Ιστορικα Μηχανηματα.


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466

Στο κουτί του με τα νάυλον!!! Ήμαρτον!!!
Αν κατάφερνα και έβρισκα ένα σετ προ-τελικού θα σταματούσα!!!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
SENNHEISER HD414

Αυτα ηταν ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, για τα χρηματα που κοστηζαν τοτε.
Αν θυμαμαι καλα 3.000 δραχμες το 1982

T
Μου είχαν κρατήσει στο Νάκα το τελευταίο διαθέσιμο ζευγάρι της επετειακής (50years) έκδοσης. Τα είχα πληρώσει 14.000δρχ αντί για 17.500 που ήταν η κανονική τους τιμή.

Τα χρησιμοποιώ ακόμη.
 



Μηνύματα
15
Reaction score
12
1654618078208.jpg

counterpoint sa 5000 το γούσταρα τρελά την εποχή που εργαζόμουν στο κατάστημα που τα εφερνε
Το βρήκα αρκετά χρόνια μετά ως μεταχειρισμενο και το πήρα άμεσα θα έλεγα
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλημερα σε όλους. Εχω αρχίσει την ανανέωση των vintage μηχανημάτων που εχω αρχίζοντας από τον ενισχυτή Pioneer SX-880 στην east electronics. Μόλις ετοιμαστεί θα πάει και το κασετόφωνο PIONEER CT-F700. Μετά θα συντηρηθουν τα Sansui SP-X9700 και τελευταίο θα φρεσκαριστεί το πικαπ SL1600MKII που είναι στην καλυτερη κατάσταση από τα υπόλοιπα. Μηχανήματα που ακόμα και τώρα με εξηταρουν με τον ήχο τους και θα πάρουν στο σπίτι την θέση που τους αρμόζει.
λήψη (3).jpeg λήψη (2).jpeg λήψη (1).jpeg λήψη.jpeg
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλημερα σε όλους. Εχω αρχίσει την ανανέωση των vintage μηχανημάτων που εχω αρχίζοντας από τον ενισχυτή Pioneer SX-880 στην east electronics. Μόλις ετοιμαστεί θα πάει και το κασετόφωνο PIONEER CT-F700. Μετά θα συντηρηθουν τα Sansui SP-X9700 και τελευταίο θα φρεσκαριστεί το πικαπ SL1600MKII που είναι στην καλυτερη κατάσταση από τα υπόλοιπα. Μηχανήματα που ακόμα και τώρα με εξηταρουν με τον ήχο τους και θα πάρουν στο σπίτι την θέση που τους αρμόζει.
View attachment 305959 View attachment 305960 View attachment 305961 View attachment 305962
Τα Sansui SP-X9700 είχαν πάθει ζημιά σε μία απο τις κόρνες T-149C. Αντικατάσταθηκαν με αμφιβόλου ποιότητας και αυτό είχε επίδραση στον ήχο. Διάθέσιμα υπήρχαν μόνο στην Αμερική και με τεράστιο κόστος για αποστολή. Σήμερα για καλή μου τύχη βρέθηκαν απο Ευρώπη 2 κόρνες αυθεντικές λειτουργικές και παραγγελθηκαν για αντικατάσταση οπότε θα πάνε για service με τα αυθεντικά components.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
1975...ΑΚΑΙ ΑΑ-930, το πρώτο απόκτημα, ένας κεραυνοβόλος έρωτας με την πρώτη ματιά και ύστερα μια ρομαντική μακροχρόνια συμβίωση με ατελείωτες αναμνήσεις, όπως συνήθως συμβαίνει με τον πρώτο έρωτα...48 χρόνια μετά και οι τύψεις που τον απαρνήθηκα με στοιχειώνουν ακόμα...
αρχείο λήψης.jpg
 

Μηνύματα
7.206
Reaction score
1.195
Χαζή απορία άσχετου που μεγάλωσε με ηχοσυστήματα αυτής της εποχής, αλλά κυρίως με σχετικά εισαγωγικά μηχανήματα:

Καταλαβαίνω ότι ενισχυτές και πηγές μπορούν να σταθούν με αξιώσεις και σε σημερινά συστήματα (αρκεί να υπάρξει κάποια συντήρηση σε πυκνωτές κλπ που θα έχουν χάσει τις ιδιότητές τους με το πέρασμα των δεκαετιών).

