Η προσπάθεια μου




Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Αυτά που σκεφτόσουν να βάλεις; Που κατέληξες;
Δεν έβαλα τίποτα , έφυγα λόγω δουλειάς σε νησί και τα άφησα έτσι.
Από το νέο χρόνο που ελπίζω ότι θα επιστρέψω θα προχωρήσω. Το θέμα είναι σε τι συχνότητες πρέπει να επικεντρωθώ. Η τρύπα στο spectro λύνεται με άλλη τοποθέτηση των κυρίως;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
. Η τρύπα στο spectro λύνεται με άλλη τοποθέτηση των κυρίως;
Δεν ξέρω, πάντως είναι αποτέλεσμα του Dirac. Και δεν νομίζω να ακούγεται άσχημα.
Το θέμα είναι σε τι συχνότητες πρέπει να επικεντρωθώ
Να κατεβάσεις το RT ομοιόμορφα, δηλαδή λιγότερο κατέβασμα στα υψηλά όπου ήδη υπάρχει κατηφόρα στο RT.
Άρα κάτι χοντρό.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Τελειώνω με τις παραμορφώσεις, χωρίς και με Dirac αρχικά με μέτρηση στο 1μ από το ηχείο 75db. Φαίνεται thd , 1η , 2η και τρίτη αρμονική , από εκεί και πάνω όλα είναι πολύ πιο κάτω από το noise floor.

Distortion Off.jpg


Distrortion dirac 1m 75db.jpg


Ύστερα από την MLP στα 75db

MLP DISTORTION OFF.jpg


MLP DIRAC DISTORTION.jpg


Υπάρχει περίπτωση να ακούγεται κάτι από αυτά ;
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Δεν ξέρω, πάντως είναι αποτέλεσμα του Dirac. Και δεν νομίζω να ακούγεται άσχημα.

Να κατεβάσεις το RT ομοιόμορφα, δηλαδή λιγότερο κατέβασμα στα υψηλά όπου ήδη υπάρχει κατηφόρα στο RT.
Άρα κάτι χοντρό.
'ελα να σου δωσω knauf με τοσο που εχω κάνω ηχομονωση στη μιση Γαζα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Τελειώνω με τις παραμορφώσεις, χωρίς και με Dirac αρχικά με μέτρηση στο 1μ από το ηχείο 75db.
Πολύ χαμηλή στάθμη για εκτίμηση παραμορφώσεων.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Παίδες ο ενισχυτής μου έχει μια hdmi out , υπάρχει κάτι δοκιμασμένο σε hdmi switch/ splitter( δε τα ξέρω καλά αυτά ) έτσι ώστε να στέλνω σήμα μια σε 1080p προβολέα και μια σε 4Κ tv ;
Ελπίζω να ήμουν κατανοητός κάθε φορά ένα από τα δυο θέλω να λειτουργούν , όχι ταυτόχρονα εικόνα και στα δυο.
Πιο πολύ για video games στο ps5 θα χρησιμοποιώ το ηχοσύστημα με την tv, εάν είναι πολύπλοκο βάζω ακουστικά ,no problem.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Πρόσετε τα hz που θα σου βγάζουν τα output μόνο. Πχ μπορεί να σου βγάζει μεχρι 4Κ 30Ηζ και εσύνα θές ή χρειάζεσαι 4Κ 60 HZ.
Δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει κάτι άλλο από θέμα προδιαγραφών (πέρα το προφανές του πλήθουν των εξόδων)
 


