Ιστορικα Μηχανηματα.

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Να συμβάλω και εγώ στο νήμα που μας κάνει να αναπολούμε το παρελθόν... τρία από τα μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου και παίζουν ακόμη αδιαμαρτύρητα.

Turntable, amplifier και deck για να μαθαίνουν οι νεότεροι, και να θυμούνται οι παλαιότεροι...
Technics SL3300.jpg
Yamaha CR-600.jpg
Yamaha TC800GL.jpg
 








Μηνύματα
120
Reaction score
15
Το πρώτο CD player της Musical Fidelity το CDT, με λυχνίες στην προενίσχυση (που προεξείχαν στο πίσω μέρος του σασί! Αγορασμένο το 1993 στον κ Πουτού (Audio Exclusive)! Ακόμα παίζει-με κάποια δυσκολία στην αρχική ανάγνωση λόγω του ότι χρειάζεται καινούργια κεφαλή laser! Η πρώτη φωτο από το δικό μου.


 


Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ο πρωτος μου ραδιοενισχυτης αγορασμενος απο τον πατερα μου. Με αυτον εμαθα τα FM συνδεοντας τον με την κεραια της τηλεορασης και ενα μικρο ηχειο. Τοτε τα ηχεια ειχαν ενα μεγαφωνο......

PIONEER SX-440 2.jpg


Οταν ελειψα για καποιο ταξιδι μου ανοιξαν το σπιτι και τον εκλεψαν. Αντιο φιλε ποτε δε θα ξεχασω τα 15 Βαττ που εδινες ανα καναλλι. Επισης οταν σε εσβηνα χαμηλωνε η μουσικη σιγα σιγα μεχρι να ξεφορτισουν οι πυκνωτές σου. Που να εισαι τωρα .......
 
Last edited:

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Επίσης το πρώτο μου και τελευταίο μαγνητόφωνο. Εχει παιξει ελαχιστα καθως μια βλαβη το ταλανιζει απο τοτε που το θυμαμαι. Καποιος εκλεκτος συνφορουμιτης εχει αναλαβει την επισκευη του.....

akai_1710w.jpg
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Αυτα τα ηχεια τα αγαπησα και δεν τα εχω αποχωριστει απο το 1987. Ειμαι μαζι τους 6 χρονια περισσοτερο απο τη συζυγο. Φανηκαν μαλλον βαρια στον υπαιξερουντα παρανομο και δεν τους εδωσε σημασια. Ευτυχως...

yamaha ns-1000m.JPG


Εχω ακουσει πολλα καλα λογια για αυτα. Πολλοι λενε πως ειναι απαιτητικα σε ενισχυτες. Δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο. Σημερα τα ηχεια αυτα ειναι αγνωστα στους νεοαφιχθεντες του χωρου. Τοτε που η YAMAHA εβγαζε πολυ καλα ηχεια , λαμβανονταν σοβαρα υποψη ως αγορα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Επίσης το πρώτο μου και τελευταίο μαγνητόφωνο. Εχει παιξει ελαχιστα καθως μια βλαβη το ταλανιζει απο τοτε που το θυμαμαι. Καποιος εκλεκτος συνφορουμιτης εχει αναλαβει την επισκευη του.....

View attachment 41965
Μοιάζει πάρα πολυ΄με το δικό μου X-150D




Οι δύο παρακάτω φωτογραφίες είναι από το δικό μου:



 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Μοιάζει πάρα πολυ΄με το δικό μου X-150D
Το δικό σου πρεπει να ειναι μεταγενεστερο με καλυτερες και ανθεκτικοτερες κεφαλες και δεν πρεπει να εχει λυχνίες στον ενισχυτη του. Α οχι το δικο σου ειναι deck χρειαζεται ενισχυτη για να παιξει
 


Μηνύματα
463
Reaction score
575
Yamaha T2 FM [only] Tuner

IMG_6127YamahaT-2net_zps6f31c990.jpg


Δυστυχώς [μπορεί και ευτυχώς γιατί του καιγόταν συνέχεια τα λαμπάκια] δεν τον απέκτησα ποτέ.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Λίγο ασχημομούρικο είναι αυτό το Magnum Dynalab... Βασικά, εάν κρατούσε τα VU meters και "πέταγε" τα "αυτιά" για βίδωμα σε rack, θα μου άρεσε πιο πολύ.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top