ΚΡΥΟΓΕΝΕΣΗ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΔΙΑ-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
NikosR said:
Γ. ΚΟΨ. said:
Νίκος Τσαρουχάς said:
Γ. ΚΟΨ. said:
Νίκος Τσαρουχάς said:
Ψιτ, Κοψ μην τσατιστείς κουβέντα κάνουμε εεε :( :wink:
Μπα μόνο που θύμισες εποχές της Ζαν' ντ' αρκ :lol:
Εγώ φταίω? Και λίγα σου είπα, μην μιλάς καθόλου... :p
¶σε Νίκο.....μην το ψάχνεις.....
οπως ελεγε και ο αειμνηστος Λ.Κωνστανταρας

" το νου σας ρεμαλια" :D

Ρε συ τη χούφτωσες, τη χούφτωσες ... ?

 
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Πάντως, να πω και ένα λίγο άσχετο, ψάχναμε πριν μήνες με ένα φίλο να ανοίξουμε εμείς ένα εργαστήριο κρυογέννεσης, είχαμε μάλιστα βρει και τις μηχανές. Κυρίως για δισκόπλακες φρένων αγωνιστικών αυτοκινήτων και λοιπά τέτοια. Ομολογώ ότι το ΗiEnd Audio δεν το είχαμε σκεφτεί, και τελικά το business plan βγήκε ασύμφορο για να το προχωρήσουμε. Ίσως αν δεν έκανα underestimate την 'τρέλα' του hiend στον τόπο μας, να το είχα ανοίξει το μαγαζί...;)
Anyway, καλή επιτυχία σε αυτόν που το άνοιξε, και καλά συγκριτικά σε σας.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Βασίλη Τσαντουλή, σε ευχαριστούμε για την μεταφορά των προσωπικών σου εμπειριών.

Δεν σου κρίβω ότι τα συμπεράσματά σου ήταν, τουλάχιστον από εμένα, αναμενόμενα.

Πραγματοποιήθηκαν κάποιες μετρήσεις στα χαρακτηριστικά των καλωδίων ή των λυχνιών πριν και μετά την κρυογέννεση ?

Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι τα υλικά που έστειλε για κρυογέννεση τελικά πέρασαν από την διαδικασία της κρυογέννεσης ?    Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξεταστεί το υλικό και να επιβεβαιωθεί η κρυογέννεση ?


Στις κεφαλές των πικάπ μόνο τα πηνία και το στέλεχος θα μπορούσαν να περάσουν από την διαδικασία της κρυογέννεσης κι όχι ολόκληρη η κεφαλή με τα πλαστικά της μέρη.  Τα πλαστικά και τα ελαστικά γενικώς χάνουν την ελαστικότητά τους όταν περάσουν από κρυογέννεση.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Επίσης δεν έχω βρει ακόμα στοιχεία που να τεκμηριώνουν ότι ο χρόνος ζωής των λυχνιών δεν μειώνεται μετά την κρυογέννεση.  Ουτε στοιχεία για το αντίθετο.   Τα στοιχεία που έχω βρει μέχρι τώρα είναι εμπειρικά από ιδιώτες χομπίστες και όχι από οργανισμούς ή κατασκευαστικούς οίκους.

Αν βρείτε κάτι παρακαλώ να μας ενημερώσετε ?

Το ζητούμενο είναι κατά πόσον οι λυχνίες διατηρούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους σε συνάρτηση με τον χρόνο λειτουργίας τους.   Τι επιπτώσεις έχει η κρυογέννεση στον χρόνο ζωής της λυχνίας και πόσο ομαλή είναι η καμπύλη γήρανσης ?

Εχω πολλά ερωτηματικά και ελπίζω κάποιια στιγμή να βρω τις απαντήσεις.

