Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Φυσικά. Αλλά το κακό είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το καλώδιο ως eq. Σχετικά με τον τρίνοβ, βγήκε update, δεν βγήκε;
Φυσικά και δεν υπάρχει στάνταρ καμπύλη, αλλά υπάρχει ορισμός ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ καμπύλης την οποία υποχρεώνουμε το σύστημα να ακολουθήσει. Λέμε στο σύστημα τί θέλουμε και αυτό ( σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, φροντίδα χώρου για παράδειγμα ) χτυπάει τον ποπούλη του κάτω και το φέρνει να γίνει. Τί σχέση έχει αυτή η διαδικασία λοιπόν με τη χρήση καλωδίων ως EQ?
το καλωδιο σου δινει αλλη αναλυση, το eq τονιζει η κοβει συχνοτητες με db....ειναι αλλα πραγματα...

βγηκε up για τρινοβ και παιζει καλυτερα ;
....μεχρι προσφατα δεν επαιζε δλδ :biggrin:
και ποιος σου ειπε ποσο καλυτερα εγινε επι % ;
.....και ποιος σου ειπε οτι ολα τα αλλα που κανει δουλευουν καλα ;
ρε σεις πατε καλα ;
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Είπα να μην ασχοληθώ με τις μετρήσεις, καθαρά επειδή δείχνει να έχει πρόβλημα το ηχείο, άρα ό,τι μετρήσεις και να πάρω, θα αναφέρονται σε κάτι που ελπίζω να αλλάξει μετά τη παρέμβαση του Πέτρου.
Κάντο, για προπόνηση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
το καλωδιο σου δινει αλλη αναλυση, το eq τονιζει η κοβει συχνοτητες με db....ειναι αλλα πραγματα...
Αυτό πάντως που αναφέρεις έχει κάποια βάση,αφού οι όποιες - αντιληπτές ή μη - επιδράσεις ενός καλωδίου θα λογαριάζονταν ως εφηρμοσμένες σε όλο το εύρος του φάσματος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
το καλωδιο σου δινει αλλη αναλυση, το eq τονιζει συχνοτητες με db
....ειναι αλλα πραγματα...

βγηκε up για τρινοβ και παιζει καλυτερα ;
....μεχρι προσφατα δεν επαιζε δλδ :biggrin:
και ποιος σου ειπε ποσο καλυτερα εγινε επι % ;
.....και ποιος σου ειπε οτι ολα τα αλλα δουλευουν καλα ;
ρε σεις πατε καλα ;
Συμπάθα με, αλλά πλέον πιστεύω ότι η τονική ισορροπία σου δίνει ανάλυση.

Σχετικά με τον τρίνοβ, σε παραπέμπω στις αναρτήσεις των δοκτώρων σχετικά με το πρόσφατο update. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πλέον κάνει αυτό που του λέει ο χρήστης. Τεσπα, εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω Trinnov, δεν έχω το χρήμα. Μέχρι SHD και πολύ μου είναι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
βγηκε up για τρινοβ και παιζει καλυτερα ;
....μεχρι προσφατα δεν επαιζε δλδ :biggrin:
:biggrin:

Συμβαίνει σε πολλά "software" της εποχής... να κυκλοφορούν βιαστικά και να διορθώνονται στην πορεία...
Καλό δεν είναι αλλά συμβαίνει... μπορείς απλά να μην είσαι ...early adopter
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
και ποιος σου ειπε ποσο καλυτερα εγινε επι % ;
Δεν έχει να κάνει με ποσοστό βελτίωσης, αλλά με το γεγονός ότι πλέον ακολουθεί πιστά τη καμπύλη που του δίνεται, χωρίς μικροδιορθώσεις απο πλευράς του χρήστη - καλιμπράτορα.

.....και ποιος σου ειπε οτι ολα τα αλλα που κανει δουλευουν καλα ;
Αυτό που σιχαίνεστε: οι μετρήσεις. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ταξιτζή; Κοίτα δω:

Ακόμα και στουντιαδες με μακρά θητεία στο χόμπι του οικιακού χαϊ φάι (όπως και ο Χατζησταμος) έχουν πει πως τα καλώδια δεν έχουν καμία σημασία, ή έχουν υποδείξει παμφθηνα επαγγελματικά καλώδια ως απολύτως άριστα (όπως και ο Χατζησταμος, για τα πολύ φτηνά μογκαμι).

