Κάτι ψήνεται

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Δυστυχώς η αρρώστια του TERMATOGAZI είναι κολλητική. Έβλεπα πριν λίγο το black panther στο -1db. Το πολύ χαμηλό στις σκηνές με τα τρένα που πιο πολύ το αισθάνεσαι παρά το ακούς είναι τέρμα εθιστικό. Με βλέπω σιγά σιγά να πάω και για δεύτερο.... :headbang::sleep:
στα 4 να δεις τι γινεται.
πες τον daharis να το πουλησει το σαπακι , κουνιεται η κρυσταλιερα.
αν μπορεις βαλτο τελειως στην γωνια και βαλε μετρησεις απο τις δυο θεσεις
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Ποιος λεει οτι γερνει ?Να μας πει τι χαραχτηριστικα πρεπει να εχει ενα μεγαφωνο για να μπορει να χρησιμοποιηθει σε δυο διαφορετικα ηδη καμπινων αντιστοιχα υλοποιησεων επωνυμων εταιριων ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Ποιος λεει οτι γερνει ?Να μας πει τι χαραχτηριστικα πρεπει να εχει ενα μεγαφωνο για να μπορει να χρησιμοποιηθει σε δυο διαφορετικα ηδη καμπινων αντιστοιχα υλοποιησεων επωνυμων εταιριων ...
όταν το ψάχναμε τότε με τον @PAULT και βάζαμε τα χαρακτηριστικά του ντέιτον σε σιμιουλέιτορ καμπινών
μου είχε πει ότι όταν μία μονάδα έχει μεγάλο Qts πάνω από 0.4 κάνει για sealed ενώ από εκεί και κάτω είναι για πορτιτ

από όσο θυμάμαι το dayton έχει 0.7
[DOUBLEPOST=1525423285][/DOUBLEPOST]
στα 4 να δεις τι γινεται.
πες τον daharis να το πουλησει το σαπακι , κουνιεται η κρυσταλιερα.
αν μπορεις βαλτο τελειως στην γωνια και βαλε μετρησεις απο τις δυο θεσεις
το subπακι μου το πουλάω υπό έναν αυστηρό όρο
να πάρεις μαζί και τις κρυσταλλιέρες και να τις έχεις μόνιμα στο σπιτάκι...ΜΟΝΟ έτσι !
άντε να σε δω τώρα:fuckyou::roflmao:
Υ.Γ. Α! και να φωτογραφίζεσαι καθημερινά μαζί τους και να μας ανεβάζεις χαμογελαστές φωτογραφίες:D
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ποιος λεει οτι γερνει ?Να μας πει τι χαραχτηριστικα πρεπει να εχει ενα μεγαφωνο για να μπορει να χρησιμοποιηθει σε δυο διαφορετικα ηδη καμπινων αντιστοιχα υλοποιησεων επωνυμων εταιριων ...
ολα ειναι θεμα μεγεθους και υλοποιησης.
για να κατεβει αξιοπρεπως 17hz (προσωπικα εμενα δεν μου φτανει) θελει το full marty box (55x55x120υψος περιπου). μπαινει σε πολλα σπιτια τετοιο sub και ποσο μαλιστα 2 ? ενω το sealed μπορει να γινει 65χ60χ45 (και σε σαλονι μπαινει)
ξερεις καποιον να εγγυαται να κατασκευασει full marty χωρις προβληματα απο τις τρυπες?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
ολα ειναι θεμα μεγεθους και υλοποιησης.
για να κατεβει αξιοπρεπως 17hz (προσωπικα εμενα δεν μου φτανει) θελει το full marty box (55x55x120υψος περιπου). μπαινει σε πολλα σπιτια τετοιο sub και ποσο μαλιστα 2 ?
μιλάς εσύ για σπίτι?:p:roflmao::lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
τωρα που θα παρω και τις κρυσταλιερες σου το σκεφτομαι να τα μεταφερω ολα σπιτι που ειναι και μπετο και θα εχω room gain
Αυτό είναι!!

Το home cinema στο σπίτι και η οικογένεια στο λυόμενο και λύθηκαν ολα τα προβλήματα με τη μια και ανέξοδα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
τωρα που θα παρω και τις κρυσταλιερες σου το σκεφτομαι να τα μεταφερω ολα σπιτι που ειναι και μπετο και θα εχω room gain
και θα χωρέσει η υπόλοιπη οικογένεια στο σπιτάκι?:lol:
[DOUBLEPOST=1525425209][/DOUBLEPOST]
Αυτό είναι!!

