Ιδέα για διαγώνια εγκατάσταση πολυκάναλου σετάπ

Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
αυτό δεν το κατάλαβα...εντοίχισαν τα ηχεία με το bass reflex στην πλάτη?:o
Τα συγκεκριμενα Genelec ΔΕΝ εχουν bass reflex στην πλατη. Ειναι οι δυο οριζοντιες "σχισμες" που βλεπεις πανω και κατω απο το κεντρικο μεγαφωνο :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Τα θυμάμαι αυτά :thumbsup:
[DOUBLEPOST=1565345602][/DOUBLEPOST]
Έχει κάνει εκατοντάδες Studios αυτός που τα σχεδίασε. Λες να κάνει λάθος; who knows.
..όταν ένα μπαςριφλεξ ηχείο το μετατρέπεις σε sealed..όσο ψηλά και να το κόβεις από τη συχνότητα συντονισμού του reflex...δεν του χαλάς την αρχή λειτουργίας-ψύξη μεγαφώνου κλπ...?

ειλικρινά δεν ξέρω
[DOUBLEPOST=1565345975][/DOUBLEPOST]
Τα συγκεκριμενα Genelec ΔΕΝ εχουν bass reflex στην πλατη :)
ποια είναι?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
..όταν ένα μπαςριφλεξ ηχείο το μετατρέπεις σε sealed..όσο ψηλά και να το κόβεις από τη συχνότητα συντονισμού του reflex...δεν του χαλάς την αρχή λειτουργίας-ψύξη μεγαφώνου κλπ...?

ειλικρινά δεν ξέρω
[DOUBLEPOST=1565345975][/DOUBLEPOST]
ποια είναι?
Ένα από τα δύο.

Screenshot_20190419_125841.jpg
Screenshot_20190419_125743.jpg
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Το ξέρω το έσιαξα...

Look above... :rolleyes:
τα έχω δει αυτά τα σχέδια...:)
και η απορία μου παραμένει η ίδια...

εκτός και αν έχει λειτουργία(κάποιο dsp- preset η ότι άλλο) για τέτοια τοποθέτηση
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
τα έχω δει αυτά τα σχέδια...:)
και η απορία μου παραμένει η ίδια...

εκτός και αν έχει λειτουργία(κάποιο dsp- preset η ότι άλλο) για τέτοια τοποθέτηση
Εγώ πάλι καμία. :D

Εφόσον το έβαλε έτσι πάει να πει ότι μπαίνει και έτσι με κάποιο τρόπο.
Τα αφήνω αυτά σε αυτούς που ξέρουν.
Για αυτό τους έχουμε άλλωστε.

Εγώ σωστά θέλω να ακούω.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.480
Που είναι συντονισμένη η τρύπα, και που κροσαρονται τα ηχεία στο σαμπ; Και με τι φίλτρο; Δεν παίζουν ρόλο όλα αυτά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Και να σου πω και το άλλο μετά από τόσα χρόνια μέσα στα Studios.

Τα δωμάτια αυτά φτιάχτηκαν σε συνεργασία με την Genelec σύμφωνα με τα λεγόμενα του σχεδιαστή.

Και σύμφωνα με αυτά που ξέρω εγώ ένα Studio για να φτιάξει δουλειά που να έχει logo Dolby Digital, Atmos κλπ πρέπει η DOLBY να έχει έρθει στο studio να δώσει certification. Οπότε όλα είναι πρίμα γιατί οι Genelec & Dolby έβαλαν σφραγίδα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Που είναι συντονισμένη η τρύπα, και που κροσαρονται τα ηχεία στο σαμπ; Και με τι φίλτρο; Δεν παίζουν ρόλο όλα αυτά;
αυτά τα είπαμε...

αλλά αν είναι μόνο η συχνότητα συντονισμού ο λόγος για να μη μας νοιάζει το στούμπωμα του ριφλεξ....να υποθέσουμε ότι θα πρέπει να το κόψει στα 100-120?:idk:


από το σάντουιτς πάντως βλέπουμε ότι ο πλειταμπ δεν ψύχεται από τον αέρα του ριφλεξ
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Γιατί τόσο ψηλά;
ξέρω γω?
έχω απορίες πάνω σε αυτή την τεχνική...

δεν θα πρέπει το τελείωμα του ρολλ οφ να είναι όσο γίνεται πιο μακρυά από τη συχνότητα συντονισμού? που η καμπύλη αυτή σε σιλντ γίνεται πιο μεγάλη-ομαλότερη?


+ τα dsp του, έχουν υπολογιστεί σε ριφλεξ καμπίνα...αν το κλείσεις....
δεν θα αλλοιώσεις την συμπεριφορά του στον προγραμματισμό αυτό?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Τις τρεις – τέσσερις φορές που χρειάστηκε να στήσω σύστημα στην διαγώνιο του δωματίου, είχα πολύ θετικά αποτελέσματα με εξαίρεση το seat to seat variation.

Βέβαια οι χώροι αυτοί, δεν ήταν απόλυτα συμμετρικοί και ήταν πάρα πολύ μικροί σε εμβαδό 10-12 τ.μ.

Αν ο δικός σου χώρος είναι συμμετρικός μπορεί να μην έχεις τέτοιο θέμα και πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσεις.
Σωστά αυτά που λες, συμφωνώ.

Όμως μιλάς για δικάναλο, και κατά βάση είσαι εκτός ...θέματος. :p

Ο τίτλος του θρεντ είναι σαφής, αναφέρει πολυκάναλο σεταπ με διαγώνια τοποθέτηση οθόνης.8-)

Ο 8-γωνος χώρος της φοξ στουντιος είναι πολύ σενιος. Μ'ΑΡΕΣΕΙ.:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
η απορία μου παραμένει η ίδια...
Πρόσεξε την κατασκευή της τοιχοποιίας στον χώρο αυτό. ;)

Μια χαρά αναπνέει το ηχείο από πίσω. Και μάλιστα υπάρχει τέρμα πίσω τοιχωματικο όριο για να επιστρέψει το μπάσο μέσα στο χώρο, χωρίς περιττές μεσαίες.

Έχουν ζωγραφίσει οι άνθρωποι εκεί, ρισπεκτ.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Στο κεντρο του δωματιου απο οσα ξερω δεν ειναι καταλληλη θεση ακροασης..... Το ιδιο δεν ισχυει και στα πολυγωνα η οχι;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Πρόσεξε την κατασκευή της τοιχοποιίας στον χώρο αυτό. ;)

Μια χαρά αναπνέει το ηχείο από πίσω. Και μάλιστα υπάρχει τέρμα πίσω τοιχωματικο όριο για να επιστρέψει το μπάσο μέσα στο χώρο, χωρίς περιττές μεσαίες.

Έχουν ζωγραφίσει οι άνθρωποι εκεί, ρισπεκτ.
θα ρωτήσω μετά για αυτό...:)

εκεί που έψαχνα άρθρα,τεχνικές κλπ για εντοιχισμό....έπεσα σε κάτι χειρότερο....:o


https://www.aktives-hoeren.de/viewtopic.php?f=6&t=7841

αν μπορείς εξήγησε μου....πως και γιατί στο διάτανο να βάλει κάποιος τα Κ σε γουολμπαφλ όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής σου δίνει μίνιμουμ απόσταση από τον πίσω τοίχο για να λειτουργήσει το κάρδιο ? :headbang:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.825
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top