Αλλά ο μύθος, καλά κρατεί.
Έγραψα ταξιτζή, πως ο Χατζησταμος είπε για τα πολύ φτηνά μογκαμι πως είναι απολύτως άριστα.

Εσύ ως ταξιτζής, έγραψες πως εκτέθηκα:

Άλλωστε εκει που εκτέθηκες (στο τι λεει ο Χατζηστάμου για τα καλώδια, πως το παραφράζεις και τι πραγματικά ισχύει) είναι ήδη παραπάνω.
Ωστόσο σου έδειξα 3 λινκ όπου λέει ο Χατζησταμος αυτό ακριβώς, πως τα μογκαμι είναι τα καλύτερα καλώδια που ξέρει. Τα έχει μετρήσει κιόλας.

Μόνο αυτά δεν αλλοιώνουν το σήμα, τα άλλα τα πιο ακριβά, προσθέτουν τονικές αλλοιώσεις.

Βεβαίως, άμα θέλει να μαγειρέψει, βάζει από τα άλλα, με αλλοιώσεις, άμα θέλει χωρίς τονικές αλλοιώσεις, βάζει μογκαμι.


Κατάλαβες ταξιτζή;

Το που εκτέθηκες είναι ακόμα παραπάνω. Συνέχιζε να γράφεις. Δεν απαντάς.

Ψιτ, και τα ταξιτζήδες και λοιπούς χαρακτηρισμούς αλλου. Εκει που σε παίρνει και εκει που σου επιτρέπουν.
Άσε μας ρε ταξιτζή που ήρθες να μας κουνήσεις το πτυχίο σου, και να μας πεις ότι δήθεν δεν έγραψε αυτά που λέω ο Χατζησταμου..

Άιντε καημένε σταματά, φτάνει.

Και με την ιστορία του πελάτη του Χατζησταμου, με τα ενεργά, δε σας έμεινε αυτό που έπρεπε να σας μείνει, το ζουμί.

Διότι σας λέει πως ήρθε ο πελάτης κι άκουσε τα ενεργά κι έπαθε σοκ, ήταν κορυφαίος ήχος.

Μετά άκουσε τα παθητικά, κι απογοητεύτηκε από τη σύγκριση.

Μετά τον έβαλε να ακούσει τα ενεργά σε λάθος απόσταση ακρόασης (4μ) και επίσης απογοητεύτηκε.

Το ποιο ήταν πιο χάλια, είναι αδιάφορο.

Σημασία έχει πως το καλύτερο με διαφορά άκουσμα ήταν με τα ενεργά στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, στην ενδεδειγμένη απόσταση ακρόασης, τα ενεργά δεν παλεύονται.

Επίσης, χρειάζεται να τηρείτε τις ενδεδειγμένες αποστάσεις ακρόασης για να έχετε αυτό το άριστο αποτέλεσμα.

Αυτά που σας λέω και γω..

Ταξιτζή.

Ξαναδιάβασε τα λόγια του Χατζησταμου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Προτείνω να απαγορευτεί στον αστροναύτη να μιλάει για eq & rephase αν δεν κάνει και δημοσιεύσει μετρήσεις!!
Γιατί βαριέσαι παιδάκι μου; ας έχουν (αν έχουν) πρόβλημα τα ηχεία... προπόνηση!!!! :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Συμπάθα με, αλλά πλέον πιστεύω ότι η τονική ισορροπία σου δίνει ανάλυση.

Σχετικά με τον τρίνοβ, σε παραπέμπω στις αναρτήσεις των δοκτώρων σχετικά με το πρόσφατο update. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πλέον κάνει αυτό που του λέει ο χρήστης. Τεσπα, εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω Trinnov, δεν έχω το χρήμα. Μέχρι SHD και πολύ μου είναι.
Θα σου αναφέρω κάτι ενδεικτικό πάνω σε αυτό...Κατά τις περαιτέρω επεμβάσεις στο setup με τα κορνάτα ηχεία,μολονότι έχω καταλήξει σε πρόσθετη αφαίρεση 2dB περίπου ανά κανάλι χονδρικά μέσα στο εύρος ζώνης από τη χοάνη των μεσαίων (800-4500 Hz ) ,δηλαδή αντιληπτή υποχώρηση στάθμης ακριβώς στη ζώνη ΄΄παρουσίας΄΄,η νέα κατάσταση συγκρινόμενη με την προηγούμενη μου δίνει εντύπωση προηγμένης ανάλυσης...Πιθανότατα διότι θα έχει γίνει πιο ισορροπημένη η τονική της σχέση με τις εκατέρωθεν.
Ταξιτζή; Κοίτα δω:


