Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Δεν ακούω συμφωνικά έργα, όπως όλοι εσείς εδώ, ούτε έχω καμία κάψα να με δονεί το φτάρνισμα του γκοτζίλα, σε όλα αυτά τα αριστουργήματα της 7ης τέχνης με τα οποία μετριέται η πιστότητα των συστημάτων σας. Το μπάσο των clash, πάντως, μια χαρά και το ακούω και το νιώθω. Τη γλυκιά καλημέρα μου, γιατρέ . 😍
Χαίρομαι που είσαι ικανοποιημένος με αυτό που ακούς!
Καλημέρα βεβαίως!
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Χαίρομαι που είσαι ικανοποιημένος με αυτό που ακούς!
Καλημέρα βεβαίως!
Είμαι ικανοποιημένος στο χώρο που βρίσκομαι και έχοντας επίγνωση των συμβιβασμών που καλούμαι να κάνω, μιας και δε διαθέτω dedicated χώρο ακρόασης. Προφανώς σε διαφορετικό χώρο τα δεδομένα θα ήταν άλλα, και εννοείται σε έναν εξαρχής σχεδιασμό θα επικαλούμουν τόσο τη δική σου βοήθεια όσο και άλλων φίλων από εδώ.
Είχανε μπάσο οι The Clash; :p :roflmao:
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Ε,ναι. Κάθε μηχάνημα που δεν ανήκει σε κολλητό μας, είναι θυροτηλέφωνο. Το ότι αρκετοί εδώ μέσα ακούνε με ίδιας ή παρόμοιας διαμέτρου, ακόμα και μόνο με ένα γούφερ ( σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, το δικό μου ηχείο διαθέτει δύο γούφερ των 6.25" στο δρόμο των χαμηλών ), δεν έχει σημασία. Είναι μέλη της κλίκας. Αλλά όχι, κλίκες υπάρχουν μόνο απο στην άλλη πλευρά. Κουκουρούκου!!!
Ο καθένας όπως γουστάρει ακούει.
Το σπαστικό ειναι οτι εχεις άποψη για όλα και για εταιρίες ακομα που εχουν 60 χρονια στο κουρμπέτι.
Μου θυμίζεις ενα τύπο που δεν ειχε δίπλωμα αλλά ειχε αποψη για τη Ferrari
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Α, θεσπέσια.
Εφόσον δε σου χρειάζεται το μουσικό περιεχόμενο κάτω των 80-90 κύκλων, όλα καλά όλα ανθηρά.

Κι εγώ καμιά φορά ακούω από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου.
Χονδρικά, πάνω από 200 κύκλους παίζουν, μια χαρά ακούγεται ο,τι ακούγεται.

Βεβαίως, αλλάζοντας το wi-fi router, βελτιώνεται η ποιότητα που ακούω από το κινητό.
Επίσης, αν αλλάζω την καλωδίωση έθερνετ πριν το ρούτερ, ή αν του βάλω τροφοδοτικό καλό, χαϊεντάδικο. Όλα ακούγονται άλλωστε.
μπράβο ντοκ!!
εύγε!!
μπαίνεις σιγά-σιγά στο νόημα!
..πάρε κι ένα επαναφορτιζόμενο σαμπίδι για το κινητό και θά'σαι άρχοντας!! :p :p
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το σπαστικό ειναι οτι εχεις άποψη για όλα και για εταιρίες ακομα που εχουν 60 χρονια στο κουρμπέτι.
Screenshot_20191025_120359.jpg


Εδώ βλέπουμε έναν κατασκευαστή με δεκαετίες στην πλάτη που εφαρμόζει γνώση και εμπειρία στα προϊόντα.


Να και άλλος ένας.

