Καλώδια equalizer κου λου που...

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Δε μου λέτε! Ηπειδής - ηξ ηπί της ηυκηρίας δηλαδής να πούμε - που διάβασαν όλοι το ομαδικό ρηβιού αυτουνού ντε!, του μανιάτη τενίστα, μ' όλ' αυτά τα πσηφιακά καλώδια, βλέπω κάτι τύπους εδωνάς απέναντι στο χαζομάγαζο να λένε ότι οι κατασκευαστές τους τα φτιάχουν επίτηδες εκτός προδιαγραφών, για να τους δώσουν συγκεκριμένο χαρακτήρα, και να τα κάνουν εκουαλάιζερ, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Χμ...

Να κάνεις ένα κα(β)λώδιο που μεταφέρει αναλογικό σήμα έτσι, ώστε να κόβει πρίμα, να το κάνεις "μπασάτο" δηλαδή, ή όπως αλλιώς, το καταλαβαίνω. Αλλά έχω την απορία, πώς μπορεί κάποιος να φτιάξει το καλώδιο έτσι, ώστε να συμπεριφέρεται σαν εκουαλάιζερ, μεταφέροντας ψηφιακό σήμα. Όλοι αυτοί που τα λένε αυτά, έχουν συνειδητοποιήσει τί είναι -και πώς είναι κωδικοποιημένο- αυτό που περάνει μέσα από ένα ψηφιακό καλώδιο; Έχουν συνειδητοποιήσει πως η συχνότητα μιας τέτοιας παλμοσειράς, ας πούμε του red book, δεν είναι 44,1KΗz, πιο σωστά 1411Mbps, αλλά έως 1411Mbps;

Μήπως φτιάχνουν τα καλώδια και μετά τα στέλνουν σε κανένα πολυτεχνείο να μάθουν δυαδικό σύστημα και αλγορίθμους κωδικοποίησης ηλεκτρικού σήματος; Και πού είναι αυτό το πολυτεχνείο; Μήπως είναι ΤΕΙ, επαγγελματικό λύκειο, ξέρω 'γώ; Μου διαφεύγει κάτι; Τελικά, πάνε καλά, ή πετάνε τέτοιες μαλ... για πλάκα; Αν είναι για πλάκα, εντάξει! Αλλά κάνουν όντως πλάκα;
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Εύκολο !

το ψηφιακό είναι 1 και 0 (άσσος και μηδέν) έτσι ?

άμα κόψεις το ένα "σ" του άσσου, έχεις ένα απλό high-cut filter :414:
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Πανεύκολο, κάνουν δοκιμές με διάφορα πράγματα (διατομές, υλικά, κάλτσες, απόκλισεις από τα standards Κλπ) και ότι τους κάθεται καλύτερα στο αυτί....
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Αχ αυτά τα μεταξένια MSB...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Δε μου λέτε! Ηπειδής - ηξ ηπί της ηυκηρίας δηλαδής να πούμε - που διάβασαν όλοι το ομαδικό ρηβιού αυτουνού ντε!, του μανιάτη τενίστα, μ' όλ' αυτά τα πσηφιακά καλώδια, βλέπω κάτι τύπους εδωνάς απέναντι στο χαζομάγαζο να λένε ότι οι κατασκευαστές τους τα φτιάχουν επίτηδες εκτός προδιαγραφών, για να τους δώσουν συγκεκριμένο χαρακτήρα, και να τα κάνουν εκουαλάιζερ, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Χμ...

