Θα μας πεις μια ιστορία??

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Έχω γράψει άπειρα παιξίματα μπουζουκιού με το συγκεκριμένο μηχάνημα! Πραγματικά το καταφχαρηστήθηκα! Ξεσήκωσα (με το αυτί) πολλά τραγούδια που εκείνη την εποχή έπαιζαν οι πειρατικοί ραδιοσταθμοί!

Άκουγα μέχρι και το πρόγραμμα του σταθμού του VasilisM (μεγάαααλη μούρη έπιανε μέχρι Πελοπόννησο) και έφτιαξα τις άπειρες κασέτες από τα χιτάκια της εποχής, γνήσια …κλόπυράιτ!:116:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μέχρι και timer είχε όταν με έπαιρνε ο ύπνος για να κλείνει!:138:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Το είχα αγαπήσει τόσο πολύ, που του ανέθεσα να είναι ο κύριος «άρχων» στο πρώτο πάρτυ που έκανα στο σπίτι !

Ξέρετε τώρα… κοριτσάκια μαζεμένα γύρω γύρω να διαλέγουν κασέτες, με τα extreme χιτ της εποχής!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Δεν άκουσα, τι ρωτήσατε?? Αν δουλεύει ακόμα???:143:


Μα… είπαμε! Made in Japan! Δε σπάει δε χαλάει!!:404:
Συνεχίζεται…:119:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Θα ξαναδιαβάσω γύρω στην 40 σελίδα που θα γράψεις για τα ONKYO:114:

Ευτυχώς που δεν κρατάς από Ορλώφ μεριά...γιατί θα είχες και δαγγεροτυπία τον τηλεβόα από τα Ορλωφικά !!!!!!!!!!!!!!:414:

Σταματάκη φιλαράκι μου
:622:
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Θα ξαναδιαβάσω γύρω στην 40 σελίδα που θα γράψεις για τα ONKYO

Ευτυχώς που δεν κρατάς από Ορλώφ μεριά...γιατί θα είχες και δαγγεροτυπία τον τηλεβόα από τα Ορλωφικά !!!!!!!!!!!!!!:414:

Σταματάκη φιλαράκι μου
Εγώ βρε, είμαι πιο προχώ! Μαζεύω και δαγγεροτυπίες, αλλά σε έκδοση χαρτιού!:143:
Ασε που δεν έχω και τίποτα "Made in CCCP"!!









Εδώ που τα λέμε, τι να διαβάσεις αφού τα ξέρεις... καλέ μου φίλε Μάνο!:138::624:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Η εφηβεία ήταν μια «λαϊκή» μουσική τρέλλα για μένα.
Τότενες είχαν σουξέ μεγάλο οι …κομπανίες! Έτσι κι εμείς!!

Κάναμε τα «κέφια μας» με άλλους 6 πυροβολημένους τραγουδιάρηδες!
Δυο κοπέλες στα φωνητικά, ένας πιανίστας, ένας ντράμερ, δυο κιθαρίστες και εμουά …το μπουζούκι και η φωνή!

Όπως καταλάβατε, εγώ το έπαιζα …«Καζατζίδης» ή και «Ζαμπέτας» έχοντας δίπλα μου τις …μανίτσες για δεύτερα φωνητικά! :138:

Πάρτυ σε σπίτια, σε αυλές, συναυλίες υπαίθριες με τα δυο συγκροτήματα που είχαμε.
Ένα ροκ με διακριτικά 4WD (Four Wheel Drive)


…η επιγραφή του συγκροτήματος πίσω από τον Βαλλάντη τον κιθαρίστα


… και ένα λαϊκό την «Πειραϊκή Κομπανία»!
Εδώ σε σχολική γιορτή για να μαζέψουμε μπικικί για την πενταήμερη!


Σε όλες τις εκδηλώσεις ακολουθούσε πάντα το φορητό ραδιοκασσετόφωνο της SANYO, για τις απαραίτητες εγγραφές…
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Παράλληλα, μεγαλώνοντας οι απαιτήσεις μου για ήχο, αλλά κυριολεκτικά χωρίς φράγκο στην τσέπη, είπα να γίνω ντιούης μπας και βελτιώσω έστω την ισχύ!

Έτσι λοιπόν μετά από μια γρήγορη έρευνα στο ΡΟΡ-22 και το Βασίλη στο Μοναστηράκι, πήρα το σακουλάκι της C&A σε kit!
Ήταν ένας ενισχυτής με τραντζίστορ στο τελικό στάδιο της Hitachi και ισχύ 2x60 watt RMS (έτσι έλεγαν τα specs της C&A).

Κολλητήρια, μετρήσεις με τη βοήθεια του κολλητού μου και νυν κουμπάρου μου και έτοιμο το εργαλείο!! Μπήκε στο ράφι, χρησιμοποίησα τα ηχεία του Sony – suitcase και έτοιμο το πρώτο μου «στέρεο..φονικό»!!!!:143:

Εδώ μπορείτε να δείτε το συνδυασμό ενισχυτή, φορητό ραδιοκασσετόφωνο και ηχεία!


