Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema



Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.625
ναι 2 εχω. ο εμοτιβα εχει πανω του τα 5 βασικα καναλια, και εχει το θεμα με τις φασεις στα xlr, και αρκαμ που εχει πανω του τα πισω surround και τα ατμος.
αυτη η διαρυθμιση ειναι προσωρινή. θα αλλαξει μολις παραλαβω κατι πραγματα που περιμενω...:p
Θα με τρελάνεις τελείως, τι περιμένεις πάλι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Η αντιστροφή φάσης, είναι χαρακτηριστικό κυκλωματικης επιλογής. Πολλά είναι τα κυκλώματα που οδηγούν σε αντιστροφή φάσης, και πολλά τα γνωστά μηχανήματα που αντιστρέφουν φάση.

Το αφήνουν να αναστρέφει τη φάση, διότι αν προσθέσουν ένα ακόμα στάδιο για αντιστροφή φάσης (ένα ακόμα op-amp στην είσοδο) ώστε να έρθει σωστά η φάση, προφανώς θα χειροτερέψει (έστω ελάχιστα) το κατώφλι θορύβου, από το επιπλέον ενεργό στάδιο, διότι όλα τα επόμενα ενεργά στάδια θα ενισχύσουν τον θόρυβο που θα εισάγει το πρώτο.

Η αναστροφή φάσης δεν αποτελεί πρόβλημα.
(εφόσον το γνωρίζεις)

Επιλύεται πλήρως, είτε με αναστροφή των καλωδίων hot & cold μέσα στο XLR, είτε με σύνδεση των ηχείων ανάποδα, το κόκκινο στο μαύρο κλπ.

Προσωπικά, θα άλλαζα την συνδεσμολογία των καλωδίων στα XLR, απλώς θα θέλουν σήμανση τα εν λόγω καλώδια, ώστε να γνωρίζεις ότι αναστρέφουν φάση.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Για τα xlr είναι λίγο αργά. Χθες τα παρέλαβα καινούργια.
Καλό θα ήταν να το γνώριζα το θέμα νωρίτερα. Θα έφτιαχνα custom αντεστραμμένη.
Προς το παρόν έχω αντιστρέψει τα καλώδια των ηχείων, και φαίνεται να όλα οκ.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Για τα xlr είναι λίγο αργά. Χθες τα παρέλαβα καινούργια.
Καλό θα ήταν να το γνώριζα το θέμα νωρίτερα. Θα έφτιαχνα custom αντεστραμμένη.
Προς το παρόν έχω αντιστρέψει τα καλώδια των ηχείων, και φαίνεται να όλα οκ.
Έκανες τι σωστότερη κίνηση και ήδη άργησες, στο είχε πει και ο Dimi.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Θα με τρελάνεις τελείως, τι περιμένεις πάλι?
μετα τον 8805 κανα ηχειο περιμενη να τα κανει 13 η 15 ....η κανα sub :biggrin:
....θα χρειαζεται και αλλαγη στην τοποθετηση των καναλιων υψους τωρα, εχει δουλεια ακομα...
 
Last edited:



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
σου είχα πει να πάρεις μογκαμάκι με neutrik. 10 κολλήσεις και έτοιμος, να περνάει και η ώρα στη καραντίνα.....
μα τοτε δε το ηξερα το θεμα. θα τα έφτιαχνα κανονικα, και μετα δεν ξερω καν αν θα μπορουσα να τα ξεκολλησω και να τα ξανακολλησω...
επισης δε το εχω με τετοιες δουλειες. θα τα εδινα αλλου να μου τα φτιαξουν.
ασε που 13χ2=26 κολλησεις...
μετα τον 8805 κανα ηχειο περιμενη να τα κανει 13 η 15 ....η κανα sub :biggrin:
....θα χρειαζεται και αλλαγη στην τοποθετηση των καναλιων υψους τωρα, εχει δουλεια ακομα...
μα νομιζω το εχω γραψει. 7.4.6 θελω να φτιαξω. μου λειπουν 2 ηχεια για το ταβανι και 2 καναλια ενισχυσης.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
για το ταβανι λες; τωρα εχω 2 ζευγαρια (μπροστα πισω) σχεδον στις 45 μοιρες. θα βαλω αλλο ενα ζευγαρι πανω απο τη θεση ακροασης, και ισως μετακινησω τα μπροστα, λιγο ποιο μπροστα στις 55 μοιρες.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
και τα πισω κανε....θελουν ανοιγμα αυτα που εχεις τωρα.
....τα sub που τα εχεις βαλει ;

τα πισω δεν πανε ε ;

 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ποιο πισω δεν πανε γιατι εξέχει ο τοιχος του wc. αλλα αν παω τα μπροστα στις 55 μοιρες ειναι περιπου μισο μετρο ποιο μπροστα και ειναι μεσα στα σπεκς της dolby.
εν αναγκη παω και λιγο ποιο μπροστα τη θεση ακροασης.
με το μωβ τα σαμπ, με το κοκκινο οι νεες θεσεις των ατμος
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αλλο το -12db και άλλο το εκτός φάσης.
Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο.
Δε συζητήσαμε καθόλου το θέμα της διαφοράς στην ένταση των 2 τελικών μετά την αλλαγή του 7012 σε 8805.

