Θεματάκι με τον ενισχυτή μου

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Χαιρετω το φορουμ!Συνδεσα το απόγευμα το κινητό μου με τον ενισχυτή(γιαμαχα as 1100) για να ακουσω κάτι απο το ίντερνετ και καθως εβγαζα το καλώδιο απο το κινητο,ακουμπησε το τζακ του καλωδιου στο πατωμα και ακουστηκε θόρυβος από τα ηχεία .παράλληλα αναβοσβηνε το λαμπάκι της λειτουργίας του ενισχυτή.Αφού τον ανοιξα έκλεισα αρκετές φορές διαπιστωσα πως απο το δεξι καναλι μόλις οπλίζει το ρελε κανει ένα μικρο τσαφ το ηχειο αλλά δεν παρατηρησα καποια αλλη επιπτωση.τι λετε να έχει γίνει;ιδρωνω ασχημα.....
 


Μηνύματα
93
Reaction score
75
Ο θόρυβος από το ηχειο είναι σαν το σκρατς του βινυλίου.Είναι στιγμιαιος και δεν επηρεάζει στην συνέχεια τον ηχο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Πηγαινέ το σε έναν τεχνικό να μπεί πάνω σε παλμογράφο. Εκεί θα φανούν όλα και θα έχεις ασφαλή εκτίμηση.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Μετα απο μια σειρά δυσκολιων σε οικογενειακο επίπεδο μας κάθεται και αυτο τώρα....πφφφφ!ελπίζω να την γλυτωσω φτηνα.....
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Έχεις αποσυνδέσει το καλώδιο ή ο ήχος ακούγεται με το καλώδιο συνδεδεμένο?
 


Μηνύματα
238
Reaction score
19
Το ότι αναβόσβησε το λαμπάκι μάλλον σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκε το κύκλωμα προστασίας βραχυκυκλώματος του ενισχυτή.

Για αρχή, δοκίμασε να κάνεις τα εξής. Απενεργοποίησέ τον και βγάλ' τον από το ρεύμα για μισό λεπτό. Ξαναβάλ' τον και δες αν κάνει τα ίδια. Μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Όταν τον συνδέσεις στο ρεύμα, να βάλεις την φάση στην φάση, όχι ανάποδα. Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ και πως να το κάνεις, άστο μην ασχοληθείς με την φάση. Απενεργοποίησέ τον και άλλαξε μεταξύ τους τα ηχεία από το πίσω μέρος του ενισχυτή, για να δεις αν το πρόβλημα είναι στο ηχείο ή στον ενισχυτή.

Αν διαπιστώσεις ότι το θέμα είναι του ενισχυτή, πάρε τηλέφωνο τον Νάκα που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος και μίλα με έναν τεχνικό. Μην δώσεις τον ενισχυτή σου για σέρβις όπου να ναι.

