Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Είχα σε 5.1 κι άκουγα αυτόν τον δίσκο:



Και τον άκουσα πολλές φορές, με απμίξινγκ πάντα, μου αρέσουν πολύ οι φωνές, χορωδίες, γενικά γουστάρω τα πάντα όλα με φωνητικά.


Μέχρι που ήρθε στα χέρια μου (και στο σκληρό δίσκο στον σέρβερ) η φουλ έκδοση σε Dolby Atmos.

Τι μ :tongue: λακίες άκουγα τόσο καιρό...

Δεν υπάρχει. Το Atmos είναι εντελώς αλλού, να ακούς τις γνήσιες ατόφιες αντηχήσεις των φωνών από την εκκλησία, ποιος χώρος ακρόασης, έφυγε πάει ο χώρος ακρόασης, ήμουν μέσα στην εκκλησία κι έβλεπα με τα αυτιά μου όλα τα ντουβάργια της, 2 φορές τον άκουσα σερί το δίσκο και δεν τον χόρτασα...

Πληροφορίες εντός.



Στους δικούς μας χώρους ακρόασης, δεν (μπορούν να) υπάρχουν αντηχήσεις. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, γι'αυτό και δεν έχει νόημα το RT 60 υπό την έννοια των χρόνων αντήχησης, δεν υπάρχουν αντηχήσεις ούτε χρόνοι αυτών (και το όμοιο ισχύει για την διάχυση, μόνο το σκατερινγκ είναι χρήσιμο).
Υπάρχουν στους χώρους ακρόασης μόνο ανακλάσεις, και όπως προτείνει ο παππούς, RDT (Reflections Decay Time) μετράμε, χρόνο μείωσης ανακλάσεων, κι όχι RT (Reverberation Time) χρόνο αντηχήσεων, αλλά τέλος πάντων, δεν έχει επικρατήσει ακόμα το RDT ως ορολογία στην κατ'οικον αναπαραγωγή.

Είναι όμως τρομερή εμπειρία παιδιά να ακούς από την ηχογράφηση πραγματικούς χρόνους αντήχησης γύρω στα 2 δευτερόλεπτα, κι αυτό ενώ κάθεσαι μέσα σε χώρο που δε προβλέπεται να έχει (και δεν έχει) χρόνους αντήχησης, αλλά έχει χρόνους πτώσης ανακλάσεων και μάλιστα μετρημένους στα 0.26-0.3 δευτερόλεπτα..

Πετάει το βιολί. Κανονικά.
Αμ σορυ ντοκ αλλα αφτα εινα ξεπερασμενα - αμα το απαιτει ο καλιτεχνης ... βρεχεσαι ?

:drinks:
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αμ σορυ ντοκ αλλα αφτα εινα ξεπερασμενα - αμα το απαιτει ο καλιτεχνης ... βρεχεσαι ?

:drinks:
Ρε συ εκιά βρέχει και αυτή είναι άβρεχτη. Πώς γίνεται αυτό?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ρε συ εκιά βρέχει και αυτή είναι άβρεχτη. Πώς γίνεται αυτό?
στα ξετελα μρε τηνε βρεξανε -ειδέ ολο το βινδεο- αλλιως ηθελε να πονθιασει η κακομοιρα να στεκει ολη ντην ωρα μεσα στα νερα
:drinks:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
κυριες και κυριοι, μετρησεις τελος:biggrin:

πειραματιστικα σημερα με τα μπας & τρεμπλ των ηχειων.

τα ηχεια μονα τους μετρημενα και τα 2 μαζι χωρις σαμπ εχουν την παρακατω αποκριση
mono ta hxeia.jpg




Η ΚΑΜΠΥΛΑΡΑ ΜΟΥ μαναμ :roflmao:
Αverage δεξι ,αριστερου με σαμπ
Avetrage iouniou.jpg


Sub: -10db
Speakers bass: -12db
Speakers Treble: -8db
 





Μηνύματα
298
Reaction score
831
μεταξυ μας και εγω αυτο νομιζω :biggrin:
Τελικα εχεις χιουμορ! Απο τη στιγμη που εχεις χιουμορ, αποκλειεται να εισαι αυτο που πιστευα στην αρχη για σενα. Το χιουμορ προυποθετει εξυπναδα.
Να χαιρεσαι τα αποκτηματα σου, καλες ακροασεις.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
μεταξυ μας και εγω αυτο νομιζω :biggrin:
αν ακούσεις @Ν.Κ. του Λέανδρου..εκτός από τσουβάλια, θα χρειαστείς και μαντηλάκια..πολλά μαντηλάκια..θα κλάψεις με πόνο για το πόσο δραματικά καλύτερα ακούνε κάποιοι από σένα!! :gotcha: :gotcha:
Άστο καλύτερα μάναμ..
κρίμα είναι..καινούργια είναι ακόμα το ηχειάκια σου..:whistling::whistling:
1591450196933.png

'
Υ.Σ. Το ουισκάκι το μάλτ εκ..μάλτας θα σε περιμένει να πάνε κάτω τα φαρμάκια!!:lol::lol:

1591450374915.png
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
κυριες και κυριοι, μετρησεις τελος:biggrin:

πειραματιστικα σημερα με τα μπας & τρεμπλ των ηχειων.

τα ηχεια μονα τους μετρημενα και τα 2 μαζι χωρις σαμπ εχουν την παρακατω αποκριση
View attachment 168563



Η ΚΑΜΠΥΛΑΡΑ ΜΟΥ μαναμ :roflmao:
Αverage δεξι ,αριστερου με σαμπ
View attachment 168564

Sub: -10db
Speakers bass: -12db
Speakers Treble: -8db
εκεί στα 200 των ηχείων σου ξέφυγε λίγο το ποντίκι

ξανα ζωγράφισε το και ανέβασε
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
αν ακούσεις @Ν.Κ. του Λέανδρου..εκτός από τσουβάλια, θα χρειαστείς και μαντηλάκια..πολλά μαντηλάκια..θα κλάψεις με πόνο για το πόσο δραματικά καλύτερα ακούνε κάποιοι από σένα!!
δεν θελω να τα ακουσω....να τα μετρησω θελω μονο μαναμ................για να κλαψω απο τα γελια :roflmao:
 




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ακούστε κάτι σοβαρό .

Εγώ έχω χειρότερη καμπύλη από του @Ν.Κ.
Όμως ο @leandros έχει καλύτερη και από τους δυο μας ( Ν.Κ και jiovani75)

Ποιος ακούει καλύτερα ?
μα.. ο @Ν.Κ. φυσικά!! :lol: :lol: :lol::lol::lol:
του είπα ότι θα χρειαστεί μαντήλια...πολλά μαντήλια..αλλά δεν..τίποτα ρε παιδίμ..τι άλλο πιστεύεις ότι πρέπει να του πω @jiovani75 ??
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top