Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
More info...
. "Will reversing the speaker wire at the amp end have ANY side effects or negative impacts on the AMP/Speakers/Sound or anything in the chain?"

No.


Longer answer: In practice it will not matter. There are those who claim to hear absolute polarity, but (a) not all source material maintains absolute polarity, (b) sound is an AC signal so you won't hear it anyway, and (c) your AVR or pre/pro will automatically compensate for it whether you swap wires or not. Swap if it makes you feel better but the end result will be the same.

Aside: There used to be differences among continents and regions but for some time now (many years) everyone has followed the same convention with respect to XLR pin-out.

No.

Longer answer: In practice it will not matter. There are those who claim to hear absolute polarity, but (a) not all source material maintains absolute polarity, (b) sound is an AC signal so you won't hear it anyway, and (c) your AVR or pre/pro will automatically compensate for it whether you swap wires or not. Swap if it makes you feel better but the end result will be the same.

Aside: There used to be differences among continents and regions but for some time now (many years) everyone has followed the same convention with respect to XLR pin-out.
Το κάνουν λέει για χαμηλότερο θόρυβο...
.
Just out of curiosity I asked Emotiva to confirm how they wire the connectors on their amps, and this is the response I received a few minutes ago from their tech support:

"All Gen 3 amps are pin 3 hot, pin 2 cold (out of phase). If using with Marantz XLR outputs, flip the negative and positive speaker wire leads at the amp (hook them up backward). "

So that is why when I ran Audyssey with a Marantz amp I have it was reported that all of my speakers were out of phase. Interesting.

EDIT: After getting the above response, I asked if there was some reason for the doing it this way. Their answer was:

"It was too technical for me to understand. I asked engineering one day and he told me the technical reason why it lowers the floor noise to do it this way, and he lost me. This has been several months ago and I don't recall the specifics. But it does help with the floor noise to flip the incoming phase. "
[ /QUOTE]
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Παπαριές μαρίτσα μου.
Πάντα υπήρχε η διχογνωμία , 2hot 3cold ή ανάποδα.
ΟΙ αμερικάνοι το έκαναν ανάποδα από τους γιαπωνέζους και οι ευρωπαίοι όπως τους βόλευε, άλλος έτσι άλλος γιουβέτσι.
Δεν μειώνει κανένα noise floor.Ο όρος είναι Noise floor και όχι floor noise.
Δεν μειώνει τίποτα η ανάστροφη πολικότητα , απλά τονώνει το εγώ μερικών κατασκευαστών. Τίποτα άλλο.
Στα δικά μου τα DENON έχει μέσα στο μενού του prepro αναστροφή της πολικότητας για κάθε έξοδο ξεχωριστά , συμπεριλαμβανομένων και των τριών σαμπς. Για να μην τραβάω έπιπλο με ροδάκια μεν που ζυγίζει 400 κιλά δε .
Ούτε να ξεμοντάρω ηχεία , μιάς και οι μπόρνες ηλιθιοδώς είναι στο κάτω μέρος της βάσης.
 




Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
O Sherbourn του Νασου, έχει αραγε το ίδιο θέμα;
Δεν είναι πρόβλημα.
Υπάρχουν κάμποσοι αναστρέφοντες ενισχυτές στην αγορά , από όλες τις κατηγορίες.
Κανονικά πρέπει να ασχοληθεί ο κατασκευαστής και να αναστρέψει τα καλώδια στην έξοδο.
Εαν δεν το κάνει γιατί είναι μπαγλαμάς , και απο αυτούς υπάρχουν κάμποσοι, τότε το κάνει ο end user.
Απλα΄πράγματα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ήρθαν επιτέλους τα xlr, συνδέθηκαν τα πάντα, όλα καλά. Τα καλώδια φαίνονται πολύ ποιοτικά, και όμορφα.
Έτρεξα το audyssey (περισσότερα για αυτό στη δεύτερη παράγραφο) , και έβαλα το space station (imax). Αμέσως έγραψε η οθόνη imax dts.x και εμφανίστηκαν οι ρυθμίσεις του imax.
Μετά είδα το mandalorian με atmos ( dd+). Εκεί παρατήρησα για πρώτη φορά τη διαφορά στον ήχο. Σε μια σκηνή 2 μαχητικά της αυτοκρατορίας ξεκινούν από μπροστά, περνούν από δεξιά και απομακρυνονται από πίσω. τέτοια σαφήνεια στην τοποθέτηση του ήχου δεν την άκουγα πριν.

