ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ.....ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.!!!!!!!

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Εμένα πάλι, αν και το ξέρω ότι το κάπνισμα μου κάνει κακό (μια και δηλώνω "αράπης"..), με προβληματίζουν τα κιλά που βάζουν σχεδόν όλοι όσοι το κόβουν.
.
Και πριν σκεφτείτε "γυναίκες...", σπεύδω να διευκρινίσω ότι δουλεύω γύρω στις 10-12 ώρες την ημέρα παλουκωμένη μπροστά στον υπολογιστή. Το γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα από μια ώρα τι να προλάβει να κάνει; Το θέμα της αύξησης βάρους με απασχολεί όχι μόνο από την άποψη της αισθητικής, αλλά κυρίως από την άποψη της υγείας γιατί όπως γνωρίζετε δεν είμαι κανένα πιπίνι, και όσο περνάνε τα χρόνια τα κιλά που μπαίνουν δύσκολα χάνονται, ιδιαίτερα στις γυναίκες. Και προβληματίζομαι λοιπόν: Κάπνισμα ή παχυσαρκία; Τι θα με βλάψει λιγότερο; 
Είναι γεγονός πως η αύξηση βάρους μετά την διακοπή του τσιγάρου, υπάρχει και ερμηνεύεται τουλάχιστον επιστημονικά!! (εχει βρεθεί η λιγότερη ανοχή στην ινσουλίνη των μη καπνιστών και bla..bla bla...)!!
Επίσης έχει βρεθεί πως η "τσίχλα" νικοτίνης βοηθά και σχεδόν αποτρέπει την αύξηση του βάρους!!
Ομως ακόμη και λίγη αύξηση του βάρους σε σχέση με το τσιγάρο σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα!!!
(Πάντως το κύριο αίτιο ΜΗ διακοπής καπνίσματος στις γυναίκες διεθνώς, είναι ο φόβος της αύξησης βάρους)! :shock:
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Αυτο ειναι ή απλα επειδη δεν καπνιζεις πια τρως παραπανω, ειτε επειδη θελεις να μασουλας κατι ειτε επειδη ξαναβρηκες τη γευση σου?

Αν ηταν ετσι οσες οι καπνιστριες θα ηταν χοντρες... Μαλλον και αυτο ειναι θεμα οργανισμου. Εγω πχ δεν εχω παρει κιλα (παραπανω απο οσα ειχα παρει πριν το κοψω....). Εχω μια φιλη που καπνιζει παρα πολυ και τρωει παρα πολυ... Τα αποτελεσματα ειναι ορατα...
Και σιγουρα ο συνδυασμος Κάπνισμα - παχυσαρκία ειναι το χειροτερο.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Sambalis said:
(Πάντως το κύριο αίτιο ΜΗ διακοπής καπνίσματος στις γυναίκες διεθνώς, είναι ο φόβος της αύξησης βάρους)! :shock:
Ειναι κουλο αυτο....
Αν δε θες να παχυνεις να τρως λιγοτερο!!
Γενικα.
Μην τρως και μετα τρεχεις στα γυμναστηρια για να τα χασεις. Βαλε φρενο στη λαιμαργια !!!
Οποτε πεινασεις λιγο σε σημαινει οτι πρεπει να τρως παντα... Κανεις λιγο κρατει.
Αν πεινασεις το βραδυ, αντι να φας, πιες 2-3 ποτηρια νερο και πεσε για υπνο!!!!!
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Αν δε θες να παχυνεις να τρως λιγοτερο!! Γενικα.
Μην τρως και μετα τρεχεις στα γυμναστηρια για να τα χασεις. Βαλε φρενο στη λαιμαργια !!!
Οποτε πεινασεις λιγο σε σημαινει οτι πρεπει να τρως παντα... Κανεις λιγο κρατει.
Αν πεινασεις το βραδυ, αντι να φας, πιες 2-3 ποτηρια νερο και πεσε για υπνο!!!!!