Με τον 7012 με rca οι δύο τελικοί έπαιζαν στα ίδια επίπεδα. Μετά την αλλαγή σε 8805 και xlr, ο εμοτιβα φαίνεται να παίζει πολύ ποιο δυνατά, ενώ ο αρκαμ το ίδιο.
Το audyssey βγάζει τα κανάλια του εμοτιβα από - 10 έως - 12db, ενώ του αρκαμ τα βγάζει από -1 εως -3db.
Mε τον 7012 ήταν όλα τα κανάλια από -1 εως -3db.

Έχω μετρήσει με umik1, με την ένταση του 8805 στο 0 και η ένταση σε όλα τα κανάλια είναι γύρω στα 76db. Οπότε το audyssey δεν έχει κάνει κάποιο λάθος.
Και οι 2 ενισχυτές έχουν gain 29, αν και δεν έχει σημασία γιατί οι διαφορές στην ένταση προέκυψαν μετά την αλλαγή από τον 7012 στον 8805.

Πως μπορεί να προέκυψε αυτή η διαφορά στην ένταση στον ένα μόνο τελικό;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δε συζητήσαμε καθόλου το θέμα της διαφοράς στην ένταση των 2 τελικών μετά την αλλαγή του 7012 σε 8805.

Με τον 7012 με rca οι δύο τελικοί έπαιζαν στα ίδια επίπεδα. Μετά την αλλαγή σε 8805 και xlr, ο εμοτιβα φαίνεται να παίζει πολύ ποιο δυνατά, ενώ ο αρκαμ το ίδιο.
Το audyssey βγάζει τα κανάλια του εμοτιβα από - 10 έως - 12db, ενώ του αρκαμ τα βγάζει από -1 εως -3db.
Mε τον 7012 ήταν όλα τα κανάλια από -1 εως -3db.

Έχω μετρήσει με umik1, με την ένταση του 8805 στο 0 και η ένταση σε όλα τα κανάλια είναι γύρω στα 76db. Οπότε το audyssey δεν έχει κάνει κάποιο λάθος.
Και οι 2 ενισχυτές έχουν gain 29, αν και δεν έχει σημασία γιατί οι διαφορές στην ένταση προέκυψαν μετά την αλλαγή από τον 7012 στον 8805.

Πως μπορεί να προέκυψε αυτή η διαφορά στην ένταση στον ένα μόνο τελικό;
Εγώ τι να πω που με το sherbourn τα βγάζει Όλα τερματισμένα -12.

Αναγκαστικά umik.

Όταν λές στο 0 - 76 με το θόρυβο που παράγει ο marantz? Αν ναι είναι χωρίς ισοστάθμιση αυτές οι μετρήσεις.

Δοκίμασε με pink απο rew -20 dbfs να είσαι κοντά στα 83 τα ηχεία 500 - 2000
Και 10 - 13 db πάνω το sub 20 - 90.

Τα 3 είναι κερασάκι της καμπύλης.....
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ναι. Με τα test tones του Marantz στα levels. Και η ένταση στο 0. Τα μετράω γύρω στα 76 db. Κάπου έχω αρχεια με test tones πρέπει να ψάξω να τα βρω...
Λες να υπάρχουν διάφορες με αυτά;
Το ότι με τον Sherbourn βγάζει - 12 θετικό μου φαίνεται. Οι Sherbourn είναι οι πρόγονοι των emotiva και ακόμα και σήμερα έχουν αρκετά κοινά. Για αυτό είχα ρωτήσει αν έχει και ο δικός σου ανάποδα xlr...
Δοκίμασε με pink απο rew -20 dbfs να είσαι κοντά στα 83 τα ηχεία 500 - 2000
Και 10 - 13 db πάνω το sub 20 - 90.
Το κάνεις λίγο ποιο πενηνταρακια αυτό; :redface:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι. Με τα test tones του Marantz στα levels. Και η ένταση στο 0. Τα μετράω γύρω στα 76 db. Κάπου έχω αρχεια με test tones πρέπει να ψάξω να τα βρω...
Λες να υπάρχουν διάφορες με αυτά;
Το ότι με τον Sherbourn βγάζει - 12 θετικό μου φαίνεται. Οι Sherbourn είναι οι πρόγονοι των emotiva και ακόμα και σήμερα έχουν αρκετά κοινά. Για αυτό είχα ρωτήσει αν έχει και ο δικός σου ανάποδα xlr...

Το κάνεις λίγο ποιο πενηνταρακια αυτό; :redface:
Σίγουρα έχει διαφορές. Τα test tone είναι χωρίς audyssey. Οπότε μετά απο ισοστάθμιση αν έχεις και target curve ειναι σίγουρα λάθος.

Ανοίγεις db meter c.

Βάζεις να παίξει pink tones το ρυθμίζεις στα -20 dbfs.

Σου έχει επιλογή speaker cal 500-2000 και sub cal 30 -80 νομίζω.

Στα ηχεία να βγάζει γύρο στα 83 και τα sub 13 πάνω. 96. Στο περίπου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top