Καλώδια και θύματα

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.724
Δεν υπάρχουν άλλοι επιστήμονες σε αυτό το φόρουμ αν δεν έχεις σπουδάσει Ιατρική δεν είσαι επιστήμονας δεν είσαι μέλος αυτής της κοινωνίας είσαι απλά ένας τιποτένιος ,δεν έχεις γνώμη, η μόνη λύση που έχεις είναι να υπογράψεις χαρτί μετανοίας και σε δεύτερο χρόνο να πας σε ένα παπά να εξομολογηθείς τις αμαρτίες σου σε ότι αφορά το παρελθόν σου στο δικάναλο και στα καλώδια να πεις απεταξάμην να τα πουλήσεις όλα να αγοράσεις ενεργά κτλ και τότε ίσως να σε βάλουν στην παρέα τους δοκιμαστικά πάντα
Ένα προβληματάκι κατανόησης κειμένου υπάρχει.

Αναφέρθηκε ότι το πτυχίο ΤΕΙ μηχανολόγων μηχανικών αυτοκινήτου σε μετατρέπει σε αυθεντία στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά καλωδίων ρεύματος.

Γελάνε και τα μπουζί.

Μετά μαζεύτηκε λίγο το πράγμα
μετριώντας πτυχία τα οποία δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση με το αντικείμενο αντιπαράθεσης , τότε πραγματικά υπάρχει θέμα.
και συμφωνήσαμε στην έλλειψη βαρύνουσας γνώμης και των δύο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι, σας μαθαίνουν να ακούτε αν κάνει καλό θόρυβο το ρελαντί :lolsign:
Προφανώς και δικαιολογημένα δε γνωρίζεις ότι στη συγκεκριμένη ειδικότητα υπήρχαν μαθήματα καθαρά ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά στα 4 εξάμηνα και θεωρητικά αλλά και εργαστηριακά και όχι παθολογίας και ανατομίας.
Τα σέβη μου γιατρέ!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Προφανώς και δικαιολογημένα δε γνωρίζεις ότι στη συγκεκριμένη ειδικότητα υπήρχαν μαθήματα καθαρά ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά στα 4 εξάμηνα και θεωρητικά αλλά και εργαστηριακά
το βλέπουμε όλοι αυτό νομίζω....καιρό τώρα...δεν υπάρχει καμία αμφιβολία
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Ο τρόπος σκέψης είναι πάντα σημαντικότερος των φανταχτερών πτυχίων.

Ταυτόχρονα όμως, καλώς ή κακώς, τα φανταχτερά πτυχία, καλλιεργούν τρόπο σκέψης.

Όλα αυτά βέβαια, δεν έχουν καμία σχέση με τον μύθο του όντιο πέριξ των φανταχτερών ... καλωδίων.

Παρόλα αυτά, υπάρχει μια μερίδα καταναλωτών, που προτιμά να αγοράζει μύθους, παρά να κοπιάσει για να μάθει την αλήθεια που κρύβεται πίσω από αυτούς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όλοι στην πορεία γινόμαστε μεταφορικώς υποχείρια των γνώσεων και των εμπειριών μας...Το μη υποχείρον λοιπόν... υποβέλτιστον. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αφού μιλάτε και για γιατρούς, αφήστε καλύτερα να τους θάψω εγώ, αφού είμαι στο συναφι:

Οι γιατροί που γνωρίζω, έχουν μαύρα μεσάνυχτα περί όντιο, και αρκετοί από αυτούς δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως περί PC, προβολέων, και περί αυτοκινήτων.

Βεβαίως όλοι ξέρουν τα βασικά περί της ανθρώπινης ακοής, πράγματα που δε ξέρει ο μέσος άνθρωπος.

Αρκετοί από τους παραπάνω γιατρούς που ξέρω προσωπικά, έχουν αξιόλογα (ακριβά) σεταπ όντιο, και αρκετοί διαθέτουν καλούς προβολείς για χομ σίνεμα, αλλά και πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα. Κανένας τους δεν έχει κάνει καλιμπραρισμα, ούτε στο οντιο σεταπ ούτε στον προβολέα, και κανένας τους δε ξέρει να οδηγεί ιδιαίτερα καλά, πολύ κάτω του μετρίου, και μηδενική σχέση με καρτ ή οποιαδήποτε μορφή αγωνιστικής οδήγησης.

Ένας μόνο είναι πραγματική οδηγάρα, πολύ δυνατός παίχτης. Με τρομερό αυτοκίνητο. Πηγαίναμε για καρτ μαζί όταν ήμασταν μικροί, ήταν πάντα κορυφαίος.

Αλλά με όλους αυτούς, μπορώ να κάνω πολύ λογική συζήτηση, και μου είναι πανεύκολο να τους πείσω για καλιμπραρισμα σε audio & video, μα δεν υπάρχει λόγος, δεν έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα σε αυτά τα χόμπι.