Τι λές τώρα....
Εδώ πάνε και πληρώνουν ινστιτούτα αδυνατίσματος αντί να κλειδώσουν το ψυγείο και να καθαρίσουν.
Το ευτράπελλο (μου το έλεγε φίλη εργαζόμενη στα bodyline) είναι ότι αφού τελειώσει το ...αδυνατιστικό σεσσιον
οι ίδιες πελάτισσες πηγαίνουν από κάτω στο Macdonalds και το τσάκιζουν!!!!!

Που να αδυνατήσεις χρυσή μου....αφού φοράς τα σαγώνια του καρχαρία..... :wink:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Εμένα πάλι, αν και το ξέρω ότι το κάπνισμα μου κάνει κακό (μια και δηλώνω "αράπης"..), με προβληματίζουν τα κιλά που βάζουν σχεδόν όλοι όσοι το κόβουν.
.
Και πριν σκεφτείτε "γυναίκες...", σπεύδω να διευκρινίσω ότι δουλεύω γύρω στις 10-12 ώρες την ημέρα παλουκωμένη μπροστά στον υπολογιστή. Το γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα από μια ώρα τι να προλάβει να κάνει; Το θέμα της αύξησης βάρους με απασχολεί όχι μόνο από την άποψη της αισθητικής, αλλά κυρίως από την άποψη της υγείας γιατί όπως γνωρίζετε δεν είμαι κανένα πιπίνι, και όσο περνάνε τα χρόνια τα κιλά που μπαίνουν δύσκολα χάνονται, ιδιαίτερα στις γυναίκες. Και προβληματίζομαι λοιπόν: Κάπνισμα ή παχυσαρκία; Τι θα με βλάψει λιγότερο; 

Μαρία είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα αυτοελέγχου.
Αν δεν επιτεθείς στο ψυγείο για να "ξεσπάσεις" και μπορέσεις να ανακαλύψεις άλλες διεξόδους δεν πρόκειται να πάρεις ...δράμι.
Πας και γυμναστήριο....τι να πούμε εμείς.... :oops:
Η γυναίκα μου πάντως μπορώ να σου πω ότι έχασε κιόλας.... :wink:
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Εγώ δεν το έχω καν δοκιμάσει. Γιατί;
Ο πατέρας μου κάπνιζε για πολλά χρόνια 2-3 πακέτα τη μέρα SANTE.
Όταν πρωτοπήγα στο δημοτικό (1970), ήταν τόσο επιδεινωμένη η υγεία του, που ο γιατρός του είπε στα ίσια: Μηνά, ή το κόβεις ή σε κόβει.
Πράγματι το έκοψε και έζησε ως το 1988.
Αυτό τα λέει όλα.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Κι ο δικός μου πατέρας το έκοψε το 1982 μετά από την εμφάνιση προβλημάτων υγείας και ενώ θα πρέπει να κάπνιζε ήδη γύρω στο μισό αιώνα (!), και έζησε με καλή σωματική κατάσταση και πλήρη δραστηριότητα μέχρι το 2002, οπότε και έφυγε σε ηλικία 85 ετών. Άρα μήπως έχω περιθώριο να καπνίσω κι εγώ λίγο ακόμα;;;
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Άρα μήπως έχω περιθώριο να καπνίσω κι εγώ λίγο ακόμα;;;
Αν είσαι κάτω από 85 ετών....σίγουρα!   :lol: :lol: 8)

Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι θα πρέπει να το ..."πάρεις αλλιώς".
Δεν χρωστάς στον εαυτό σου τσιγάρα....του χρωστάς καθαρό αέρα.

