Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ποιος θυμαται(εχει διαβασει) για τον περιπτερά εξω απ' το δωματιο ακροασης που ακουγε το συστημα να παιζει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο στον ''Ηχο'' οταν τεσταραν τα 801 νομιζω με καποιον καπτεν NEMO της electrocompaniet 600W που κι αυτος τερματισε με τα ενεργοβορα θηρια της b&w...Μεχρι κι ο περιπτερας ακουσε την ποιοτητα κι εμεις τρωγαμε σανο τοτε. Αυτο ομως απο μερους του συντακτη δεν ειναι ασχετοσυνη, ειναι επιτηδευμενη επαγγελματικη αναίδεια.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Eιχα πολυ παλαια..ακουσει για κατι παλαιωσεις μετασχηματιστων της Audio Note ...τραβηγμενο ομως λιγακι για φυτευμενους στη γη για να γινει η ωριμανση οπως πρεπει...:cautious: τωρα εδω καλα εκανα που το εβαλα η στο ''Λολα πιασε ...'' επρεπε;:D
Να ανοίξεις ένα θέμα με ζαρζαβατικά εκεί θα πήγαινε γάντι. Να γράψει ο άλλος πως καλλιεργεί την πατάτα ο άλλος τα μαρούλια και η audio note τους μετασχηματιστές. (Αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο και ας έχω δοκιμάσει παγωμένες λάμπες και καλώδια στο παρελθόν )
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Ποιος θυμαται(εχει διαβασει) για τον περιπτερά εξω απ' το δωματιο ακροασης που ακουγε το συστημα να παιζει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο στον ''Ηχο'' οταν τεσταραν τα 801 νομιζω με καποιον καπτεν NEMO της electrocompaniet 600W που κι αυτος τερματισε με τα ενεργοβορα θηρια της b&w...Μεχρι κι ο περιπτερας ακουσε την ποιοτητα κι εμεις τρωγαμε σανο τοτε. Αυτο ομως απο μερους του συντακτη δεν ειναι ασχετοσυνη, ειναι επιτηδευμενη επαγγελματικη αναίδεια.
Δεν τρώγαμε σανό τα λεφτά δεν είχαμε!
 