Screenshot_20191025_120305.jpg
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Είμαι ικανοποιημένος στο χώρο που βρίσκομαι και έχοντας επίγνωση των συμβιβασμών που καλούμαι να κάνω, μιας και δε διαθέτω dedicated χώρο ακρόασης. Προφανώς σε διαφορετικό χώρο τα δεδομένα θα ήταν άλλα, και εννοείται σε έναν εξαρχής σχεδιασμό θα επικαλούμουν τόσο τη δική σου βοήθεια όσο και άλλων φίλων από εδώ.

Με τα καλώδια πώς τα πάνε οι Clash?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είμαι ικανοποιημένος στο χώρο που βρίσκομαι και έχοντας επίγνωση των συμβιβασμών που καλούμαι να κάνω, μιας και δε διαθέτω dedicated χώρο ακρόασης. Προφανώς σε διαφορετικό χώρο τα δεδομένα θα ήταν άλλα, και εννοείται σε έναν εξαρχής σχεδιασμό θα επικαλούμουν τόσο τη δική σου βοήθεια όσο και άλλων φίλων από εδώ.

και έλεγα και γω τι μου θυμίζει το bassline....

 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο καθένας όπως γουστάρει ακούει.
Το σπαστικό ειναι οτι εχεις άποψη για όλα και για εταιρίες ακομα που εχουν 60 χρονια στο κουρμπέτι.
Μου θυμίζεις ενα τύπο που δεν ειχε δίπλωμα αλλά ειχε αποψη για τη Ferrari
Έτσι, όπως γουστάρει ακούει ο καθένας. Φτάνει να μη πρόκειται για'μένα, τότε μιλάμε για ακρόαση διά θυροτηλεφώνου.
Γνώμη για τη Φεράρι δεν έχω, αλλά δεν έχω και τη καλύτερη γνώμη γι'αυτόν που θα αγοράσει Φεράρι. Όχι ότι δεν είναι καλό αυτοκίνητο, αλλά γιατί είναι καταδικασμένο να οδηγείται απο φιγουρατζήδες. Ξέρεις, απο αυτούς που λένε ( και δείχνουν σε κάθε ευκαιρία ) ότι οδηγούν Φεράρι και όχι πως μπαίνει η Φεράρι στις στροφές. Δεν ξέρω αν με πιάνεις...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
και στο φλάουτο, στη φλογέρα και στη γκάιντα να δεις τι κάνει μια καλή τετράδα σαμπ!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Σωστά μιλάς γέροντα.
Μια τετράδα σαμπ κάνει θαύματα σε όλα τα φυσικά όργανα.

Δυστυχώς όμως, δεν έχουν όλοι λεφτά για να πάρουν μια τετράδα ποιοτικά σαμπ, ας πούμε τα τζενελεκ τα 12", επίσης δεν έχουν λεφτά για να πάρουν σοβαρό σοφτγουερ για άριστη ενσωμάτωση αυτών με τους δορυφόρους, και τέλος δεν αντέχουν την παντόφλα για να βάλουν 4 σαμπ στο δικό της σαλόνι.

Να τα λέμε κι αυτά.
Αυτά είναι προβλήματα.
Όχι το τι κάνουν τα σαμπ...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δυστυχώς όμως, δεν έχουν όλοι λεφτά για να πάρουν μια τετράδα ποιοτικά σαμπ, επίσης δεν έχουν λεφτά για να πάρουν σοβαρό σοφτγουερ για άριστη ενσωμάτωση αυτών με τους δορυφόρους, και τέλος δεν αντέχουν την παντόφλα για να βάλουν 4 σαμπ στο δικό της σαλόνι.
Ε ρε κόλλημα με την παντόφλα. Σοβαρά τώρα, δεν αντιλαμβάνεστε ότι αυτό το πράγμα είναι σεξιστικό; Για όλα δηλαδή πρέπει να φταίει η "κάρια", όπως είχε γραφτεί κάποτε; Υπάρχουν και άντρες που συνειδητά αποφασίζουν να μην τοποθετήσουν 4 subs στο σαλόνι ΤΟΥΣ (και όχι ΤΗΣ), για λόγους χωροταξίας.

