Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Ακούστε κάτι σοβαρό .

Εγώ έχω χειρότερη καμπύλη από του @Ν.Κ.
Όμως ο @leandros έχει καλύτερη και από τους δυο μας ( Ν.Κ και jiovani75)

Ποιος ακούει καλύτερα ?
αμάν ρε Τζιοβάνι.....σου έχει μείνει ψυχολογικό με τις ''ζωγραφιές'' του Ν.Κ.:roflmao:

και ποιος σου είπε ότι μία καμπύλη αποτελεί μέτρο απόδοσης για το αν ακούει κάποιος καλά ή όχι?
εσύ βγάλε τα πάνελ απορρόφησης και βάλε τον τρίννοβ να σου σιάξει τον ήχο ξανά....
θα ακούσεις το ίδιο με την ίδια καμπύλη ?
 



Μηνύματα
298
Reaction score
831
τη μια μου λετε οτι καταλήξαμε στο αυτονόητο ότι το στρώσιμο ηχείων είναι ένας μύθος, και γω διαβαζω το νημα και δεν εχω παρει χαμπαρι οτι βγηκε συμπερασμα κοινα αποδεκτο, την αλλη, στο κοινως αποδεκτο περι καμπυλης μου λετε οτι δε λεει τιποτα αυτη η καμπυλη.
what the heck???
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
για παλιός στον χώρο, όπως λες,.....δεν θα πρεπε να έχεις τέτοιες απορίες

έχει πολύ καλά στίκι θέματα περι ακουστικής χώρων να διαβάσεις....
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
για παλιός στον χώρο, όπως λες,.....δεν θα πρεπε να έχεις τέτοιες απορίες

έχει πολύ καλά στίκι θέματα περι ακουστικής χώρων να διαβάσεις....
Ξεκιναω αμεσως διαβασμα! Που θα μου παει, θα σας φτασω καποια στιγμη.
Τα παιρνω εγω τα γραμματα, το ειχαν πει και οι δασκαλοι μου οταν εβγαλα το δημοτικο!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Ξεκιναω αμεσως διαβασμα! Που θα μου παει, θα σας φτασω καποια στιγμη.
Τα παιρνω εγω τα γραμματα, το ειχαν πει και οι δασκαλοι μου οταν εβγαλα το δημοτικο!
Μάντε ντε...

πριν στείλει ο Iλον Μασκ άνθρωπο στον Φεγγάρι
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αυτο που με μπερδευει λιγο ειναι το μονοτονικο, γι αυτο δεν τονιζω τις λεξεις.
Ψαχνω ψιλες, δασειες, περισπωμενες, αλλα αυτος ο σατανας ο κομπιουτερας δεν εχει τετοια
πριν στείλει ο Iλον Μασκ άνθρωπο στον Φεγγάρι
Με πιανεις αδιαβαστο!! Iλον Μασκ? Για πες,... καλο?
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
αμάν ρε Τζιοβάνι.....σου έχει μείνει ψυχολογικό με τις ''ζωγραφιές'' του Ν.Κ.:roflmao:

και ποιος σου είπε ότι μία καμπύλη αποτελεί μέτρο απόδοσης για το αν ακούει κάποιος καλά ή όχι?
εσύ βγάλε τα πάνελ απορρόφησης και βάλε τον τρίννοβ να σου σιάξει τον ήχο ξανά....
θα ακούσεις το ίδιο με την ίδια καμπύλη ?
Μετά από πέντε χρόνια ισοστάθμισης και ποιος ξέρει πόσα ακόμα θα πάρει η Οδύσσεια σου, κάποια στιγμή θα βρεις και εσύ την Ιθάκη σου, λίγο τσίπα δεν υπάρχει μόνο απύθμενο θράσος τελικά.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Νταχαρης, δε σε βλεπω καθολου!! Αυτο ηταν απλα για να καταλαβεις οτι εισαι πολυ μικρος για να τρολαρεις!
και να σου πω την αληθεια, βαριεμαι να παιξω μαζι σου,
δεν εισαι ιδιαιτερα ενδιαφερον τρολ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Μετά από πέντε χρόνια ισοστάθμισης και ποιος ξέρει πόσα ακόμα θα πάρει η Οδύσσεια σου, κάποια στιγμή θα βρεις και εσύ την Ιθάκη σου, λίγο τσίπα δεν υπάρχει μόνο απύθμενο θράσος τελικά.
εδώ εσύ ρε χημικό αντιδραστήριο με το εναλλασσόμενο:lol::lol::lol::lol: έχεις το απύθμενο θράσος να εμφανίζεσαι στο φόρουμ μετά τους τόνους αμόρφωτες μπαρούφες που έχεις πετάξει...
εγώ θα κωλώσω?
και σου το έχω ξαναπεί...όταν μιλάω με άλλους μην πετάγεσαι σαν την βούρτσα....δεν σε αφορά το θέμα

κάνε τον νταβά στο
1591477688772.png
σου
Νταχαρης, δε σε βλεπω καθολου!! Αυτο ηταν απλα για να καταλαβεις οτι εισαι πολυ μικρος για να τρολαρεις!
και να σου πω την αληθεια, βαριεμαι να παιξω μαζι σου,
δεν εισαι ιδιαιτερα ενδιαφερον τρολ
υπάρχουν και άλλα σάιτ σαν το πορνχαμπ....
να το ψάξεις...
κάπου θα στεριώσεις:lol:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
εδώ εσύ ρε χημικό αντιδραστήριο με το εναλλασσόμενο:lol::lol::lol::lol: έχεις το απύθμενο θράσος να εμφανίζεσαι στο φόρουμ μετά τους τόνους αμόρφωτες μπαρούφες που έχεις πετάξει...
εγώ θα κωλώσω?
και σου το έχω ξαναπεί...όταν μιλάω με άλλους μην πετάγεσαι σαν την βούρτσα....δεν σε αφορά το θέμα
Ενώ εσύ επιστήμονας με διδακτορικό, σε έχω ξανά ρωτήσει τι είπαμε έχεις σπουδάσει?