Έγραψα ταξιτζή, πως ο Χατζησταμος είπε για τα πολύ φτηνά μογκαμι πως είναι απολύτως άριστα.

Εσύ ως ταξιτζής, έγραψες πως εκτέθηκα:



Ωστόσο σου έδειξα 3 λινκ όπου λέει ο Χατζησταμος αυτό ακριβώς, πως τα μογκαμι είναι τα καλύτερα καλώδια που ξέρει. Τα έχει μετρήσει κιόλας.

Μόνο αυτά δεν αλλοιώνουν το σήμα, τα άλλα τα πιο ακριβά, προσθέτουν τονικές αλλοιώσεις.

Βεβαίως, άμα θέλει να μαγειρέψει, βάζει από τα άλλα, με αλλοιώσεις, άμα θέλει χωρίς τονικές αλλοιώσεις, βάζει μογκαμι.


Κατάλαβες ταξιτζή;


Άσε μας ρε ταξιτζή που ήρθες να μας κουνήσεις το πτυχίο σου, και να μας πεις ότι δήθεν δεν έγραψε αυτά που λέω ο Χατζησταμου..

Άιντε καημένε σταματά, φτάνει.

Και με την ιστορία του πελάτη του Χατζησταμου, με τα ενεργά, δε σας έμεινε αυτό που έπρεπε να σας μείνει, το ζουμί.

Διότι σας λέει πως ήρθε ο πελάτης κι άκουσε τα ενεργά κι έπαθε σοκ, ήταν κορυφαίος ήχος.

Μετά άκουσε τα παθητικά, κι απογοητεύτηκε από τη σύγκριση.

Μετά τον έβαλε να ακούσει τα ενεργά σε λάθος απόσταση ακρόασης (4μ) και επίσης απογοητεύτηκε.

Το ποιο ήταν πιο χάλια, είναι αδιάφορο.

Σημασία έχει πως το καλύτερο με διαφορά άκουσμα ήταν με τα ενεργά στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, στην ενδεδειγμένη απόσταση ακρόασης, τα ενεργά δεν παλεύονται.

Επίσης, χρειάζεται να τηρείτε τις ενδεδειγμένες αποστάσεις ακρόασης για να έχετε αυτό το άριστο αποτέλεσμα.

Αυτά που σας λέω και γω..

Ταξιτζή.

Ξαναδιάβασε τα λόγια του Χατζησταμου.

Πικρανέ με όσο θέλεις, ταξιτζή,
μαύρες ώρες με καλώδια περνάω.
Ψάξε να βρεις μιαν ερημιά
χωρίς παρεμβολή καμιά,
στο άκουσμα αυτής πονάω.
Kondo καλώδιο άκουσα, δεν θέλω ούτε να φάω
Στο χέρι με θερμόμετρο σαν τρελός γυρνάω.
Πήγαινέ με όπου θέλεις, ταξιτζή.
ρίχτα τώρα όπως θέλεις, ταξιτζή,
πόσο κάνει είναι το τελευταίο.
Εσύ που άκουσες πολλά
μετρώντας ακόμα πιο πολλά
συγχώρα με που κλαίω.
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Ταξιτζή; Κοίτα δω:


Έγραψα ταξιτζή, πως ο Χατζησταμος είπε για τα πολύ φτηνά μογκαμι πως είναι απολύτως άριστα.

Εσύ ως ταξιτζής, έγραψες πως εκτέθηκα:



Ωστόσο σου έδειξα 3 λινκ όπου λέει ο Χατζησταμος αυτό ακριβώς, πως τα μογκαμι είναι τα καλύτερα καλώδια που ξέρει. Τα έχει μετρήσει κιόλας.

