Κασέτες από την RecordingTheMasters

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Με Rick Dangerous είχα "καεί" άπειρες ώρες, άπειρες! Έπαιζα και την πιο futurιστικη έκδοση, τη θυμάσαι;

...ακραίο κάψιμο και με το Shadow of the Beast. Πόσο γαμάτο παιχνίδι!

Είχα παρόμοια εμπειρία με Spectrum με το πράσινο πληκτρολόγιο. Κάτι μου έκανε αυτό το Spectrum και μετά από χρόνια όταν άκουσα το "Spectrum" του Billy Cobham, έγινε ο αγαπημένος μου jazz fusion δίσκος!
1) Ήταν 2 ή 3 τα Rick Dangerous και αναφέρεσαι στο τελευταίο που πήγαινες στο διάστημα στην τελευταία πίστα με εξωγήινους κλπ... Το πρώτο το αυθεντικό απλά δεν παίζονταν... Να γυρίζω από το γυμνάσιο και να με σταματάει γείτονας 55 χρονών γεωπόνος έξω από το γραφείο του να κάτσω στο pc να του περάσω το δύσκολο σημείο... priceless.

2) Είχα (έχω) θέμα με την Psygnosis (Beast κλπ) και έχω κρατήσει κάπου την αυθεντική μπλούζα που συμπεριλαμβάνονταν στην συσκευασία του παιχνιδιού. Το game αυτό έδειξε στον κόσμο πως γράφουμε ένα 2d side scrolling arcade. Οι δε προγραμματιστές θρυλικοί demaδες. Υπάρχει σε remake στο PS3 νομίζω.

Σόρρυ για το off topic. Αναμνήσεις...
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ξέρετε τι σημαίνει νε είσαι 10 χρόνων πιστσιρικάς και να ακούς από τον γείτονα ναυτικό στο επάγγελμα (τα είχε φέρει λαθραία σαν να ήταν υλικά για πυρηνικό αντιδραστήρα) το "another one bites the dust" σε ραδιοεχισχυτή Scott, ηχεία Sansui με τις ξύλινες γρίλιες σαν εκκλησιατικό όργανο, πικάπ Pioneer (δεν θυμάμαι το μοντέλο), κασσετόφωνο Pioneer 1250 με τα μπλέ vu μετρα και φωτορυθμικό τεσσάρων χρωμάτων (!) και να έχεις χρήματα για όλη την εβδομάδα μόνο για ένα σακουλάκι πατατάκια με ρίγανη και ένα σοκολατένιο νόμισμα; Τι είναι μετά από λίγα χρόνια να ακούς τα ¨θηρία¨συστήματα αυτοκινήτου και εσύ να μην έχεις ούτε ρόδα και να ακούς μουσική από ένα φορητό της κακιάς ώρας, κορεάτικο (γιατί τότε δεν υπήρχαν κινέζικα...) την Αρχοντούλα Πέτρου στο Δεύτερο πρόγραμμα κάθε Σαβββάτο 10-11, αν δεν με απατά η μνήμη μου, με ξένα τραγούδια, κρυφά από τους γονείς γιατί ήταν αργά, γιατί το στερεοφωνικό ήταν πολυτέλεια και για τους πολύ λίγους;
Όχι μόνο θα κ@υλώσεις με όλα αυτά τα vintage αντικείμενα και μηχανήματα αλλά θα βάλεις και τα κλάματα (εγώ προσωπικά το παθαίνω συχνά) με ότι ΔΕΝ μπορούσες να χαρείς τότε...
Και μετά ¨μαλώνετε¨για το ψηφιακό vs αναλογικό, που είναι η ζεστασιά και που το κρύο, που η ευχρηστία και που η δυσκολία, που η σκουριά και που η λάμψη του ασημιού (διάβασα άλλο post...) και άλλα ευτράπελα και αστεία...
Δεν μπορώ να γράψω άλλο....
Γιάννης
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Θυμάμαι στο ξενοδοχείο ιταλό τουρίστα με ένα από τα πρώτα Espace με πλήρες ηχοσύστημα Nakamichi! Νομίζω ότι είχε και ηχεία B&W; Το κακό είναι ότι του το κλέψανε μερικές μέρες αργότερα (το Nakamichi, όχι το Espace).
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Έχω ακόμα τις κασέτες με γραμμένα παιχνίδια για τον Spectrum 128 με το ενσωματωμένο κασετόφωνο. Invaders, Decathlon, Galaxians και το τρομερό Shinobi. Δυστυχώς δεν έχω τον Spectrum, έπεσε θύμα κάποιας εκκαθάρισης της μητέρας μου. Έχω όμως την Amiga 500 σε λειτουργική κατάσταση στο πατρικό μου καμιά 50αριά δισκέτες 3,5.
Εσχάτως με έχει πιάσει μια νοσταλγία να ξανακούσω τις κασέτες μου με μουσική και γραμμένες εκπομπές ραδιοφώνου και ζαχαρώνω κάτι AIWA deck που εμφανίζονται στις αγγελίες.
Post automatically merged:

Αυτό το Tascam 202 το επαγγελματικό είναι τρομερό μηχάνημα
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905

Μηνύματα
1.001
Reaction score
1.163
Δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι η κασετα εχει γινει cult ως μεσο αποθηκευσης (το μακροβιοτερο ισως)? Γι΄ αυτο χρησιμοποιειται ακομα ως ορολογία αν και οχι κατ΄ουσία. :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
όι δικές μου παίζουν κανονικά , χωρίς κάποια ιδιαίτερη φροντίδα στην αποθήκευση τους
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εγω αγοραζω ακομα καποιες καινουριες κυκλοφοριες που πεφτουν στα χερια μου και δεν βρισκονται σε αλλο μεσο αλλα και για το καλτ της υποθεσης ..
 
