Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow (M.C.Frame Interpolation)?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Ωραίος!

Να δούμε πότε θα ενσωματωθεί όμως αυτή η δυνατότητα σε κάποιο sotware (player) ώστε να παίζουμε τις ματρόσκες μας με έξοδο 60 frames. Εδώ σε θέλω. Και απ'ότι βλέπω, αυτό είναι μάλλον αδύνατο με τα σημερινά δεδομένα... ή μήπως κάνω λάθος?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

mmme

Eσύ φαίνεταi πως έπαιξες είδη με το Framrate Doubler και τα scripts του Avisynth κτλ. Επίσης κατάλαβα ότι μετατρέπεις τις ταινίες "offline" και τις παίζεις μετά έτοιμες.Όσο για τα φύκια της Sony τα λέω εγώ αλλά κανείς δεν ακούει (ας μην πω για τους AV receivers), αλλά γιατί να σκάω η μόνη είναι? Εδώ το κάνει η Mark Levinson από τότε που άνοιξε...........και ο καημένος ο Mark έχασε και το όνομα του.


CostaEar & Υπόλοιποι

Αν έχετε όρεξη και χρόνο να ασχοληθείται μιας και εγώ έχω αυτή τη στιγμή πήξει με κάτι δουλειές διαβάσετε αυτά τα thread και παίξτε με τα script.
Είναι απλά θέμα χρόνου να λυθεί το θέμα και να γίνεται και real time.

Από το AVS (Και μην πεταχτεί κανένας Coyas)

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1025800&highlight=interpolation

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1132692

Αλλά εγώ νομίζω ότι αυτός που θα το ψάξει καλύτερα απ'όλους είναι ο Καφάτος.

Ανδρέα τι λές για αυτό το σκριπτάκι?

SetMtmode(2,24)
global idx1 = 10
global source=ffdshow_source()
source=changefps(source,source,true)
# assume progressive PAL 25 fps or NTSC Film 23.976 source
idx1 = idx1 + 1
backward_vec = source.MVAnalyse(blksize=16, isb = true, chroma=false, pel=1, searchparam=1, idx=idx1)
# we use explicit idx for more fast processing
forward_vec = source.MVAnalyse(blksize=16, isb = false, chroma=false, pel=1, searchparam=1, idx=idx1)
source.MVFlowFps(backward_vec, forward_vec, num=3*FramerateNumerator(source), den=FramerateDenominator(source), mask=0, idx=idx1)
distributor()
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Έπαιξα φίλε JargonGR με μερικά προγράμματα αλλά κύρια με το TMPGEnc 4.0 XPress
http://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/te4xp.html
που είναι καταπληκτικό. Για να έχω βέβαια τα αποτελέσματα που θέλω έκανα πολλά τέστ και χρησιμοποίησα την πιό αργή διαδικασία encoding που έχει περίπου (ανάλογα με τι το βάζεις να κάνει και πόσα φίλτρα χρησιμοποιείς ) χρόνο 30χ περίπου . Δηλαδή για μιά 2ωρη ταινία 60 ώρες συνεχούς encoding. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει.

Πάντως η λύση είναι σίγουρα στο soft. Είναι γνωστό εξ άλλου πως το hard έτρεχε πάντα πίσω από το soft και όχι αντίστροφα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

60 ωρες για μια ταινια?:111:
Και δεν αγοραζω απ'ευθειας τον Sony/Optoma να ησυχασω?:144:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Με τι Hardware mmene? Απ'οτι είδα το πακέτο υποστηρίζει CUDA με 700-800% καλύτερη ταχύτητα.

Οπότα με δύο GTX295 SLI overclocked to death + iCore7 @ 4,5GHz τις βλέπω να γίνονται οι 60 ώρες 3 χαλαρά.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Οk βεβαιώθηκα, είστε και οι δυο τελειωμένοι...:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Οk βεβαιώθηκα, είστε και οι δυο τελειωμένοι...:116:
:135::135::135:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Με cuore-duo στα 3GHz και χωρίς overlock, αλλά δίνετε μεγάλη σημασία στο χρόνο παρακάμπτοντας την ποιότητα. Κάνω δύο περάσματα και βάζω την επεξεργασία στο αργότερο για καλύτερη ποιότητα.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

60 ωρες για μια ταινια?:111:
Και δεν αγοραζω απ'ευθειας τον Sony/Optoma να ησυχασω?:144:
Φίλε Αντρέα δεν διαλέγω την επιλογή σου γιατί

1) Κανένα μέσο αναπαραγωγής η προβολής δεν μπορεί να διορθώσει πλήρως τα εγγενή σφάλματα και αδυναμίες της πηγής. Αλλιώς με έναν άριστο scaler δεν θα είχαμε ανάγκη το blu ray.

2) Μιλάμε όχι μόνο για interpolation, pulldown, pal to ntsc, dvd to BD and vise versa αλλά και για πολλές άλλες βελτιώσεις της εικόνας με διάφορα φίλτρα.

3) Η εικόνα του Infocus 83 υστερεί μόνο κατά 0,001% απ' τον Sony στο 24p. Σε όλα τα άλλα είναι σαφώς καλύτερος.

4) Τα HD δισκάκια που παίζω στο Toshiba HD player δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αντίθετα η κίνηση είναι πολύ ομαλή και ομοιόμορφη.

Άρα η πατάτα είναι στους φωστήρες του 24P. Bέβαια ο νοών νοήτω γιατί μας προέκυψε ξαφνικά αυτό το φρούτο.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Kαλα ρε Μιχαλη....60 ωρες....!!!!

