Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Το νημα καταντα εξαιρετικο ... μπραβο !
Οριστε, αυτο με το Cosi fan tutte δε το κατεχα ,
βεβαια καπως γνωστο μου φανηκε και ηψαξα απο 'δω , ηψαξα απο 'κει ... κατι βρηκα
Cosy Fanni Tutti of Throbbing Gristle.
(βανω μια σεμνη φωτο ...)

:drinks:
Αν δεν το έχεις κοιτάξε, δες και το ντουέτο Chris and Cosy.....
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αν δεν το έχεις κοιτάξε, δες και το ντουέτο Chris and Cosy.....
Παιδι μου , αυτα τα κατεχω απο 'ξω κι ανακατωτα !
... γι' αυτο δε μου 'πομεινε χρονος να μελετησω κανα λιμπρετο και να γενω κι εγω ανωτερος αθρωπος ...

:drinks:

κι ενα κοινωνικο μυνημα
mesi tsipuro.jpg
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Η Κλασική Μουσική και γενικότερα η μουσική έχει αυτό το απροσδιόριστο, άπιαστο (elusive) μήνυμα που ακόμα και όταν θέλει να περιγράψει κάτι συγκεκριμένο (π.χ. τη θύελλα), να το ξεπερνά, να το υπερβαίνει και να σε προσκαλεί να ψάξεις περισσότερο, να ακούσεις τόσες και τόσες φορές το ίδιο έργο, χωρίς να αισθάνεσαι κόπωση, και κάθε φορά να φαίνεται ως κάτι καινούργιο ή διαφορετικό ή έστω φρέσκο.
Στον προσωπικό σου χώρο έχεις φροντίσει για κάποιο “ποιοτικό” ηχοσύστημα
ώστε να απολαμβάνεις τις μουσικές επιλογές σου ή κάτι τέτοιο σου είναι αδιάφορο ?


.
 


gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Στον προσωπικό σου χώρο έχεις φροντίσει για κάποιο “ποιοτικό” ηχοσύστημα
ώστε να απολαμβάνεις τις μουσικές επιλογές σου ή κάτι τέτοιο σου είναι αδιάφορο ?
ΔΥΟ ΩΡΕΣ και δεν έχει απαντήσει;;;;

Πριγκηπούλη τι έπαθες; Είσαι καλά;;;;
 


Μηνύματα
6.767
Reaction score
5.909
Ή να πούμε για τον "Ξέρξη" που τραγουδά επί σχεδόν 10 λεπτά για την σκιά του δέντρου κάτω από το οποίο κοιμήθηκε το μεσημέρι. Έλεος, ούτε η μουσική δεν το σώζει αυτό.
Γενικά, η υπόθεση στις μπαρόκ όπερες είναι για γέλια...
Κι όμως το Ombra mai fu είναι μια εξαίσια άρια, μοναδικής μουσικότητας, εξαίρετης μελωδικότητας και θαυμάσιας αρμονίας, υπέροχο για τους τραγουδιστές και έργο εμπνεύσεως για τους μουσικούς. Η άρια αυτή αποτελεί τρανή απόδειξη του πως μπορεί να μεταμορφωθεί και το πιο τετριμμένο κείμενο σε μεγάλη τέχνη χάρις στον υπερβατικό τρόπο που μπορεί να λειτουργήσει η μουσική στα χέρια ένος εμπνευσμένου συνθέτη.
Όσο για τις Όπερες της περιόδου Baroque, υπάρχουν και ενδιαφέροντα έργα, τουλάχιστον ως προς το θέμα τους (ουκ ολίγες από αυτές στηρίζονται σε Αρχαίες τραγωδίες ή την Ελληνική μυθολογία). Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στις άριες, όπου συνήθως ένα μικρό σε έκταση και αδιάφορο κείμενο αποτελεί το εφαλτήριο για να δείξει ο τραγουδιστής τις μουσικές και φωνητικές του ικανότητες, ο δε συνθέτης να αναπτύξει το μελωδικό υλικό του, που στα Recitatives αναπτύσσεται η δράση αλλά όχι η μουσική.
 