Όπως και με το φαί...πρέπει να τρως για να ζείς...και όχι το αντίθετο βεβαίως βεβαίως.
Όχι ότι θα σε κατηγορήσει κανείς σαν βουλιμική (τσιγαροβουλιμική)...δικαίωμά σου....απλά η συνειδητοποίηση αυτής της
κατάστασης πιστεύω ότι μπορεί να σε βοηθήσει να απαλλαγείς.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
απο χτες εχω ελλατωσει το τσιγαρο με σκοπο να το κοψω :)
αντι για 80 τσιγαρα που θα επρεπε να ειχα καπνισει εχω πεσει στα 10
εχω φαει 2 κουτια μαστιχα χιου
150 γραμμαρια ηλιοσπορο
λιγο πασατεμπο
εχω ριξει μερικα μπινελικια
αλλα παμε καλα :D
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Νικόλα προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι.
Και όταν το χέρι πηγαίνει ασυναίσθητα ....τράβα του σφαλιάρες.   :wink:

Μόλις τα πάρεις στο κρανίο ...με τον εαυτό σου...είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Γιώργος Ανδρεάδης said:
[quote author=NikosR link=topic=11935.msg122212#msg122212 date=1149609935]
......
εχω φαει 2 κουτια μαστιχα χιου

....


Οχι ρε γμτ, δε σε προλαβαμε!! Διευκρινιση>!>!>!> ΜΗΝ ΤΗΝ ΤΡΩΣ, ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗ ΜΑΣΑΣ!!!!!

ΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχαχχιχιχιιχι   :lol: :lol: :mrgreen: 
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν κάπνισα ποτέ μου. Και είμαι σίγουρος ότι δεν θα καπνίσω ΠΟΤΕ. Και αν ζούσατε όσα έζησα, αμφιβάλω αν θα το ξαναβάζατε στο στόμα σας...
Ο πατέρας μου κάπνιζε από μικρός. Πριν κάμποσα χρόνια το έκοψε μαχαίρι. Η ζημιά είχε γίνει. Ή τουλάχιστον είχε πυροδοτηθεί.
Στην αρχή απλά έβηχε επίμονα. Η ακτινογραφία έδειξε μια σκιά και η μαγνητική επιβεβαίωσε αυτό που όλοι τρέμουν: Καρκίνος του πνεύμονα. Ήταν Φεβρουάριος.
Απρίλιος. Του αφαίρεσαν τον δεξί πνεύμονα εντελώς και τους λεμφαδένες στους οποίους είχε εμφανιστεί. Από την εγχείριση έπαθαν ζημιά οι φωνηικές χροδές και ίσα-ίσα που μπορούσε να μιλήσει.
Μάιος: Άρχισε ακτινοθεραπείες και όλα πήγαιναν μια χαρά. Σταδικά δυσκολευόταν στο περπάτημα και κουραζόταν πολύ εύκολα.
Αύγουστος: Μετά βίας μετακινούνταν.
Οκτώβριος: Διεγνώσθη μετάσταση στα οστά. Από τότε έμεινε για πάντα καθιστός. Μείνετε για μισή ώρα ακίνητος, καθιστός στο κρεββάτι και σκεφτείτε να το περνάτε αυτό επό μήνες, 24 ώρες το 24ωρο.
Νοέμβριος: Άρχισε χημειοθεραπείες. Έπεσαν τα μαλλιά του σε σημείο να μην αναγνωρίζεται. Ήταν συνέχεια στο νοσοκομείο. Έβγαινε για λίγες ημέρες και μετά πάλι μέσα. Υπέφερε, σε σημείο να λέει "αν με αγαπάτε, παρακαλέστε το Θεό να πεθάνω"
Ιανουάριος: Μετάσταση στο συκώτι, χωρίς ποτέ να το μάθει.
3/2/03: Πέθανε στις 8:00 το πρωί, 11 μήνες από τη μέρα που άρχισε η περιπέτειά του, χωρίς να δει κανένα εγγόνι, χωρίς να με δει να παντρεύομαι, χωρίς να δει την αδερφή μου να παίρνει πτυχίο, χωρίς να χαρεί τη σύνταξή του. Οι γονείς του, δυστυχώς, ζουν ακόμη, ζωντανοί νεκροί, σε βαθιά γεράματα, έχοντας χάσει το μοναχοπαίδι τους...
Η αδερφή μου σταμάτησε τις σπουδές της γιατί κάθε μέρα πήγαινε στο νοσοκομείο φαγητό.
Η μητέρα μου, με χίλιες δύο δυσκολίες, κατάφερε να έχει άδεια από τη δουλειά της για να είναι 24/24 ωρο μαζί του. Υπό άλλες συνθήκες, θα έχανε τη δουλειά της.

