Θινκ εγκαίν ρε χαμένε!

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Σωστά. :tongue:


Χαχαχα!!
Μα εννοείται πως το ξέρω αυτό, τόσες φορές έχει ειπωθεί στο avsite, δεν περίμενα να με έχεις για τόσο άσχετο και γκαφατζή. :p
Πάρε Bryston κι εσύ που τους κράζει όλους. :lolsign:

Aυτά δεν είναι για μας είναι πανάκριβα, αλήθεια πόσο έχει ο φθηνότερος πολυκαναλος Bryston;;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Χαχαχα!!
Μα εννοείται πως το ξέρω αυτό, τόσες φορές έχει ειπωθεί στο avsite, δεν περίμενα να με έχεις για τόσο άσχετο και γκαφατζή. :p



Aυτά δεν είναι για μας είναι πανάκριβα, αλήθεια πόσο έχει ο φθηνότερος πολυκαναλος Bryston;;
Αστειεύομαι, εννοείται. Πάντως, η σειρά ST ( απο την οποία άρχισε να γίνεται πιο ραφινάτος ο ήχος, έχω ακούσει τόσο τη πρώτη γενιά, όσο και τη σειρά NRB πριν τον δικό μου ), βλέπω ότι παίζει σε όχι και τόσο απαγορευτικές τιμές ( σε σχέση με τα πιο πρόσφατα μοντέλα και γι'αυτό που προσφέρουν ).
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ειχα αναφερθει σε αυτο παλιοτερα αλλα εφαγα κραξιμο.

προσωπικα ξαναλεω πως το εκανα....

καλωδιο απο pc σε μοντεμ. μετα απο μοντεμ σε re650(γιατι με καλωδιο υπαρχει θεμα),καλωδιο μισο μετρο σε ενα cisco switcher και μετα αλλο μισο μετρο που θα μπει στην τελευταια θεση του switcher και θα παει στην συσκευη που θες.

δεν ειχα τοσα γι αυτο το switcher που εχει το θεμα..σε ενα ξενο σαιτ ενας τυπος μου ειπε πολυ καλα λογια Γι αυτα που αναφερθηκα. τα πηρα επειδη το προτεινε αυτος. Στην ουσια με την ασυρματη επικοινωνια γλυτωνω τα πολλα κακα.

και ενα απλο switcher neathgear κανει δουλεια απο οτι μου ειχε πει δλδ 50 60ε.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Στην ουσια κανει isolation και νομιζω εχει και γαλβανικη για οσα ερχονται απο το μοντεμ.
οπως δλδ τυπου ifi usb nano και igalvanic usb αλλα για ethernet.

μπορειτε να παρετε ενα cisco....απο ebay(60ε)ετσι εκανα εγω. και ενα πιο φθηνο απο το re650(tp link παλι) και γυρω στα 100ε συνολο εισαι οκ. Καλωδιο cat6.και τελος. Αλλιως Neatgear αυτα με τα 20ε ειναι οκ. Δεν χρειαζεται κατι παραπανω και αυτα ειναι αρκετα. Το repeater το χω οσο πιο κοντα μπορω στο μοντεμ (2μ).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Ένα 6μηνο ή ένα δυνατό 3ημερο σεμινάριο για δίκτυα αρκεί για να καταλάβετε πόσο ψέμα είναι το εν λόγω αλλά και τα παρεμφερή "ειδικά για audio" ethernet cables, switches, routers, hubs...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Αλλο πραγμα σου μαθαινουν στο σεμιναριο. Καμια τυχη με τον ηχο.
εγω θα σου πω πως δοκιμασα ακομα και εβαλα το μοντεμ σε ενα φιλτρο ρευματος που εχω και ειχε θετικα αποτελεσματα.

και καλωδια ethernet δοκιμασα και υπαρχουν διαφορες.εαν αξιζει το κοστος; Ή τον κοπο; Για μενα οχι. Εχει φθηνα καλωδια τετοιου ειδους 20ε με 30ε(audioquest,metz,supra) παιρνεις δυο τετοια τα πετας πανω και τα αφηνεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Πάντως άμα πείτε σε κανένα "δικτυά" για ...isolation στο ethernet, θα καταλάβει άλλα πράγματα να ξέρετε.... :p
Βλέπε private vlan και τέτοια άσχετα...
 


Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ναι, να δείτε και το άλλο να γελάσετε πιο πολύ για ένα καλώδιο ethernet της Denon που κόστιζε κάποιες χιλιάδες ευρώ (κάποιοι θα το ξέρουν), ντρέπομαι για λογαριασμό της και που έχω av προϊόν δικό της, πότε ξανά Denon μόνο Marantz. :lol:
Δεν είχε κάτι χιλιάδες ευρώ , αλλά 500 ευρώ. Αν το θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μήπως είναι άλλο;
Το είχα δει τυχαία και μου έκανε εντύπωση, δεν νομίζω να ήταν μόνο 500€.
Είχα δείτε και κάποιον που έκανε τεστ σε "hiend" καλώδια ethernet και έδινε πίνακες με στοιχεία για τις επιδόσεις και λεπτομερείς ακουστικές εντυπώσεις, την είχα κάνει bookmark τη σελίδα σε άλλο κινητό που δεν το χρησιμοποιώ τώρα (γιατί είχε πλάκα).
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ενα Ethernet ήταν που το χρησιμοποιούσε για το Denon link 4 , που μόλις είχε λανσάρει, μεταξύ του ακριβού Player dvd a1 ud, και των κορυφαίων av που είχαν το αντίστοιχο βύσμα για denon link 4.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
δοκιμασα ακομα και εβαλα το μοντεμ σε ενα φιλτρο ρευματος που εχω και ειχε θετικα αποτελεσματα.
Δηλαδή πόσο θετικά;
Μείωσε ας πούμε το θόρυβο ησυχίας κατά 1 εκατομμυριοστό του μισού εκατοστού του ντεσιμπέλ;
και καλωδια ethernet δοκιμασα και υπαρχουν διαφορες.
Φυσικά. Άλλο έχει άσπρο χρώμα, άλλο μαύρο.
Κίτρινο είχε μέσα μια συσκευασία κοσμοτέ, και μπλε μια άλλη. Χαμός.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ενα Ethernet ήταν που το χρησιμοποιούσε για το Denon link 4 , που μόλις είχε λανσάρει, μεταξύ του ακριβού Player dvd a1 ud, και των κορυφαίων av που είχαν το αντίστοιχο βύσμα για denon link 4.
Δ



Δεν επιμένω γιατί ξέρεις καλύτερα, μπορεί και να το έχεις πάρει!...:biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Αλλο πραγμα σου μαθαινουν στο σεμιναριο. Καμια τυχη με τον ηχο.
εγω θα σου πω πως δοκιμασα ακομα και εβαλα το μοντεμ σε ενα φιλτρο ρευματος που εχω και ειχε θετικα αποτελεσματα.

και καλωδια ethernet δοκιμασα και υπαρχουν διαφορες.εαν αξιζει το κοστος; Ή τον κοπο; Για μενα οχι. Εχει φθηνα καλωδια τετοιου ειδους 20ε με 30ε(audioquest,metz,supra) παιρνεις δυο τετοια τα πετας πανω και τα αφηνεις.
Κοίτα, επειδή δεν μου αρέσει να γίνομαι κακός ή ειρωνικός.

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είδες διαφορές.
Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα τεχνικά και να σου μάθω τα βασικά για τα δίκτυα και την μεταφορά δεδομένων.
Ας πούμε απλά πως ότι στέλνει το PC/Storage Node σου, τα ίδια data λαμβάνει και το Player/Remote Node.

Σε περίπτωση μετρήσεων ή ακόμα και blind tests βάζω στοίχημα το αμάξι μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν παίζει με το "γαμάτο" switcher ( switch λέγονται όχι switcher.... networking 101 για σήμερα ) ή με το zte hub των 3€.

Επειδή σε κόβω ισχυρογνώμον παρότι δεν έχεις το τεχνικό υπόβαθρο, είμαι διαθέσιμος σε δικό σου ή δικό μου χώρο να κάνουμε με όσα άτομα γουστάρουν να έρθουν τα tests με μετρητικά όργανα και τυφλές δοκιμές.

Be my guest.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Δηλαδή πόσο θετικά;
Μείωσε ας πούμε το θόρυβο ησυχίας κατά 1 εκατομμυριοστό του μισού εκατοστού του ντεσιμπέλ;

Φυσικά. Άλλο έχει άσπρο χρώμα, άλλο μαύρο.
Κίτρινο είχε μέσα μια συσκευασία κοσμοτέ, και μπλε μια άλλη. Χαμός.
οχι πολυ που να αξιζει το κοστος. αυτο ειπα. Αλλα οτι ακους την μικροδιαφορα ναι οκ. Τωρα τα χρωματα και τετοια θα σαι επηρεασμενος απο το next top model...και εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο!:):)

ειδικα το κοστος του switcher απλα δεν. Που ο καθενας μπορει να αναλογιστει ποσα αλλα πραγματα μπορει να αλλαξει με αυτο το κοστος και να εχει πολυ μεγαλυτερο αποτελεσματα. Εγω απλα συμβουλευω οσους δεν εχουν οπτικες ενα repeater tplink και ενα cat6 του κιλου ή κοστους 20ε 30ε οσο το λιγοτερο μηκος.
Κοίτα, επειδή δεν μου αρέσει να γίνομαι κακός ή ειρωνικός.

