Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα




P

PMC

Guest
..μα αφού δεν έχει ούτε 2 σαμπ...πώς θα παίξει δηλ.?:idk:
Σίγουρα χάνει το βαθύ χαμηλό. ;)
Post automatically merged:

Ασε που
...μπορεί να έχει κρυμμένα σάμπ, πίσω από τις κουρτίνες!..:dance2:
Όταν άκουγα και γω ότι ΟΛΑ τα Ηχεια θέλουν παρέα για τις χαμηλές συχνοτητες σκεφτόμουν .....τι λένε ρε τα άτομα ???
Τώρα μου ταιριάζει αυτό που λέει....ότι κοροϊδεύεις το λουζεσαι!
Προσοχή λοιπόν τι κοροϊδεύετε .... :)
 
Last edited by a moderator:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
:unsure:


- χθες βρέθηκα μπροστά από ένα πολύ ακριβό και αναλυτικό σύστημα μέλους, μαζί μου είχα προς ακρόαση ένα διπλό live του Duke Ellington (τεστάρω πάντα με ζωντανές ηχογραφήσεις και φυσικά όργανα),,,

,,, παρά του αναγραφόμενου audiophile remastered κλπ., αμέσως όλοι ακούσαμε το φτωχό αποτέλεσμα,,,

,,, με το μέτριο οικιακο μου σύστημα, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο,,,

,,, ok, χάνω το δέντρο αλλά κερδίζω το δάσος,,,

,,, ευτυχώς :)



- ευχαριστώ το Μέλος και την παρέα, για την εμπειρία
1
- αυτό και εάν δεν είναι μηδενισμός όμως
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
- αναφέρθηκε εδώ όπως και σε άλλα παρόμοια θέματα , η ύπαρξη μουσικόφιλων με μεγάλες συλλογές και ταπεινά-βασικά ηχοσυστήματα τα οποία όμως τους παρέχουν αυτό που τους ικανοποιεί

- να προσθέσω πως πολλοί εξ΄ αυτών είναι και γνώστες του ''σωστού'' ήχου , μιάς και αρκετοί ασχολούνται με την ευρύτερη μουσική βιομηχανία ( ραδιοφωνικοί παραγωγοί , ηχολήπτες , μουσικοί κλπ )

- έχει τύχει μαζί τους να ακούσουμε και ακριβότερα συστήματα και ενώ τους άρεσαν δεν το σκεφτόντουσαν να τα αποκτήσουν , και δεν μιλάω για πολύ ακριβά , αλλά για συστήματα της τάξης των 400-500eu/τεμάχιο . Θα αγόραζαν υλικό προς ακρόαση ή κάτι άλλο

- μήπως λοιπόν θα έπρεπε να παραδεχθούμε στους εαυτούς μας πρωτίστως πως ακόμα και εάν δεν ήμασταν . . . με το καιρό έχουμε γίνει και μηχανάκιδες ; και πως οι διαφορές μας στην hifi κοινότητα είναι το κατά πόσο ( ποσοστιαία δηλ. ) είμαστε και ακροατές συσκευών ;

- και μόνο που μας περνάει και η ποιο φευγαλαία σκέψη << πως θα ακουστεί άραγε εάν : αλλάξω , τροποποιήσω , μετακινήσω . . . κλπ νι, το τάδε ή το δείνα κρίκο του συστήματος >> , σημαίνει πως έχουμε το μικρόβιο της ενασχόλησης με τις συσκευές ηχητικής αναπαραγωγής
Φίλε μου η τοποθέτηση σου βγάζει απόσταγμα εμπειρίας κ απέραντης μουσικοφυλιας .Είμαι νέο μέλος αλλά 72 φεύγα θέση σαν την δική σου θα πρεπε να είναι ευαγγελιο.Θυμάμαι τον συγχωρεμένο τον Κώστα Γιαννουλοπουλο.Δεν τον γνώρισα προσωπικά αν και τον παρακολουθοσα στα πρωινά όλου του κόσμου αν θυμάμαι καλά στην εκπομπή 944 εν λευκό του Κββαθα .Είχα μάθη λοιπόν ότι ενώ είχε μια τεράστια δισκοθήκη άκουγε τις μουσικές του από ένα ταπεινό σύστημα και μαύρο έκανε και τις .φυσιολογικές που έγραφε τότε στον ΗΧΟ.Καλά να περνας
 






Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Μου θυμίζει Ποια Άμστελ...

Ποια Audionote...
Placebo και τα δυο.
Και καποιοι στην επιπεδο-χώρα τους.
Όχι ότι δεν υπάρχουν φυσικά ιστορίες για γελια και στο λεγόμενο χάι εντ.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το κακό είναι όταν εχεις αυτά τα δυο ως μόνες επιλογες
 

H

HuxFlux

Guest
Μου θυμίζει Ποια Άμστελ...

