Κάτοχοι Alfa Romeo

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Αγορασα την 147 τον 11ατο του 2004. Θελει το δευτερο μεγαλο service (40,000km). Γνωριζετε αν εχει ληξει η εγγυηση ωστε να το παω σε συνεργειο που δεν συνεργαζεται με alfa romeo?
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Κατχοι Alfa Romeo

1. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα αυτοκίνητα είναι σχεδόν πλήρως ηλεκτρονικά πλέον. Οι κατασκευαστές δίνουν μόνο στους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους το κατάλληλο software για να βλέπουν όλες τις βλάβες και τα μηνύματα του ηλεκτρονικού εγκεφάλου και να επεμβαίνουν εκεί που πρέπει. Οι υπόλοιποι, έχουν software που έχει μόνο ένα κάποιο μέρος των δυνατοτήτων.
2. Για πολλούς άλλους λόγους, θα πρότεινα να βρεις κάποιον εξουσιοδοτημένο που έχει καλή φήμη στο service (δεν είναι όλοι), παρά κάποιον τρίτο που βάζει χέρι σε ότι αυτοκίνητο του πέσει. Εκτός αν έχεις έγκυρες πληροφορίες ότι ο τρίτος είναι ειδικευμένος στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα και ξέρει τι ζημιές βγάζουν. Και βάζει και σωστά ανταλλακτικά, όχι imitation από Τουρκία.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Μεχρι να αλλαξεις τον ιμαντα στις alfa, καλο ειναι να πηγαινεις στο επισημο συνεργειο.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Και εγω για εξουσιοδοτημενο πηγαινα αλλα στο συνεργειο που σκεφτομαι να παω ο ιδιοκτητης δουλευε πολλα χρονια σε συνεργειο alfa romeo. Μου το συστησε φιλη μου που εχει συγγενεια με τον ιδιοκτητη και πηγαιναι και εκεινη την alfa της εκει για service. Με λιγα λογια αντιπροτεινεται?
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Αμα ασχολείται με alfa , πάει να πει ότι έχει και το σωστό software ... Εκτός αμα είναι κάποιος μπακούρης με φτηνές τιμές ( ότι πληρώνεις παίρνεις )

ΥΓ δεν έχω τίποτα με τους μπακούρηδες , αλλά από την άλλη δεν κάνεις δουλειά όταν κάθεσαι και "ακούς" την μηχανή ή με software το οποίο σου δίνει μερικές πληροφορίες ... Είναι σαν να πας στο γιατρό και να σου λέει χωρίς εξετάσεις αίματος ότι χρειάζεσαι σίδηρο και άλλα ...
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Μην εμπιστευεστε τις Alfa σε ασχετους . & -
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

εγω με αυτα που διαβαβσα παω να πιω τα χαπια μου μπας και τη σκαπουλαρω για σημερα ,για αυριο βλεπουμε... α με αυτα που διαβασα θα πρεπει να αλλαξω επαγγελμα απο μηχανικος σε κατι αλλο
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Κατχοι Alfa Romeo

argi...θες να γινεις λιιιιιιιιιιιγο πιο σαφης?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

dear leo τι δουλεια κανεις ?ας πουμε οδοντιατρος .Νομιζεις πως καποιος ασχετος μπορει να εχει αποψη για τι δουλεια σου η να φαταζεται πραγματα?
Φυσικα και οχι ε λιγο πιο πανω ο καθενας ελεγε οτι νομιζε,με ειδικοτητα ασχετη επι του αυτοκινητου,αν παλι ηταν μηχανικος και ελεγε τετοια ουαου:crazy_1: ρειξε μια σφυρια καλη και σε μενα το μπεκρη
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

σχετικα με την αλφα αν εχει εγγυηση τυπου φιατ ειναι στα 5 χρονια μοτερ ΑΛΛΑ ρωτα αν ισχυει η εγγυηση σε περιπτωση μεταχειρισμενου και αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κανει σερβις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.Αλλα αν κατι ειναι να βγαλει βλαβη την βγαζει συντομα οχι σε 3 χρονια,Επισεις το σερβις τους ειναι αδικιολογητα πανακριβο good luck
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Επειδη ακριβως το service ειναι πανακριβο ειπα να το παω και καπου αλλου. Αν δεν μου ελεγε η φιλη μου για τον συγκεκριμενο δεν θα σκεφτομαουν να παω σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Επισης το αμαξι το πηρα καινουριο. Δεν εχω ιδεα απο μηχανικα και τα software κλπ που μου λετε δεν τα ξερω...

