ΚΡΥΟΓΕΝΕΣΗ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΔΙΑ-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μη μαλώνετε ρε παιδιά. Ούτως ή άλλως άμα έχει κουτί γύρω γύρω δεν παίζει... :mrgreen: :lol:
 

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.873
οριστε και ο φαιδρος εγκαθεδρος...
εμεις ρε φιλε γουσταρουμε δανεζουλες πλασμενες με μεσογειακο ταμπεραμεντο ναουμ , δε θεμε παραβαν για να κρυβουμε τις μπασσοπαγιδες...
που ναι το μπασσο ΟΕΟ?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κώστας Κόγιας said:
Ρε Γιώργο, τουλάχιστον τα Ζαναντά δίνουν μιαν έποψη των στίχων με ελληνικούς χαρακτήρες, και διευκολύνουν κάπως την κατάσταση. ¶μα λάχει, πετάνε και κανένα phonetic. (O Πετρόπουλος μου έχει υποσχεθεί μια ειδική έκδοση, με αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο, που θα βγει σε limited edition, και θα έχει και το αυτόγραφό μου). Τι να πω ρε για τις ψαροκασέλες σου, που μιλάνε σουηδικά με δανέζικη προφορά; Κι άντε μετά να βγάλεις άκρη με τους στίχους του Born to be alive… :mrgreen:
Τα Δανέζικα ηχεία μου έχουν δύο πόρτες από πίσω. Οταν κλείνω την μία ακούω μόνο Δανέζικα, όταν κλείνω την άλλη ακούω μόνο Σουδικά κι όταν κλείνω και τις δύο ακούω τον Πετρόπουλο από μέσα να φωνάζει :
Ρε σεις, βγάλτε τις τάπες να βγώ, γιατί θα σκάσω εδώ μέαα.

Και τι κάνει ο Πετρόπουλος μέσα στο Dynaudio ?

Ψάχνει εδώ και μέρες το crossover του Dynaudio για να μάθει πως τα κατάφεραν τα τυρόγαλα οι Δανοί να φτιάξουν ηχείο με crossover πρώτης τάξης και 4 μεγάφωνα και να είναι και flat.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Παναγιωτης Κροκος said:
οριστε και ο φαιδρος εγκαθεδρος...
εμεις ρε φιλε γουσταρουμε δανεζουλες πλασμενες με μεσογειακο ταμπεραμεντο ναουμ , δε θεμε παραβαν για να κρυβουμε τις μπασσοπαγιδες...
που ναι το μπασσο ΟΕΟ?
Παναγιώτη, πότε θα έρθεις με το καλό Ελλάδα ?

Αντε, με το καλό να επιστρέψεις να ακούσουμε τον προενισχυτή σου.
 

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.873
ιουλιο γιωργο , θα οργανωθουμε γιατι θα εχω παρει και το ροτελ απο το χειρουργειο...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ιούλιο ????

Εμείς μέχρι τότε μπορεί να έχουμε γίνει και βιντεοπροβολάκηδες. θα μας βρεις σε άλλη κατηγορία.

Με το καλό να έρθεις .
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αγαπητέ jadis μην το βλέπεις έτσι, δεν πειράζει καμιά φορά να ξεφεύγουμε από το θέμα...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Κάθε ένας φίλε Jadis χειρίζεται κάποιο θέμα ανάλογα με τον βαθμό σοβαρότητας που του δίνει, εγώ ας πούμε δεν μπήκα στον κόπο να γράψω λες να μην έχω άποψη? Έχω! Απλά δεν θέλησα να ασχοληθώ με το θέμα μέχρι να δω ποια οδό θα έπαιρνε :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πραγματικά ξεφύγαμε αρκετά αλλά αυτό μερικές φορές έρχεται από μόνο του με τη συζήτηση. Αυτή είναι η διαφορά και ταυτόχρονα και η μαγεία με τα ιντερνετικά φόρουμς.  Επίσης, η εκτροπή του θέματος μπορεί να συμβεί όταν ο ίδιος ο κάτοχος του thread δεν συμμετέχει στη συζήτηση νομίζοντας ότι με ένα μόνο αρχικό μήνυμα βοηθάει στη συζήτηση.