Να κάνεις ένα κα(β)λώδιο που μεταφέρει αναλογικό σήμα έτσι, ώστε να κόβει πρίμα, να το κάνεις "μπασάτο" δηλαδή, ή όπως αλλιώς, το καταλαβαίνω. Αλλά έχω την απορία, πώς μπορεί κάποιος να φτιάξει το καλώδιο έτσι, ώστε να συμπεριφέρεται σαν εκουαλάιζερ, μεταφέροντας ψηφιακό σήμα. Όλοι αυτοί που τα λένε αυτά, έχουν συνειδητοποιήσει τί είναι -και πώς είναι κωδικοποιημένο- αυτό που περάνει μέσα από ένα ψηφιακό καλώδιο; Έχουν συνειδητοποιήσει πως η συχνότητα μιας τέτοιας παλμοσειράς, ας πούμε του red book, δεν είναι 44,1KΗz, πιο σωστά 1411Mbps, αλλά έως 1411Mbps;

Μήπως φτιάχνουν τα καλώδια και μετά τα στέλνουν σε κανένα πολυτεχνείο να μάθουν δυαδικό σύστημα και αλγορίθμους κωδικοποίησης ηλεκτρικού σήματος; Και πού είναι αυτό το πολυτεχνείο; Μήπως είναι ΤΕΙ, επαγγελματικό λύκειο, ξέρω 'γώ; Μου διαφεύγει κάτι; Τελικά, πάνε καλά, ή πετάνε τέτοιες μαλ... για πλάκα; Αν είναι για πλάκα, εντάξει! Αλλά κάνουν όντως πλάκα;
δηλαδη τωρα ρωτας σοβαρα η για πλακα;:142:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Βάζω στοίχημα ότι, θα έχουν άλλο χρώμα εξωτερικά για να δηλώνει την γκάμα συχνοτήτων ! :137:
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Βάζω στοίχημα ότι, θα έχουν άλλο χρώμα εξωτερικά για να δηλώνει την γκάμα συχνοτήτων ! :137:
Άντε και 4δρομα καλώδια! :138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Να κάνεις ένα κα(β)λώδιο που μεταφέρει αναλογικό σήμα έτσι, ώστε να κόβει πρίμα, να το κάνεις "μπασάτο" δηλαδή, ή όπως αλλιώς, το καταλαβαίνω. Αλλά έχω την απορία, πώς μπορεί κάποιος να φτιάξει το καλώδιο έτσι, ώστε να συμπεριφέρεται σαν εκουαλάιζερ, μεταφέροντας ψηφιακό σήμα.
έλα μωρέ, μη κολλάς στις λεπτομέρειες.

τι αναλογικό, τι ψηφιακό, σιγά, ποια η διαφορά? και τα δυό μουσική δε μεταφέρουν?

άμα το καλώδιο είναι χοντρό, περνάν εύκολα τα μπάσα. άμα είναι λεπτό, έχει καλύτερα πρίμα. να.





ΥΓ είναι 2-βολτες οι παλμοσειρές? έχουν ωραία μπάσα. είναι 1-βολτες? έχουν ωραίες μεσαίες. είναι 5-βολτες? έχεις λάθος βύσμα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
το θεμα ειναι τι λεν αποκει?
οταν ο σταματακος ακουει διαφορες στα ψηφιακα καλωδια υπαρχει "πατημα" για ολα αυτα που υποστηριζουν οι ακραιφνεις χαιενταδες τοσα χρονια....
αρα μαλλον θα επρεπε να κοιταμε τι γραφαμε εδω καποιοι (οχι ολοι...) και τωρα να τα μαζεψουμε.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Βρε συ vet, αυτά που έγραψες τα εννοείς ή απλά "προβοκάρεις";
(Κανένα πρόβλημα φυσικά αν ισχύει το δεύτερο...)

Δώσε μου μια ειλικρινή απάντηση σε παρακαλώ.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
"Η επιλογή μεταξύ τους θα απαιτήσει προσεκτική ακρόαση αλλά, με βάση τα όσα είδαμε και ακούσαμε εμείς, το Atlas Mavros 75 είναι το καλύτερο της κατηγορία αυτής.

Εμείς, ξεχωρίσαμε το .....και το Nexus Acoustics Digital Signature Gold για τον εξαιρετικά ανοιχτό ήχο του."