Μηνύματα
6.767
Reaction score
5.909
ΔΥΟ ΩΡΕΣ και δεν έχει απαντήσει;;;;

Πριγκηπούλη τι έπαθες; Είσαι καλά;;;;
Σου έλειψα? Για φαντάσου...
(Παρατηρώ ότι το user name μου σε απασχολεί σχεδόν σε κάθε ποστ σου. Μου φαίνεται ότι ακολουθείς αρκετά πιστά αυτό που έλεγε ο Όσκαρ Ουάιλντ: To deal with trivial things seriously and with serious things with triviality).
Στον προσωπικό σου χώρο έχεις φροντίσει για κάποιο “ποιοτικό” ηχοσύστημα
ώστε να απολαμβάνεις τις μουσικές επιλογές σου ή κάτι τέτοιο σου είναι αδιάφορο ?


.
Φυσικά και έχω ένα hi-end μηχάνημα για να μπορώ να αξιοποιήσω την αρκούντως μεγάλη συλλογή μου σε CDs/SACDs & Audio Blu-rays. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε αυτό, καθόσον είναι εντελώς εκτός θέματος.
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Σου έλειψα? Για φαντάσου...
(Παρατηρώ ότι το user name μου σε απασχολεί σχεδόν σε κάθε ποστ σου. Μου φαίνεται ότι ακολουθείς αρκετά πιστά αυτό που έλεγε ο Όσκαρ Ουάιλντ: To deal with trivial things seriously and with serious things with triviality).
Εδώ όμως εγώ εφαρμόζω το "treating frivolous things with frivolity", κι αυτό το έγραψα εγώ. Να, μόλις τώρα.

Πριγκηπούλη μου διασκεδάζω μαζί σου αν δεν το έχεις καταλάβει, αλλά επειδή το 'χεις πάρει πατριωτικά και δεν αφήνεις τίποτε να πέσει κάτω Ο,ΤΙ και να σου γράψει ο καθένας, και θέλεις να έχεις διαρκώς τον τελευταίο λόγο πετώντας ατάκες που έχεις παραγαλίσει του τύπου "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", φοβήθηκα πως κάτι έπαθες όταν πέρασαν δύο ώρες και δεν έχεις απαντήσει σε μια τόση απλή ερώτηση, και πως κινδυνεύω να χάσω τη διασκέδασή μου, με πιάνεις;

¨Ελα τώρα πέτα μια κακιασμένη ατάκα να σε χαρώ ματάκια μου!

Και υποσχέσου μου πως δε θα μου δώσεις ξανά τέτοια τρομάρα!
 

Μηνύματα
6.767
Reaction score
5.909
Εδώ όμως εγώ εφαρμόζω το "treating frivolous things with frivolity", κι αυτό το έγραψα εγώ. Να, μόλις τώρα.

Πριγκηπούλη μου διασκεδάζω μαζί σου αν δεν το έχεις καταλάβει, αλλά επειδή το 'χεις πάρει πατριωτικά και δεν αφήνεις τίποτε να πέσει κάτω Ο,ΤΙ και να σου γράψει ο καθένας, και θέλεις να έχεις διαρκώς τον τελευταίο λόγο πετώντας ατάκες που έχεις παραγαλίσει του τύπου "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", φοβήθηκα πως κάτι έπαθες όταν πέρασαν δύο ώρες και δεν έχεις απαντήσει σε μια τόση απλή ερώτηση, και πως κινδυνεύω να χάσω τη διασκέδασή μου, με πιάνεις;

¨Ελα τώρα πέτα μια κακιασμένη ατάκα να σε χαρώ ματάκια μου!

Και υποσχέσου μου πως δε θα μου δώσεις ξανά τέτοια τρομάρα!
Και όμως εφαρμόζεις στο ακέραιο αυτό που είπε ο Όσκαρ Ουάιλντ. Απλά, το παίρνεις ακόμα πιο σοβαρά από τη στιγμή που διασκεδάζεις...πολλώ μάλλον...με τα ασήμαντα...
(Πρόσεξε από τον ενθουσιασμό σου τι θα..."παραγαλίσεις"...).
Παρά τις προσπάθειές σου να μου γίνεις εχθρικός, αντιπαθής και τα τοιαύτα, δεν τα καταφέρνεις. Είσαι θερμός και έντιμος από τον τρόπο που γράφεις. Σου εύχομαι όλα τα αίσια να είναι πάντα με το μέρος σου.
Καλή σου νύχτα!
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Και όμως εφαρμόζεις στο ακέραιο αυτό που είπε ο Όσκαρ Ουάιλντ. Απλά, το παίρνεις ακόμα πιο σοβαρά από τη στιγμή που διασκεδάζεις...πολλώ μάλλον...με τα ασήμαντα...
(Πρόσεξε από τον ενθουσιασμό σου τι θα..."παραγαλίσεις"...).
Παρά τις προσπάθειές σου να μου γίνεις εχθρικός, αντιπαθής και τα τοιαύτα, δεν τα καταφέρνεις. Είσαι θερμός και έντιμος από τον τρόπο που γράφεις. Σου εύχομαι όλα τα αίσια να είναι πάντα με το μέρος σου.
Καλή σου νύχτα!
Ω μα τι μεγαλοπρέπεια.... Αληθινός γαλαζοαίματος!!! :biggrin:

