Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
3.127
Reaction score
10.334
Σε άλλο θρεντ είχα ρωτήσει και απάντηση δεν πήρα : αν δω πχ 8 ώρες στον προτζέκτορα (104”), δεν έχω ενόχληση στα μάτια. Με τις τηλεοράσεις αυτές ισχύει το ίδιο ;

Για μένα αυτός είναι σοβαρός λόγος για να επιλέξω.
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.222
Σε άλλο θρεντ είχα ρωτήσει και απάντηση δεν πήρα : αν δω πχ 8 ώρες στον προτζέκτορα (104”), δεν έχω ενόχληση στα μάτια. Με τις τηλεοράσεις αυτές ισχύει το ίδιο ;

Για μένα αυτός είναι σοβαρός λόγος για να επιλέξω.
Θα σου πω βδομάδα . Έβλεπα 8 μπορεί και πιο πολλές ώρες σε προβολέα, συμφωνώ ήταν λες και διάβαζα βιβλίο μπορεί και πιο ξεκούραστο ακόμα. Έχω άδεια μεγάλη από την δουλειά οπότε θα λιώσω εδώ και θα ενημερώσω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.727
Η Sony 85" X95K (mini led) είναι στον τοίχο τρεις μέρες, αυτό το διάστημα είδα πολύ πράμα.
Γενικότερα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Προτιμώ κάθε μέρα όλη μέρα την ποιότητα των 85" σε 4Κ -HDR -Dolby vision παρά τις 110" του optoma.
Ψιλολογικό.
Το θέμα είναι αν θα την προτιμούσες από 110" σε JVC/Sony.

Αν κλέψεις και πλησιάσεις λίγο καναπέ, δεν θα είναι και πολύ φανερή η διαφορά στο μέγεθος.
Αν δεν σε ενοχλεί, τυχερός είσαι, εγω δεν μπορώ να παρακολουθήσω σε TV με τίποτα... πρέπει να κολλήσω σχεδόν επάνω μπας και πιάσω το viewing angle μου :D

Μεγειές και να την ευχαριστιέσαι όσο δεν πάει!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.753
Η τηλεόραση δείχνει εντελώς σούπερ, τι να λέμε τώρα.

Το κεντρικό όμως, μπροστά σε αυτή την τηλεορασάρα, δείχνει ολίγον τι παιδικό!

Μήπως να πάρεις ένα μεγαλύτερο;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.066
Έχει (ή γενικά έχουν) κάποιο σένσορα ώστε να ρυθμίζεται αυτόματα η φωτεινότητα ανάλογα το φως του δωματίου; Αυτό θα προστατεύει και τα μάτια.

Να και ένα feature που πρέπει να κοιτάμε αν έχει η ΤV.

Προσωπικά είναι βέβαιο πως έτσι όπως είναι οι νέες τηλεοράσεις το 60%-70% της φωτεινότητας θα πάει χαμένο. Μπορεί και 80%. Αποκλείεται να βλέπω με τόσο φως. Το 5 για παράδειγμα που βλέπω εδώ είναι πάρα πολύ.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Καλορίζικη !!!
Καλές θεάσεις !!!
Λογικά όταν καλιμπραρίστει δεν θα έχει τόσο φως
Θεωρητικά δεν θα έχεις τόσο επιθετική θέαση
Σκέψου το σενάριο να καλιμπραριστει με και χωρίς τα φώτα ανοιχτά
Πιστεύω θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη με την οικογένεια χωριά που δεν χρειάζεσαι συσκοτηση σε αθλήματα η επίγεια κανάλια
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ψιλολογικό.
Το θέμα είναι αν θα την προτιμούσες από 110" σε JVC/Sony.

Αν κλέψεις και πλησιάσεις λίγο καναπέ, δεν θα είναι και πολύ φανερή η διαφορά στο μέγεθος.
Αν δεν σε ενοχλεί, τυχερός είσαι, εγω δεν μπορώ να παρακολουθήσω σε TV με τίποτα... πρέπει να κολλήσω σχεδόν επάνω μπας και πιάσω το viewing angle μου :D

Μεγειές και να την ευχαριστιέσαι όσο δεν πάει!
Εγω οπως το βλεπω δεν εχει να κανει μονο με την καλυψη γωνιας θεασης αλλα και με τα φυσικα μεγεθη των υποκειμενων/αντικεμενων...ακομη και εαν εχεις αυτην τα αυτα ειναι μικροτερα του φυσικολογικου, ενω το ζητουμενο ειναι μεγαλυτερα αυτου...
Ασε που οσο πλησιαζεις βλεπεις αλλα που δεν πρεπει...>:(

Καλοριζικη !
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Τωρα που βλεπω το μεγεθος και τη ποιοτητα εικονας , ενω σκεφτομουν να παρω 77 oled μπαινω σε δευτερες σκεψεις !
Οι OLED παραμένουν πολύ καλύτερες! Αλλά για να πάρεις το 100% θέλουν και αυτές ελεγχόμενο ως προς το φως χώρο. Αν έχεις φως πήγαινε στην 95ρα.
Τώρα Venom καταλαβαίνεις γιατί έγραψα ότι οι καλές TV είναι μονόδρομος. Το contrast που έχουν ακόμη και οι απλές, είναι ανώτερο κάθε προβολέα.
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Καλορίζικη...
Δείχνει να έχει πολύ φωτοστέφανο... Θα χει λίγες ζώνες..
Η συγκεκριμενη ειναι η κορυφαια στη χρονια της mini led με ελαχιστο φωτοστεφανο Το μονο που χρεαζεται ειναι ενας μικρος ελεγχομενος φωτισμος . Οπως γνωριζουμε αλλωστε κ το εχει αποδειξει η Sony οι ζωνες πρεπει να ελεγχονται καταλληλα αλλιως δεν εχει νοημα το πληθος τους .
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.222
Η τηλεόραση δείχνει εντελώς σούπερ, τι να λέμε τώρα.