Τι να κανω, τι να κανω?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

αν ξερεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καποιον καλο τεχνικο πηγαινε εκει .Σιγουρα θα ειναι πιο φτηνα και αν πραγματι ειναι καλος θα σου κανει καλυτερη σουλεια απο τα εξουσιοδοτημενα .Μιλω εκ πειρας οχι εκ φαντασιας
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Αν και γυναίκα, μια και διατελώ πελάτης συνεργείων, εξουσιοδοτημένων και μη, εδώ και 25 χρόνια με αυτοκίνητα διαφόρων τύπων και αξιών, ας μου επιτραπεί να έχω κι εγώ μια γνώμη - η οποία ταυτίζεται με όλα όσα έχει γράψει μέχρι τώρα ο argi.

Αν γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι το ΑΤΟΜΟ στα χέρια και την ευθύνη του οποίου αφήνεις όχι μόνο την περιουσία σου, αλλά πρωτίστως την ασφάλειά σου, μην το σκέφτεσαι καθόλου.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Βλεπω οτι η συζητηση "αναβει" οπως παντα οταν εμπλεκονται αλφιστι.Για να μην πολυλογουμε οποιος επιθυμει ας μας απισκεφτει στο http://www.alfisti.gr
για οποιες αποριες.Τα αυτοκινητα ανεξαρτητου μαρκας ειναι ΟΛΑ καλα γιατι ο καθενας μας εχει την καψουρα του,το πληρωνει απο την τσεπη του και μεγεια του με χαρα του.Σε 1000 φορα να μπειτε 2δις αποψεις θα λαβεται.Αδικα χαλαμε τις καρδιες μας.
Οσον αφορα τα συνεργει,δυστυχως τα αξουσιοδοτημενα της Αλφα δεν εχουν καλη φημη.Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις και υπο-περιπτωσεις στα αξουσιοδοτημενα πχ Αλεκος,για οσους ξερουν(no details).
Πολλα μη εξιυσιοδοτημενα μπορουν να σου προσφερουν υψηλες υπηρεσιες και τεχνογνωσια,σφεστατα καλυτερη απο τους ηγουμενους!Οσον αφορα τα diagnostics τα βρισκεις σε ολα τα συνεργεια που σεβονται την πελατεια τους.Δυστυχως το exminer ειναι βοηθημα,αλλα δεν εχει χερια και μυαλο για να σου επισκεβασει τη ζημια.Ο γιατρος πχ θα χρησιμοποιησει τον αξονικο για τη διαγνωση,αλλα πολλες φορες η διαγνωση του θα στηριχτει στην κλινικη του επειρια και θα διαψευσει την τεχνολογια.Επισης ο αξονικος δεν θα σε θεραπευσει.
Συμπερασμα:Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Πολλες οι πορτοκαλιες και τα πορτοκαλια περισσοτερα.Πλεον η εγγυηση δεν χανεται αρκει τα ανταλλακτικα να ειναι γνησια και η δουλεια να εχει γινει συμφωνα με το service manual.Βρειτε τον μηχανικο που σας ικανοποιει και αφηστε τους να κανουν την δουλεια τους.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Η εμπειρια μου με τα εξουσιοδοτημενα της Αλφα ειναι ασχημη.
Τουλαχιστον δεν ξαναπηγα και η εμπειρια μου δεν εγινε χειροτερη.
Απο τις 30.000 χιλ προσπαθουσαν να με πεισουν να αλλαξω λουρια αλλιως θα παθαινα τετοια ζημια που θα ηταν αχρηστη η μηχανη.
Μια αλλη φορα πηγα την αλφα για αλλαγες φρενων γιατι το ειχα αμελησει πολυ καιρο και ακουγοντουσαν τα πισω φρενα να ειναι σιδερο με σιδερο.
Τα μπροστα ηταν σχεδον καινουργια γιατι τα ειχα αλλαξει κανα 4μηνο.
Οταν το πηρα φευγοντας ακουσα τον ιδιο ανατριχιαστικο ηχο του σιδερου απο τα πισω φρενα.
Γυρισα επι τοπου και τους εβαλα χερι. Μου ζητησαν την αποδειξη και με υφος μου ειπαν οτι τα αλλαξαν τα φρενα. Χαιρω πολυ τους ειπα , αλλα πια αλλαξατε τα καινουργια?
Φυσικα ειχαν αλλαξει τα μπροστινα.
Δεν ξαναπηγα ποτε.
Δεν αναφερομαι σε εξουσιοδοτημενα αγνωστα αλλα απο τα πιο κεντρικα της Αλφα.