εαν αυτα τα εγραφε ριβιουερ γνωστου περιοδικου τι θα ελεγες?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Βρε συ vet, αυτά που έγραψες τα εννοείς ή απλά "προβοκάρεις";
(Κανένα πρόβλημα φυσικά αν ισχύει το δεύτερο...)

Δώσε μου μια ειλικρινή απάντηση σε παρακαλώ.
Τώρα θα τον μάθεις τον vet... ;p

Εγώ αναρωτιέμαι το άλλο...
Άραγε, αυτοί που λέγανε ότι ακόμα και δύο καλώδια που μετράνε το ίδιο (γιατί τους είπανε ότι είναι ομοαξονικά 75Ω) μπορεί να παίζουν διαφορετικά και "να, άλλη μία περίπτωση όπου οι μετρήσεις και η θεωρία βγαίνουν σκάρτες!", έβαλαν στο κεφαλάκι τους πόσο δύσκολο είναι να πεις ότι δύο πράγματα "μετράνε το ίδιο" και "οι διαφορές που ακούμε δεν καταγράφονται στις μετρήσεις" άρα "τι να μας πουν τα μετρητικά, εγώ δεν ακούω με παλμογράφο αλλά με το αυτί μου και σαν το αυτί μου δεν είναι τίποτα!";..................
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
εμ εκει ειναι το θεμα με τις μετρησεις.
τοσο στο τι μπορουμε να μετρησουμε (ποιος μετραγε jitter πριν 10 χρονια?) οσο και στο πως το αξιολογουμε σχετιζουμε με αυτο που ακουμε...
το συζητησαμε αναλυτικα σε αλλο νημα...


Τώρα θα τον μάθεις τον vet... ;p

Εγώ αναρωτιέμαι το άλλο...
Άραγε, αυτοί που λέγανε ότι ακόμα και δύο καλώδια που μετράνε το ίδιο (γιατί τους είπανε ότι είναι ομοαξονικά 75Ω) μπορεί να παίζουν διαφορετικά και "να, άλλη μία περίπτωση όπου οι μετρήσεις και η θεωρία βγαίνουν σκάρτες!", έβαλαν στο κεφαλάκι τους πόσο δύσκολο είναι να πεις ότι δύο πράγματα "μετράνε το ίδιο" και "οι διαφορές που ακούμε δεν καταγράφονται στις μετρήσεις" άρα "τι να μας πουν τα μετρητικά, εγώ δεν ακούω με παλμογράφο αλλά με το αυτί μου και σαν το αυτί μου δεν είναι τίποτα!";..................
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
εαν παντως ο σταμ τα ακουσε ολα αυτα με το παλαιολιθικο esoteric ηρθε η ωρα να αλλαξει dac.
(και εγω παλαιολιθικο εχω.... αλλα και ενα tc konnect για να μην ακουω καλωδια....)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

η παροποιδοποιηση ειναι κακο πραμα.Εζησα καμποσους να μιλανε για καλωδια εκουαλαιζερ, ποτε δεν αποπαροποιηδοποιηθηκαν ωστε να ακουσουν οτι το δικο τους καλωδιο ειναι και αφτο εκουαλαιζερ.Απο εκει και μετα εχει να κανει με τις ανησυχιες τσεποφαγουρισμο, ανασφαλειες -ασφαλειες-γνωσεις-αγνοια, κλπ.Οποτε ο καθεις πσωνιζει σε οτι του κατσει η μπιλια........
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

μετα απο ολα αυτα πιστευεις οτι το ψηφιακο καλωδιο ειναι equalizer?