Δηλαδή όποιος δεν έχει ξεχωριστό χώρο για ακρόαση μουσικής και δεν βάζει 2-4-8 subs στο καθιστικό του, φοβάται την παντόφλα;

Ορμώμενοι από τις προσωπικές ευνοϊκές συνθήκες σας κάποιοι, κάνετε αφοριστικές γενικεύσεις που δεν βοηθάνε κανέναν. Και επιπλέον, δημιουργείται και ένα άγχος σε κάποιους να ακολουθήσουν το παράδειγμά σας, που δεν μου φαίνεται πολύ υγιές.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σωστά μιλάς γέροντα.
Μια τετράδα σαμπ κάνει θαύματα σε όλα τα φυσικά όργανα.

Δυστυχώς όμως, δεν έχουν όλοι λεφτά για να πάρουν μια τετράδα ποιοτικά σαμπ, ας πούμε τα τζενελεκ τα 12", επίσης δεν έχουν λεφτά για να πάρουν σοβαρό σοφτγουερ για άριστη ενσωμάτωση αυτών με τους δορυφόρους, και τέλος δεν αντέχουν την παντόφλα για να βάλουν 4 σαμπ στο δικό της σαλόνι.

Να τα λέμε κι αυτά.
Αυτά είναι προβλήματα.
Όχι το τι κάνουν τα σαμπ...
ναι βρε ντόκτορ!!
είδικά στο πιατίνι..τα σπάνε η τετράδες των σαμπ!! :p :p
μ'αρέσει που σου βάλανε και λάικ οι ....γνώστες!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
το βιολί έχει ελάχιστη συχνότητα απόκρισης τα 200hz, το φλάουτο τα 250hz, η φλογέρα τα 630hz και η γκάιντα ..ας μη το σχολιάσω....!! :gotcha: :gotcha:
κατά τ'άλλα το βιολί θ' ακουστεί καλύτερα με σαμπ!!
ε ρε γλέντια!!
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε έχεις ποτέ σου ακούσει χτύπημα στην σταφάνη του τυμπάνου με την πίσω μεριά της μπαγκέτας , να δείς τι κάνει το σαμπ?
και το τι κάνει το δοξάρι στο βιολί έχω ακούσει ρε Γιάννη! :laugh: :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Α, θεσπέσια.
Εφόσον δε σου χρειάζεται το μουσικό περιεχόμενο κάτω των 80-90 κύκλων, όλα καλά όλα ανθηρά.

Κι εγώ καμιά φορά ακούω από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου.
Χονδρικά, πάνω από 200 κύκλους παίζουν, μια χαρά ακούγεται ο,τι ακούγεται.

Βεβαίως, αλλάζοντας το wi-fi router, βελτιώνεται η ποιότητα που ακούω από το κινητό.
Επίσης, αν αλλάζω την καλωδίωση έθερνετ πριν το ρούτερ, ή αν του βάλω τροφοδοτικό καλό, χαϊεντάδικο. Όλα ακούγονται άλλωστε.
Εύγε...Όπως μας είχε καταδείξει και ο ζακμαν,πάνω από τα 200 Hz και σε...εγγύς πεδίο φυσικά,μπορεί να μετρούν μέχρι και σαν... Focal Utopia.:lolsign:

Ο 'ναύτης σ'ένα πράγμα λανθάνει,δεν είναι φιλοκαλωδιάκηδες,αλλά...φιδοκαλοδιάκηδες.:lolsign:
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
και το τι κάνει το δοξάρι στο βιολί έχω ακούσει ρε Γιάννη! :laugh: :laugh:
Τότε μάλλον δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάω , γιατί πολύ απλά , το χτύπημα στην στεφάνη βγαίνει κυρίως από τα mid και συνεισφέρουν και τα tweeters. Δεν είναι τόσο χαμηλής συχνότητας το χτύπημα αυτό. Είναι καθαρά μεσόμπασσο προς μεσαία. Και πρίμα βέβαια .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top