι?
Σίγουρα έχουν το ίδιο κέρδος οι δύο ενισχυτές?
1. Ο μαραντζ έβγαλε τα καναλια του εμοτιβα από - 10 έως - 12db. Τα κανάλια του αρκαμ από - 1 έως - 3. Με αυτές τις ρυθμίσεις παίζουν το ίδιο δυνατά (76 db) στο 0 του ενισχυτή με Pink noise. Το μέτρησα με umik.

2. αν και νομίζω ότι δεν έχει σημασία, γιατί και πριν προκύψουν οι διαφορες πριν την αλλαγή του προ οι αποστάσεις ήταν ίδιες. Η μπροστινή τριάδα είναι στα 2,90μ. Το αριστερο και δεξί surround στο 1.40μ.(εμοτιβα)
Πισω surround 1,50μ. ατμός 2,90μ. (αρκαμ) ξανά λέω ότι στις αποστάσεις δεν άλλαξε κάτι, έτσι ήταν και πριν.

3. Σύμφωνα με τα μανιουαλ ναι. Εμοτιβα 29. Αρκαμ μεταβλητό 26,29,31 και έχω επιλέξει το 29.
Να σημειώσω ξανά ότι ο αρκαμ παίζει το ίδιο με πριν. Ο εμοτιβα παίζει ποιο δυνατά, μετά την αλλαγή του προ.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
1. Να μετρήσεις με pink noise από την γεννήτρια του rew, μην εμπιστεύεσαι του ενισχυτή γιατι παρακαμπτουν το Audyssey. Κοινώς θα έπρεπε να δείχνουν λιγότερα db και με την ενεργοποίηση του Audyssey να έρθουν στα 76db.

Μικρή επιφύλαξη να έχει αλλάξει αυτό στους νέους (3 ετιας και μετά) Marantz, αλλά δεν το νομίζω.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Από ότι βλέπω , ο emotiva είναι 275wrms σωστά?
Ο arcam 210wrms, σωστά?
Δεν θα έπρεπε να έχουν τόση διαφορά στην ισοστάθμιση .
Δεν ξέρω γιατί στα βγάζει έτσι ο marantz.
Ο προηγούμενος στα έβγαζε περίπου το ίδιο με μία μικρή διαφορά του 1-3 db ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
O εμοτιβα 275w στα 8 ohm, o arcam 135w στα 8 ohm (all chanels driven)

εκανα τις μετρησεις που ειπαν τα παιδια με τo rew επιβεβαιώνω διαφορα περιπου 10db μεταξυ των 2 τελικων. η διαφορα αυτη διορθωνεται στα levels οταν τα καναλια του εμοτιβα ρυθμιστουν στο +11 , και του αρκαμ στο 0db κατα μεσω ορο.

δε με ενοχλει, απλως μου φαίνεται περιεργο. εχω την επιλογη να ανεβασω το gain του αρκαμ στο 31 για να μειωθει η διαφορα.

καποια στιγμη θα δοκιμασω να τους συνδεσω με rca και να δω τις αν υπαρχει ακομα η διαφορα ή οχι.
Ο προηγούμενος στα έβγαζε περίπου το ίδιο με μία μικρή διαφορά του 1-3 db ?
ακριβως... απο rca. kai η διαφορα ειναι στον εμοτιβα. αυτος παιζει ποιο δυνατα. ο αρκαμ παιζει το ιδιο περιπου.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Κοίτα , 275 με 135 είναι η διπλή ισχύς. Δλδ 3db διαφορά.
Από ότι λες η δαφορά που σετάρει το audyssey δεν είναι τόση αλλά παραπάνω.
Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Τέλος πάντων το ζητούμενο είναι , κατά τον κυριακάκη πάντα του audyssey να έχουμε όσο γίνεται μικρότερες διαφορές μεταξύ των καναλιών , και αν είναι εφικτό το μικρότερο κόψιμο σε db.
Αυτό που σου δείχνει ότι το κόβει 12db μπορεί στην πραγματικότητα να είναι και παραπάνω και να μην μπορεί να το δείξει , γιατί το όριο είναι +-12db.
Καλό θα ήταν το κόψιμο να είναι λιγότερο. Αν μπορείς κάνε μία δοκιμή με τον arcam στο +31 κέρδος να δείς τι κόβει .




αυτη διορθωνεται στα levels οταν τα καναλια του εμοτιβα ρυθμιστουν στο +11 , και του αρκαμ στο 0db κατα μεσω ορο.
Φαντάζομαι εννοείς του εμοτιβα στα -11db.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
αυτη διορθωνεται στα levels οταν τα καναλια του εμοτιβα ρυθμιστουν στο +11 , και του αρκαμ στο 0db κατα μεσω ορο.
Φαντάζομαι εννοείς του εμοτιβα στα -11db.
ναι...o_O
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Και επειδή από ότι βλέπω ο εμοτιβα δεν έχει level control, σιγά μην είχε, αναγκαστικά κόβεις ότι μπορείς από τον marantz.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα. Να δούμε τι θα κάνει.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αυτό που σου δείχνει ότι το κόβει 12db μπορεί στην πραγματικότητα να είναι και παραπάνω και να μην μπορεί να το δείξει , γιατί το όριο είναι +-12db.
σωστα. νομιζω οτι αυτο ισχυει για το δεξι surround, γιατι παροτι στο -12 ειναι 2 db ποιο πανω απο τα υπολοιπα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top