Προ λίγων ημερών με πήρε τηλέφωνο ένας συνάδελφος από Αθήνα, που θέλει να στήσει άτμος. Με ρώτησε επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι, αν είναι καλό ένα σεταπ που του πρότειναν, το οποίο ήταν άθλιο φυσικά. Του είπα μια χαρά είναι, πάρτο να τελειώνεις. :lol:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Προ λίγων ημερών με πήρε τηλέφωνο ένας συνάδελφος από Αθήνα, που θέλει να στήσει άτμος. Με ρώτησε επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι, αν είναι καλό ένα σεταπ που του πρότειναν, το οποίο ήταν άθλιο φυσικά. Του είπα μια χαρά είναι, πάρτο να τελειώνεις. :lol:
... αυτο δεν θα το περιμενα, αλλα καλα του ειπες 🐒
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τελικά τελείωσαν οι καλαμοδρομίες :lol: :D:lol:
Ένα προβληματάκι κατανόησης κειμένου υπάρχει.

Αναφέρθηκε ότι το πτυχίο ΤΕΙ μηχανολόγων μηχανικών αυτοκινήτου σε μετατρέπει σε αυθεντία στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά καλωδίων ρεύματος.

Γελάνε και τα μπουζί.

Μετά μαζεύτηκε λίγο το πράγμα


και συμφωνήσαμε στην έλλειψη βαρύνουσας γνώμης και των δύο.
Μάλλον βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Προφανώς και δικαιολογημένα δε γνωρίζεις ότι στη συγκεκριμένη ειδικότητα υπήρχαν μαθήματα καθαρά ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά στα 4 εξάμηνα
Περιμένουμε με τις γνώσεις που απέκτησες να μας διαφωτίσεις για την επίδραση που είχε το συγκεκριμένο καλώδιο στον bryston.

Και τι μετρήσεις θα πρότεινες ως περαιτέρω διερεύνηση.


Όσον αφορά εμένα, έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου πολλές σελίδες πριν:
οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι πολυ περιορισμένες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Αναφέρθηκε ότι το πτυχίο ΤΕΙ μηχανολόγων μηχανικών αυτοκινήτου σε μετατρέπει σε αυθεντία στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά καλωδίων ρεύματος.

Γελάνε και τα μπουζί.
και κάπως έτσι ξεκινά μια αξιολόγηση καλωδίου :lol: :cry:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αφού μιλάτε και για γιατρούς, αφήστε καλύτερα να τους θάψω εγώ, αφού είμαι στο συναφι:
...
Προ λίγων ημερών με πήρε τηλέφωνο ένας συνάδελφος από Αθήνα, που θέλει να στήσει άτμος. Με ρώτησε επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι, αν είναι καλό ένα σεταπ που του πρότειναν, το οποίο ήταν άθλιο φυσικά. Του είπα μια χαρά είναι, πάρτο να τελειώνεις. :lol:
Εκτός από αλαζών είσαι λοιπόν και...φαύλος,δεν θες να βλέπεις συναδέλφους να προκόβουν στο AV... :lolsign:
(Το νου σου Goatfoot)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Τελικά τελείωσαν οι καλαμοδρομίες :lol: :D:lol:
όπως δεν κατάλαβες η όλη αναφορά σε αυτά δεν είχε να κάνει με το ποιος την έχει πιο μεγάλη σε πτυχίο

αλλά και πάλι αυτό που γράφω δεν θα το καταλάβεις
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέω
Περιμένουμε με τις γνώσεις που απέκτησες να μας διαφωτίσεις για την επίδραση που είχε το συγκεκριμένο καλώδιο στον bryston.

Και τι μετρήσεις θα πρότεινες ως περαιτέρω διερεύνηση.


Όσον αφορά εμένα, έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου πολλές σελίδες πριν:
Να δώσω το συγκεκριμένο καλώδιο στον @costas EAR , να του κάνει μια MRI iec & Schucko, και με τη γνωμάτευση του να προχωρήσεις σε μια αρθροσκόπηση.
Κατόπιν τούτου θα έχει συμπεριφορά .. μαύρου καλωδίου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.724
Περιμένουμε με τις γνώσεις που απέκτησες να μας διαφωτίσεις για την επίδραση που είχε το συγκεκριμένο καλώδιο στον bryston.

Και τι μετρήσεις θα πρότεινες ως περαιτέρω διερεύνηση.


Όσον αφορά εμένα, έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου πολλές σελίδες πριν:
Κι εγώ
Ο κατασκευαστής τι επιστημονική εξήγηση έδωσε; :whistling:
Μέχρι να μας μεταφερθούν εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά και η επιστημονική τεκμηρίωση :whistling: του κατασκευαστή, το όλο θέμα μου θυμίζει τις γνώμες ασθενών που θεραπεύτηκαν με την ομοιοπαθητική.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Εν τω μεταξύ το δυνατότερο χαρτί στο εγχώριο audio (Τεχνική κατάρτιση κ.τ.λ.)
ένα Τ.Ε.Ι. επαρχίας έχει τελειώσει κι αυτό με το ζόρι.

υπεραρκετό ...


