Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Είχα σε 5.1 κι άκουγα αυτόν τον δίσκο:



Και τον άκουσα πολλές φορές, με απμίξινγκ πάντα, μου αρέσουν πολύ οι φωνές, χορωδίες, γενικά γουστάρω τα πάντα όλα με φωνητικά.


Μέχρι που ήρθε στα χέρια μου (και στο σκληρό δίσκο στον σέρβερ) η φουλ έκδοση σε Dolby Atmos.

Τι μ :tongue: λακίες άκουγα τόσο καιρό...

Δεν υπάρχει. Το Atmos είναι εντελώς αλλού, να ακούς τις γνήσιες ατόφιες αντηχήσεις των φωνών από την εκκλησία, ποιος χώρος ακρόασης, έφυγε πάει ο χώρος ακρόασης, ήμουν μέσα στην εκκλησία κι έβλεπα με τα αυτιά μου όλα τα ντουβάργια της, 2 φορές τον άκουσα σερί το δίσκο και δεν τον χόρτασα...

Πληροφορίες εντός.



Στους δικούς μας χώρους ακρόασης, δεν (μπορούν να) υπάρχουν αντηχήσεις. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, γι'αυτό και δεν έχει νόημα το RT 60 υπό την έννοια των χρόνων αντήχησης, δεν υπάρχουν αντηχήσεις ούτε χρόνοι αυτών (και το όμοιο ισχύει για την διάχυση, μόνο το σκατερινγκ είναι χρήσιμο).
Υπάρχουν στους χώρους ακρόασης μόνο ανακλάσεις, και όπως προτείνει ο παππούς, RDT (Reflections Decay Time) μετράμε, χρόνο μείωσης ανακλάσεων, κι όχι RT (Reverberation Time) χρόνο αντηχήσεων, αλλά τέλος πάντων, δεν έχει επικρατήσει ακόμα το RDT ως ορολογία στην κατ'οικον αναπαραγωγή.

Είναι όμως τρομερή εμπειρία παιδιά να ακούς από την ηχογράφηση πραγματικούς χρόνους αντήχησης γύρω στα 2 δευτερόλεπτα, κι αυτό ενώ κάθεσαι μέσα σε χώρο που δε προβλέπεται να έχει (και δεν έχει) χρόνους αντήχησης, αλλά έχει χρόνους πτώσης ανακλάσεων και μάλιστα μετρημένους στα 0.26-0.3 δευτερόλεπτα..

Πετάει το βιολί. Κανονικά.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να συμφωνήσουμε ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη απόκλιση από τα κοινως και τεχνικώς παραδεκτα, στο όνομα οποιου προσωπικου γουστου,
και να έχεις απαίτηση να σε πάρουν στα σοβαρά.
Όπως και ότι δεν μπορούμε να λέμε ΄΄άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε΄΄ πάνω σε ζητήματα τεχνικά που δεν υπάγονται στην...αγάπη που θα είχε ο ένας για τον άλλον :sneaky: .
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Όπως και ότι δεν μπορούμε να λέμε ΄΄άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε΄΄ πάνω σε ζητήματα τεχνικά
Μιν τα εισωπαιδόνοις ώλα...
Ο άλλος άκουσε και κσέρει αφού!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Είχα σε 5.1 κι άκουγα αυτόν τον δίσκο:



Και τον άκουσα πολλές φορές, με απμίξινγκ πάντα, μου αρέσουν πολύ οι φωνές, χορωδίες, γενικά γουστάρω τα πάντα όλα με φωνητικά.


Μέχρι που ήρθε στα χέρια μου (και στο σκληρό δίσκο στον σέρβερ) η φουλ έκδοση σε Dolby Atmos.

Τι μ :tongue: λακίες άκουγα τόσο καιρό...

Δεν υπάρχει. Το Atmos είναι εντελώς αλλού, να ακούς τις γνήσιες ατόφιες αντηχήσεις των φωνών από την εκκλησία, ποιος χώρος ακρόασης, έφυγε πάει ο χώρος ακρόασης, ήμουν μέσα στην εκκλησία κι έβλεπα με τα αυτιά μου όλα τα ντουβάργια της, 2 φορές τον άκουσα σερί το δίσκο και δεν τον χόρτασα...