Κοίτα να μείνεις στο φόρουμ, μη φύγεις, έχεις ρόλο να παίξεις.....
 

Μηνύματα
6.767
Reaction score
5.909
Ω μα τι μεγαλοπρέπεια.... Αληθινός γαλαζοαίματος!!! :biggrin:

Κοίτα να μείνεις στο φόρουμ, μη φύγεις, έχεις ρόλο να παίξεις.....
Ω, μα τι μεγαλοσύνη...Αληθινός άρχοντας...(but you don't have to patronize me. Είπαμε είσαι καλός και έντιμος. Μείνε εκεί!).
Καλή νύχτα και πάλι.
Αυτό είναι ένα αριστούργημα par excellence! O Wagner και μόνο φθάνει για να πάρει κάνεις έστω και μια φευγαλέα εικόνα σε τι ύψη έφθασε η Κλασική Μουσική.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Ω, μα τι μεγαλοσύνη...Αληθινός άρχοντας...(but you don't have to patronize me. Είπαμε είσαι καλός και έντιμος. Μείνε εκεί!).
Καλή νύχτα και πάλι.
Κάτσε ρε πριγκηπάκο, πάλι με τις καληνύχτες, αφού καθε φορά που θα σου απαντώ, ο εγωισμός σου θα σου επιβάλλει να ανταπαντήσεις, οπότε τι καληνύχτες και καληνύχτες;;;;

Σου λέω να μείνεις στο φόρουμ γιατί υπάρχουν κι άτομα που σε παίρνουν στα σοβαρά.... θα βρεις περιβάλλον να κορδώνεσαι.... Όλο και θα βρίσκεις προφάσεις να πετάξεις ρητά στα λατινικά, στα αγγλικά, στα καθαρευουσιάνικα...... Έχει ψωμί εδώ για σένα..... Άκου που σου λέω.... ;)
 

Μηνύματα
6.767
Reaction score
5.909
Κάτσε ρε πριγκηπάκο, πάλι με τις καληνύχτες, αφού καθε φορά που θα σου απαντώ, ο εγωισμός σου θα σου επιβάλλει να ανταπαντήσεις, οπότε τι καληνύχτες και καληνύχτες;;;;

Σου λέω να μείνεις στο φόρουμ γιατί υπάρχουν κι άτομα που σε παίρνουν στα σοβαρά.... θα βρεις περιβάλλον να κορδώνεσαι.... Όλο και θα βρίσκεις προφάσεις να πετάξεις ρητά στα λατινικά, στα αγγλικά, στα καθαρευουσιάνικα...... Έχει ψωμί εδώ για σένα..... Άκου που σου λέω.... ;)
Τα περί "εγωισμού" ισχύουν στο ακέραιο και για σένα (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δίνεις).
Τα υπόλοιπα αποτελούν πάλι τρόπο χειραγώγησης (έστω και άθελά σου, αν και μου φαίνεται ότι το κάνεις πολύ συνειδητά...).
Μπορείς να έχεις τον τελευταίο λόγο.
 

TGD

Μηνύματα
6.909
Reaction score
7.004
Βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικές αυτές τις αντεγκλίσεις, σε ένα θέμα που προσπαθεί να ασχοληθεί με ένα σοβαρό ερώτημα!