S

sk4t4

Guest
Έχω ακούσει και ότι έξι πυροτουβλα σε διάταξη πυραμίδας ηρεμούν πολύ τον ήχο.
Ελα να σε παω μια βολτα σε ενα φιλο που γεμισε, προσφατα,με Eichmann Toppers, το συστημα του,ακομα και τα ηχεια,υστερα απο δοκιμη δυο τριαδων. Και ηταν πολυ μεγαλος σκεπτικιστης,οπως και για την πριζα τοιχου.Μη φοβασαι,ειναι λαικη γειτονια.:pΔεν ειναι μελος αλλα γνωριζω μελος που εχει κανει το ιδιο στο συστημα του.
View attachment 113264
Να και η φωτογραφια.Το Marantz cd-16,δεν ηθελα να το "αγγιξω":D
Δεν πιστευω,εν ετει 1996-1998,να υπαρχει παραπονο;:DΑν και,για να πω την αμαρτια μου,γνωριζα τον Ζαινεα και τα εργα του,απο το 1989,αλλα:"Δεν πιστευω ν' αγορασεις αυτα τα πραγματα;Δε φτανει που μου εχεις χαλασει το σαλονι;":DΠαντως,ο γρανιτης βελτιωσε το χαμηλο,σε αντιθεση με τα Audioquest Big και Little Feet και τα AZE,που προηγηθηκαν,και "πηραν ποδι" μετα τη δοκιμη τους.Ο ΥΒΑ ειχε προβλεψει,ακομη πιο πριν,τοποθετωντας συνθετικη διαμαντοσκονη,αν θυμαμαι καλα το υλικο,στα σφραγισμενα modules του και βελτιωμενη στηριξη στις συσκευες του.
[DOUBLEPOST=1545104512][/DOUBLEPOST]
Ποιος θυμαται(εχει διαβασει) για τον περιπτερά εξω απ' το δωματιο ακροασης που ακουγε το συστημα να παιζει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο στον ''Ηχο'' οταν τεσταραν τα 801 νομιζω με καποιον καπτεν NEMO της electrocompaniet 600W που κι αυτος τερματισε με τα ενεργοβορα θηρια της b&w...Μεχρι κι ο περιπτερας ακουσε την ποιοτητα κι εμεις τρωγαμε σανο τοτε. Αυτο ομως απο μερους του συντακτη δεν ειναι ασχετοσυνη, ειναι επιτηδευμενη επαγγελματικη αναίδεια.
Στην παρουσιαση στο Intercontinental;
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Eιχα πολυ παλαια..ακουσει για κατι παλαιωσεις μετασχηματιστων της Audio Note ...τραβηγμενο ομως λιγακι για φυτευμενους στη γη για να γινει η ωριμανση οπως πρεπει...:cautious: τωρα εδω καλα εκανα που το εβαλα η στο ''Λολα πιασε ...'' επρεπε;:D
Να ανοίξεις ένα θέμα με ζαρζαβατικά εκεί θα πήγαινε γάντι. Να γράψει ο άλλος πως καλλιεργεί την πατάτα ο άλλος τα μαρούλια και η audio note τους μετασχηματιστές. (Αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο και ας έχω δοκιμάσει παγωμένες λάμπες και καλώδια στο παρελθόν )
Καλώς ή κακώς ευσταθεί - τουλάχιστον ως προς τα σύρματα των τυλιγμάτων.Και μάλιστα το ιαπωνικό σκέλος της Audio Note (Kondo) διαφήμιζε κάποτε συναφή διαδικασία ωρίμανσης για τις ΄΄σπέσιαλ΄΄ σειρές καλωδιώσεων που διένειμε.
...
Δεν πιστευω,εν ετει 1996-1998,να υπαρχει παραπονο;:DΑν και,για να πω την αμαρτια μου,γνωριζα τον Ζαινεα και τα εργα του,απο το 1989,αλλα:"Δεν πιστευω ν' αγορασεις αυτα τα πραγματα;Δε φτανει που μου εχεις χαλασει το σαλονι;":DΠαντως,ο γρανιτης βελτιωσε το χαμηλο,σε αντιθεση με τα Audioquest Big και Little Feet και τα AZE,που προηγηθηκαν,και "πηραν ποδι" μετα τη δοκιμη τους.Ο ΥΒΑ ειχε προβλεψει,ακομη πιο πριν,τοποθετωντας συνθετικη διαμαντοσκονη,αν θυμαμαι καλα το υλικο,στα σφραγισμενα modules του και βελτιωμενη στηριξη στις συσκευες του.
...
Αυτό και αν είναι ιστορία για γέλια και για κλάματα...Η όψιμη ανακάλυψη από τον ορθολογιστή για το λόγο που του άρεσαν τόσο πολύ οι κατασκευές του YBA...:gamer:
...
Και το μοναδικό ανεξιχνίαστο στοιχείο που δεν παρουσιάζεται στο "Βιολιτζή Φιλ" είναι το αν οι λυκάνθρωποι σκοτώνονται με σκέτες ασημένιες σφαίρες ή πρέπει να έχουν αυτές πρόσθετη επικάλυψη...ροδίου.
(...)
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Αυτό και αν είναι ιστορία για γέλια και για κλάματα...Η όψιμη ανακάλυψη από τον ορθολογιστή για το λόγο που του άρεσαν τόσο πολύ οι κατασκευές του YBA...:gamer:
Μαλλον παρεξηγηση.Η φωτογραφια ειναι απο το δικο μου "παρελθον" και οχι απο του φιλου.Επισης,ειχα προ πολλου παψει να ειμαι ορθολογιστης.Αρχες δεκαετιας του 90 ειχε ελθει ο Andre στην Ελλαδα και ειχε μιλησει για τα "κολπακια" στις συσκευες του.Ο φιλος συνεχιζει να ειναι ορθολογιστης σε καποια θεματα,π.χ. στα ακριβα καλωδια,καποια απο τα οποια κατειχε πιο πριν,αλλα τωρα παιρνει δρομο με το που του προτεινουν κατι σχετικο.:D
 