Ειχαν το θρασος να με παρουν τηλεφωνο μετα απο κανα χρονο να με ρωτησουν πως βλεπω τις υπηρεσιες τους και γιατι δεν ειχα ξαναπαει.
Φυσικα πηρα το αιμα μου πισω γιατι τους τα εχωσα χοντρα.

Απο τοτε το παω σε ενα της γειτονιας που φτιαχνει μονο Αλφα/Φιατ και που τον εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια και ειναι και παμφθηνος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

αν αρχισω και γραφω τι κανουν τα εξ συνεργεια γενικως και τι θα επρεπε να κανουν θα πεσει γελιο και κλαμα μαζι ετσι το αφηνω για μια αλλη φορα
καποιοι ομως κριβονται πισω απο ταμπελες και δεν ειναι ικανοι να μοιρασουν σανο σε 2 γαιδουρια .Οχι να πιανουν στα χερια τους ροποκλειδα και εξολκεις:cool_4:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Κατχοι Alfa Romeo

argi να υποθέσω από τα γραφόμενά σου ότι δουλεύεις ή έχεις συνεργείο;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Κατχοι Alfa Romeo

εχω δουλεψει σε συνεργεια εξουσ και μη και εχει γνωστους που εχουν και των 2 τυπων συνεργεια και εχω ζησει μαθει και δει πολλα απιστευτα δυστυχως,τα τελαυταια 21 χρονια δεν δουλευω σε συνεργειο .part time για λιγο το 2001 αυτο ηταν το τελαυταιο συμβαν μου
απλα οι τυποι θελουν να δειχνουν ευρωπαιοι αλλα ειναι.................
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Για φρένα...στον φρενά.
Για ηλεκτρικά...στον ηλεκτρολόγο.
Για μηχανολογικά....στον μηχανικό.
Για ευθυγραμίσεις...στον ευθυγραμμισά.
Για λάστιχα....στον λαστιχά. :happy_6:


Τα περισσότερα επίσημα εξουσιοδοτημένα είναι δυστυχώς για γέλια...και για κλάμματα.

Πήγα το Kawasaki μου σε εξουσιοδοτημένο και μου χτύπησε τις βόλτες της κυλινδροκεφαλής.
-Έτσι γίνεται στα αλουμίνια....άκουσα! :mad_3: :pc:

Να μην παραλείψω ότι μετά από κάθε σέρβις, χρειαζόταν να κάνω άλλο ένα ....αντισταθμιστικό...μόνος μου.

Πήγα την Triumph μου στην....Triumph....και την πήρα κομμάτια.
Πέρα από ζημιές στο φινίρισμα και στο τιμόνι....φτάνοντας στην Κηφισσιά ανακάλυψα υγρά ψυγείου να τρέχουν.

Πήγα το Lancia μου στην τότε ΛΑΜΔΑ και το πήρα...όπως το πήρε ο pseiras.
Πήγαινα την Spider μου στους "γνωστούς" αλφαρομεάκηδες...και έφευγα τρέχοντας με αυτά που άκουγα.
Και από τιμές και από....διαγνώσεις.
Τελικά μου την έφτιαχνε ο "παππούς" στο Γαλάτσι.
Τιμές ΦΙΑΤ και σέρβις εργοστασίου. :cool_4:

Πήγα το Smart στον Λαινόπουλο και το πήρα ρημάδι.

Πήγε φίλος το MIATA του σε εξουσιοδοτημένο και του ζητήσαν 1200€ για κρεμαγιέρα. :shock:
Το παίρνει και πάει σε έναν φίλο του μηχανικό....το κοιτάει ...του σφίγγει μια βίδα που είχε λασκάρει -δωρεάν- και φεύγει σαν καινούριος.
Και με τα 1200 στην τσέπη.


Συμπέρασμα.

Πάρα πολλή προσοχή.
Η φάρα των μηχανικών αυτοκινήτου είναι μεγάλη αλητεία.
Εξουσιοδοτημένη η μη.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Κατχοι Alfa Romeo

Καλημερα!

Εχω μια alfa 147 ti και πρεπει να την παω για το service των 40000 χλμ.....Η εγγυηση εληξε πριν 3 μηνες (ειναι τρια χρονια)..Ξερει κανεις κοντα στο Μαρουσι καποιο καλο συνεργειο?Σας παρακαλω ας με ενημερωσει καποιος με pm.

Ευχαριστω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top