Μερικά θέματα μια τώρα,

Μετά την πρώτη μέτρηση του audyssey μου βγάζει τα 5 βασικά κανάλια out of phase. Κλείνω τα πάντα, ελέγχω τις συνδέσεις, ολα σωστά. Το ξανατρεχω πάλι τα βγάζει out of phase. Δεύτερος έλεγχος πάλι όλα οκ. Το τρέχω ξανά πάλι out of phase. Ευτυχώς είχε επιλογή ignore την οποία επέλεξα και συνέχισα.
Κοιτάω μετά τα αποτελέσματα τα 5 κανάλια που έβγαζε out of phase από - 10 έως - 12db. (αυτά τα κανάλια τα οδηγεί όλα ο εμοτιβα).
Τα υπόλοιπα κανάλια, που είναι στον αρκαμ, στα φυσιολογικά - 2 έως - 3db.
Δεύτερο σημείο προβληματισμού, το ότι δεν υπάρχουν τα 2 preset για το audyssey, όπως επίσης δεν είδα πουθενά κάτι σχετικό με dts.x pro.
Να υποθέσω ότι θα έρθουν αργότερα με update;
για βαλε να δουμε τι σου εβγαλε η ισοσταθμιση app.
.....τα preset audyssey δεν, ειναι στα φρεσκα μηχανακια....το dts:x pro λογικα σου εχει κατεβει αλλα δεν εχεις παραπανω καναλια για να στο δειξει.

θα το βλεπεις ως dts:x και θα δειχνει ποσα καναλια παιζουν οταν περασεις απο τα 11 στα 13 ;)

dts-x pro.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
O Sherbourn του Νασου, έχει αραγε το ίδιο θέμα;
Όχι όλα μια χαρά. Δεν έχω συναντήσει τέτοιο "πρόβλημα" γενικά.
Ούτε με adcom ούτε με crown

Δεν είναι κάτι, σε όποιο ηχείο στο έκανε ανάποδα τα καλώδια. Αν και τότε στα βγάζει out of phase πρέπει να ψαχτείς περισσότερο.....
τα preset audyssey δεν, ειναι στα φρεσκα μηχανακια....
Είναι ο μόνος λόγος που θα τον άλλαζα σε πιο καινούριο.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
για βαλε να δουμε τι σου εβγαλε η ισοσταθμιση app.
Μπα... με τα ηχεια εκτος φασης τι μετρησεις να βαλω; λαθος ειναι. ολα τα εβγαλε κοντα στα -12db
Είναι ο μόνος λόγος που θα τον άλλαζα σε πιο καινούριο.
και εγω το ηθελα αυτο. εχω κουρτινες, και ηθελα να εχω ενα για ανοιχτες κουρτινες και ενα για κλειστες.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Μπα... με τα ηχεια εκτος φασης τι μετρησεις να βαλω; λαθος ειναι. ολα τα εβγαλε κοντα στα -12db

και εγω το ηθελα αυτο. εχω κουρτινες, και ηθελα να εχω ενα για ανοιχτες κουρτινες και ενα για κλειστες.
Αλλο το -12db και άλλο το εκτός φάσης.
Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο.
Βάλε τα καλώδια ανάστροφα σε όποια ηχεία σου έβγαλε εκτός φάσης και ξανατρέξε το audyssey , να δείς τι θα σου βγάλει.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σωστα. περιμενα να δω τρελα νουμερα στις αποστασεις, (αν προσπαθουσε να διορθωσει τη φαση) αλλα τελικα ηταν με ακριβεια εκατοστου.
ερωτηση: ο αρκαμ εχει μεταβλητο gain, 26, 29, kai 31db. το εχω στο 29 για να ταιριάζει με αυτο του εμοτιβα (29). καλα κανω, ή να το βαλω στο 31, και να αφησω το audyssey να κανει το ταιριασμα;
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Ε τότε άστο στο 29 όπως το έχεις. Δεν το είχα καταλάβει ότι μίλαγες για δύο τελικούς.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ναι 2 εχω. ο εμοτιβα εχει πανω του τα 5 βασικα καναλια, και εχει το θεμα με τις φασεις στα xlr, και αρκαμ που εχει πανω του τα πισω surround και τα ατμος.
αυτη η διαρυθμιση ειναι προσωρινή. θα αλλαξει μολις παραλαβω κατι πραγματα που περιμενω...:p
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Βάλε τα καλώδια στον εμοτιβα ανάποδα και ξανατρέξε audyssey.
Αν έχει και αυτός ρυθμιζόμενο Gain χαμήλωσέ το./
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ναι αυτο εχω σκοπο να κανω... αναγκαστικα.:(
ελεγα σε καποιον οτι ειμαι τοσο ψυχαναγκαστικος που μονο που θα ξερω οτι τα καλωδια των ηχειων ειναι αναποδα συνδεδεμενα, θα ενοχλούμαι.o_O
τελειωνε manmar :lolsign:
με τι απο ολα;:o
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top