Πείτε μου βρε παιδιά, στο Θεό σας...
Αξίζει κάτι τέτοιο το κωλοτσίγαρο που βάζετε στο στόμα σας; Αξίζει να περνάει κάποιος κάτι τέτοιο; Αξίζει να βάζει σε τέτοια δοκιμασία κανένας την οικογένειά του;
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
unforgiven said:
..........
Πείτε μου βρε παιδιά, στο Θεό σας...
Αξίζει κάτι τέτοιο το κωλοτσίγαρο που βάζετε στο στόμα σας; Αξίζει να περνάει κάποιος κάτι τέτοιο; Αξίζει να βάζει σε τέτοια δοκιμασία κανένας την οικογένειά του;
Ο πατέρας μου κάπνιζε από φοιτητής!
Στα 59 του χρόνια το 1978, μετά από ένα "δυνατό" γέλιο, τον έπιασε ένας δυνατός πόνος στον θώρακα και σε 2 λεπτά μελάνιασε!!! Μετά από 2 ώρες πέθανε..εν έτει 1978!!! Εγώ ήμουν φοιτητης στι 1ο έτος Ιατρικής!! Ανοιξε η αορτή του στα δύο: Οξύ διαχωριστικό ανεύρυσμα ανιούσης αορτής!!
Εγώ??? τι να πώ.. τότε κάπνιζα 1 πακέτο και τόκανα....δυόμιση!! Δεν ξέρεις κανείς πως αντιδρά κάποιος στα δράματα της ζωής!!!
Τόκοψα "μαχαίρι" 17 χρόνια αργότερα!!!
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Γιώργος Ανδρεάδης said:
NikosR said:
......
εχω φαει 2 κουτια μαστιχα χιου
....
Οχι ρε γμτ, δε σε προλαβαμε!! Διευκρινιση>!>!>!> ΜΗΝ ΤΗΝ ΤΡΩΣ, ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗ ΜΑΣΑΣ!!!!!
..και κάτι άλλο!!!
Η μαστίχα Χίου πίνεται !!! Οι Χιώτες γνωρίζουν!! Και βασικά...ρίχνει την χοληστερίνη!!!
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Με στεναχώρησε ιδιαίτερα η εξιστόρηση από τον Βασίλη του προσωπικού του δράματος.
Έχω ξενυχτήσει κάμποσα βράδυα στον Άγιο Σάββα....και γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Μια βόλτα από εκεί θα σοκάριζε αρκετούς από αυτούς που πιστεύουν ότι ...αυτά...δεν συμβαίνουν σε εμάς.
Όπως επίσης θα δοκίμαζε σοβαρά υπεραπλουστεύσεις του τύπου "τόσα άλλα "τρώμε" το τσιγάρο θα μας πειράξει..."
Ή το κλασσικό, "εμένα ο παππούς μου κάπνιζε μέχρι 90 χρονώ...."
Μια βολτίτσα από εκεί θα άφηνε τον παππού σου να....κουρεύεται, μεγάλε.... :wink:

Βουτηγμένος στην στεναχώρια τότε δεν το έκοψα. Και ας φοβήθηκα.
Από τότε όμως με απασχόλησε σοβαρά.
Το έκοψα τρία χρόνια αργότερα. Πολύ εύκολα. Απίστευτα εύκολα.
Βρήκα απλά την κατάλληλη στιγμή.
Έχω μετανιώσει που δεν το έκοψα νωρίτερα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top