Αν όντως το πρόβλημα είναι μόνο όταν ανοίγεις τον ενισχυτή, so what.... χαμήλωνε την ένταση όταν τον ανοίγεις και τέλος. Εγώ δεν θα τον έδινα γι' αυτό τον λόγο για ξεκοίλιασμα ούτε μια στις 1000, αλλά η ευθύνη είναι δική σου, όχι δική μου.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση!εκανα τις πιο πολλές ενέργειες που γράφεις!το εδωσα στον αντιπρόσωπο πριν λιγο για να δούμε τι έχει....
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ενδιαφερον θα ειχε να ακουσω περισσοτερα για αυτο με την φαση που ειπες ακι ειδικοτερα που μπορει να εμπλεκεται με το προβλημα του OP
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
.
Ενδιαφερον θα ειχε να ακουσω περισσοτερα για αυτο με την φαση που ειπες ακι ειδικοτερα που μπορει να εμπλεκεται με το προβλημα του OP
Δεν είμαι εκεί για να ξέρω πως ακούγεται και τι ακριβώς ακούγεται κ δεν ξέρω επίσης τίποτα κ για τον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα (τις γνώσεις του δηλαδή), την εγκατάσταση, το καλώδιο που συνδέθηκε κτλ. Αν όμως ψάχνεις κάποιον να του την πεις "ηλεκτρονικά", δεν ενδιαφέρομαι. Βρες κάποιον άλλον.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Δεν είμαι εκεί για να ξέρω πως ακούγεται και τι ακριβώς ακούγεται κ δεν ξέρω επίσης τίποτα κ για τον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα (τις γνώσεις του δηλαδή), την εγκατάσταση, το καλώδιο που συνδέθηκε κτλ. Αν όμως ψάχνεις κάποιον να του την πεις "ηλεκτρονικά", δεν ενδιαφέρομαι. Βρες κάποιον άλλον.
Οπότε, καλά θα ήταν είτε όταν δίνουμε συμβουλές να μπορούμε να τις δικαιολογήσουμε με το κατάλληλο επιχείρημα είτε να μην δίνουμε καθόλου.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Τι να δικαιολογήσω ρε μεγάλε? Ξεκίνησα από τα πιό απλά για να συνεχίσουμε σε ένα troubleshooting με ασφάλεια κ πρέπει να δώσω κ λόγο? Σε ποιόν σε σένα? Ως τι ακριβώς? Προθυμοποιήθηκε κάποιος να βοηθήσει τον άνθρωπο μπας κ γλυτώσει 5 φράγκα κερατιάτικα? Άντε ας μην συνεχίσω!!
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάτι με το forum, αλλά με αυτούς που κάνουν τους έξυπνους.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Υποθέτω ότι έχεις ένα mini jack to rca μόνιμα στις εισόδους του ενισχυτή για ευκολία , καλό είναι στις (απο)συνδέσεις, όπως είναι γνωστό, να είναι ο ενισχυτής off ή τουλάχιστο το volume στο 0 . Υποθέτω ότι ήταν σε υψηλή στάθμη όταν συνέβει το "ατύχημα", γυμνό jack ακόμη και ακουμπώντας το θα δώσει θόρυβο-παραμόρφωση , επίσης κακής ποιότητας καλώδια, μισοβαλμένα βύσματα μπορεί υπό συνθήκες να δώσουν εκείνο το μοιραίο short circuit ή και πάλι να μην συμβεί και τίποτα διότι ο ενισχυτής έχει τις κατάλληλες προστασίες. Οι ηλεκτρονικοί του forum πάνω-κάτω ξέρουν τι συνέβει, αλλά και οι συγκεκριμένοι Yamaha είναι πολύ καλά "θωρακισμένοι" . Περιμένω με ενδιαφέρον τη διάγωση του service.
 



east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Εαν εχει παει αντιπροσωπεια το πιθανοτερο ειναι οτι θα βρουν 48 ευρω μεσα στον ενιχυτη που ειναι το κοστος ελεγχου και τιποτα αλλο που απλα σημαινει οτι εαν η περιγραφη που εχεις κανει ειναι σωστη εχει τσιμπησει η εχει αρπαξει κατι μεσα σοτν ενισχυτη το οποιο ειναι τοσο μικρο ωστε να ερνεργοποιησει την προστασια ...

και παλι εαν η περιγραφη που εχεις κανει ειναι σωστη το οποιο προβλημα θα εμφανιστει στο μηχανημα σου μαλλον μετα απο καιρο ... εαν πραγματι ακουγεται ενα ελαφρο παφ σε ενα απο τα δυο ηχεια με το που κουμπωνει ο ρελες αυτο σημαινει οτι ειναι DC στην εξοδο αλλα τοσο λιγο ωστε να μην ενοχλει η να μην ενεργοποιει την προστασια αργοτερα θα φανει ακριβως τι ειναι ....

ουτε εγω εχω ορεξη για τσακωμους ειδικα τωρα που βρισκομαι σε διακοπες ...Πραγματι οι Ιαπωνες ανακαλυψαν καποια στιγμη το 80 οτι οταν στο συστημα σου τα μηχανηματα ειναι συμφασικα αυτο εχει καποιο αντικτυπο στον ηχο Ετσι η Luxman κυκλοφορουσε συσκευες που στην πισω πλευρα ειχαν "δοκιμαστικο" ωστε να γνωριζεις αν το μηχανημα σου ειναι συνδεμενο σωστα η οχι ....

Αλλα ρε φιλε εδω ο ανθρωπος εχει καποια ζημια στο μηχανημα του εστω και μικρη γιατι τωρα να του γεμισουμε το κεφαλι αμπελοφιλοσοφιες ???? Αλλα και ετσι να ειναι αυτο που αναφερεις ουτε σχεση εχει με το προβλημα του ουτε μπορει να τον βοηθησει σε καμμια περιπτωση ....

Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Ο ενισχυτής ήταν συνδεμένος οπως πρέπει δηλαδή φάση με φαση και ουδετερος με ουδέτερο....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top