Νομίζω ότι η έμφαση της πνευματικής μας ζωής στον λόγο (πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς) είναι αυτή που οδηγεί τον Prince να μιλάει για τις πολλαπλές αναγνώσεις της κλασικής μουσικής. Και νομίζω ότι ευρύτερα μπορεί να ειπωθεί το ίδιο και για άλλες μορφές τέχνης που είναι επιτελεστικές. Όταν χορεύουμε σε ένα πανηγύρι λαμβάνουμε μέρος σε ένα κοινωνικό δρώμενο με το οποίο λίγο-πολύ είμαστε εξοικιωμένοι. Αλλά όταν παρακολουθούμε μια παράσταση μοντέρνου χορού η πρόσληψη του τι βλέπουμε μπορεί να μην είναι ξακάθαρη. Εξαρτάται από τις προηγούμενες εμπειρίες μας σε ακριβώς αυτό το είδος δρώμενου.

Για αυτό το θέμα θυμάμαι και εκείνη την αγγλική κομωδία (νομίζω ότι ήταν στο "Κάντο όπως ο Μπέκαμ") με την σκηνή του ινδικού γάμου, όπου ενώς ταγουδάνε το γαμήλιο μοιρολόι για τη νύφη που φεύγει από το σπίτι οι άγγλοι λένε "τι χαρούμενη μουσική"!

Όταν λοιπόν έχει πολύπλοκους ήχους διατεταγμένους με κανόνες, χωρίς καμία αναφορά στο λόγο, πώς μπορείς να βγάλεις άκρη για το νόημα (αν υπάρχει νόημα) πίσω από αυτούς χωρίς λίγο διάβασμα; Ανεξάρτητα από το αν σου αρέσει ηχητικά ή όχι. Κι εμένα μου άρεσε ηχητικά το "τραγούδι για το ταξίδι του σολωμού" από τους αβορίγινες της Ταιβάν που άκουσα σε μια συλλογή, μα ανάθεμα αν κατάλαβα το τι σήμαινε!

Η απόλαυση λοιπόν είναι κάτι ξέχωρο από την κατανόηση. Ωχ, νομίζω ότι αυτή η φράση επίσης σηκώνει πολλαπλές ερμηνίες...
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικές αυτές τις αντεγκλίσεις, σε ένα θέμα που προσπαθεί να ασχοληθεί με ένα σοβαρό ερώτημα!
Το ερώτημα του θέματος δεν ήταν παρά μια πρόφαση για να μπει το υπερφίαλο αυτό τυπάκι και να προσπαθήσει όχι μόνο να εξυψώσει την κλασική μουσική (λες και η κλασική μουσική τον έχει ανάγκη!) αλλά κυρίως να μειώσει κάθε άλλο είδος μουσικής μαζί με όσους μπορεί να το προτιμούν. Γιατί; Γιατί σου λέει, αν η κλασική μουσική είναι τόσο σπουδαία, αυτομάτως σπουδαίος είμαι κι εγώ που την αγαπώ.

Για να εξηγήσει σε όσους διαφωνούν μαζί του τα σημεία στα οποία "σφάλλουν". Ή τα σημεία που "δεν κατανοούν".

Αυτή είναι όλη η υπόθεση.

Δες το ύφος με το οποίο γράφει, τι πομπώδη γλώσσα επιλέγει να χρησιμοποιεί, τι εγωισμό επιδεικνύει.

Πάνω από όλα, δες την απόλυτη απουσία ταπεινοφροσύνης.

Αναρωτιέμαι αν έστω κι ένας μουσουργός της κλασικής μουσικής έδειξε ποτέ τέτοιο τουπέ, τέτοιο αφ' υψηλού υφάκι, τέτοια έπαρση. Όχι ένας ακροατής, αλλά ένας συνθέτης.

ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν η κλασική μουσική εκπροσωπείται από τέτοια άτομα....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.477
Reaction score
37.508
... αν ειναι "τελεια" αυτο ειναι το μεγαλο λαθος της...δεν ειναι αθρωπινη. 🐒
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
συντροφε χαρη εδω εισαι πως τ ακους;
Μια χαρά ακούγεται μρε συ Χρήστο μου..
Αλλά δεν έχω τις γνώσεις και τη μουσική παιδεία για να το αξιολογήσω.
Και εν πάσει περιπτώσει, θέλω να είμαι ειλικρινής. Δε νομίζω πως θα μπορούσε να κρατήσει το ενδιαφέρον μου για πάνω από 10 λεπτά. Αντιθέτως θα μπορούσα να ακούω τους Creedence Clearwater Revival ή τον Van Morrison για κανένα 24ωρο non stop..
Προφανώς αυτό δε σημαίνει κάτι για την αξία της κλασικής μουσικής, κάθε άλλο.
Just not my cup of tea!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.574
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top