Μόνο λόγια και τρολαρισμα είσαι, και αποτέλεσμα τίποτα.

Δεν ντρέπεστε να την πέφτεις στον Τζιοβάνι ούτε μια τρίχα του δεν είσαι και τους την λες κιόλας, δίνεις και συμβουλές και ο άνθρωπος έχει φέρει και επαγγελματία τον οποίο έχει πληρώσει για να του φτιάξει τον χώρο,
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Ενώ εσύ επιστήμονας με διδακτορικό, σε έχω ξανά ρωτήσει τι είπαμε έχεις σπουδάσει?

Μόνο λόγια και τρολαρισμα είσαι, και αποτέλεσμα τίποτα.

Δεν ντρέπεστε να την πέφτεις στον Τζιοβάνι ούτε μια τρίχα του δεν είσαι και τους την λες κιόλας, δίνεις και συμβουλές και ο άνθρωπος έχει φέρει και επαγγελματία τον οποίο έχει πληρώσει για να του φτιάξει τον χώρο,
1. τσομπάνης είπαμε...και ξέρω από πρόβατα :roflmao:
2. που είδες ρε χημικέ αντιδραστήριε να την πέφτω στον Τζιοβάνι και που με είδες να του δίνω συμβουλές?
γραφή και ανάγνωση ξερς?σχολειό πήγες?

και τα νταβατζιλίκια αλλού σου είπα....ασχεταμόρφωτε
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ξεκλειδωσε και παλι το μαγαζι:biggrin:

Ας προσθεσουμε και μερικα ακομη στοιχεια.

με μικρομετακινησεις των ηχειων ,παντα κολλημένα στον τοιχο και με ένα σαμπ αναμεσα στα ηχεια επανελαβα τις κλασσικες μετρήσεις.επιπλεον θελησα αυτη την φορα να δω και τις ανακλασεις με το impulse παιζοντας με απορροφητικα υλικα.

Α μερος
το RT60
teliko rt60.jpg


waterfall

watyer.jpg



η καμπυλη των ηχεων με αριστερο ,δεξι και average.
teleutaio.jpg


η καμπυλη και των 2 (πορτοκαλι)
teliko.jpg

Β μερος

αριστερο ηχειο χωρις και με πετροβαμβακα 30χ45x100cm στην γωνια αλλα με την μεγαλη πλευρα κατά μηκος
me petro sthn akrh.jpg


impulse αριστερο χωρις πετραμβακα και με πετροβαμβακα ακριβως πισω απ το μικροφωνο στην θεση ακροασης φαινεται στα 8ms η διαφορα, στα 5ms πρεπει να είναι από το ταβανι.

aristero xoris petrovamvaka.jpg



aristero me petrovambaka.jpg



δεξι ομοιως

deksi xoris petro.jpg
deksi me petro.jpg



εχω και stepresponse αλλα δεν το καταλαβαινω.
 

Attachments

Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
1/3 octave bars στο RT βάζουμε.
Κοψε 5db στα 45hz με κάποιον τροπο.

Άλλαξες το σημείο cross?

Βάλε τα δυο ηχεία χωρίς average.

Τα ETC δεν μπορώ να τα δω, αύριο. Εχω πιει μπίρα. Με χερούλι. Δεν μου φαίνονται καλά πάντως. Πολύ καραμπόλα.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
αυτό που βλέπετε είναι τα 2 καναλια αριστερο και δεξι που κατεβαινουν μεχρι κατω και χανονται στην πρωτη οκταβα με την υποστηριξη του σαμπ.
οι δορυφόροι παιζουν ελευθερα τις χαμηλες στα -12ντιμπι για να μην ιδρωνουν πολύ και το σαμπ μεχρι τους 80κυκλους με περισσοτερη ενταση.
τυφλα να εχουν τα b&w :biggrin:
kondorevithoulis.jpg


εδώ βλέπετε και μια φωτο με τις θρυλικες τσουβαλοπαγιδες:biggrin:
IMG_20200720_194901.jpg
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Τρεις ερωτήσεις:
α) γιατί τα ηχεία δεν έχουν κλίση προς τον ακροατή;
β) το δεξί τσουβάλι σχεδόν εφάπτεται με την μπάφλα, ενώ η μισή δεξιά καμπίνα ακουμπάει στον τοίχο και η άλλη μισή κοιτάζει στο κενό. Θες να μας εξηγήσεις πώς κατέληξες σε αυτή την τοποθέτηση;
γ) όταν λες ότι τα ηχεία παίζουν ελεύθερα στα -12 db χαμηλά, τι εννοείς; Δεν τα κροσάρεις με το sub;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου τo subwoofer nubert δεν μπορουν να παιξουν τα 30hz ανεβασε λιγο τα 40-50hz

και επειδη η σταθμη που ακους με το setup που εχεις ειναι χαμηλη εχεις λαθος target curve
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top