Δυστυχώς η παλιά φωτογραφία δεν επιτρέπει να φανούν και οι μεταξοτυπίες των γραμμάτων, πάνω στο αλουμινένιο σασσί του πρώτου μου ντιούη ενισχυτή!:404:
Σκέτη τρέλλα εεε?
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Στο διπλανό αριστερό ράφι, κάτω από το αριστερό ηχείο, ίσως να παρατηρήσατε μια συσκευή.
Οι «ψαγμένοι» μάλλον κατάλαβαν τι είναι!

Ένα Grundig TK-14


To μηχάνημα μου το είχε χαρίσει ένας αγαπητός μπάρμπας μου, που τώρα δυστυχώς δεν είναι ανάμεσά μας.
Απ’ ότι μου είχε πει, έχει παίξει σε αμέτρητα πάρτυ της εποχής του 50-60!

Συνδεδεμένο και αυτό με τον πρώτο ενισχυτή μου!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Δουλεύει ακόμα υποδειγματικά… αλλά με έχει πιάσει η «άρνηση» λόγω καταγωγής του και το έχω πλέον ως στατικό μοντέλο στο ράφι!


Ουσιαστικά στην εφηβική μου ηλικία κατάφερα με ελάχιστα χρήματα, να φτιάξω το πρώτο μου ηχητικό σύστημα αποτελούμενο από ενισχυτή, ραδιόφωνο, κασσετόφωνο, …μπομπινόφωνο και ηχεία!!!!

Στην πορεία άλλαξαν πολλά, αλλά «δένοντας ολοκληρωμένο πλέον, το καράβι στο λιμάνι» η ουσία παραμένει η ίδια!
Δεν ξεχνάμε ποτέ από που κάναμε αρχή...:610:

Συνεχίζεται... :119:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Φοβερος!!!!
Δεν πουλουσες τιποτα ε???
Εγω για να παρω το επομενο επρεπε να πουλησω το παλιο,
συν οσα ακομα ειχα μαζεψει.
Σωστα καταλαβες.................δεν εχει μεινει τιποτα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Γεια σου ρε φιλαράκι.
Ρε συ. Μπας και σε κάποια κομμάτια της αφήγησης σου κάνει
συντροφιά κάνας ΣτεΝαγ μός?

Χώρια την πλάκα, δεν ξέρω αν φταίει το καλοκαίρι η κρίση
ή κάτι άλλο αλλά μπράβο σου, θεωρώ ότι έχει συγκινηθεί πολύς κόσμος!!:107:
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Ρε σεις... δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιός είσαι!:116:

Όλα μου φταίνε! Η κρίση, το καλοκαίρι, η κ@λόγρια που κάθεται στην πλατεία και την ακούω μέχρι εδώ πάνω, να τα "χώνει" στον άντρα της, οι αιμοροϊδες απ' το πολύ ...σεξ που μας κάνουν με τις αναδουλειές και πολλά άλλα!

Το μόνο παρήγορο σε όλο αυτό το story είναι οτι έχω το ΣτεΝαγμό δίπλα μου και έχω φτιάξει κεφάλι μ' αυτό το κοκκινέλι!! Να' σαι καλά ρε Στελλάρα με τους ωραίους σου κράσους!:619:
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Ωχχχχ....προβλεπω σηριαλ,τυπου Φωσκολου!
Συνεχισε φιλε Σταματη,με τον τροπο που ξερεις!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Ρε σεις.. δεν έχει ποδόσφαιρο σήμερα και στηθήκατε όλοι να παρακολουθήσετε την ιστορία??:204:

Εεεε αφού γουστάρετε και δεν έχετε κατεβάσει καμιά ταινιούλα (νόμιμα...:136:) συνεχίζω...

Με την πάροδο των χρόνων έφτασε η ώρα που η μάνα μου έβαλε τα κλάμματα στην πόρτα του σπιτιού. Μέχρι την προηγούμενη μέρα έλεγε: «Να φύγεις βρε, μπας και βάλεις μυαλό!»…

Εγώ έσκυψα ανέκφραστος, αλλά με πολύ αγάπη και την αγκάλιασα, δίνοντάς της ένα φιλί…
Χωρίς καλά καλά να το καταλάβω, ήμουν ήδη εδώ…:205:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μια χαρά πέρασα! Έκανα πολλούς φίλους, έγινα η ψυχή της παρέας και ως συνήθως με αναζητούσαν συνεχώς! Καταλάβατε γιατί έτσι?? Συνεχώς την έπαιζα την μπουζούκα!!!

Υπήρχε βρε παιδί μου ένα εσάνς! Δε με άφηναν να κάνω βήμα.:203:

«Πιάσε το όργανο και παίζε!» μου έλεγαν κι εγώ μιας και είχα μπει στο συγκρότημα του στρατοπέδου, το έπαιζα σα μουρλός, αλλά και δεν έχανα καιρό να το γλεντάω κι όλας!!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μετά από καιρό, μου έδωσαν το χαρτί… Μαζί μ’ αυτό και επειδή με έβλεπαν που ψαχνόμουν με τον ήχο και τα σχετικά, μου χάρισαν για ενθύμιο ένα αντικείμενο που ήταν στο γραφείο του επόπτη της στρατονομίας!

National SG-600
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.020
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top