Και για την ιστορία, να ξέρετε ότι κανένα thread στον κόσμο δεν ξεκινάει με πρώτο μήνυμα την διεύθυνση και το τηλέφωνο ενός καταστήματος. Αν όμως στη συνέχεια κάποιος ή κάποιοι ενδιαφερθούν για τις υπηρεσίες του συγκεκριμένου καταστήματος τότε ο κάτοχος του thread μπορεί, εφόσον το επιθυμεί, να απαντήσει είτε δημόσια είτε με προσωπικό μήνυμα.

Τα γράφω αυτά, επειδή παραπονέθηκε ο JadisBoy που του χαλάσαμε το θέμα.

Όταν επιθυμείς διάλογο ανοίγεις ένα ξεχωριστό θέμα και προκαλείς το ενδιαφέρον και τον διάλογο. Δεν ξεκινάς ένα θέμα  με διευθύνσεις και τηλέφωνα γιατί άθελά σου προκαλείς τους άλλους.

Για διαφημίσεις και νέες υπηρεσίες υπάρχει στο φόρουμ μας και μία ειδική κατηγορία για προσφορές καταστημάτων . Μήπως τα στοιχεία και η προσφορά του επαγγελματία ιδιώτη έπρεπε να είχε πάει από την αρχή εκεί ;

Παρεμπιπτόντως τα στοιχεία που βρήκα για την κρυογέννεση με κάνουν να πιστεύω ότι αυτή αν δεν γίνει με εξειδικευμένο και ειδικά σχεδιασμένο εξοπλισμό μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες ζημίες στα χαρακτηριστικά των λυχνιών και των καλωδίων για χρήση σε audio εφαρμογές.
Με λίγα λόγια δεν είναι το ίδιο μηχάνημα που κρυογενεί τα τρυπάνια και τα εργαλεία με το άλλο που κρυογενεί λυχνίες και καλώδια ή ιατρικά εργαλεία. Αν τα βάλουμε όλα μέσα σε ένα τσουβάλι υπάρχει κίνδυνος να γεράσουν οι λυχνίες μας πριν της ώρας τους.  Η μαγέια της λάμπας ειναι να περιμένεις να στρώσει από μόνη της και να μην βιάζεσε να πάρεις τον γλυκό ήχο της με βεβιασμένο τρόπο. Ο γλυκός ήχος θα έρθει από μόνος του χωρίς κρυογένεση.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αυτά ειχα να πω. Για μένα το συγκεκριμένο thread τελειώνει εδώ.   Εμαθα αρκετά για την κρυογένεση. Πολύ περισσότερα από αυτά που πραγματικά χρειαζόμουν.

Για νέα προϊόντα και υπηρεσίες υπάρχει και αυτή η κατηγορία:

http://www.avsite.gr/smf/index.php?board=21.0
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΟΚ, για το θέμα της διαφήμισης, νομίζω ότι ο jadis έδωσε τις απαραίτητες διευκρινήσεις και δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε περισσότερο.

Γενικά για το τι εστί ή όχι διαφήμιση σε ένα forum, έχω ανοίξει ένα πολύ ωραίο thread εδώ.

- Ας μείνουμε παρακαλώ στο θέμα μας.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ δεν μίλησα για διαφήμιση. Είπα ότι το θέμα ξεκίνησε με λάθος τρόπο. Ο σκοπός του JadisBoy δεν ήταν η διαφήμιση κι εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε για διαφήμιση. Απλά βιάστηκε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
Εγώ δεν μίλησα για διαφήμιση.
I know. Σε κάποια φάση είχα μιλήσει εγώ.

g.kar said:
Ο σκοπός του JadisBoy δεν ήταν η διαφήμιση κι εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε για διαφήμιση. Απλά βιάστηκε.
Συμφωνούμε απόλυτα.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
οταν η αμφισβητηση πανω στο θεμα ειναι πλειοψηφικη και ειπατε οτι θα κανετε ενα πειραμα που απο οτι καταλαβα ουτε και για αυτο δεν μπορειτε να συνενοηθητε οπως γινετε και στα περισσοτερα forum .εγω απλα περιμενω τα δικα σας αποτελεσαμτα .τι αλλο να πω.να ερχομαι σε αντιπαραθεση με οποιον ειναι αρνητικοσ μαζι μου.
εγω εγραψα κατι και οποιος θελει και μπορει το κανει οποιος δεν θελει να ασχοληθει με γεια του και χαρα του.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
JadisBoy, είναι λάθος να πιστεύεις ότι εμείς δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Θα έλεγα ότι ισχύει το αντίθετο.  Εχουν γίνει κατά καιρούς πολλές παρουσιάσεις και με διαφορετικά μηχανήματα.

