Καλιμπράρισμα Προβολέα

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Υπάρχουν δεδομένα που να μας λένε κάθε πόσες ώρες θέλουν check και microtuning, ανά τεχνολογία/συσκευή;
Δεν έχω κάτι τέτοιο υπόψιν μου, εννοώ να είναι καλή έρευνα/μελέτη και όχι γενικευμένα πολύ guidelines που συνήθως υπερβάλουν.
Μετά παίζει ρόλο και το aging.
Π.χ. μια αρκετών χρόνων χρήσης συσκευή που δεν έχει γίνει αλλαγή πάνελ/πηγής φωτός, θέλει πιο σύντομα recheck & microtuning (που μπορεί να γίνει και λιγότερο micro...) από μια πιο "νέα" συσκευή.

Σημασία έχει φυσικά και το πόσο ψείρας είσαι και αν συμφέρει.
Εγω που δεν μου κοστίζει τίποτα στον εαυτό μου, τσεκάρω τουλάχιστον 1 φορά κάθε 3 ή 4 μήνες τα προβολικά και τις οθόνες μου.
Αν ήταν να πληρώνω, δεν ξέρω αν θα το έκανα τόσο συχνά ή πιο αργά, π.χ. κάθε 9-12 μήνες (πιο πολύ πρός το 12 για να είμαι απολύτως ειλικρινής).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έχω μια απορία: Εφόσον η λάμπα του κάθε προβολέα χάνει σε φωτεινότητα με το πέρασμα του χρόνου, ξαναχρειάζεται καλιμπράρισμα ο προβολέας, ή αρκεί μία αύξηση της φωτεινότητάς του από το μενού?

Σχετικά είναι όλα. Οι dlp είναι πιο σταθεροί.
Το gamma στους JVC κάνει drift πιο γρήγορα.
Στους δε sony κάνουν drift τα panel και το κοντράστ πάει περίπατο.
αυτο που λεει ο loggeo .....εκτος dlp ολα τα αλλα μηχανακια θελουν συχνα....
.....ανα 40-50 ταινιες σιγουρα

το βασικο στην εικονα ειναι το γενικο gamma ετσι ωστε να βλεπεις νορμαλ και με χαμηλη φωτεινοτητα λαμπας....
....δυστυχως το χανουν πολυ ευκολα το gamma ολα τα μηχανακια dila-sxrd-lcd...
τα dlp καθολου μεχρι να φτασει 0 η λαμπα.

οσοι δεν εχουν dlp ας φωναξουν καποιον για καλιμπραρισμα η αγοραζουν εξοπλισμο...
... διαβαζουν και ρυθμιζουν ανα 100 ωρες περιπου αν θελουν καλο αποτελεσμα εικονας...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πολύ δύσκολα θα εγκατέλειπα την βιντεοπροβολή. Νομίζω ότι η εμπειρία σε οθόνη 3μ και άνω και σε σωστά διαμορφωμένο χώρο δεν πλησιάζεται.
Αλλά ναι, για casual παρακολούθηση γιατί όχι μια 83'' OLED; :)
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Υπομονή και σε λίγα χρόνια θα έχουμε και τις OLED που θα τυλίγονται σαν τα ηλεκτρικά πανιά.
 


Μηνύματα
24
Reaction score
1
Μιλάω για προσιτές στην τιμή οθόνες και για μεγέθη που θα ξεπερνούν τις 100 ίντσες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top