Πληροφορίες εντός.



Στους δικούς μας χώρους ακρόασης, δεν (μπορούν να) υπάρχουν αντηχήσεις. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, γι'αυτό και δεν έχει νόημα το RT 60 υπό την έννοια των χρόνων αντήχησης, δεν υπάρχουν αντηχήσεις ούτε χρόνοι αυτών (και το όμοιο ισχύει για την διάχυση, μόνο το σκατερινγκ είναι χρήσιμο).
Υπάρχουν στους χώρους ακρόασης μόνο ανακλάσεις, και όπως προτείνει ο παππούς, RDT (Reflections Decay Time) μετράμε, χρόνο μείωσης ανακλάσεων, κι όχι RT (Reverberation Time) χρόνο αντηχήσεων, αλλά τέλος πάντων, δεν έχει επικρατήσει ακόμα το RDT ως ορολογία στην κατ'οικον αναπαραγωγή.

Είναι όμως τρομερή εμπειρία παιδιά να ακούς από την ηχογράφηση πραγματικούς χρόνους αντήχησης γύρω στα 2 δευτερόλεπτα, κι αυτό ενώ κάθεσαι μέσα σε χώρο που δε προβλέπεται να έχει (και δεν έχει) χρόνους αντήχησης, αλλά έχει χρόνους πτώσης ανακλάσεων και μάλιστα μετρημένους στα 0.26-0.3 δευτερόλεπτα..

Πετάει το βιολί. Κανονικά.
Λόγω εορτής σε πιάσαν τα εκκλησιαστικά σου ;)

Πολύχρονος κιόλας και του χρόνου με ένα γαμάτο δικάναλο που να κάνει στράκες:D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λόγω εορτής σε πιάσαν τα εκκλησιαστικά σου ;)

Πολύχρονος κιόλας και του χρόνου με ένα γαμάτο δικάναλο που να κάνει στράκες:D
Είναι ολέθριο σφάλμα να θεωρούσε κάποιος - έστω και ως αστεϊσμό - ότι ο Ear έφτιαξε immersive πολυκαναλικό επειδή τάχαμου δεν θα τον έπαιρνε να συνθέσει δικαναλικό αρκετών δεκάδων χιλιάδων με ανάλογα παρελκόμενα...
Φιλικά πάντα.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Είναι ολέθριο σφάλμα να θεωρούσε κάποιος - έστω και ως αστεϊσμό - ότι ο Ear έφτιαξε immersive πολυκαναλικό επειδή τάχαμου δεν θα τον έπαιρνε να συνθέσει δικαναλικό αρκετών δεκάδων χιλιάδων με ανάλογα παρελκόμενα...
Φιλικά πάντα.
Καμμία σχέση αγαπητέ bhutia, η ευχή μου δεν είχε θέση μπηχτής ήταν απλά κάτι εύθυμο, και σήμερα είναι η γιορτή του Κώστα, δεν πρόκειται να τον κοντράρουμε σήμερα είναι ελεύθερος Ιατρού, αντιπαραθέσεις από αύριο.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καμμία σχέση αγαπητέ bhutia, η ευχή μου δεν είχε θέση μπηχτής ήταν απλά κάτι εύθυμο, και σήμερα είναι η γιορτή του Κώστα, δεν πρόκειται να τον κοντράρουμε σήμερα είναι ελεύθερος Ιατρού, αντιπαραθέσεις από αύριο.
Ναι γιατί , τις άλλες μέρες , που τον κοντράρετε ιδρώνει το αυτί του. :lolsign:
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Οι περίφημες διατυπώσεις ΄΄by the book΄΄ μετριάζουν παρεμβολές από παράγοντες αλλότριους προς τις ίδιες τις συσκευές και το αναπαραγόμενο σήμα.