Το κεντρικό όμως, μπροστά σε αυτή την τηλεορασάρα, δείχνει ολίγον τι παιδικό!

Μήπως να πάρεις ένα μεγαλύτερο;
Το RP 600C είναι Κώστα , 2 εξαμισάρια γουφρερ έχει όπως και όλα τα υπόλοιπα ηχεία μου. Ομοιομορφία 😝
Έχει (ή γενικά έχουν) κάποιο σένσορα ώστε να ρυθμίζεται αυτόματα η φωτεινότητα ανάλογα το φως του δωματίου; Αυτό θα προστατεύει και τα μάτια
Έχει Αλέξη , είναι το πρώτο που απενεργοποίησα 🤣🤣
Προσωπικά είναι βέβαιο πως έτσι όπως είναι οι νέες τηλεοράσεις το 60%-70% της φωτεινότητας θα πάει χαμένο. Μπορεί και 80%.
Στο Sdr ίσως ισχύει. Για HDR , Dolby Vision χρειάζεται όλο το φως που διαθέτει η tv.
Ψιλολογικό.
Το θέμα είναι αν θα την προτιμούσες από 110" σε JVC/Sony.
Προβολέα ήθελα Βασίλη αλλά δεν έβγαιναν τα κουκιά για παρόμοια εικόνα με αυτή που έχω τώρα στις 120" όμως ίντσες. Το ποιοτικό και το μεγάλο μαζί θέλουν χρήμα και υποδομές στο σπίτι που δεν έχω. Προτίμησα λιγότερες ίντσες με αντάλλαγμα ποιότητα και ευκολία χρήσης.
Αν δεν σε ενοχλεί, τυχερός είσαι, εγω δεν μπορώ να παρακολουθήσω σε TV με τίποτα... πρέπει να κολλήσω σχεδόν επάνω μπας και πιάσω το viewing angle μου
Ακόμα δεν με ενοχλεί , δεν έχω πρόβλημα. Φοβόμουν την μετάβαση από τις 110 στις 85 αλλά όλα καλά προς το παρόν. Ήρθε και λίγο πιο μπροστά όπως είπα με τη βάση.
Ισα ίσα λόγω της πολύ μεγαλύτερης αντίθεσης που έχει η Sony σε σχέση με δον προβολέα μπαίνω 100% μέσα στο περιεχόμενο.
Καλορίζικη...
Δείχνει να έχει πολύ φωτοστέφανο... Θα χει λίγες ζώνες.
Καλημέρα Κώστα, τουλάχιστον στις φωτό δεν υπάρχει φωτοστέφανο ,το blooming εννοείς ; Για το blooming ισχύει ότι έγραψα στο αρχικό κειμενάκι με τις εντυπώσεις μου. Όπου υπάρχει blooming σε διάφορα review κτλ που βλεπεις οι κάμερες των κινητών το δεκαπλασιάζουν.
Εδω η κάμερα έπιασε ένα 70% από αυτό που βλέπω , blooming πάντως δεν έπιασε. Κύκλωσε μου η πες μου τι εννοείς ότι είδες.
Δεν είμαι κολλημένος ούτε οπαδός εταιριών και των αγορών μου. Εάν την έπαιρνα και δεν με ικανοποιούσε θα έτρωγε κράξιμο και θα πηγαίναμε για άλλα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.066
Έχει Αλέξη , είναι το πρώτο που απενεργοποίησα 🤣🤣
Εμένα έχει και το απολαμβάνω. Η εικόνα προσαρμόζεται στις φωτιστικές συνθήκες του δωματίου. Αλλιώς θα ήμουν με το remote στο χέρι. 🙂
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.222



Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
α δλδ δεν βλεπεις κατι τετοιο εσυ ;

Δεν υπαρχει νοημα να το συνεχιζεις γνωριζει το μελος οτι δεν αγορασε oled και σ απαντησε κιολας , αλλα τριβεσαι στη γκλιτσα του τσοπανη χωρις λογο ....
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.222
α δλδ δεν βλεπεις κατι τετοιο εσυ ;

Πάλι τα ιδιααα. Έβαλα πόσες φωτο και το σχόλιο σου ήταν " δείχνει να έχει πολύ φωτοστέφανο ", σου λέω κύκλωσε το μου και εσύ αμφισβητώντας την όραση μου βάζεις μια φωτογραφία ενός πάνελ που δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου.
ΕΚΑΝΑΝ REVIEW την 65" . ΕΧΩ ΤΗΝ 85 με διπλάσιο native contrast σαφώς λιγότερο έως ανύπαρκτο blooming εντός περιεχομένου και πάνελ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ κατασκευαστή.
Ειλικρινά σκασίλα μου για την Sony και τις τηλεοράσεις της. Δε πα να κλείσει αύριο ποσώς με ενδιαφέρει . Σκασίλα μου και για την επιλογή μου. Ενάμιση μηνιάτικο έδωσα εάν ήταν όπως τα λες τη πούλαγα και έπαιρνα άλλη .
Εάν δεν ήσουν εμμονικός και δεν είχες τέτοιο ύφος θα σε καλούσα σπίτι μου να κάτσεις στο μισό μέτρο να ψάχνεις για blooming να γουστάρεις. 😡
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.796
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top