   
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι τα υλικά που έστειλε για κρυογέννεση τελικά πέρασαν από την διαδικασία της κρυογέννεσης?
Από ότι με προσοχή διάβασα στα γραφόμενα του Βασίλη, κάτι τέτοιο μάλλον δεν είναι εφικτό, εφόσον δεν υπάρχουν μετρήσεις προ και μετά κρυογένεσης. Ειδικά δε όταν τα αποτελέσματα είναι της τάξης που αναφέρει, δηλαδή όχι μεγαλύτερα από τον καθαρισμό των επαφών των καλωδίων. Το test του Βασίλη, αφού ήταν αρκετά εκτεταμένο, με διαδικασία τυφλής σύγκρισης και με αρκετούς συμμετέχοντες, προφανώς αποτελεί καλό δείγμα για εξαγωγή συμπερασμάτων, αν και προσωπικά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες γι αυτό.

Φυσικά δεν μπορούμε να απορρίψουμε όμως και τις ακουστικές εμπειρίες του jadis ή του Κοψ που είναι σαφέστατα πιο ένθερμοι και ξεκάθαροι υποστηρικτές της κρυογένεσης.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εν τω μεταξύ ψάχνω να βρω κι εγώ μια μικρή φορητή συσκευή κρυογέννεσης που να χωράει τις λάμπες μου ...
σαν αυτή του Γιάννη,  ας πούμε ...    http://www.janis.com/p-vtln.html
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εμείς είμαστε για ψυχίατρο. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε κάποιον όπου μπορούμε να στείλουμε τα υλικά μας για κρυογέννεση.
Πριν δεν ξέραμε κανέναν. Ετσι δεν είναι ?

Αν το καλοσκεφτούμε, αυτό από μόνο του είναι ένα βήμα μπροστά.

Αν βρεθεί άλλος που αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεγεργασίες μέσω της κρυογέννεσης παρακαλώ να μας ενημερώσετε.

Τα μονοπώλεια δεν μας κάνουν καλό.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Για τους πολύ φανατικούς φίλους της λάμπας υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε, πριν ή μετά την κρυογέννεση

Βαριά επιχρύσωση με 24 καράτια χρυσό στους ακροδέκτες των λυχνιών.

Θα ρωτήσω να μάθω αν μπορεί να το αναλάβει κάποιος χρυσοχόος.
Ελπίζω η χρέωση να μην είναι ανά ποδαράκι.

Καλό είναι να υπάρχουν και οι αντίστοιχες επιχρυσωμένες βάσεις λυχνιών, διαφορετικά το όφελος θα είναι μικρό.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
Βασίλη Τσαντουλή, σε ευχαριστούμε για την μεταφορά των προσωπικών σου εμπειριών.

Δεν σου κρίβω ότι τα συμπεράσματά σου ήταν, τουλάχιστον από εμένα, αναμενόμενα.

Πραγματοποιήθηκαν κάποιες μετρήσεις στα χαρακτηριστικά των καλωδίων ή των λυχνιών πριν και μετά την κρυογέννεση ?

Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι τα υλικά που έστειλε για κρυογέννεση τελικά πέρασαν από την διαδικασία της κρυογέννεσης ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξεταστεί το υλικό και να επιβεβαιωθεί η κρυογέννεση ?


Στις κεφαλές των πικάπ μόνο τα πηνία και το στέλεχος θα μπορούσαν να περάσουν από την διαδικασία της κρυογέννεσης κι όχι ολόκληρη η κεφαλή με τα πλαστικά της μέρη. Τα πλαστικά και τα ελαστικά γενικώς χάνουν την ελαστικότητά τους όταν περάσουν από κρυογέννεση.
Σχετικά με τις δοκιμές που προανέφερα έχω να αναφέρω τα εξής:

1) Η κρυογένεση έγινε χωρίς καμία αμφιβολία. Πρωτοστάτησε φίλος του

χώρου (δεν επιθυμεί αναφορά του ονόματός του) που η οικονομική του

επιφάνεια,η υλικοτεχνική του υποδομή και ο σχετικός επαγγελματικός του

τομέας ήταν κατεξοχήν ενδεδειγμένες-απαραίτητες παράμετροι για την

υλοποίηση του εγχειρήματος!