Μηνύματα
3.093
Reaction score
8.875
Καλησπέρα φίλε @Venom7
Εγώ πήρα ένα switch matrix 4Κ 60hz έχει τέσσερα in και δύο out και στέλνω εικόνα στον προβολέα και στη τηλεόραση, έχει και ARC αν το χρειάζεσαι, το πρόβλημα είναι ότι δε περνάνε τα 120hz του PS5 αν φυσικά τα έχει και η TV σου, γιατί αν δε τα χρησιμοποιείς είσαι ΟΚ με ένα παρόμοιο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
Πλέον τα περισσότερα φθηνά 4k hdmi switch κάνουν δουλειά.
Εννοείται πως πρέπει να προσέξεις να έχουν 18άρες θύρες.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Μέχρι πρότινος είχα ξεχωριστό δωμάτιο για gaming και χαλαρή θέαση tv. Σε εκείνο τον χώρο είχα μια Sony Bravia.
Το δωμάτιο μας τελείωσε οπότε η τηλεόραση αναγκαστικά πρέπει να έρθει σαλόνι.
Στο σαλόνι υπάρχει ένας εισαγωγικός προβολέας optoma 143X που πετάει την εικόνα πάνω στον τοίχο περίπου 112"
IMG_3216.jpeg

Η μόνη θέση που μπορεί να μπει η tv είναι στον τοίχο πίσω από το κεντρικό.
Σκέφτομαι την αγορά pull down οθόνης προβολής από 106 αφού θα έρθει λίγο πιο μπροστά η εικόνα έως 110".

Ψάχτηκα για tensioned ηλεκτρική αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει η τέλεια pull down ηλεκτρική . Ακόμα και οι θεωρητικά ακριβές βγάζουν ζάρες , ατέλειες , οι εταιρίες το παίζουν τρελίτσα για αλλαγές κτλ. Δεν είμαι στην παρούσα φάση να μπλέκω με τέτοια.
Ούτε να δίνω τόσο μεγάλα ποσά για τις πραγματικά τέλειες pull down οθόνες.
Οποτε λέω να πάω σε κάτι πραγματικό φθηνό που και να έχει ατέλειες δεν θα εκνευριστώ.
Το σπίτι δεν είναι δικό μου κι ο προβολέας ίσως αλλαχθεί μέσα στον χρόνο οπότε μιλάμε για μια λύση να κάνω αξιοπρεπώς την δουλειά μου προς το παρόν.

Υπάρχουν ιδέες προς τα που να κινηθώ;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Πωλείται μια Stewart 92" tensioned στις αγγελίες.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Παίζει η αγορά 85 ιντσών τηλεόρασης;
Δεν θέλω τόση μεγάλη επιφάνεια μαυρίλας στο σαλόνι, ούτε τόσο φως στα μάτια. Επίσης έχω συνηθίσει στις 100+ ίντσες, 85" σε σχέση με τις 112 θα μου φανεί κάπως.
Πωλείται μια Stewart 92" tensioned στις αγγελίες.
Την είδα , αλλά από 112" στις 92 " δεν είναι μεγάλη υποβάθμιση ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Την είδα , αλλά από 112" στις 92 " δεν είναι μεγάλη υποβάθμιση ;
Είναι, αλλά δεν υπάρχει άλλη σοβαρή επιλογή.
Βάζεις πιό κοντά τον καναπέ κι είσαι τζετ. :tongue:
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Βάζεις πιό κοντά τον καναπέ κι είσαι τζετ.
IMG_3218.jpeg



Είναι, αλλά δεν υπάρχει άλλη σοβαρή επιλογή
Ίσως κρεμαστεί από το ταβάνι, να έρθει η οθόνη πιο μπροστά και να μείνει ο καναπές στη θέση του.
Με προβληματίζει ο ήδη τοποθετημένος προβολέας. Για να παίξει 92" πρέπει η οθόνη θεωρητικά να κατεβαίνει ακριβώς στο μήκος των κυρίως και μπροστά από το κεντρικό.
 

Μηνύματα
3.669
Reaction score
5.506
Δεν θέλω τόση μεγάλη επιφάνεια μαυρίλας στο σαλόνι, ούτε τόσο φως στα μάτια. Επίσης έχω συνηθίσει στις 100+ ίντσες, 85" σε σχέση με τις 112 θα μου φανεί κάπως.

Την είδα , αλλά από 112" στις 92 " δεν είναι μεγάλη υποβάθμιση ;
Είναι μεγάλη η διαφορά στις ιντσες όντως αλλά εγώ σε σαλόνι μόνο τηλεόραση θα έβαζα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.643
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top