Μηνύματα
12.847
Reaction score
10.064
Στην παρουσιαση στο Intercontinental;
Αν λες για το 1998 ή 1999, παράλληλα με μια έκθεση υψηλής ορολογοποιίας στο ίδιο ξενοδοχείο, ήμουν κι εγώ εκεί! Αλλά δεν ήταν με NEMO. Ήταν με μονομπλόκ 1000 watt στο κανάλι με VU meter. (Αν θυμάμαι καλά, το έχω γράψει κάπου, Marantz)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μαλλον παρεξηγηση.Η φωτογραφια ειναι απο το δικο μου "παρελθον" και οχι απο του φιλου.Επισης,ειχα προ πολλου παψει να ειμαι ορθολογιστης.Αρχες δεκαετιας του 90 ειχε ελθει ο Andre στην Ελλαδα και ειχε μιλησει για τα "κολπακια" στις συσκευες του.Ο φιλος συνεχιζει να ειναι ορθολογιστης σε καποια θεματα,π.χ. στα ακριβα καλωδια,καποια απο τα οποια κατειχε πιο πριν,αλλα τωρα παιρνει δρομο με το που του προτεινουν κατι σχετικο.:D
Είμαι ενήμερος για τη φιλοσοφία του Andre.Κάνω αυτοσ4ρκ4στική μεταφορά - σε σχέση με μηχανήματα ΥΒΑ που διατηρώ εδώ και χρόνια σε κάποιο σύστημα - και όχι στον άγνωστο δικό σου φίλο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Τώρα που είπατε για YBA θυμήθηκα ιστορία.
Φίλος χωρίς πρόσβαση είχε το σετ Passion 1000 μόνο μπλοκ με τον αντίστοιχο προ.
Έτερος γνωστος ενδιαφέρθηκε για την αγορά τους.
Το deal χάλασε γιατί οι τελικοί,κατά τον υποψήφιο αγοραστή, ήταν ψιλό άδειοι από υλικά σε σχέση με το θηριώδες σασί:o
Παρεπιπτόντως οι τελικοί δεν κατάφεραν να οδηγήσουν αξιοπρεπώς τα B&W 800 Nautilus (μάλλον τα πρώτα που είχαν έρθει στην Ελλάδα από Τηλεοπτική)
 

S

sk4t4

Guest
Τώρα που είπατε για YBA θυμήθηκα ιστορία.
Φίλος χωρίς πρόσβαση είχε το σετ Passion 1000 μόνο μπλοκ με τον αντίστοιχο προ.
Έτερος γνωστος ενδιαφέρθηκε για την αγορά τους.
Το deal χάλασε γιατί οι τελικοί,κατά τον υποψήφιο αγοραστή, ήταν ψιλό άδειοι από υλικά σε σχέση με το θηριώδες σασί:o
Παρεπιπτόντως οι τελικοί δεν κατάφεραν να οδηγήσουν αξιοπρεπώς τα B&W 800 Nautilus (μάλλον τα πρώτα που είχαν έρθει στην Ελλάδα από Τηλεοπτική)
Ο Andre πιστευε παντοτε στην απλοτητα του κυκλωματος,αντιθετα με τα "εργοστασια" π.χ. Κrell.Oι YBA δεν ειχαν ποτε τεραστια ισχυ,το δε κορυφαιο της μοντελο Signature ειχε μικροτερη ισχυ απο τον, φθηνοτερο,Passion.
 