.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
όπως δεν κατάλαβες η όλη αναφορά σε αυτά δεν είχε να κάνει με το ποιος την έχει πιο μεγάλη σε πτυχίο

αλλά και πάλι αυτό που γράφω δεν θα το καταλάβεις
Εγώ κατάλαβα εσύ κανείς πως δεν κατάλαβες το θέμα δεν είναι ποιος το έχει πιο μεγάλο το πτυχίο εννοώ, αλλά ίσως πρέπει κάποιοι με αλαζονική συμπεριφορά να καταλάβουν ότι δεν είναι ο αφαλός της γης, επισης θέλω να σου πω ότι οι άνθρωποι έχουν περηφάνια και αξιοπρέπεια και δεν μπορεί κάθε καβαλημένος να συμπεριφέρεται σαν καρδινάλιος, καλό είναι να μαζέψουν το εγώωωωωωω τους και τους κομπλεξισμούς τους, αν τους γλένταγαν στο σχολείο (όπως είχες πει και εσύ σε μένα κάποτε) να βρουν άλλου την παρηγοριά τους, καιρός να το ξεπεράσουν, δεν με ενοχλεί αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει την άποψη του απλά με ενοχλεί ο τρόπος που το κάνει, και όπως έχω ξαναπεί πίσω από το πληκτρολόγιο όλοι μάγκες είναι.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Διαβαζοντας αναμεσα στις νεες ΚΥΑ μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες.

1. Βρεθηκε η δεν βρεθηκε η αιτια πτωσης της θερμοκρασιας?
2. Ξερει καποιος πως επηρεαζουν την λειτουργια των μηχανηματων τα τεχνικα χαρακτηριστικα ενος καλωδιου?
3. Ειναι δυνατον να εχει καποιος ενισχυτικα αξιας και να τα τροφοδοτει με καλωδιο πισι? Και ακομη χειροτερα να τα αντικαθιστα με καλωδια diy?
4. Επειδη οι υγειονομικοι εγραψαν καλυτερα στις πανελληνιες, απεκτησαν και ηθικο πλεονεκτημα εναντι των λοιπων θνητων?
5. Απο ποτε ενας diyer που παραγει προιοντα χωρις πιστοποιηση ειναι ειδικος να κρινει την συμπεριφορα του ρευματος? ohm vs joule laws?
6. Οποιος ξερει την ανατομια του γυναικειου κολπου ειναι και καλος εραστης?


Και καποιες σκορπιες σκεψεις.
Λογω καραντινας τα αγαπημενα μου μελη ειναι ο ψυχιατρος και ο φαρμακοποιος. Ακτυπητο διδυμο. Ειναι και οι 2 στα ζωδια του αερα. ΚΑι ο ενας διδυμος. Κολαση.
Δυστυχως καποια μελη γινονται θυματα επιτηδειων.
Δυστυχως καποια αλλα γινονται θυματα του εαυτου τους.
Θυμαμαι πριν απο 15 χρονια εναν τυπο που αγοραζε ετοιμα καλωδια , τα καλτσωνε και τα πουλαγε σε 5πλασια τιμη.
Να ενημερωσω οτι οι καλωδιαδες πληρωνουν αδρα για να γραψει ενα στουντιο οτι χρησιμοποιει τα προιοντα τους. Βεβαια τα στουντιο εχουν απο πισω κατι αναγεννητες και κατι μετασχηματιστες που πιανουν ενα ολοκληρο δωματιο .

Πολλοι εδω μεσα και αλλου βεβαια, δεν δινουν βαση στην ποιοτητα ρευματος. Υπαρχει το γνωστο παραμυθι οτι το ρευμα κανει 5000 χλμ μεχρι να φτασει στην πριζα. Χωρις φροντισμενο ρευμα φιλε αναγνωστη δεν πας πουθενα. Θα μπλεξεις με ψηφιακα εκουαλαιζερ για να μαζεψεις τα αμαζευτα.

Σε αλλα νεα , η υποβολη των δηλωσεων για την καταβολη ασφαλιστικων εισφορων παραταθηκε εως την αλλη Παρασκευη. Ομως η πληρωμη θα πρεπει να γινει εως την Δευτερα. Χωρις να εχεις υποβαλλει δηλωση.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Εγώ κατάλαβα εσύ κανείς πως δεν κατάλαβες το θέμα δεν είναι ποιος το έχει πιο μεγάλο το πτυχίο εννοώ, αλλά ίσως πρέπει κάποιοι με αλαζονική συμπεριφορά να καταλάβουν ότι δεν είναι ο αφαλός της γης, επισης θέλω να σου πω ότι οι άνθρωποι έχουν περηφάνια και αξιοπρέπεια και δεν μπορεί κάθε καβαλημένος να συμπεριφέρεται σαν καρδινάλιος, καλό είναι να μαζέψουν το εγώωωωωωω τους και τους κομπλεξισμούς τους, αν τους γλένταγαν στο σχολείο (όπως είχες πει και εσύ σε μένα κάποτε) να βρουν άλλου την παρηγοριά τους, καιρός να το ξεπεράσουν, δεν με ενοχλεί αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει την άποψη του απλά με ενοχλεί ο τρόπος που το κάνει, και όπως έχω ξαναπεί πίσω από το πληκτρολόγιο όλοι μάγκες είναι.
το είπα και πριν ότι δεν κατάλαβες
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top