Μόνο αυτά δεν αλλοιώνουν το σήμα, τα άλλα τα πιο ακριβά, προσθέτουν τονικές αλλοιώσεις.

Βεβαίως, άμα θέλει να μαγειρέψει, βάζει από τα άλλα, με αλλοιώσεις, άμα θέλει χωρίς τονικές αλλοιώσεις, βάζει μογκαμι.


Κατάλαβες ταξιτζή;


Άσε μας ρε ταξιτζή που ήρθες να μας κουνήσεις το πτυχίο σου, και να μας πεις ότι δήθεν δεν έγραψε αυτά που λέω ο Χατζησταμου..

Άιντε καημένε σταματά, φτάνει.

Και με την ιστορία του πελάτη του Χατζησταμου, με τα ενεργά, δε σας έμεινε αυτό που έπρεπε να σας μείνει, το ζουμί.

Διότι σας λέει πως ήρθε ο πελάτης κι άκουσε τα ενεργά κι έπαθε σοκ, ήταν κορυφαίος ήχος.

Μετά άκουσε τα παθητικά, κι απογοητεύτηκε από τη σύγκριση.

Μετά τον έβαλε να ακούσει τα ενεργά σε λάθος απόσταση ακρόασης (4μ) και επίσης απογοητεύτηκε.

Το ποιο ήταν πιο χάλια, είναι αδιάφορο.

Σημασία έχει πως το καλύτερο με διαφορά άκουσμα ήταν με τα ενεργά στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, στην ενδεδειγμένη απόσταση ακρόασης, τα ενεργά δεν παλεύονται.

Επίσης, χρειάζεται να τηρείτε τις ενδεδειγμένες αποστάσεις ακρόασης για να έχετε αυτό το άριστο αποτέλεσμα.

Αυτά που σας λέω και γω..

Ταξιτζή.

Ένα report μόλις έγινε. Αναμένω τους διαχειριστές/moderator να πράξουν τα δέοντα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό πάντως που αναφέρεις έχει κάποια βάση,αφού οι όποιες - αντιληπτές ή μη - επιδράσεις ενός καλωδίου θα λογαριάζονταν ως εφηρμοσμένες σε όλο το εύρος του φάσματος.
σε ολο το ευρος ειναι...

Συμπάθα με, αλλά πλέον πιστεύω ότι η τονική ισορροπία σου δίνει ανάλυση.

Σχετικά με τον τρίνοβ, σε παραπέμπω στις αναρτήσεις των δοκτώρων σχετικά με το πρόσφατο update. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πλέον κάνει αυτό που του λέει ο χρήστης. Τεσπα, εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω Trinnov, δεν έχω το χρήμα. Μέχρι SHD και πολύ μου είναι.
σχετικα με το πρωτο πιστευεις πολλα πραγματα ευκολα....και εισαι και φανατικος παναθεμασε..

ναι μπορει να διορθωσαν στον τρινοβ, δεν αμφιβαλλω, αλλα μεχρι προτεινος αλλα ελεγαν....οποτε κρατα μικρο καλαθι σε αυτα που λενε, αυτοι τωρα ασχολουνται, ειναι και ..
χαχσ.gif
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αυτό πάντως που αναφέρεις έχει κάποια βάση,αφού οι όποιες - αντιληπτές ή μη - επιδράσεις ενός καλωδίου θα λογαριάζονταν ως εφηρμοσμένες σε όλο το εύρος του φάσματος.
Άρα, δεχόμαστε πως τα καλώδια προκαλούν τονικές αλλοιώσεις.

Οι μικρομεταβολες στο φάσμα, αυτό είναι. Απλές τονικές αλλοιώσεις.

Αυτό υποστηρίζει και ο Χατζησταμος εδώ και πολλά χρόνια:

Τα περισσότερα και ακριβότερα καλώδια άλλαζαν πολύ την τονική ισσοροπιά.

Και εγώ χρησιμοποιώ καλώδια να κουρδίσω πολλές φορές τον ήχο μου αν θέλω
Δηλαδή κι αυτός έλεγε πως τα καλώδια είναι "συνταγές eq", πως το μόνο που προκαλούν είναι τονικές αλλοιώσεις.