S

sk4t4

Guest
Ο Andre πιστευε παντοτε στην απλοτητα του κυκλωματος,αντιθετα με τα "εργοστασια" π.χ. Κrell.Oι YBA δεν ειχαν ποτε τεραστια ισχυ,το δε κορυφαιο της μοντελο Signature ειχε μικροτερη ισχυ απο τον, φθηνοτερο,Passion.
Επισης,την τεραστια τροφοδοσια,που θα τη ζηλευε και ο πιο θηριωδης τελικος,την ειχαν οι προενισχυτες της και οχι οι τελικοι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τώρα που είπατε για YBA θυμήθηκα ιστορία.
Φίλος χωρίς πρόσβαση είχε το σετ Passion 1000 μόνο μπλοκ με τον αντίστοιχο προ.
Έτερος γνωστος ενδιαφέρθηκε για την αγορά τους.
Το deal χάλασε γιατί οι τελικοί,κατά τον υποψήφιο αγοραστή, ήταν ψιλό άδειοι από υλικά σε σχέση με το θηριώδες σασί:o
Παρεπιπτόντως οι τελικοί δεν κατάφεραν να οδηγήσουν αξιοπρεπώς τα B&W 800 Nautilus (μάλλον τα πρώτα που είχαν έρθει στην Ελλάδα από Τηλεοπτική)
Οι δικοί μου ανήκαν στην κλασσική σειρά alpha...Δεν μπήκα ποτέ σε πειρασμό για τους τελικούς Passion.
Εδώ όμως - άπαξ και το έθιξες - κάνεις μισές δουλειές,καθότι υπάρχει ζουμερή ιστορία ΄΄για γέλια και για κλάματα΄΄ σχετική με το αντικείμενο.
https://www.diyaudio.com/forums/solid-state/210749-yba-passion-1000-a.html
Ο Andre πιστευε παντοτε στην απλοτητα του κυκλωματος,αντιθετα με τα "εργοστασια" π.χ. Κrell.Oι YBA δεν ειχαν ποτε τεραστια ισχυ,το δε κορυφαιο της μοντελο Signature ειχε μικροτερη ισχυ απο τον, φθηνοτερο,Passion.
...κι ελάχιστες τιμές στο ρεύμα πόλωσης τελικών σταδίων,μην ξεχνιόμαστε.:)

Και η συνέχεια:
east electronics said:
απο εδω και περα ακολουθει ενας σχολιασμος για τα διαφορα μαργαριταρια μεσα στο μανουαλ ..... copy paste απο το μανουαλ της εταιριας ......


---An important design goal
is the control of parasitic vibrations. These
mechanical vibrations in the air have a negative
effect on the purity of sound. The impact of these
vibrations depends on the size of the amplifier,
the internal components

The mechanism is designed to be as compact
and as rigid as possible. The small physical size
of your amplifier moves the resonant frequencies
out of the audio domain.


ολα αυτα τα παραπανω λεγονται για να καταληξουν στο οτι οι μετασχηματιστες του μηχανηματος ειναι τοποθετημενοι σε λαστιχακια για να μην μεταδιδουν κραδασμους ....σωστο και ωραιο καμμια αντιρηση αλλα δεν ειναι και καμμαι τεχνολογια απο το διαστημα αλλα τουλαχιστον εχει και ονομα VIBRATIONAL ENERGY CONTROL


The transistors are mounted on a solid copper
block with no mica wafers, which improves heat
dissipation to avoid thermal distortions.


Δεν ξερω τι λεει εδω ο τυπος εγω παντως οσο και να χαραξα το μεταλλο ηταν χρυσο και αρα μπρουντζος γιατι αν ηταν χαλκος θα ηταν φυσικα κοκκινος ....Μηπως κανω λαθος ?



**** amplifiers are Class Alpha amplifiers. This
means that the power supply works like a Class
A design but the power stage delivers only the
power the music requires. Therefore, you have
the advantages of Class A (linear output with
current on demand) without the inconveniences.

Εδω πλεον ειναι η υπερτατη παπαρια οπου ο σχεδιαστης εχει κατασκευασει στην ουσια μια καινουργια δικια του ταξη λειτουργειας με εξυπνο και μαρκετιστικο τροπο και αντι να την λεει ταξη Α την λεει ταξη Alpha οπου φυσικα και οπως περιγραφει στην υπολοιπη περιγραφη του ειναι κανονικοτατα ταξης ΑΒ

******amplifiers run cool, which improves reliability
and avoids thermal stressing of the components
and the resultant parasitic vibrations.