η παροποιδοποιηση ειναι κακο πραμα.Εζησα καμποσους να μιλανε για καλωδια εκουαλαιζερ, ποτε δεν αποπαροποιηδοποιηθηκαν ωστε να ακουσουν οτι το δικο τους καλωδιο ειναι και αφτο εκουαλαιζερ.Απο εκει και μετα εχει να κανει με τις ανησυχιες τσεποφαγουρισμο, ανασφαλειες -ασφαλειες-γνωσεις-αγνοια, κλπ.Οποτε ο καθεις πσωνιζει σε οτι του κατσει η μπιλια........
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Να το θέσω αλλιώς.

Ενα κακοκολλημένο ψηφιακό καλώδιο θα παίξει το ίδιο με ενα ολόιδιο με σωστό τερματισμό?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

δεν είναι εύκολο να φτάσει οποιοσδήποτε χρήστης στο σημείο να κατανοήσει πως ακούγεται (η πως μπορεί να ακούγεται) μια αλλοίωση στο ψηφιακό σήμα. Πριν από κάποια χρόνια, είχα ανοίξει ένα ανάλογο θέμα, με τίτλο που παρέπεμπε στο πως ακούγεται το τζίτερ.

δυστυχώς ή ευτυχώς, σχεδόν όλα ακούγονται. Κι έχουν ερμηνεία για αυτό, δεν είναι θέμα μαύρης μαγείας.

Ο οποιοσδήποτε σταματάκος, είναι αδύνατο να γράψει συμπεράσματα σε τέτοιο επίπεδο, καθώς δε θα καταλάβει ούτε το 1/1000000000 των αναγνωστών του τι λέει. Οπότε, δεν έχει άλλη επιλογή, από το να ακολουθήσει την πεπατημένη των "ακουστικών εντυπώσεων", βατή για όλο το ντουνιά. Βγαίνει όμως άκρη το πως ακούγεται τι, αν ψάξεις ανάμεσα στις "γραμμές". Όπως πάντα δηλαδή...

τέλος, σε ψηφιακές συνδέσεις, η τήρηση κάποιων χαρακτηριστικών δεν είναι θέμα "άποψης". Κι όμως αγαπητοί μου, κυκλοφορούν ένα σωρό αηδίες, που δε τηρούν ούτε τα βασικά, χωρίς ντροπή. Και το πουλάν ως "άποψη". Τρίχες κατσαρές. Οι αλλεπάλληλες σωρείες λαθών, δε φτιάχνουν το σωστό ούτε σε παράλληλο σύμπαν, όχι εδώ....
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Tέλος, σε ψηφιακές συνδέσεις, η τήρηση κάποιων χαρακτηριστικών δεν είναι θέμα "άποψης". Κι όμως αγαπητοί μου, κυκλοφορούν ένα σωρό αηδίες, που δε τηρούν ούτε τα βασικά, χωρίς ντροπή. Και το πουλάν ως "άποψη". Τρίχες κατσαρές. Οι αλλεπάλληλες σωρείες λαθών, δε φτιάχνουν το σωστό ούτε σε παράλληλο σύμπαν, όχι εδώ....
Ετσι ακριβώς.

Αν επρόκειτο πχ για αυτοκίνητα σε καμία περίπτωση δεν θα δεχόμαστε κάτι εκτός προδιαγραφών (βλέπε ασφάλεια) εδώ κάνουμε όμως τις πάπιες και φτιάχνουμε σενάρια για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

Ο κάθε καραμήτρος παίρνει ενα κομμάτι καλώδιο και δυο βύσματα και σου πουλάει "άποψη".

Όπως ο κάθε καραμήτρος θα πάρει το blusky θα το βάλει σε κουτί hiend και θα το χρεώσει τα μαλλιά της κεφαλής του.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Καλώδια equalizer κου λου που...

Ευτυχώς για εμάς με την "γιγάντωση" των φόρουμς έχει αρχίσει ήδη η απομυθοποίηση αρκετών "ιερών τεράτων".

Εντάξει θα διαβάσεις και τη χαζομάρα αλλά πλέων έχουμε την δυνατότητα φιλτραρίσματος αυτών που διαβάζουμε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.378
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top