Στο "μαγείρεμα" του ήχου, αντί για eq, έβαζε τονικές αλλοιώσεις με ακριβά καλώδια, αν βέβαια ήθελε κάτι τέτοιο.

Άντε, να συμφωνήσω και γω με σας όλους.

Απλώς προτιμώ να κάνω το eq μου με ..eq. :lol:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Το παρακάτω εικονιζόμενο καλώδιο τροφοδοσίας από τη δική μου κολώνα λατρεύω να το αντικρίζω κάθε πρωί...Όχι όμως για χάρη του ίδιου του καλωδίου,αν μπορεί να γίνει κατανοητό...
Σε εμενα μεσιε @Bhutia αυτο το καλωδιο ερχεται μεχρι της εισοδους ρευματος του σεταπιου με αριστα των αριστων
Ηχητικη οντοτητα, συν 09 αντισταση, θεμελιακη και πριβε γειωση διαστημικη ησυχια :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ένα report μόλις έγινε. Αναμένω τους διαχειριστές/moderator να πράξουν τα δέοντα.
Σωστά. Κλάψου τώρα.
Είναι η ώρα.

Αντί να ζητήσεις μια συγνώμη, για όσες ανυπόστατες παπάντζες έγραψες, ζητάς και τα ρέστα από πάνω.

Άσε καημένε, το έχουμε μάθει το ποιηματάκι σας, λέτε τα χαζά, κι όταν σας αποδείξουμε ότι ήταν χαζά, κλαίγεστε.

Θρήνος..
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Ένα report μόλις έγινε. Αναμένω τους διαχειριστές/moderator να πράξουν τα δέοντα.
Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. αντίθετα ντροπή είναι να είσαι ταξιτζής και να μιλάς για covid σαν ειδικός. Αν δεν το κάνεις δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Είτε ως ταξιτζής είτε ως άσχιετος κτηνίατρος.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πλέον κάνει αυτό που του λέει ο χρήστης.
Πάντα έκανε αυτό που έλεγε ο χρήστης. Σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό απο άλλα software. Βλέπω μετρήσεις που ανεβαίνουν απο γνωστά :biggrin: συστήματα ισοσταθμισης και πονάει η κοιλιά μου απο τα γέλια. Και αυτά τα θεωρούν ικανοποιητική προσέγγιση του target curve. Και τα ανεβάζουν με χαρά.:tongue:

Απλώς τώρα με το update η ακρίβεια προσέγγισης είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Υπάρχουν advanced settings στο μενού που αν δεν γνωριζεις πως επιδρούν, δεν θα καταλαβαίνεις γιατί αλλάζει έτσι η διόρθωση. Και το λέει η εταιρεία, αν δεν ξέρεις τι κάνεις άστα ήσυχα.

Ο απλός χρήστης, με το wizard και με μια τυπική καμπυλη στόχο, θα πετύχει το 90% του αποτελέσματος και θα ειναι υπερ ευχαριστημένος. Σημειωτέον πως το 90% για τον Trinnov ειναι το 1000% άλλων γνωστών :roflmao: συστημάτων ισοστάθμισης. (Αυτών που οταν είσαι πιστοποιημένος φτιάχνεις ουαου καλώδια:lolsign:)

Και παλι, ο έλεγχος του αποτελέσματος εξαρτάται απο το πως και το τι μετράς. Ακόμα και με ποιο μικρόφωνο.
Σε πόσες θέσεις, με ποια βαρύτητα, τι διορθώθηκε, τι επιτρέπεται να διορθωθεί, πόσο, και γιατί. Αυτά δεν είναι για να κρίνονται απο τον κάθε πικραμένο ασχετίδη.

Σοβαρά τώρα ρε αστροναύτη, πιάνεις κουβέντα με τα τρολάκια της σειράς και με βάζεις και εμένα να σου εξηγώ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Σοβαρά τώρα ρε αστροναύτη, πιάνεις κουβέντα με τα τρολάκια της σειράς
Δυστυχώς, δεν σταματάνε να γράφουν.

Δεν υπάρχουν διαχειριστές; Που βαδίζουμε; Μόνοι; Μόνι κονιέντε;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
σε ολο το ευρος ειναι...



σχετικα με το πρωτο πιστευεις πολλα πραγματα ευκολα....και εισαι και φανατικος παναθεμασε..