Ποια Audionote...
Placebo και τα δυο.
Και καποιοι στην επιπεδο-χώρα τους.
Όχι ότι δεν υπάρχουν φυσικά ιστορίες για γελια και στο λεγόμενο χάι εντ.
Κανεις δεν αμφισβητει την audionote αλλα η απαντηση σε αυτο το σκρινσοτ δεν την τιμα σαν brand, εκτος αν ειναι φτιαχτο γιατι δυσκολευομαι να το πιστεψω.

Επισης εχει σημασια και για ποιο πραγμα εγινε η ερωτηση. Για να εχει δωθει τετοια απαντηση περι διαστασεων και επιπεδοχωρας κι οτι αμα θες να ακουσεις διαφορες θα τις ακουσεις, ΘΕΛΩ να πιστευω οτι αφορα καλωδια (γιατι αλλιως ξεφτυλιζει τα καλα τους προιοντα ο τυπας με τετοιες απαντησεις) οποτε, ναι, ποια audionote? Αμα θελω να μπω στην τριτη διασταση με καλωδια, βαζω μογκαμακια...
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Επισης εχει σημασια και για ποιο πραγμα εγινε η ερωτηση. Για να εχει δωθει τετοια απαντηση περι διαστασεων και επιπεδοχωρας κι οτι αμα θες να ακουσεις διαφορες θα τις ακουσεις, ΘΕΛΩ να πιστευω οτι αφορα καλωδια (γιατι αλλιως ξεφτυλιζει τα καλα τους προιοντα ο τυπας με τετοιες απαντησεις) οποτε, ναι, ποια audionote? Αμα θελω να μπω στην τριτη διασταση με καλωδια, βαζω μογκαμακια.
Εδώ όλο το post
 

H

HuxFlux

Guest
Εδώ όλο το post
Α τριτη διασταση με αντιστασεις. Νταξει οκ, καλα λεω οτι πουλαει placebo effect ο τυπος και φανηκε και στη προταση που ανεφερα παραπανω.
Οταν σε ρωταει ο υποψηφιος πελατης "τι εχει να μου προσφερει το προιον σου" και του απαντας "αν εσυ θες να σου προσφερει, τοτε κατι θα σου προσφερει", απλα πουλας placebo ξεδιαντροπα κιολας. Στο χωριο μου το λεγανε αλλιως, αλλα τελος παντων...
Τωρα οσοι πιστευουν οτι με τις αντιστασεις βρισκεις την τριτη διασταση στον ηχο, απλα επειδη στις πουλαει υπαλληλος της Audionote, τοτε παρακαλω να πανε στην επιπεδοχωρα τους και να προσεχουν να μη σκονταψουν και πεσουν στο διαστημα και χασει η Αudionote τετοιους πελατες...
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Υπάρχει πολύ ηθελημένη ασαφεια όταν επικοινωνούν αυτοί οι κατασκευαστές.
Τι να πει. Πουλάω σωστους μετασχηματιστές εξόδου και αντιστασεις ακριβείας σε αστρονομικές τιμές;
Δεν πρέπει όμως να ακυρώνουμε το αποτέλεσμα.
 

H

HuxFlux

Guest
Υπάρχει πολύ ηθελημένη ασαφεια όταν επικοινωνούν αυτοί οι κατασκευαστές.
Τι να πει. Πουλάω σωστους μετασχηματιστές εξόδου και αντιστασεις ακριβείας σε αστρονομικές τιμές;
Δεν πρέπει όμως να ακυρώνουμε το αποτέλεσμα.
Δεδομενου οτι κατα τη γνωμη σου δεν ειναι placebo, τοτε ποιο ειναι το αποτελεσμα/effect των αντιστασεων της Audionote που δεν θα πρεπει να ακυρωσουμε;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μου θυμίζει Ποια Άμστελ...

Ποια Audionote...
Placebo και τα δυο.
Και καποιοι στην επιπεδο-χώρα τους.
Όχι ότι δεν υπάρχουν φυσικά ιστορίες για γελια και στο λεγόμενο χάι εντ.
Μια φορά κι έναν καιρό κάποιοι χαϊενδοκατασκευαστές αναρωτήθηκαν πώς θα μπορούσαν να προωθήσουν προϊόντα σε πελάτες που δεν θα είχαν ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις.

Τότε ήταν που επινοήθηκε μια πρωτότυπη μέθοδος...΄΄Θα τους πούμε ότι δεν γίνεται εμείς να γνωρίζουμε όλα όσα δεν είναι κάθε φορά μετρήσιμα,αλλά θα ήμαστε εξαιρετικά πρόθυμοι να δεχθούμε εντυπώσεις και υποδείξεις πελατών πάνω σε αυτά...΄΄

Φανταστικό...Κυριολεκτικώς και μεταφορικώς. :sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top