Last edited:


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Όποιος όντως ενδιαφέρεται για ραδιοκασετοφωνο αυτοκινήτου, υπάρχει ένα Kenwood. Όταν βγήκε αυτο για να μπει ραδιοcd ( προ+15ετιας) ήταν σε άριστη κατάσταση - υποθέτω όμως ότι μια συντηρισουλα λόγω αχρησιας την θελει
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
και να έχεις χρήματα για όλη την εβδομάδα μόνο για ένα σακουλάκι πατατάκια με ρίγανη και ένα σοκολατένιο νόμισμα;
Γιάννης
Μια παρατήρηση
Εκείνη την εποχή των παγετώνων,δεν υπήρχαν πατατάκια με ρίγανη :p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Όποιος όντως ενδιαφέρεται για ραδιοκασετοφωνο αυτοκινήτου, υπάρχει ένα Kenwood. Όταν βγήκε αυτο για να μπει ραδιοcd ( προ+15ετιας) ήταν σε άριστη κατάσταση - υποθέτω όμως ότι μια συντηρισουλα λόγω αχρησιας την θελει
Αν το πουλάτε ανοίξτε αγγελία, όχι εδώ!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μια παρατήρηση
Εκείνη την εποχή των παγετώνων,δεν υπήρχαν πατατάκια με ρίγανη :p
Μάλλον κάνεις λάθος. Δεν ξέρω αν το 1974-75 ήταν εποχή παγετώνων αλλά υπήρχαν.... Και με πάπρικα επίσης. Και ήταν μακράν νοστιμότερα από τα σημερινά.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
εγω αγοραζω ακομα καποιες καινουριες κυκλοφοριες που πεφτουν στα χερια μου και δεν βρισκονται σε αλλο μεσο αλλα και για το καλτ της υποθεσης ..
Καινούργιες κυκλοφορίες σε κασέτα;
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
χμ, κανενα κασετοφωνο αυτοκινητου μπορουμε να βρουμε?
ραδιοκασετόφωνο όλο και βρίσκεται, ραδιογραμμόφωνο είναι δύσκολο
:acute:
Βέβαια πέρασαν και 2 χρόνια από την ερώτηση σου...
:drinks:
αλλά μπορεί να μην έχεις βρει....
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
1614235926446.png


Η παραγωγή της κασέτας γίνεται στο εργοστάσιο της Mulann στην Νορμανδία και προς το παρόν είναι διαθέσιμος ένας μόνος τύπος, με επίστρωμα οξειδίου του σιδήρου, σε διάρκειες 60 και 90 λεπτών και απαιτεί απλή (Normal-Type I) πόλωση. Το επίστρωμα βασίζεται στην χημική σύνθεση SM900 των Agfa/BASF και το περίβλημα είναι διαφανές.

Στον τομέα των ταινιών για μαγνητόφωνα, η σειρά της RecordingTheMasters είναι σαφώς πιο εκτεταμένη. Υπάρχουν δύο ομάδες προϊόντων, η sm, η οποία είναι κατάλληλη για χρήση σε στούντιο και η σειρά lpr η οποία είναι βελτιστοποιημένη για εγγραφές με χαμηλές ταχύτητες (και ίσως ενδιαφέρει περισσότερο κάποιους οικιακούς χρήστες).




https://www.recordingthemasters.com/wp-content/uploads/2018/10/BON_1179-1024x684.png


https://www.recordingthemasters.com/wp-content/uploads/2018/10/BON_1183-1024x684.png

“The Fox C60 cassette tape shows good MOL values and very low bias noise for a standard ferric oxide Type I tape. In terms of quality criteria, both measures indicate a good quality tape with strengths in the more difficult parameters for cassette tape production..”
– Terence O’Kelly, former Director of Professional Products at BASF –

“I have tested it and it performs well. Nice flat response, no oxide shedding on the pancake sample..”
– Matt, from GOLDING PRODUCTS –

“In a word: superb. In the past I would always use Dolby NR on Type 1 ferric, but there was no real need with the FOX C60. I was very surprised of the warmth and dynamics of the recording and playback. This is a very promising start and very much in line with the quality one expects from RecordingTheMasters.”
– Craig, from ANALOGUE OCTOBER RECORDS –

“For a ferric tape, it really rocks! With a perfectly aligned machine and Dolby C it almost sounds like a CRO2”
– Carlos, from SKETSOTERIC AUDIO –

Interview of Carlos Guzman, from SKETSOTERIC AUDIO,
on PART-TIME AUDIOPHILE:
Carlos Guzman about the Fox C60 on Part-Time Audiophile Mag

“I did some listening tests today and I have been very satisfied with the quality.”
– David, from HEADLESS DUPLICATED TAPES –

“This tape performs admirably. After testing it and comparing to an old good type I BASF I can say they are right: the new FOX performs as good as the BASF. The community couldn’t be happier with this new kid on the block.”
– Hugo, from THE WALKMAN ARCHIVE –

“The quality is amazing. You did a very good job.”
– Franziska, from TAPES MUZIK –

“We have been testing it quite a lot and very much like it. Without any technical jargon we can say it exceeds most, if not all, the current ferric stocks we can get hold of in terms of sound quality.”
– Alan, from TAPELINE –


 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top