Ξερει κανεις κανενα μηχανημα σε ταξη Α να run cool ???? μα με την καμμια μην σου πω .....



For best results, the amplifier should initially be
broken in with 50 hours of play. A warm up of 4
hours is best whenever the unit has been
switched off.

For extremely complex continuous loads, the
operating temperature can be lowered with an
internal bias reduction. Consult your dealer


It is preferable to leave your **** amplifier
permanently on. The power consumption is low
and the sonic benefits are high.

ΔΕν εχω σχολια εδω .....δικα σας ....


Για μια ακομα φορα στον χωρο αυτο υπαρχει πολυ πιστευω και λιγο γνωριζω ....Περιμενω τα δικα σας σχολια και συζητηση

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
Last edited:

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Άκουσα πριν κάποια ώρα ιστορία για cd με ήχους που καθαρίζει το σήμα και τα καλώδια.
Να βρούμε και ένα cd να πλένει πιάτα να γλιτώσει και η γυναίκα μου τη λάντζα
Καλά και για το σίδερο δεν το συζητάω πληρώνουμε οσο όσο


Κλαίω και εγώ και ο άνθρωπος που πλήρωσε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Άκουσα πριν κάποια ώρα ιστορία για cd με ήχους που καθαρίζει το σήμα και τα καλώδια.
Το έχω.
Τόνοι απομαγνητισμού λέει.
Τα έχω πάρει όλα αυτά, στα χρόνια της χαϊεντίλας μου.:oops::gotcha:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Προφανώς,επειδή θα του είναι άχρηστα για τα...ψηφιακά αρχεία.:roflmao:
Ως ψηφιακά αρχεία και αυτά πλέον, παίζουν από το πισί.
Βεβαίως, δεν απομαγνήτισαν τον μαγνητικό σκληρό δίσκο, λένε όμως ότι απομαγνητίζουν τα καλώδια, ηχείων και ιντερκονέκτ.
Τώρα αν μαγνητίζονται τα καλώδια για να τα απομαγνητίσει αυτό, είναι μια άλλη κουβέντα, όπως άλλη κουβέντα είναι και το αν θα απομαγνητίζουν ψηφιακά καλώδια, το οποίο είναι σχεδόν βέβαιο! :gotcha:


:lolsign::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Τώρα που είπατε ΥΒΑ σε έναν ανοιχτό Α100 της εταιρείας είχα δει 2 τετράγωνα κομμάτια ξύλο τύπου μπάλσα σε μέγεθος περίπου 1,5 χ1,5 εκ. πάνω από τρανζίστορ; δε θυμάμαι που ακριβώς σε αντίστοιχη ερώτηση μου η απάντηση ήταν αυτό που έχετε ήδη αρχίσει να φαντάζεστε.

"Ο κατασκευαστής τοποθετεί σε στρατηγικά σημεία τμήματα ξύλου προς μείωση κραδασμών και ενίσχυση της τονικής ποιότητας".

Το θυμάμαι κατά λέξη.
 

S

sk4t4

Guest
Άκουσα πριν κάποια ώρα ιστορία για cd με ήχους που καθαρίζει το σήμα και τα καλώδια.
Να βρούμε και ένα cd να πλένει πιάτα να γλιτώσει και η γυναίκα μου τη λάντζα
Καλά και για το σίδερο δεν το συζητάω πληρώνουμε οσο όσο


Κλαίω και εγώ και ο άνθρωπος που πλήρωσε
Αν ειναι αυτο της XLO,και μονο και μονο επειδη δεν αντεχω το κλαμα,το δεχομαι ευχαριστως ως δωρο.Και χαρη σας κανω.:D
Υ.Γ.1.Που να ξερατε τι αλλο κανει:Απομαγνητιζει ολοκληρο το συστημα.Αν ειναι το ΧLO.
Y.Γ.2.Για μπιμπλικια πρωτος εισαι,αλλα για πλυντηριο πιατων...:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.170
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top