Τα ηχεία της εποχής ήταν στην πλειοψηφία τους τόσο αξιόλογα που να αξίζει η ενασχόληση μαζί τους ; (πλην εξαιρέσεων προφανώς)
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τα ηχεία της εποχής ήταν στην πλειοψηφία τους τόσο αξιόλογα που να αξίζει η ενασχόληση μαζί τους ; (πλην εξαιρέσεων προφανώς)
Η πλειοψηφια ηταν για τα μπαζα,αλλα υπαρχουν εξαιρεσεις που εχουν να κανουν με εταιρίες κατασκευης και υλικα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Χαζή απορία άσχετου που μεγάλωσε με ηχοσυστήματα αυτής της εποχής, αλλά κυρίως με σχετικά εισαγωγικά μηχανήματα:

Καταλαβαίνω ότι ενισχυτές και πηγές μπορούν να σταθούν με αξιώσεις και σε σημερινά συστήματα (αρκεί να υπάρξει κάποια συντήρηση σε πυκνωτές κλπ που θα έχουν χάσει τις ιδιότητές τους με το πέρασμα των δεκαετιών).

Τα ηχεία της εποχής ήταν στην πλειοψηφία τους τόσο αξιόλογα που να αξίζει η ενασχόληση μαζί τους ; (πλην εξαιρέσεων προφανώς)
Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί κατά πολυ και έχουν γίνει καλητερα τα σημερινά ηχεία. Ωστόσο κάποιοι ανάμεσα τους και εγώ έχουμε συναισθηματικους λόγους και ασχολουμαστε με την συντήρηση τους και σε πολλες περιπτώσεις την αναβάθμιση τους.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
1695123817246.png

-
1000A.jpg

-
1695123954057.png

-
....παρα λίγο να τον χαίρετε κάποιος άλλος .
Ερωτικός και απολαυστικός ....και με τις ρυθμίσεις που εχει απο την μαμά του , μπορεί όποτε θέλεις να σου φτιάξει το up στην διάθεση .
-
 


Μηνύματα
7.206
Reaction score
1.195
Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί κατά πολυ και έχουν γίνει καλητερα τα σημερινά ηχεία. Ωστόσο κάποιοι ανάμεσα τους και εγώ έχουμε συναισθηματικους λόγους και ασχολουμαστε με την συντήρηση τους και σε πολλες περιπτώσεις την αναβάθμιση τους.
Αυτή ήταν ουσιαστικά η απορία μου: Κανένα σχεδόν παλιό ηχείο (πριν τις αρχές της δεκαετίας του 90 δηλαδή) δεν θα μου έκανε κέφι να ασχοληθώ μαζί του. Τα φαρδιά και δίχως βάθος κουτιά, τα χάρτινα μεγάφωνα, τα άτακτα τοποθετημένα μεγάφωνα στη μπάφλα, τα lens που είχαν συχνά πυκνά τα twitter μου δίνουν την εντύπωση ότι οι κατασκευαστές ψάχνονταν τότε να βρούνε τι μπορεί να δουλέψει.

Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις, π.χ. κάτι quad, κάποια jbl (ειδικά κάτι θηρία με κόρνα και στα μπάσα που έχω δει) τα παλιά Klipsch, κάτι μικρά αγγλικά μόνιτορ (π.χ. 3/5α) τα μεγάλα B&W matrix της εποχής και γιατί όχι και τα Audio Spectrum S37 π.χ. είναι ενδιαφέροντα και θα άξιζε ενδεχομένως να ασχοληθεί κανείς, αλλά στην πλειοψηφία μου δίνουν την εντύπωση ότι όχι.

Και αυτή η διαφορά παλιού - καινούριου δεν νιώθω να είναι τόσο έντονη σε πηγές και ενισχυτές.

Βέβαια υπάρχουν πάντα και κριτήρια πέραν απόδοσης, συναισθηματικό δέσιμο ή απωθημένα π.χ.
 

Μηνύματα
402
Reaction score
531
Και αυτή η διαφορά παλιού - καινούριου δεν νιώθω να είναι τόσο έντονη σε πηγές και ενισχυτές.
Στις πηγές δεν υπάρχει... Μάλιστα υπάρχουν πηγές, ιδιαίτερα πικάπ, που είναι αξεπέραστα από τα σημερινά.
Στους ενισχυτές όμως η διαφορά είναι χαώδης...
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
View attachment 306002

AKAI GX 620...
Τελικά τα μπομπινόφωνα έχουν τον καλύτερο αναλογικό ήχο. Από έναν εθισμένο στο βινύλιο...
Αυτο που λες ειναι αληθεια αν εχεις βρει εργοστασιακες ηχογραφησεις, λιγα μεσα το ξεπερνανε.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top