Η κρυογένεση μας ενδιαφέρει πολύ, αλλά πρέπει να βρεθεί πρώτα ο χώρος που θα μας φιλοξενήσει για να κάνουμε τα συγκριτικά μας..

Πάλι βιάστηκες. Δεν περίμενες να ακούσουν κάποια μέλη το σύστημά σου  πριν την κρυογένηση των λυχνιών. Ηθελες να κρυογενήσεις όλες τις λάμπες σου πριν την συνάντηση.  Με αφορμή αυτό ακύρωσες και τη συνάντηση που είχες ανακοινώσει για τα μέλη του φόρουμ μας, επειδή έπρεπε να κρυογενήσεις και τις υπόλοιπες 12 λυχνίες του τελικού σου.

Αντε τώρα να δούμε πως θα ακούσουν και τα υπόλοιιπα ενδιαφερόμενα μέλη τις διαφορές με τον ήχο που προκάλεσε η κρυογένεση στις δικές σου τις λυχνίες.   Φαντάζομαι βέβαια  ότι το τελευταίο ελάχιστα επηρεάζει το ζητούμενο αποτέλεσμα που είναι τελικά να αρέσει ο ήχος πρώτα σε εσένα.
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Αυτό το θέμα ήταν όμως ηταν αφορμή να γράψει ο Κος Τσαντουλής τα αποτελέσματα απο τις δοκιμές που έκανε και τα πειράματα. Και μάλιστα περιμένουμε μόλις ο άνθρωπος τελειώσει με το διόρθωμα των γραπτών να συνεχίσει στην παράθεση των πολύτιμων εμπειριών. Πάντως αν δεν έχει κάποιος τι να γράψει δεν είναι ανάγκη να μπαίνει στο forum και να γράφει. Αν θέλει παρόλα αυτά να κάνει κάτι τέτοιο υπάρχει η σχετική κατηγορία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Πάντως, χωρίς να γνωρίζω τη χωρητικότητα του ψυκτικού χώρου, μη βάλετε στην ψύξη 9πινη λάμπα μινιατούρα τοποθετημένη σε βάση, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ραγίσει.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
g.kar said:
Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε κάποιον όπου μπορούμε να στείλουμε τα υλικά μας για κρυογέννεση.
Πριν δεν ξέραμε κανέναν. Ετσι δεν είναι ?

Αν το καλοσκεφτούμε, αυτό από μόνο του είναι ένα βήμα μπροστά.

Αν βρεθεί άλλος που αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεξεργασίες μέσω της κρυογέννεσης παρακαλώ να μας ενημερώσετε.

Τα μονοπώλεια δεν μας κάνουν καλό.

Επαναλαμβάνω εδώ τη δήλωση που έκανα πριν μερικές μέρες .

Επομένως, εφόσον δεν υπάρχουν άλλες προτάεσεις για μαγαζιά που αναλαμβάνουν στην Ελλάδα την κρυογέννεση υλικών για audio χρήση, η πρόταση του JadisBoy παραμένει η καλύτερη μέχρι στιγμής.

Πρέπει κανονικά να τον  ευχαριστήσουμε όλοι για αυτή του την πρωτοβουλία.

Το θέμα μας, για όσους ενδιαφέρονται συνεχίζεται με κανονικούς ρυθμούς και όπως πολύ σωστά  είπε και ο Γ.Κοψ, η κρυογέννεση δεν ε'ιναι πανάκεια.
Πρέπει να το ψάξουμε με πειραματισμό και πολλαπλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κώστας Κόγιας said:
Πάντως, χωρίς να γνωρίζω τη χωρητικότητα του ψυκτικού χώρου, μη βάλετε στην ψύξη 9πινη λάμπα μινιατούρα τοποθετημένη σε βάση, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ραγίσει.
Κωστα, τι εννοέις ? Οταν μπουν οι μικρές 9πινες λυχνίες στον χώρο ψύξης δεν θα μπουν με τις βάσεις τους αλλά σκέτες .
Αν θέλει κάποιος να κρυογεννήσει και τις βάσεις, θα τις βάλει ξεχωριστά. Οι βάσεις θα χρεώνονται ξεχωριστά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.186
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top