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είδες διαφορές.
Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα τεχνικά και να σου μάθω τα βασικά για τα δίκτυα και την μεταφορά δεδομένων.
Ας πούμε απλά πως ότι στέλνει το PC/Storage Node σου, τα ίδια data λαμβάνει και το Player/Remote Node.

Σε περίπτωση μετρήσεων ή ακόμα και blind tests βάζω στοίχημα το αμάξι μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν παίζει με το "γαμάτο" switcher ( switch λέγονται όχι switcher.... networking 101 για σήμερα ) ή με το zte hub των 3€.

Επειδή σε κόβω ισχυρογνώμον παρότι δεν έχεις το τεχνικό υπόβαθρο, είμαι διαθέσιμος σε δικό σου ή δικό μου χώρο να κάνουμε με όσα άτομα γουστάρουν να έρθουν τα tests με μετρητικά όργανα και τυφλές δοκιμές.

Be my guest.
οχι ενταξει φιλε δεν το ειπα ετσι....απλα σου λεω τι διαπιστωσα εγω με το δικο μου κεφαλι στο δικο μου συστημα.συζητηση κανουμε. Δεν ειναι θεμα data αλλα αυτο που ενσωματωνεται μαζι με τα data...δλδ ο θορυβος..και ξερω θα πεις δεν ειναι usb να εχει και ρευμα αλλα μονο data. Τεχνικα να το εξηγησω δεν ξερω....απο οσα διαβσζω και καταλαβαινω απο καπου θα αρπαζει.

το γαματο switch switcher οπως θες πες το....σε blind test ισως μπορει πιθανον να μην το παρω γραμμη σε αλλο συστημα σε μπαμ μπαμ αλλαγες...αλλα στο δικο μου που ζω με αυτο σιγουρα ναι.

δεν ξερω εαν μενεις αθηνα να το κανουμε ετσι για την πλακα....εγω απλα λεω τι ακουω. Εφοσον γνωριζεις αρκετα οπως λες ειμαι βεβαιος οτι θα συμφωνουσες τουλαχιστον στην ασυρματη επικοινωνια και για την αποφυγη του θορυβου που εχουν τα πολυ κακα μοντεμ. Εκτος εαν εχεις οπτικες που στην ουσια υπαρχει απομονωση Εκ φυσεως. Εκει βεβαια παλι απο οσα διαβαζω υπαρχει αλλο θεμα..
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Οι μετρήσεις στα δίκτυα είναι ποιο ...τυπικές, γιατί δε μπορείς να ανακατέψεις ιστορίες του τύπου "ναι μεν δε μετράει αλλά οι χροιές έτσι και τα υγρά μεσαία αλλιώς..."
Ένα network throughput, άντε και ένα latency?
Εφόσον αυτά είναι πολυυυύ καλύτερα από τις απαιτήσεις για μετάδοση audio στα συνηθισμένα φορμά.... δε βλέπω το λόγο να ασχοληθεί κανείς.
Ένα switch (Gigabit, είμαστε στο 2020) όποιο γουστάρετε και καλωδιάκι cat6 ...και τέλος.
Αν έχετε κάποιο πολύπλοκο δίκτυο και θέλετε ποιο προχωρημένα πράγματα όπως περίεργα Routing, QoS, mesh network κ.α. ... έ τότε οκ, θέλει ποιο προσεκτική επιλογή.... αλλά για ένα NaS, μια τηλεόραση και ένα Laptop... πραγματικά πάρτε όποιο καλώδιο σας αρέσει το χρώμα και πόσο μαλακό είναι και ένα switch όποιο σας γυαλίσει...
Εγω απλα συμβουλευω οσους δεν εχουν οπτικες ενα repeater tplink κ
ειμαι βεβαιος οτι θα συμφωνουσες τουλαχιστον στην ασυρματη επικοινωνια και για την αποφυγη του θορυβου που εχουν τα πολυ κακα μοντεμ. Εκτος εαν εχεις οπτικες που στην ουσια υπαρχει απομονωση Εκ φυσεως.
Μπερδεύτηκα... το wifi το ανακατεύεις όχι σαν ανάγκη επειδή δε μπορείς να περάσεις καλώδια αλλά σαν απαίτηση για ...απομόνωση;;;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ πάντως δεν το πολύ ψειρίζω, ότι δικτυακό έχω πάρει είναι από Tp-Link και ότι καλώδια ίντερνετ έχω δεν κάνουν πάνω από 4 ευρώ το καθένα φυσικά σε διάφορα χρώματα και αφήνω τους άλλους να τσακώνονται αν το Cisco ρούτερ έχει καλύτερες χροιές από το Misko. 8-)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Γιατί ως γνωστόν.... το router & το switch αλλάζουν τα δεδομένα στα πακέτα για να μην βαριέται :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top