Φυσικά στις πάραπάνω παραμέτρους συμπεριλαμβάνεται και το πάθος του

εδώ και χρόνια για τις λάμπες και τις κόρνες!

2) Δεν δόθηκε προσοχή σε διαφοροποίηση μετρήσιμων χαρακτηριστικών

μια που όλοι ξέρουμε ότι οι μετρήσιμες παράμετροι όσο ικανοποιητικές

και αν είναι δεν εξασφαλίζουν πάντοτε τον καλό ήχο ούτε την σταθερότητα

ηχητικής συμπεριφοράς απο σύστημα σε σύστημα.

Μόλις διορθώσω καμιά 100αριά γ@μημένα διαγωνίσματα θα προσπαθήσω

να δώσω επαρκείς πληροφορίες για την όλη μεθόδευση.




[/color]
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.880
Τσαντουλής Βασίλης said:
Σε καμία περίπτωση όμως δεν ήταν μεγαλύτερες από αυτές μεταξύ

δύο διαφορετικού τύπου καλωδίων ή από εκείνες που προκύπτουν

μετά το σφίξιμο ή τον σχολαστικό καθαρισμό βρώμικων και χαλαρών επαφών!
εμενα αυτο μου αρκει παντως...
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.880
βγαινει και πιο φθηνα αλλωστε (ενω παντα ειναι προς το καλυτερο!)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Βασίλη, κατ' αρχάς δεν αμφισβήτησα το υπόβαθρο και την εμπειρία του φίλου σου.

Αυτό που σε ρώτησα, και ήθελα να μάθω, είναι εάν μετά την κρυογένεση φαίνονται με γυμνό μάτι κάποιες έστω και μικρές διαφορές στην εξωτερική εμφάνιση της λυχνίας. π.χ. αν αλλάζει το χρώμα στα μεταλλικά μέρη, εσωτερικά ή εξωτερικά της λυχνίας .
Η κρυογέννεση, ως γνωστόν, αυξάνει την αντοχή των μεταλλικών υλικών. Δεν γνωρίζω εαν αυτό μπορούμε να το διαπιστώσουμε εύκολα σε μία κρυογεννημένη λυχνία.   Ισως όμως και να μποριύμε με κάποιο τρόπο, εξετάζοντας την ελαστικότητα στα εξωτερικά μεταλλικά μέρη, τα ποδαράκια.

Διαφορετικά, εαν δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε από μόνοι μας εάν ένα υλικό πέρασε από επεξεργασία κρυογέννεσης, τότε  θα πρέπει να βασιστούμε μόνο στα αυτιά μας ή στα αυτιά των φίλων μας ή στην εμπιστοσύνη που έχουμε στον εκάστοτε επιχειρηματία που θα αναλάβει να μας παρέχει τις υπηρεσίες του.


 







 
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κρύο το χιόνι στα πυκνό τα μαλλιά σου
στα χαΙδεύω κι αυτό δεν λιώνει

Κρύο το κορμί που χαΙδεύω
... κρυογεννημένη μωρή είσαι ;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
ιζ τζάστ εν ιλούζιον

ου, ου, ου, ου α - α

ιλούζιοοοοον

ου, ου, ου, ου - ου α - α

ιλούζιον...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κώστα, ευτυχώς που βρήκες γραμμένα τα lyrics του τραγουδιού
γιατί από τα Xanadu, άντε να καταλάβεις τα λόγια ....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Ρε Γιώργο, τουλάχιστον τα Ζαναντά δίνουν μιαν έποψη των στίχων με ελληνικούς χαρακτήρες, και διευκολύνουν κάπως την κατάσταση. Άμα λάχει, πετάνε και κανένα phonetic. (O Πετρόπουλος μου έχει υποσχεθεί μια ειδική έκδοση, με αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο, που θα βγει σε limited edition, και θα έχει και το αυτόγραφό μου). Τι να πω ρε για τις ψαροκασέλες σου, που μιλάνε σουηδικά με δανέζικη προφορά; Κι άντε μετά να βγάλεις άκρη με τους στίχους του Born to be alive… :mrgreen:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.120
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top