ναι μπορει να διορθωσαν στον τρινοβ, δεν αμφιβαλλω, αλλα μεχρι προτεινος αλλα ελεγαν....οποτε κρατα μικρο καλαθι σε αυτα που λενε, αυτοι τωρα ασχολουνται, ειναι και ..
View attachment 188757
Βρε Κώστα, δεν είναι ότι πιστεύω εύκολα, το αντίθετο μάλιστα. Μέχρι πριν ένα χρόνο και κάτι, στην ίδια κόντρα ήμουν με τους δόκτωρες! Αν δεν βαριέσαι, ψάξε τί έγραφα ως Νίκος Σταθόπουλος, αν δε βρεις και αυτά που έσουρα στον κύριο Στέφανο, ου ου ου, εκεί να δεις πόρωση με τα καλώδια!! Ο Λέανδρος ήταν μαθητούδι μπροστά μου!
Αλλά, εδώ υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά": Έστω και με τα ηχεία να παίζουν όπως παίζουν, έστω και με απλό eq απο το rew, έκανα μερικές δοκιμές σύμφωνα με τις μετρήσεις του συστήματος στον χώρο μου και του είπα να παίξει σύμφωνα με τη καμπύλη τουλ. Κάτι που μερικοί μερικοί δεν τολμούν να κάνουν. Ε, έστω και ανορθόδοξα ( έχοντας όμως φέρει το σύστημα να ακολουθεί τη καμπύλη συνυπολογίζοντας το - ως φαίνεται - πρόβλημα στα ψηλά μου ), άκουσα σημαντικές διαφορές και όχι απλά πραγματάκια. Ναι, έχω πειστεί επειδή έκανα πειράματα, πήρα μια πρόγευση και αδημονώ να υλοποιήσω με το σωστό τρόπο για να ακούσω πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει. Κάθε άλλο παρά ευκολόπιστος είμαι όμως.
Ως προς τον τρίνοβ, ξέρεις γιατί τον πιστεύω; Γιατί έχω δει μετρήσεις του πριν και μετά τη παρέμβασή του στο σήμα και κόντρα με dirac και rephase. Και αν υπήρχε ένας λόγος που χτυπιόμουν να μάθω το rephase ήταν επειδή το τελευταίο, σωστά παραμετροποιημένο, πλησιάζει αρκετά τις ικανότητες του τρίνοβ ( προφανώς σε ένα τυπικό δικάναλο σύστημα,ε? ). Τώρα μάλιστα που έχω και τη καβάτζα του Μπούτχια με τον οδηγό του, χαλαρά, περιμένω να μπουν όλα στη θέση τους και να υλοποιήσω κι εγώ.
Εννοείται βέβαια πως δεν πιστεύω ότι υποκαθιστά τη φροντίδα χώρου, είναι ένα επιπλέον εργαλείο στη φαρέτρα μας. Όμως, σε ένα μη φροντισμένο χώρο, ΠΛΕΟΝ απο το να ασχολούμαι με καλώδια, προτιμώ να ασχοληθώ με το dsp. Τουλάχιστον τα αποτελέσματα του δεύτερου τα βλέπω, επιβεβαιώνονται. Με πιαν'ς?
Σημειωτέον πως το 90% για τον Trinnov ειναι το 1000% άλλων γνωστών :roflmao: συστημάτων ισοστάθμισης.
Το δικό μου στόρι είναι ότι το 90% του dsp, είναι το 1000% των καλωδίων. Μάλλον λέμε το ίδιο βέβαια. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δυστυχώς, δεν σταματάνε να γράφουν.

Δεν υπάρχουν διαχειριστές; Που βαδίζουμε; Μόνοι; Μόνι κονιέντε;
Όσο άδικο και να κρίνουμε ότι έχουν,δεν χρειάζεται να χάναμε και...τον ύπνο μας γι αυτό.Από τη στιγμή που βρισκόμαστε εδώ είναι επόμενο να εκτιθέμεθα και σε ανερμάτιστα επιχειρήματα.Είναι σπατάλη ενέργειας να δαιμονοποιούμε κάτι που ούτως ή άλλως δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στα δεδομένα,αλλά να το ανασκευάζουμε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top