Εδω λεμε να βαλουμε μια ταινια να δουμε και δεν εχουμε χρονο...και εσυ περιμενης 60 ωρες για να φτιαξεις την ταινια για να δεις.....!!!!

Καλα εγραψε ο joseph "Οk βεβαιώθηκα, είστε και οι δυο τελειωμένοι..."
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

mme

Έχω έναν Q9550 @ 4.13Ghz και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή.....

Το κατέβασα (TMGEGEnc Works?) τώρα να βρω όρεξη να βάλω νερό στο εργαλείο και να το βάλω εμπρός. Θα δω παίζει και θα ενημερώσω.

Α επίσης κάτι άλλο ο mme μου κάνει καλό γιατί έχουμε τον ίδιο προβολέα και με αυτά που γράφει με προστατεύει από έξοδα για αλλαγή προβολέα.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Kαλα ρε Μιχαλη....60 ωρες....!!!!

Εδω λεμε να βαλουμε μια ταινια να δουμε και δεν εχουμε χρονο...και εσυ περιμενης 60 ωρες για να φτιαξεις την ταινια για να δεις.....!!!!

Καλα εγραψε ο joseph "Οk βεβαιώθηκα, είστε και οι δυο τελειωμένοι..."

1) Ο PC εργασίας δουλεύει και χωρίς εμένα Κωστάκη.

2) Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Μερικές αγουρίδες όμως δεν ωριμάζουν ποτέ.

3) Όντως είναι τελειωμένοι όσοι δεν βρίσκουν χρόνο για να δούν μια ταινία.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

3) Όντως είναι τελειωμένοι όσοι δεν βρίσκουν χρόνο για να δούν μια ταινία.

Αν δεν έχει χρόνο να δει μια ταινία τότε βράσε κόλυβα!
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Απάντηση: Θα αγοραζατε βιντεοπροβολεα μονο για το motionflow?

Πολύ σημαντικός παράγοντας το motionflow και θα παίξει ρόλο σίγουρα στην αγορά ενός προβολέα. Από μόνο του πάντος όχι αλλά φυσικά με μια πολύ καλή εικόνα και προσωπικά για εμένα και αξιοπρεπή φωτεινότητα γιατί δεν μπορώ να έχω πλήρη συσκότιση την μέρα. Ξέρουμε μήπως αν τα καινούρια BenQ θα έχουν τέτοια κόλπα;
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

Το frame interpolation σε οσες υλοποιησεις το ειδα δεν μου εχει αρεσει καθολου.
Προσωπικα το judder δεν με ενοχλει παρα μονο όταν γινεται εντονο λογω λαθους χειρισμου τις καμερας.

π.χ. στο "Book of the dead II" Σκηνοθεσια Sam Raimy,εχει μια πολυ χαρακτηριστική σκηνη στο δασος οπου η καμερα περιστρεφεται εντος ενος ξεφωτου κοιταζοντας τις κορυφες των δεντρων απο το εδαφος.

Θελει πολυ γερο στομαχι για να το αντεξεις!
Τα δεντρα γινονται στρατιωτες που προσπαθουν να οργανωθουν! Ομως,αυτο ειναι καθαρα λαθος χειρισμος της καμερες.Στην ουσια οι κινηματογραφιστες υπερέβησαν τις δυνατοτητες του μεσου.

Το πιο σωφρον θα ηταν να γινοταν αναβαθμιση των προδιαγραφων του μεσου.
Μια συντηρητική αυξηση,με λογικο κοστος και εμφανη αποτελεσματα,στα 48fps θα ελυνε σε μεγαλο βαθμο το προβλημα.

.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

@ΝΙΧ: Είναι αλήθεια ότι σήμερα δεν είναι όλες οι υλοποιήσεις του καλές. Από την άλλη όμως, αυτές που είναι πετυχημένες κάνουν διαφορά και μάλιστα μεγάλη.
Στο ότι η ρίζα του κακού βρίσκεται -εν πολλοίς- στις προδιαγραφές του μέσου έχεις δίκιο, αλλά ξέρεις τι λένε για το βουνό και το Μωάμεθ... :126:
Όπως και νά'χει, νομίζω πως είναι κάτι που λείπει από το νέο μοντέλο της BenQ.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

Δημητρη,συμφωνω μαζι σου.Σαφως οποιος προβολεας παρουσιαζεται τωρα πρεπει να εχει FI στα βασικα του χαρακτηριστικά.

Εξεφρασα τη προσωπικη μου αποψη σχετικα με τη δυσαρεστη ρευστοτητα και αφυσικα ανευ τριβης παραγωγη κινουμενης εικονας με τη χρηση του FI.
Αυτο που ισως πρεπει να γινει ειναι,αφοσιωμένο πληρως ανεξαρτητο παραμετροποιησιμο μενου ρυθμισεων του FI.

*FI - Frame Interpolation

.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
0
Re: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

δεν το γνωριζα οτι στο windvd 9 το trimension δεν λειτουργει με blu ray
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

Πάντως απορώ, πώς ''εραστές'' της εικόνας, θέλουν ο προβολέας τους να έχει σύστημα που να προσθέτη πράγματα, (που δεν υπάρχουν) στην original εικόνα (frame) της κάθε ταινίας!!! :623:
 

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο BENQ W6000

Πάντως απορώ, πώς ''εραστές'' της εικόνας, θέλουν ο προβολέας τους να έχει σύστημα που να προσθέτη πράγματα, (που δεν υπάρχουν) στην original εικόνα (frame) της κάθε ταινίας!!! :623:
+1000 ..............!!!!!!!!!!!!!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.873
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top