Δεν μπορώ να φανταστώ εναν λάτρη της μουσικής που θα πάει το "by the book" μεχρι το τέρμα χωρίς να κάνει τις απαραίτητες προσαρμογές με το αυτί.

Και σας έχω νέα... το ίδιο κάνουν και οι επαγγελματίες.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν μπορώ να φανταστώ εναν λάτρη της μουσικής που θα πάει το "by the book" μεχρι το τέρμα χωρίς να κάνει τις απαραίτητες προσαρμογές με το αυτί.

Και σας έχω νέα... το ίδιο κάνουν και οι επαγγελματίες.
Γλαύκα εις Αθήνας...
1590089811781.png


Άρα λοιπόν αδίκως έχεις ενδοιασμούς προς όσους θα ΄΄έπαιζαν με τις καμπύλες΄΄,αφού κι εκείνοι κάνουν όπως θα προβλεπόταν προσαρμογές με γνώμονα την ακοή τους - στη δε περίπτωση του Ear ειδικώς και με τα...εντόσθιά του. ;)

Είναι άτοπον δεδομένη τακτική ν'αμφισβητείται τη μια και να επικροτείται την άλλη...:sneaky:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...... αν δεν στοιχειοθετηθει επαρκως η ακροαση με-το-αυτι ως προς το "by the book" , ειναι απλα ακυρη, δηλαδη ταιριαζει σε εμενα που ειμαι ακυρος - ή αυτοακυρωνομαι (...) :king: :angel:
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Είχα σε 5.1 κι άκουγα αυτόν τον δίσκο:



Και τον άκουσα πολλές φορές, με απμίξινγκ πάντα, μου αρέσουν πολύ οι φωνές, χορωδίες, γενικά γουστάρω τα πάντα όλα με φωνητικά.


Μέχρι που ήρθε στα χέρια μου (και στο σκληρό δίσκο στον σέρβερ) η φουλ έκδοση σε Dolby Atmos.

Τι μ :tongue: λακίες άκουγα τόσο καιρό...

Δεν υπάρχει. Το Atmos είναι εντελώς αλλού, να ακούς τις γνήσιες ατόφιες αντηχήσεις των φωνών από την εκκλησία, ποιος χώρος ακρόασης, έφυγε πάει ο χώρος ακρόασης, ήμουν μέσα στην εκκλησία κι έβλεπα με τα αυτιά μου όλα τα ντουβάργια της, 2 φορές τον άκουσα σερί το δίσκο και δεν τον χόρτασα...

Πληροφορίες εντός.



Στους δικούς μας χώρους ακρόασης, δεν (μπορούν να) υπάρχουν αντηχήσεις. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, γι'αυτό και δεν έχει νόημα το RT 60 υπό την έννοια των χρόνων αντήχησης, δεν υπάρχουν αντηχήσεις ούτε χρόνοι αυτών (και το όμοιο ισχύει για την διάχυση, μόνο το σκατερινγκ είναι χρήσιμο).
Υπάρχουν στους χώρους ακρόασης μόνο ανακλάσεις, και όπως προτείνει ο παππούς, RDT (Reflections Decay Time) μετράμε, χρόνο μείωσης ανακλάσεων, κι όχι RT (Reverberation Time) χρόνο αντηχήσεων, αλλά τέλος πάντων, δεν έχει επικρατήσει ακόμα το RDT ως ορολογία στην κατ'οικον αναπαραγωγή.

Είναι όμως τρομερή εμπειρία παιδιά να ακούς από την ηχογράφηση πραγματικούς χρόνους αντήχησης γύρω στα 2 δευτερόλεπτα, κι αυτό ενώ κάθεσαι μέσα σε χώρο που δε προβλέπεται να έχει (και δεν έχει) χρόνους αντήχησης, αλλά έχει χρόνους πτώσης ανακλάσεων και μάλιστα μετρημένους στα 0.26-0.3 δευτερόλεπτα..

Πετάει το βιολί. Κανονικά.
Αφού σ'αρέσουν τα χορωδιακά, λάβε ένα δωράκι για την εορτή σου.
Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς.


 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top