Το home cinema στο σπίτι και η οικογένεια στο λυόμενο και λύθηκαν ολα τα προβλήματα με τη μια και ανέξοδα.
μαζί το γράφαμε:roflmao:
 


Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
QTS 0.4-~0.5 Ειναι bysexual αυτα σαν πολυ γενικος κανονας γιατι εχω δει πολλα , οπως ειπα γυρω απο ενα παρομοιο ιδιο μεγαφωνο επωνυμες εταιριες υλοποιουν και τις δυος σχεδιασεις,αρα υπαρχουν μεγαφωνα για διπλη χρηση...
Eγω γιατι θυμαμαι qts 0.42 μετρημενα? :cautious:μπορει και να μην θυμαμαι τοσο καλα...
και εαν ναι ποιος λεει οτι δε μπορει να υλοποιηθει μια αξιοπρεπεστατη καμπινα br με τετοιο qts?
και φυσικα δε χρειαζεται να γινει τεραστια, ειπαμε στις προδιαγραφες του μεγαφωνου...τι παει να πει αξιοπρεπη αποκριση στα 17 hz?
Eκμεταλευση οσο γινεται των δυνατοτητων του ειπα , σιγουρα πολυ παραπανω απο ενα κλειστο θα εχει παντως,με αυξηση ~80% παραπανω στα λιτρα και δοκιμες συντονιμενων σωληνων ~ 20hz ειναι ασφαλη οδος για δοκιμες....αν θες να πας για μαξ αποδοση...
 


Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Το re αντιθετα δεν ειναι για br αλλα μονο για κλειστο , αυτο βεβαια ειναι γενικος κανονας, ακομη και αυτο που εβαλε ο Μιχαλης, πανω θα δειτε οτι μπορει να πετυχαινει τετοια νουμερα περαν της σχεδιασης της καμπινας που ειναι αλλου,αλλα και γιατι αυτο το μεγαφωνο εχει τρομερες διαδρομες, ομως εχει ενα μειων αυτη οπως και η παραγωγη χαμηλων συχνοτητων απο πολυ μεγαλες τετοιες καμπινες, εκει που ειναι συντονισμενες εχουν μεγαλη χρονικη αποκλιση, αυτο βεβαια κατα ποσο εκει κατω το θελουμε γρηγορο ειναι μια αλλη υποθεση που δε μπορω να εκτιμησω...
[DOUBLEPOST=1525426471][/DOUBLEPOST]Υπαρχει και το rockford βεβαια https://www.data-bass.com/data?page=driver&id=63 με μονο qts 0.25 με μαζα ενος κιλου :o και διαδρομη στα 34 βεβαια αλλα ειναι και σε διαστημικη τιμη ...
Ενταξυ ξεφυγαμε λιγακι ...:D:help:

Dayton specs by databass .https://data-bass.com/data?page=driver&id=58
 
Last edited:

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
The UM18-22 driver is more suited to sealed enclosures, large EBS vented, or playback of material with a heavier emphasis on low bass, γιατι εμενα δε με πολυπιστευετε παρτε τα και στα αμερικανικα :D
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σωκράτη επειδή την έχω ψάξει πολύ τη φάση με το συγκεκριμένο γούφερ, το ασφαλέστερο που μπορείς να κάνεις είναι κλειστό. Από κει και πέρα στο avsforum έχουν κάνει πολλά ported και όλοι ακολουθούν τα MartySub όπως είπε κι ο Μιχάλης. Άμα δεις το λινκ το full marty έχει πολύ μεγάλες διαστάσεις. Από κει και πέρα για να κάτσεις να σχεδιάσεις καινούργια καμπίνα ανάλογα με το χώρο σου δοκιμές κ.λ.π. κουράζομαι και που το σκέφτομαι.... :roflmao: Εγώ στα 13,5 τετραγωνικά μου με άλλο 1 ίδιο είμαι κομπλέ :laugh::D
[DOUBLEPOST=1525431550][/DOUBLEPOST]
στα 4 να δεις τι γινεται.
πες τον daharis να το πουλησει το σαπακι , κουνιεται η κρυσταλιερα.
αν μπορεις βαλτο τελειως στην γωνια και βαλε μετρησεις απο τις δυο θεσεις
Μιχάλη άντε να πάει καμιά δεκαπενταριά πόντους πιο πίσω. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα
[DOUBLEPOST=1525432254][/DOUBLEPOST]
και γιατί να το κάνει αυτό...λόγω χρόνων αντήχησης ?
Μπορεί. Τώρα μ' αυτή την κλανιά για ήχο δοκιμής που κάνει το audyssey περιμένουμε να μας κάνει και σωστό ικουαλάιζινγκ; Μόνο με το rew γίνεται δουλειά....
 




Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Οταν καποιο μεγαφωνο ειναι ικανο σε τοσο μεγαλη καμπινα μπορει και σε μικροτερη, αυτο επιβεβαιωνει οτι λεω οτι ειναι ικανο για br, αυτα ειναι σχεδιασεις ποιο εξιδεικιευμενες, για αμερικανικα σπιτια και γουστα μιλαμε ,το sealed ειναι στο αλλο ακρο ...
Βεβαια και μπορεις να προσθεσεις αλλο ενα sealed, θα μπορουσες ομως να ειχες ομως αντι αυτων και δυο ported φυσικα...:whistling:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
πολυ ωραιο ρε συ.....καλοριζικο !



μετρα και μια στα 5 cm να δουμε την εξοδο

αλλο ενα το θες σιγουρα ..
....να παιζεις 5.2.4 ;)
Μr Kostas ή αλλιώς Κώτσο :D περίπου στα 5 και 10 εκατοστά

5-10cm.jpg


Για να είναι αντικειμενική η μέτρηση όμως πρέπει να γίνει όξω
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.743
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top